barimax_3dage_Fly
SunnyDew_Fly

קולות שבאים מן הבטן

מאת: שלמה דהרמה, מנחה תהליכי ניקוי רעלים, תזונה טבעית וטיהור הגוף.
זמן קריאה: 4 דקות
מערכת העיכול היא הקשר שלנו עם האדמה, למעשה כל מה שנכניס דרך הפה בא מן האדמה – תפוח, גזר, אורז, אגוזים. בעבר אנשים חוו קשר ישיר יותר עם האדמה, ולכן היה להם קשר ישיר למזון שלהם
barimax_3dage_Inside

מערכת העיכול היא הקשר שלנו עם האדמה, למעשה כל מה שנכניס דרך הפה בא מן האדמה – תפוח, גזר, אורז, אגוזים. בעבר אנשים חוו קשר ישיר יותר עם האדמה, ולכן היה להם קשר ישיר למזון שלהם.

כיום רוב המזון שאנו אוכלים עבר אלפי קילומטרים מהמקום בו הוא גדל. וזאת עוד לפני תהליך הגידול החקלאי רווי ההורמונים, הנדסה גנטית, ריסוסים למיניהם ועוד. נוסף על זאת ישנו גם תהליך ייצור ושימור מזון במפעלים הרבה לפני שהוא מגיע אלינו לצלחת, ואז אל תוך הגוף. מכאן ניתן רק לראות עד כמה רחוקים אנחנו ממזון טרי, בריא, מן האדמה.

הגוף האנושי מורכב ברובו ממים ומינרלים = אדמה, והאדמה מכילה 102 מינרלים שונים. כשאנו אוכלים מזון טרי פשוט ולא מעובד, החיות והבריאות של האדמה עדיין תתקיים בתוך המזון. מערכת העיכול של הגוף האנושי מסונכרנת לעבד את החיות הזאת, ולהפוך אותה לדלק טהור שמזין את כל מערכות גופנו.

כאשר אנו אוכלים מזון מעובד שגדל אלפי קילומטרים מכאן, מזון שנקטף ונאסף לפני מס' חודשים, ועבר טכניקות שימור שונות המספקות אורח חיי מדף ארוכים – מזון זה חסר את החיות של האדמה ולמעשה ריק מאנרגיה, וזו הנקודה בה המזון מאבד את תכונות ההזנה הטבעיות שלו והופך להיות "אוכל". 

האוכל הזה עובר בקיבה ובצנרת העיכול שלנו, כאן מתחיל תהליך עיכול קשוח אשר מכביד על המערכות שלנו, ומצד שני האוכל הזה נותן מעט מאוד בתמורה, אם בכלל. כתוצאה מכך תתחיל חולשה של מערכת העיכול הנגרמת מהפעולה הנ"ל, ובנוסף נוצר ריקבון של חומרים שהגוף מתקשה לעכל, הנתקעים באזורים מסוימים ויוצרים דלקות שונות.
וכן נוצרות מושבות של בקטריות מזיקות שחיות ומשגשות במעיים באין מפריע. בואו נראה לאן מצב מתמשך שכזה יכול להוביל.

עצירות

כאשר שרירי המעיים חלשים ועובר בהם הרבה מזון דביק ומת ללא סיבים אט אט מצטברות רקמות של ריקבון על המעי שמאטות את פעולת המעיים ותוך כדי כך המערכת מתנפחת ונסתמת.

מצב טבע הוא כאשר יש פעילות מעיים בבוקר ופעילות מעיים בערב בכל יום. הוספה של מזון טרי, עשיר בסיבים תזונתיים (אורז מלא, קינואה, עלים ירוקים, ירקות, פירות) ושתייה מרובה של מים, יכולה לעזור למצבי עצירויות קלים. אך במצבים קשים וכרוניים צריך התערבות מדויקת יותר – במקרים אלו נמליץ על ערכות וכמוסות צמחיות וטבעיות שיכולות לעזור.

נפיחויות

גם מנפיחויות בבטן אנשים רבים סובלים – כאשר אנחנו צורכים מזון מעובד, וכיום זה עיקר מזוננו, נוצר מצב של פעולת מעיים איטית והצטברות יתר של חומרים מרקיבים. בתוך המעיים שלנו חיות אוכלוסיות אדירות של בקטריות שונות וחיידקים. במצב טבעי ומאוזן חומציות המעיים תשמור על איזון אקולוגי טבעי בין כל דרי המעיים.

כאשר נוצר ריקבון כתוצאה ממזון שלא התעכל כראוי הבקטריות הטובות שעוזרות לגוף בפעילותו נחלשות והבקטריות הפחות טובות, חיות כמו פרזיטים בגוף – ומתרבות. ההפרשות של בקטריות אלו הן רעילות וכמו כן הדי הריקבון מצטברים להפרשה מוגברת של גזים רעילים בתוך המערכת. כן נוצרות נפיחויות.

חולשה ועייפות

כאשר במשך שנים מצטברת בגופנו פסולת ובקטריות מזיקות, אט אט עם היחלשות דופן המעי חלק מן הפסולת הזאת חודרת לנו הישר אל תוך מערכת הדם. המעיים מחוברים למערכת מאוד מסועפת של כלי דם המגיעים למעיים בכדי לשנע נוטריאנטים אל כל חלקי הגוף.

כאשר פסולת ובקטריות מזיקות חודרות דרך דופן מעי חלש אל הדם – באופן אוטומטי מופעלת המערכת החיסונית המגינה על טוהר ובריאות הדם. המערכת החיסונית, בניסיונה להילחם בבקטריות שחדרו לדם ובחומרים הרעילים, צורכת הרבה אנרגיה מן הגוף. בדיוק כמו שצבא צורך הרבה כסף בזמן מלחמה. כמו כן במזון מעובד אין מינרלים ואין את חיות האדמה ולכן האש הפנימית דועכת ומכאן מגיעות תחושות של עייפות וחולשה.

בריאות העור\אור

בריאות העור או בריאת האור – העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף המגן עלינו מנזקי הסביבה החיצונית ועשוי מרקמה מיוחדת של תאים הנקראים איפתלים שהם תאים רחבים וחסינים במיוחד. העור האנושי יכול להתאים את עצמו להרבה סוגי מזג אוויר, כאשר העור ניזון מדם נקי וחווה שמש, אדמה ומים באופן סדיר ומאוזן יכולת ההתמודדות שלו עם נזקי מזג האוויר ועם הבקטריות שחיות על פניו מתרחבת מאד.

כאשר הדם שלנו אינו נקי כתוצאה ממזון מזיק ובקטריות שחדרו אליו מהמעיים, באופן אוטומטי רקמת האפיתל נחלשת ונעשית פגיעה יותר, כמו כל דבר אשר יימנע ממנו מזונו. מהצד החיצוני של העור אנו מורחים המון חומרים כימיים תחת הכותרת של "תכשירי טיפוח והיגיינה": שמפו, סבון, קרמים שונים, איפור, וצבעי שיער.

חשוב לזכור שחומרים אלו באים במגע עם רקמת חיים חיה הסופגת לפחות 20% מהרכיבים הכימיים הללו פנימה, אל תוך מערכת הדם, והרי לנו מתקפת עור אלימה וכפולה. עור שכזה אינו יכול לזרוח כיוון שכל הפסולת האגורה בו מונעת מהאור לעבור דרכו.

מזון טרי, עשיר בסיבים וערכים תזונתיים, נוזלים מרובים ושומנים יכולים להזין את העור מבפנים דרך הדם. ואם נשתמש בטכניקות הברשת עור על יבש ובמריחה של חומרים נקיים יותר המשמשים לתחזוקת העור וההיגיינה, נוכל תוך זמן קצר להביא את העור למצב של חיות, חיוניות וגמישות – השתמשו בסבונים טבעיים ושמנים טבעיים אורגנים חיים כמו שמן קוקוס.

מתח והתנגדות

הגוף האנושי בנוי ברובו ממים. חומר מסתגל, גמיש, חסר צורה וחסר צבע שנטייתו היא תמיד לזרום. מערכת העצבים שדרכה אנחנו חווים את תדר האש של הנשמה, גם היא זורמת, כמו כל מערכת חשמלית, אז מאיפה באה ההתנגדות?

כאשר אנו מנותקים מאמא אדמה הנפש שלנו מתחילה לנדוד הרבה בין עבר לעתיד. מערכת המיינד והנפש עובדת בדומה למחשב על, מזינה נתונים דרך חמשת חושים, מעבדת, מסיקה מסקנות ויוצרת עתיד הגיוני הסתברותי. הנפש מושפעת מטראומות העבר שבאו מחינוך והתנסויות מכאיבות. אלו מנהלות את החלטותינו מאחורי הקלעים.  טראומות אלו יכולות ליצור לופים, שיבואו לידי ביטוי במחשבות חוזרות ונשנות, החלטות המבוססות על פחד מן הכאב שנחווה בעבר. זהו מקור ההתנתקות של הנפש מן הזרימה של הנשמה (אש) ושל הגוף (מים).

כאשר נפש כואבת ומוטרדת שכזו, זזה במסלול קבוע לאורך זמן, היא תשנה את האלכימיה של הגוף. והתנגדותה לזרימה תתחיל ליצור תאוות למזון אטום וחסר חיים. התנתקות הנפש מעוגנת בתוך פסולת שמצטברת בגוף. במצב זה התודעה חווה התנגדות וכך נוצר מתח.

ריקוד בטן (123RF)

מרבית האנשים מתנהלים עם מתח בעזרת שיטות דיכוי ופיצוי כגון, אלכוהול, צריכה של סמים קשים וקלים, אכילה כפייתית וכבדה, נטילת תרופות הרגעה שונות, ועוד. פעולות אלו אולי עוזרות בטווח הקצר, אך בטווח הארוך הן גורמות להתמכרויות שונות, לכהות חושים, התנגדות, התרחקות נוספת מאמא אדמה והגדלת הניתוק מהנפש.

מנגד, מזון בעל חיות, מוזיקה, הימצאות בטבע, שמחה ופעילות גופנית כלשהי הכוללת גמישות וכוח (פילאטיס, יוגה, אירובי, שחיה, ריקוד) מעלות באופן אוטומטי את התדר ומשפרות את הזרימה של הגוף. וכך מקטינות התנגדות ומעוררות את החושים. זוהי הדרך היחידה שהגוף מכיר להפוך מתח לעירנות וחיוניות.

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו