natu_Fly
In2024_Fly

זוטא לבנה - הקסם שבתה

מאת: עדן פלד מרפאה בנטורופתיה והרבליזם קליני
זמן קריאה: 3 דקות
בין שדות לבנדר ומליסה, היא גילתה לי סודה, ייחודיות של טעם וסגולות ריפוי מקומיות. הזוטא הלבנה מרגיעה, משחררת, משמחת וגם פותרת כאבי בטן כשנדרש
Thymoquin_In

זוטה לבנה היא אחד מצמחי התבלין לתה האהובים בארצנו.

זוטה לבנה

זוטה לבנה

צמח זה לא קיבל מספיק הדרת כבוד בספרות ההרבליסטית הבינלאומית, אך מקבל את מקומו כשאנו מחפשים צמח מקומי, שניתן יהיה להשתמש בו גם כתמצית לחליטת צמחים טעימה לשעת שקיעה, ולא רק כתמצית מרוכזת הנלקחת במינון כתרופה.

לפעמים אף ניתנת זוטה לבנה על מנת לרכך מעט את הטעמים המרים של הצמחים האחרים בחליטה או בתמצית, בדומה לליקוריץ.

רקע על זוטה לבנה

זוטה לבנה היא ממשפחת השפתניים, משפחה רבת משתתפים, וביניהם הלבנדר, המליסה, הרוזמרין, הגעדה, הצתרה, המרווה, האזוב והנענע, ועוד רבים- רבים. כל אלו פזורים ברחבי ארצנו, ביערות ובשדות, ואף בגינות הבתים.

זוטה לבנה עשירה בשמן אתרי עם ניחוח בגוון מנטה, כך שנהוג לטעות ביניהם. העלים והפרחים העדינים של הזוטא לא משאירים מקום לספק מי זו מי, ובשל כך נקראת הזוטא בשמה.

בארצות ערב ידועה הזוטא הלבנה כצמח לתה, ובין ערביי ארץ ישראל היא משמשת כמיטב המסורת לבטן דואבת, לבעיות הקשורות במערכת הנשימה כמו שיעול או צינון, שחרור ליחה ועוד, וכן היא יעילה להפחתת לחץ דם גבוה.

רגשות אהבה לזוטא הלבנה

את הזוטא הלבנה הכרתי מאוחר למדי. על אף שגדלתי מוקפת בטבע משגע וגינות תבלינים, דווקא במדבר, בין שדות לבנדר ומליסה, גיליתי את הצמח הנפלא הזה,
נשבית בקסמה, מזהה את הייחודיות מתוך מגוון צמחי הרפואה שעמדו לרשותי.

היה נראה לי שברגע הראשון שזיהיתי אותה, הכרתי בה את תכונות המרפא, שעם השנים מתגלות יותר ויותר, ונודעות ממחקרים, מאנשים, מניסויים. הזוטא היא אחד מהצמחים שעוד לא חשפו את סודם לקהל הרחב (גם לקהל ההרבליסטיים) וזה אוצר גלום שניתן להנות ממנו ולהפיצו.

זוטה לבנה יותר מכל, מרוממת את הנפש. ניתן להסביר זאת באלף דרכים. ביניהן, פתיחת מערכת הנשימה, והסינים הרי אומרים שהצ'י שאנו שואפים מהריאות, מזין את הגוף כולו בחיים, ההודים מזהים זאת כפראנה שמזינה כל תא ותא בחמצן, ואנחנו פשוט מתרחבים עם כל נשימה.

ניתן לקשר זאת אולי להפחתת לחץ הדם, והרי הלב, הקיסר, עומד שם ברוב פאר והדר, ומזרים דם בלחץ אל הממלכה, ואם אנו שלווים, ואמרנו שהחמצן זורם כראוי, הרי שהשלווה מרגיעה את הלב, וזה מצידו מרגיע את הלחץ תרתי משמע.

בנוסף, השמן האתרי עוזר לנקות את עודפי הרעלים בגוף, וגוף מטוהר תמיד מגיב יותר טוב. כך שיש לזה מקור, ויש לזה הקשר, ויש לזה תוצאה. ויותר מכל הזוטא פשוט הופכת כל חליטת צמחים לחווייה מרגשת.

זוטה לבנה סגולות ריפוי ואינסוף להן

כך שמעבר להיותה צמח עדין ומרגיע, זוטא לבנה הינה צמח שמפעיל לחץ פיזי מתון על הגוף, ומשחרר כל פקק אנרגטי. זוטא לבנה ברמה הפיזיולוגית נוגד-עווית, כך שהיא תורמת להפגת גזים, כאבי בטן ושחרור ליחה, וכך גם שיעול שבודאי נוצר מליחה תקועה שיש לשחרר, ובאופן רחב יותר, משפרת תהליכי עיכול וספיגה.

זוטה לבנה הינה צמח אנטי דלקתי ממעלה ראשונה, וכן אנטי מיקרוביאלית ומחטאת באופן כללי. כשנוצר מצב דלקתי, הצמח אף משכך חום הנוצר בתהליך.
נראה שהבעיות להן תורמת הזוטא הלבנה הן כל בעיות הכיווץ והתקיעות, ועל כן יש להקיש כי הצמח משחרר, מרפה, ומזרים את האנרגיה, את הניוטריינטים ואת הדם הלאה, להמשך הערוץ הטבעי.

 זוטה לבנה יתרונות – צמח בינגו

זוטה לבנה היא צמח קר ויבש, המתאים לכל מה שמביע עודף חום ולחות. הצמח, בדרכו, כדרך הצמחים, משלים את הטמפרטורה הדרושה, ובכך מביא לאנרגטיקה הרמונית מקסימאלית. מה זאת אומר? חום ולחות=דלקת למשל, מצבי קיצון של זיהום (אש).

זוטה לבנה היא מה שאני נוהגת לכנות צמח בינגו. כצאצא למורשת המרצים ההר בליסטיים המוערכים עלי מאוד.

צמח זה קולע אל משבצת השפתניים, שבמקרים רבים עושים את אותה הפעולה, והיא חיטוי פתוגנים חיצוניים, הוצאת ליחה (כיוח) ופעילות משחררת כיווציות יתר (נוגדת עווית), אך יתרונה בהשפעה המיטיבה על מערכת העצבים.

זוטה לבנה היא צמח מוביל בקליניקה לשימוש במקרים של צורך מסוים בהקשר של בעיה פיזית, כמו כיוח, מעי רגיש או דלקת, שיושבים על רקע חרדתי או דכאוני.

אין להזניח את ההיבטים הנפשיים הגורמים למערכת עיכול רגישה, לחץ דם גבוה והפרעות קשב וריכוז שונות, וכאן הזוטא הלבנה מגלה לנו את סוד הקשר בעצם הריפוי המשולב שהיא מעניקה במקביל, בנגיעה אחת.

 עדן פלד

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. א

  אפשר לשיר שירי הלל ולכתור כתרים לכל צמח ולכל תחלוא. הפרחת יכולות על לאוויר בלי כיסוי מתאים גורמת לרפואה האלטרנטיבית להיראות כמו רפואת קמיעות או שרלטנות. אז נא להרגיע או לספק תימוכין. אגב למיטב זכרוני יש הגבלות שימוש על זוטה בגלל השפעתה על המוח. אז גם את זה חשוב לציין.

 2. עדן פלד

  שלום א…
  הכתבה מסתמכת על מונוגרפים שמסתמכים על ספרות ומחקר קליני.
  החלקים השזורים על אנרגיות והקשרים הם שלי, חלקם מגיעים מרפואה סינית ומסורתית בת 5000 שנה, וחלקם הם פרי שנים של חקירה של מומחים בתחום וגם שלי.
  אתה יכול לשלות אותם ולהסתמך על מחקר מדעי בלבד, אבל אז הזוטא תאבד מעט מהקסם שלה.

  כך או כך, נסה, תטעם ותראה.

 3. מיכל מור

  הי. איזה יופי של אתר. רוצה לחזק את המערכת העצבית שלי. מה מומלץ? יש לי נטייה לחרדה ולנימולים.. גוף נפש..