אוכלים בריא

Powered by WP Bannerize

מרינה נבטים

Powered by WP Bannerize

פרופוליס – "הדבק של הדבורים" שעושה פלאים

מאת: - מטפלת באירוודה - ייעוץ לגבי תזונה ואורח חיים, צמחי מרפא וטיפולי מגע ברוח הרפואה ההודית המסורתית
מה הופך את הפרופוליס, מוצר טבעי המוכר לתרבות האנושית מאות בשנים, ל"אנטיביוטיקה של הטבע" ומאפשר לו לטפל בטווח רחב של בעיות?
פרופוליס דבורים

צילום: 123RF

ידעתם שדבש הוא לא הדבר היחיד שדבורים מעניקות לנו? מתברר שהפועלת החרוצה הזו מייצרת גם רכיב חשוב שנקרא "פרופוליס". מקורו של הפרופוליס בצמחים, בעיקר שרף עצים והפרשות דביקות. הדבורים העמלות אוספות אותו באזור המחייה שלהן ומביאות אותו לכוורת. החומר המופלא הזה, בעל הגוון הירוק – חום, בשילוב מיצי הקיבה שלהן ושעוות דבורים משמש לציפוי ואיטום סדקים וחורים, בנייה של הכוורת וכהגנה מפני זיהום, פולשים זרים כדוגמת עכברים, לטאות, נחשים ועוד. כך למשל, כאשר עולה בידיו של אויב כלשהוא לחדור לכוורת, הדבורים עוקצות אותו. כיוון שלעיתים אין ביכולתן לסלקו מהכוורת, הן מושחות את הפולש בפרופוליס וכך למעשה "חונטות" את הפגר ומונעות את האפשרות שיירקב ויסכן את שלמותה ובטחונה של הכוורת ויושביה.

השם "פרופוליס" מקורו במילה יוונית שמשמעותה "הגנה על העיר". אולם רכיב זה מספק הרבה מעבר לסיוע ארכיטקטוני – הוא פועל גם כחסם אנטיספטי ואנטי מיקרוביאלי, המגן על הכוורת מפני זיהומים וחיידקים. כך למשל, המלכה – לפני שמטילה את ביציה בכוורת, מוודאת שהתאים מצופים בפרופוליס וראויים להטלה (וכך למעשה מבטיחה את שרידות הצאצאים) ומכאן ניתן ללמוד רבות על ערכו הבריאותי.

השימוש בחומר ידוע מקדמת דנא, כבר בתקופת אריסטו, 350 לפני הספירה – היוונים השתמשו בו לטיפול במורסות וכיבים, האשורים ניצלו את איכויותיו התרפויטיות לריפוי פצעים וגידולים, המצרים הכירו בערכו הרב לצורך חניטה של מומיות. ואפילו במאה ה-17 נכלל הפרופוליס בפרמקופיאה של לונדון. מאז עולה חשיבותו עם השנים.

הפרופוליס שמכיל כ-300 חומרים פעילים, מפורסם בפעילותו נוגדת החיידקים (אגב, חיידקים אינם מפתחים עמידות כלפי החומר, בשונה מאנטיביוטיקה למשל), וירוסים, נבגים ופטריות ובהשפעתו האנטי דלקתית (מסייע במניעה, הפחתה והפסקה של תהליכים דלקתיים). כמו כן, מכיל ויטמינים ומינרלים כדוגמת מגנזיום, אבץ, סידן, ברזל ועוד. לכן אין פלא שמכונה בשם "האנטיביוטיקה של הטבע".

פרופוליס

צילום: מכוורת גליל

כיום נעשה שימוש רחב טווח ב"דבק של הדבורים" לטיפול בפצעים בפה (אפטות), מניעת עששת, דלקת במסב השן (פרידונטיטיס), דלקות הנגרמות ע"י חיידקים (כולל שחפת, דלקות גרון), וירוסים (צינון, שפעת, שפעת החזירים, הרפס בשפתיים וגם במערכת המין), פטרת, חיזוק מערכת החיסון, טיפול בבעיות עיכול שונות (כולל הליקובקטור פילורי, כיבים), כוויות, ישנן עדויות שעשוי לסייע בהתמודדות עם סוגי סרטן שונים (נמצא גם כעשוי להקל על תופעות הלוואי של טיפולים כימותרפיים), שיכוך כאבים (כנראה הודות לשמנים האתריים שבו), פעילות אנטי ראומטית ואף להאצת תהליכי ריפוי בניתוחים אוראליים (וכן מסייע להקלה על כאב ונפיחות). גם בתעשיית הקוסמטיקה נעשה בו שימוש נפוץ, שכן הוא מסייע להחלמת העור ולאיחוי רקמות.

ההרכב של הפרופוליס עשוי להשתנות בהתאם לסביבת המחייה של הדבורים, לעצים ולפרחים שיש להן גישה אליהם. והוא מאופיין בתרכובות פנוליות ופלבונואידיות (חלבונים שמהווים פולימרים טבעיים בעלי ערך ביולוגי גבוה) כדוגמת קוורצטין, Pinocembrin ,affeic acid,  Caffeic acid phenylester, Acacetin – הידועות בהשפעתן הפרמקולוגית המגוונת והחשובה.

במכוורת "גליל" הוותיקה בקיבוץ "שמיר", שנוסדה בשנת 1944 על ידי ראשוני המתיישבים בעמק החולה, מודעים מזה שנים רבות לשלל היתרונות הבריאותיים של הדבש ככלל והפרופוליס בפרט, לכן השקיעו מחקר ומאמצים רבים בהפיכתו למוצר זמין לשימוש וצריכה יומיומית לטובת כולנו.
כדי להבטיח את איכותם הגבוהה של מוצרי המכוורת, נאספים הדבש ומוצריו מכוורות של דבורים באזור הגליל. כוורות אלו פזורות בשדות של פרחי בר וצמחיית נחלים שופעת, בין פרדסים ומטעים. מיקומן הייחודי של הכוורות, בשילוב עם אוויר צלול ונקי מפגעי ריסוס וזיהום, תורמים לטעמם הייחודי והמעודן של מוצרי מכוורת "גליל" ולאיכותם הגבוהה.

זאת ועוד, חשוב לציין כי מוצרי הבריאות של מכוורת "גליל" פותחו ויוצרו אחרי מחקר ותהליך ייצור, עיבוד ואריזה קפדניים ביותר, המבטיחים שמירה על תכונותיהם הטובות של תוצרי הכוורת לשימוש בריא ומהנה.

כל המוצרים טבעיים לחלוטין, ללא שימוש בתוספות וחומרים משמרים וכמובן כולם בדבש טהור – דבש גליל.

מוצרי מכוורת "גליל" מיוצרים על פי הסטנדרטים הגבוהים בתחום, בהשגחת הרבנות קריית שמונה, וזוכים לתו איכות בפיקוח מועצת הדבש בישראל.

רוצים "לעבור את החורף בשלום", להרגיש טוב יותר, לתמוך ולחזק את מערכת החיסון שלכם לאורך כל חודשי השנה? ה"פרופוליס" של מכוורת "גליל" הוא המוצר האופטימלי עבורכם. כל זאת במתכונת טעימה של 1-2 כפיות ליום.

ניתן לרכוש את מוצרי מכוורת "גליל" בחנויות הטבע הנבחרות, בחנות המפעל בקיבוץ שמיר או באמצעות החנות האינטרנטית.

מעוקצה של הדבורה נרצה להימנע אבל דבשה הוא בהחלט מקור לבריאות וברכה.

למידע נוסף, מוזמנים לבקר באתר החברה

או לעקוב אחריה בפייסבוק

 *כדאי לדעת שהפרופוליס נחשב לבטוח יחסית בשימוש פנימי וחיצוני. עם זאת עשוי לגרום לתגובה אלרגית בקרב אלו הרגישים לדבורים ומוצרי כוורת וכן לנשים הרות ומיניקות וחולי אסטמה.

הכתבה באדיבות מכוורת גליל

צרו קשר עם חגית אריאלי שיינפלד
* שדות חובה
שלחו
השאירו תגובה: