Bazelet_Fly
Density_Fly

עשרת הדברות לאפייה בריאה

מאת: הילה נוה, נטורופתית
זמן קריאה: 2 דקות
הילה נוה מלמדת אותנו הפעם איך להמיר מתכוני עוגות, לחמים ומאפים לגרסאות בריאות יותר. לכל מי שמתקשה לוותר על המאפה המתוק...
SexyDiet_In

כשנשאלת השאלה, על מה הכי קשה לוותר? רוב האנשים יענו שעל המאפים, הלחם, העוגות – כולם פחמימות שלנו הכי קשה בלעדיהם, בין אם מדובר במאפים מתוקים או מלוחים.

אם כבר לאפות אז כדאי שנעשה זאת הכי בריא שאפשר.

סוג הקמח

סוג הקמח הנבחר הנו המרכיב הראשי באפיה, נרצה להשתמש בקמח מלא ואם המתכון איננו מאפשר זאת אז לפחות 50% קמח מלא המעורבב בקמח הרגיל.
הקמח הבסיסי הוא קמח חיטה מלאה, אך מעליו נמצא קמחים טובים ובריאים יותר (או מזיקים פחות) כמו השיפון והכוסמין וגם הקמחים נטולי הגלוטן שהם המומלצים ביותר כמו: קמח חומוס, קמח כוסמת, קמח אורז ואפילו ניתן למצוא קמח קינואה, שמהם אפשר להכין תערובת רצויה ומתאימה.

כמות השמן

ברור כי כמות השמן משפיעה באופן ישיר על רמת "הבריאות"  של המאפה. בדרך כלל ניתן להשתמש ב-50% פחות שמן מהכמות המופיעה במתכון. אפשר להחליף את המחצית הנותרת של השמן במיץ תפוחים/ תפוזים או בחלב צמחי (חלב אורז/ חלב שיבולת שועל/ חלב סויה) או במים.

סוג השמן

אם כבר בוחרים בשמן לאפיה, אז כדאי לאמץ את שמן הקוקוס שאיננו מתחמצן בחום גבוה.

ממתיקים

אני ממליצה לבחור בממתיקים בריאים יותר מאשר הסוכר. החל מהמייפל הטבעי, סילן התמרים, רכז תפוחי עץ, תמרים, סטיביה, לתת אורז – ניתן לשלב בין הסוגים השונים כדי לקבל את הטעם הרצוי. אם יש צורך בסוכר לשם הקצפה, אז כדאי שיתרת ההמתקה תעשה בממתיק תחליפי.

המרת מרכיבים

מצרכים שונים ניתן להמיר בכאלה בריאים יותר:
את אבקת השוקו נחליף- באבקת חרובים או בקקאו אורגני או בשוקולד 70% קקאו ומעלה.
תמציות וניל תעשייתיות נחליף – במקל וניל או בתמצית טבעית.
את אבקת האפייה ניתן להחליף – בסודה לשתייה.
את הביצים ניתן להחליף – בפשתן טחון שהושרה במים.
את הג'לטין ניתן להחליף- באצה בשם "אגר-אגר".

בתבנית האפייה

את כל מוצרי האלומיניום כמו רדיד האלומיניום או תבנית אלומיניום נוציא משימוש אחת ולתמיד. בזמן החימום משתחרר האלומיניום ונספג באוכל. כדאי להשתמש בתבניות מנירוסטה או מזכוכית עמידה לחום.

ריפוד התבנית

ריפוד תחתית התבנית בנייר אפיה יחסוך שימוש בשמן מיותר או במרגרינה למריחת התבנית ובכך נמנע מהנזקים של השמן השרוף והמחומצן.
טמפ' האפייה

תמיד נעדיף לאפות בחום הנמוך ביותר האפשרי ולא יותר מ- 160-170 מעלות. אפייה בטמפרטורות גבוהות מידיי גורמת לתהליכי שריפה והרס מרכיבים של המזון.

ככול שהטמפ' גבוהה יותר, הנזק למרכיבי המזון הנאפה גדול יותר.

שימוש בפרי וירק באפייה

רצוי לבחור בעוגות פרי או מאפה ירקות, כדי לחסוך בכמות הקמח/ ההמתקה. במאפה הירקות זו הזדמנות להכניס ירקות עם מתיקות טבעית לתפריט (תרד / דלעת / גזר וכו'…).

קישוט המאפה

נבחר בקישוטים טבעיים כמו אבקת חרובים, שבבי קוקוס, שקדים ואגוזים טחונים, פירות יער ופירות יבשים איתם ניתן ליצור צורות וצבעים שונים. כמו פסים צבעוניים – לבן קוקוס, ירוק פיסטוק טחון, שחור אבקת חרובים.

* למרות שהחומרים טובים יותר, רצוי לא להגזים במאפים ואת השאריות עדיף לאחסן במקפיא…

 

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
  1. הילה

    מהניסיון שלי לא מספיק להחליף את הקמח בקמח אחר משום שלקמחים כמו שיפון וכוסמין יש תכונות זונות מהקמח הרגיל וגם הקמח המלא ויש צורך לשנות את המינונים של הרכיבים האחרים אם רוצים שיצא משהו מוצלח כך שהאינפורמציה שכתובה 0ה היא חלקית ולא ממש עוזרת למי שבאמת רוצה לעבוד עם קמחים אחרים…חבל

  2. הילה נוה

    האינפורמציה שניתנה היא כללית מפני שלא התייחסה למתכון ספציפי. אפשר להגיע לכמויות מדוייקות בעזרת מתכונים או עי ניסוי ותהייה
    בהצלחה