loading
loading

על תזונה ופוריות

מאת: מירב גודוביץ, נטורופטית, מתמחה בטיפולי פוריות
זמן קריאה: 3 דקות
מנסים להיכנס להריון ולא מצליחים? במחקר שנערך באוניברסיטת הארווארד ובו לקחו חלק 18 אלף נשים בריאות נמצא כי מוצרי חלב מופחתי שומן הם אלה שהפריעו לביוץ תקין אצל הנבדקות
זוג

צילום: 123RF

loading

הרצון והיכולת להרות נתפסים עבורנו כדבר בסיסי ומובן מאליו אולם כאשר אנו מגלים לפתע כי התהליך הטבעי ביותר – הבאת ילד לעולם, איננו מתממש לפי ציפיותנו, מלבד ההפתעה הלא נעימה מתווספים גם כעס, מתח וחרדה, שרק מוסיפים עוד "אש" למדורה ומקשים על תהליך הכניסה להריון.

אתם לא לבד. חשוב לדעת כי כ- 15% מן החפצים להרות נתקלים בקשיים. סיכוייו של זוג פורה להרות בחודש שבו קיימו יחסים בזמן הביוץ הנם כ- 30-35% בלבד. כ- 80% מן הזוגות יהרו תוך שנה של ניסיונות. מתוך 20% הנותרים, מחצית יהרו בשנה השנייה. כלומר, לאחר שנתיים של ניסיונות להרות, רק 10% מן הזוגות יצטרכו לפנות לעזרה על מנת להגשים את משאלתם להפוך להורים.

הדרך אל הקליניקה של רופא הנשים מהירה מאד. וכך נכנסים במהרה לתוך עולם של הורמונים, זריקות, ופרוטוקולים רפואיים. לפני שאתם  נכנסים לקליניקה של הרופא חשוב שתכירו את הצד הטבעי של עולם הפוריות דרך הצלחת ובלוטות הטעם שלכם.

בעשרת השנים האחרונות נאספו הוכחות מדעיות ומחקרים המחזקים את הקשר שבין תזונה והשפעתה החיובית על פוריות האישה והגבר.

מכיוון שבליבה של ההפריה עומדת מערכת ביולוגית מופלאה של גוף האדם, הרי שהזנה תקינה הכרחית ליצירה, בנייה והתפתחות.

חשוב לנקות גם רעלים

משמעות חשובה יש גם לניקוי רעלים במסע לקראת היריון טבעי ובריא. ניקוי רעלים מהווה שחקן חיזוק משמעותי לעולם הפוריות הטבעית. ניקוי רעלים יוצר restart בגוף במיוחד במקום של חוסר איזון הורמונאלי. בגופן של נשים שעוברות טיפולי פוריות נוצר עודף הורמונאלי משמעותי וניקוי יכול לעזור להן לחזור למצב מאוזן וטוב. חשוב מאוד לעבור תהליך ניקוי נכון המותאם למצב העדין של הניסיון להיכנס להריון, אחרת התוצאה הסופית תהיה הפוכה: כאוס הורמונאלי.

רק לא דיאט

במחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד ובו השתתפו במשך 8 שנים 18 אלף נשים ללא היסטוריה רפואית נבדק האם ישנם מאפיינים המקשרים בין נשים שנכנסו להריון טבעי למול הנשים שיש להן בעיות בביוץ ובמחזור (רוב מקרי האי-פריון). המדגם בחן ומצא שסוגי מזון מסוימים מפריעים לביוץ תקין וסוגי מזון אחרים מסייעים. אחד הפרמטרים הכי מפתיעים במחקר הזה היה כי מוצרי חלב מופחתי שומן (לייט או דיאט) מפריעים לביוץ תקין.

נמצא כי ככל שהאישה שומרת על יותר פרמטרים מדיאטת הפוריות כך הסיכון שלה לבעיות פוריות על רקע בעיות בביוץ נמוך יותר.

ממחקר זה ומניסיון קליני רב שנים של מטפלים רבים ניתן לקבוע באופן חד משמעי כי חיזוק מערכות הגוף התומכות בפוריות המשולב בתמיכה תזונתית ונטורופתית, יכולים לשפר את הסיכוי להרות בהיריון טבעי ובריא.

עקרונות תזונת הפוריות


• אכילת פחמימות מורכבות – דגנים מלאים, לחם מחיטה מלאה, אורז מלא, פסטה מחיטה מלאה, דגני בוקר מלאים, דוחן, שעורה, שיפון, כוסמין, כוסמת, בטטה, קינואה ובורגול.

• הימנעות מאכילת שומן טרנס לטובת שומן איכותי כמו טחינה, אבוקדו, שמן זית ועוד.

• שילוב מקורות אומגה 3 בתפריט – דגי ים – בייחוד דג סלמון, הרינג, סרדינים, אנשובי, טונה אדומה, דגי בריכה ישראלים מסוג – מוסר, לברק, פורל, באס. מקורות אומגה 3 ממקור צמחי: צמח המרווה, זרעי פשתן טחונים, שמן פשתן, אגוזי מלך.

• שילוב ימים צמחוניים בתפריט השבועי – חשוב להכיר ולשלב את משפחת הקטניות העשירה במקורות חלבון איכותי ומהוות תחליף לחלבון מהחי. עם משפחת הקטניות נמנים עדשים, מאש, חומוס, שעועית אזוקי ועוד.

• ריבוי ירקות חיים בתפריט – אין ספק שירקות טובים לבריאות אך האנטיאוקסידנטים שהם מספקים לגוף מסייעים לשמירה על איכות הזרע ואיכות הביציות. ואיזה ירקות? הגיוון הוא החשוב שכן לכל ירק יש את התרומה הייחודית שלו.

• מעבר לחלב מלא (אך לא דל שומן) ועדיף עזים.

• הפסקת עישון

• הקפדה על שנת לילה טובה

• הפחתה או הימנעות מצריכת האלכוהול

• מומלץ לשלב תוספים וצמחי מרפא בהתייעצות עם נטורופתית מוסמכת

צריך שניים לטנגו

אי פוריות היא בעיה אצל שני בני הזוג. כשליש מהפרעות הפוריות מקורן באשה, כשליש בגבר, וכשליש נוסף, משותפים לגבר ולאישה. כמו כן עשוי להיות יותר מגורם אחד להפרעת פוריות.

מכאן שהאחריות בתחום הפרעות הפוריות מתחלקת, פחות או יותר, בין הגבר והאישה. תזונה נכונה יכולה לשפר פלאים את הפוריות בכל השלבים, בשילוב עם טיפולים קונבנציונאליים או כטיפול יחידי.

 

לאתר של מירב

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. סיגל

  אני לחלוטין בעד תזונה נכונה אבל לא זכור לי שאישה נכנסת להיריון בשל התזונה הזו.

 2. אלה

  או לפחות את שם המחקר המקורי

  תודה

 3. רוני

  תזונה מסייעת לסכרת בעיות עיכול שונות ועוד מגוון בעיות.הגיוני שגם הפיריון יהיה מושפע ממנה – במיוחד שזה נסמך במחקרים.למ לא לנסות?

 4. שרי

  תזונה היא הא״ב של כל מה שקורה בגוף שלנו. היא היומיומית של הבריאות שלנו. לא צריך מחקרים של הארןןרד בשביל לדעת למה נכנס לגוף משפיע עליו.
  אצל רוב האנשים הקשר בין הראש לגוף הוא מקרי בהחלט ולכן הם אינם מודעים להשפעות של המזונות על גופם. מה גם שצריכה יתרה של מוצרי מזון מעובדים מטשטשת את ההשפעה של המזונות הטובים על הגוף.
  בעקבות זה הספיגה של אבות המזון דועכת ואנשים סובלים ממחסורים בויטמינים ומינרלים ללא כל קשר לכמות צריכת המזון.
  כל מה שנכנס לגוף שלכם צריך לשרת מטרה אחת בלבד. להזין את הגוף, חשוב שהמזון יהיה טעים ! אך לא כל דבר טעים צריך להיות מזון.
  שרי להב מורה ליוגה ומטפלת באיורודה.

 5. אפרת

  נראה לי הכי בסיסי והכי פשוט להתחיל את הפירמידה בדרך הגיונית ובריאה.אם לא – ממשיכים.אבל לתת הזדמנות!

 6. שאהין

  דבש זלוע ומזון מלכות מסייע בחיזוק מערכת העצבים ובהפחתת נפיחות וגזים בבטן ודלקת חזה וגרון ממריץ מיני וגופני,מחקרים רבים הראו שיפור הפוריות לנשים וגברים בעקבות השימוש בו נתן להשיג את המוצר מביתי מרקחת פרטיים במגזר הערבי בכל רחבי הארץ.

 7. קרן

  אני טופלתי בשתי ההריונות שלי בדיקור סיני אצל קובי זהבי שהתמחה בפוריות ברפואה סינית.
  ממליצה בחום לי זה ממש עזר!