loading
loading

מה זה קולון הידרותרפיה?

מאת: רון כהן, מטפל מוסמך בקולון הידרותרפיה -כתבה פרסומית
זמן קריאה: 5 דקות
קליניקת קולון קלין בתל אביב מציעה ניקויים למעי הגס באמצעות חוקנים ושטיפות. רון מסביר איך זה עובד ולמי זה טוב ואיזה בעיות עיכול זה יכול לפתור. כתבה פרסומית
פרוביוטיקה טבעית

איך לעשות טוב למערכת העיכול שלנו? צילום: 123RF

loading

קולון הידרותרפיה הוא טיפול במים למעי הגס. למעשה, מדובר בשטיפת המעי, החידוש פעילותו, תנועתיותו ויצירת סביבה חדשה שעליה ניתן להשפיע ואותה ניתן לטפח לפעילות תקינה בתזונה נכונה בעיקר.

ביסודו טיפול הקולון הידרותרפיה הינו טיפול חוקן אולם ישנם מספר הבדלים עיקריים בין החוקן הקלאסי שכבני אדם אנו מכירים אותו כבר אלפי שנים ובין חוקן הקולון הידרותרפיה שהחל להיכנס לשימוש בתחילת המאה הקודמת.

1.החוקן הקלאסי מנקה את איזור הרקטום כעשרים עד שלושים ס"מ פנימה בלבד ואילו בקולון הידרותרפיה ניתן לנקות את כל המעי הגס, כמטר וחצי פנימה, מה שעשוי להיות מאוד משמעותי בריאותית כשמדברים על ניקוי רעלים, טיפול בעצירויות, גזים, נפיחויות בבטן ועוד.

2.החוקן הקלאסי בדר"כ מתבצע באופן ידני ואילו בקולון הידרותרפיה מדובר במטפלים המפעילים מכונה הבנויה במיוחד למשימה זו – ניקוי המעי הגס. מכונה שעל פיה  אנו יכולים  במידה רבה לעקוב ולשלוט בלחצים הנוצרים, כמות המים הנכנסת, בעצמת הזרימה, בהשהית המים במעי ובטמפרטורת המים, דברים שמאוד קשה לעקוב ולשלוט בהם בחוקן הקלאסי שבסופו של דבר ינקה רק את איזור הרקטום. בנוסף טיפול הקולון הידרותרפיה אינו מלווה בתופעות לוואי נוספות היות ומדובר במערכת סגורה המחוברת ישירות לצנרת הביוב, מה שבחוקן הקלאסי לא קורה.

בנוסף, הבעיות והסיבות הבריאותיות בשלן שוטפים את הקולון,  מחדשים את פעילותו, תנועתיותו ויוצרים סביבה חדשה לפעילותו הן רבות, מגונות, נוגעות לכל מערכות הגוף ולעיתים מאוד קרובות שזורות זו בזו.

ניתן לציין כמה סיבות עיקריות שבגללן אנשים מגיעים לטיפולי הקולון הידרותרפיה:

 

1.ניקוי רעלים – ניקוי רעלים הוא הוא מונח המתייחס לניקוי רעלים מכל הגוף, לטיפול בבעיות קיימות ולמניעת בעיות עתידיות. מדובר על ניקוי רעלים מרמת האיבר ועד רמת התא. בטיפול הקולון הידרותרפיה אנו מסלקים את הרעלים הנמצאים במעי הגס – מה
שמאוד חשוב בניקוי הרעלים הכללי היות וכמות מאוד גדולה של רעלים חודרת לגוף דרך המעי הגס נוכח תפקידו, בעיקר כשהם מצטברים ומרקיבים בו לאורך זמן (יש האומרים אפילו שנים). וכל זאת כשאנו מסלקים את הרעלים האלו, לא רק שאנו מונעים את כניסתם אלא מאפשרים למנגנון סילוק הרעלים הטבעי שיש בגוף לא לבזבז זמן ואנרגיה בסילוקם ולהתפנות ולהפנות אנרגיה לניקוי הרעלים משאר מערכות הגוף. מה שע"פ הרפואה המשלימה יכול לטפל ו\או לפתור ו\או למנוע המון המון בעיות קלות וקשות.

2.גזים במערכת העיכול – הסיבות להיווצרותם של גזים הן רבות. אומרים כי כ10% מהגזים שישנם בגוף מקורם מפעילות בקטריאלית של חיידקים הנמצאים במעי. בטיפול הקולון הידרותרפיה אנו שוטפים את כל אוכלוסית החיידקים "הטובים"ו"הרעים"ובעצם יוצרים סביבה חדשה ונקיה במעי שעליה ניתן להשפיע בתזונה נכונה ובהשתלת חיידקים טובים(כמוסות פרוביוטיקה), ובכך לצמצם את ריבוי הגזים. בנוסף, בשטיפת כל המעי הגס אנו גם מנקזים גזים שישנם במעי (הגורמים להרעלה), ויש האומרים שחלקם יכולים להיות כלואים בקפלי המעי תקופות ארוכות בעיקר אצל אנשים שאינם עוסקים בפעילות גופנית.

3.עצירויות – הסיבות להיווצרות עצירויות הן רבות. בין היתר עצירויות נגרמות כאשר המעי הגס שהוא שריר הדוחף את הפסולת בהתכווצויות, מה שיקרא פריסטלטיקה, אינו ממלא את תפקידו כראוי כשריר (כשמצב זה נגרם בעיקר כשמשתמשים במשלשלים לאורך זמן). כאמור, בטיפול הקולון הידרותרפיה אנו מכניסים מים למעי הגס – מים שממלאים ולמעשה גם מרחיבים את המעי שהוא שריר הניתן להרחבה. באופן טבעי כאשר אנו מפעילים שריר בכיוון מסוים, כשבמקרה שלנו מדובר על הרחבת המעי, אנו גורמים במידה זו או אחרת לפעולה ההפוכה, התכווצות השריר, כשבעצם אנו גורמים למעי הגס לעשות את פעולתו הטבעית – התכווצויות והתרחבויות המניעות את הפסולת ובכך מקווים לחזק אותו לפעולתו הטבעית. בנוסף, הבראת המעי בשטיפתו תתרום לאיזון רמת הPH ולאופטימיזצית הסביבה הבקטריאלית במעי ולשיפור בהפרשת מוקסת המעי מה שיגרום לשיפור בהנעת הפסולת החוצה. סביר להניח כי במידה ונטפל בשאר הגורמים להיווצרותה של העצירות, נוכל לפתור בעיה זו.

4.קנדידה במערכת העיכול – קנדידה היא פטריית שמר הנמצאת אצל כולנו כחלק מהפלורה הטבעית. לפי הרפואה האלטרנטיבית הבעיה מתחילה כשהתרבות הפטריה הזו יוצאת מכלל שליטה כתוצאה ממערכת חיסונית חלשה. התרבות זו פירושה הפרשת רעלני קנדידה רבים אל מחזור הדם מה שגורם לבעיות רבות כגון פריחות בעור, עייפות, פטרת ועוד. הטיפול ע"פ הרפואה האלטרנטיבית בבעיה הוא טיפול תזונתי כשבעיקרו הוא מניעתי כלומר למנוע מהקנדידה את חומרי המזון המעודדים את התרבותה. אומרים כי המסה המירבית של פיטריה הקנדידה במצב הלא תקין שלה נמצאת בעיקרה בתחילת המעי הגס,  כמטר שלושים עד מטר וחצי פנימה מפי הטבעת. בטיפול הקולון הידרותרפיה ניתן בכמה טיפולים לשטוף את המסה הזו החוצה ובכך להקל מאוד על הטיפול התזונתי היות וחלקה הגדול כבר לא שם ולכן כושר ההתרבות שלה קטן. בהחלט ישנם מטופלים המדווחים על הקלה משמעותית בתופעות המיוחסות למצב בו התרבות הקנדידה יוצאת מכלל שליטה.

כיצד הטיפול מתבצע?

הטיפול מתבצע בשכיבה על הגב, לעיתים תוך כדי הזדקפויות מעת לעת למצב ישיבה ע"מ לשנות את תנוחת המעי הגס ובכך לאפשר הוצאת יותר פסולת. משך הטיפול הוא 45 דקות ומלווה בעיסויי בטן לעידוד תנועתיות המעי ולניתוק הפסולת מדפנותיו. בטיפול לובש המטופל חלוק ארוך כשצד הכפתורים הוא בגב כשבנוסף ישנה שמיכה על החלוק שמכסה את כל החלק התחתון מן המותניים ומטה.

בתחילת הטיפול המטפל\ת מחדירים צינורית פלסטיק קטנה לפי הטבעת לעומק של כחמישה ס"מ כשלפני ההחדרה האיזור מסוכך בג'ייל להחדרה חלקה. לצינורית זו בקצה האחד שלה שני פתחים האחד ליציאת פסולת והשני להחדרת מים.  מה שקורה במהלך הטיפול הוא החדרת מים, השהייתם בקולון והוצאתם עם הפסולת המומסת כאשר על פעולה זו חוזרים כמה וכמה פעמים במהלך הטיפול.

התחושה במהלך הטיפול היא תחושת השירותים המוכרת. וזאת היות והמים המוחדרים יוצרים נפח ו\או לחץ שהמעי כשריר חייב להגיב לו בהתכוצויות הדוחפות את הפסולת המומסת החוצה, בידיוק כפי שהוא מגיב לנפח הפסולת המצטברת בו באופן טבעי  מדי יום ביומו, רק שכאן מדובר על הוצאת פסולת בכמות של פי חמישה או שישה מהכמות הרגילה.

כמה דברים חשובים שצריך לזכור ולדעת על טיפולי הקולון הידרותרפיה:

1.ע"פ הגישה ההוליסטית מדובר על טיפול מכין, תומך, מקל ופותר האמור להיות חלק מהתיחסות טיפולית כוללת לבעיות הבריאותיות מהן אנו סובלים. כלומר הטיפול אינו עומד בפני עצמו כפתרון. וזאת מכיוון שמקור הבעיות, טכנית לפחות, הוא בתזונה ובאורח חיים מסויים שאותם צריך לשנות. כשפירוש הדברים הוא כי בפרק זמן זה או אחר הבעיות עשויות לחזור על עצמן אם לא  נשנה ונפעל ברבדים האחרים.

2.טיפול הקולון הידרותרפיה הוא טיפול בטוח היות והלחצים בהם הוא מתבצע הינם לחצים בהם המעי הגס עומד מדי יום ביומו. בנוסף צריך לומר כי המים במכונת הקולון הידרותרפיה הם מים מסוננים ומטוהרים. בנוסף הטמפרטורה והלחצים נשלטים ומוגבלים מכנית במכונה, והצנרת היא חד פעמית. מכונת הקולון הידרותרפיה מוכרת ו\או מאושרת ע"י גופי תקנים בין לאומיים  ו ע"י ה- FDA האמרקאי.

3.צריך לומר כי קיימים מקרים בהם אנשים מגיעים לטיפולי הקולון הידרותרפיה מחוסר ברירה, אנשים שניסו רבות למצוא פתרונות לבעיותיהם ברפואה הקונבנציונאלית וביצעו את כל הבדיקות האפשריות ולעיתים אף הכל נמצא תקין. חלק מאותם אנשים מצאו בטיפולי הקולון הידרותרפיה תשובות לבעיותיהם.

4.בדרך כלל נדרש יותר מטיפול אחד ע"מ לנקות את המעי הגס, היות וזמן הטיפול מוגבל ל-45 דקות. כמה טיפולים צריכים? זה מאוד תלוי בתזונת המטופל לפני. תזונה נכונה בהחלט מקילה על הוצאת הפסולת. אפשר לומר כי  בממוצע נדרשים שלושה עד ארבעה טיפולים לניקוי המעי הגס, כשלאחר מכן ניתן לעשות טיפול משמר אחת לחצי שנה, או אפילו אחת לשנה.

5.בארץ טיפולי הקולון הידרותרפיה קיימים כבר כשלושה עשורים, אולם בכמה שנים האחרונות קמו כמה וכמה וכמה קליניקות חדשות. את הטיפולים אפשר לקבל במרכזי בריאות אלטרנטיביים ובקליניקות אלטרנטיביות פרטיות. ראוי לציין כי ישנם

שלושה גופים בינלאומיים להכשרת מטפלים בתחום וצריך לוודא כי המטפלים עברו את ההכשרה והם בעלי תעודה מוסמכת.

 

קליניקת קולון קלין היא קליניקה אלטרנטיבית הממוקמת במרכז תל אביב. המטפלים העכשוויים בקליניקה  לירז ורון מוכרים וחברים באיגוד הגג המקצועי והבינלאומי לטיפולי הקולון הידרותרפיה GPACT המכשיר מטפלי קולון הידרותרפיה בכל רחבי העולם. המטופלים המגיעים לקליניקת קולון קלין בדר"כ מגיעים לטיפול שטיפת המעי הגס לניקוי רעלים מן המעי ובשל בעיות גזים, נפיחויות בבטן, עצירויות, קנדידה ועוד. חלק מהמטופלים מגיע דרך אנשי מקצוע מתחום הרפואה אלטרנטיבית, הומאופטים, נטורופתים וכן הלאה, וחלקם מגיע באופן עצמאי ללא הכוונה מקצועית. ניתן לקבל בקולון קלין יעוץ ו\או טיפול נטורופתי משתי הנטורופטיות שעובדות במקום, ענת ולירז.

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו