Bari13_Fly
SunnyDew_Fly

גיל המעבר - גזירה משמיים?

מאת: שרה ברק, מטפלת אינטגרטיבית ומרצה
זמן קריאה: 7 דקות
שרה ברק מסבירה מהו גיל המעבר, מדוע הוא אינו הכרח עבור כל אישה מערבית, איך ניתן להתמודד איתו וכיצד מורינגה וספירולינה ביחד הם התשובה המוחצת עבור נשים בגיל זה. ויש גם מתכונים למסכות פנים

צילום: pixabay

SunnyDew_Inside

סוד גלוי הוא שמרביתן של הנשים החיות במדינות המפותחות סובלות מתופעות גיל המעבר, אך עובדה  שאינה ידועה על פי רוב היא, כי  נשים המתגוררות במדינות אשר אינן נמנות על המדינות המתועשות כמעט ואינן חוות את אותם התסמינים אשר הינם מנת חלקן של מקבילותיהן בעולם המתועש.

במאמר זה אסביר מהו גיל המעבר, מהן התופעות והתסמינים השכיחים לגיל המעבר, מדוע נשים בתרבויות מסורתיות אינן סובלות מאותן התופעות וכיצד שימוש מושכל בתזונה נכונה ובמזונות-על עשויים לתרום להפחתה של תופעותיו.  לסיום נקנח במתכון לשייק אביבי וטעים המועשר במזונות-על ומתכונים לרקיחת לפילינג ומסכת אנטי אייג'ינג למניעת הזדקנות העור, כולם מועשרים עם שני מזונות-על מיוחדים – מורינגה ואצת הספירולינה.

בתור מטפלת אינטגרטיבית, עם 40 שנה של ניסיון בתחום הרפואה המערבית והסינית ולאחר שטיפלתי במאות רבות של מטופלות וכמובן גם מעצם היותי אישה, אני מודעת לסימפטומים הבריאותיים הלא פשוטים של גיל המעבר בקרב נשים וגם מודעת לעובדה שנושא טבעי זה יכול לעיתים להיות רגיש או אולי אפילו מאיים, ולכן לעיתים קיימת נטייה של נשים רבות לפחד או להתבייש מלגעת בו. הבעיה היא שבהיעדר טיפול מתאים הסימפטומים הלא כל כך סימפטיים הללו עלולים להחמיר ולהוביל לירידה דרסטית בבריאות האישה ובאיכות חייה. הבשורה המרגיעה היא, שיש בידינו את הכוח למזער ובמקרים מסוימים אפילו לבטל כליל את התסמינים ותופעות הלוואי אשר מביא עימו גיל המעבר – כל זאת בדרכים טבעיות והרמוניות עם הגוף.

ראשית, יש לומר בצורה ברורה – מנופאוזה (גיל המעבר) היא אינה מחלה, אלא מצב פיזיולוגי טבעי אשר תחווה כל אישה בגיל המעבר (בד"כ בסביבות גיל 49) ואשר מהותו היא אובדן הפוריות הנשית.

על אף שמדובר בתהליך צפוי ובלתי הפיך, התופעות והתסמינים כגון גלי חום, הזעות לילה, עייפות כרונית, דיכאון, השמנה, אוסטיאופורוזיס(דילול עצם), בעיות ווגינאליות ועוד, נחוות בקרב חלק ניכר מהנשים בעולם המערבי אך למזלנו הן אינן בהכרח גזירה של הטבע.

חשוב מאוד להדגיש כי בתרבויות אשר נסמכות על אורח חיים מסורתי כדוגמת שבטים אסיאתיים, שבטים ילידיים באמריקה הצפונית והדרומית ועוד, על פי רוב, אין הנשים במקומות הללו חוות את תופעות הלוואי של גיל המעבר כפי שמקבילותיהן בעולם המתועש חוות  (על אף שגם הן חוות את גיל המעבר עצמו).

מפה ניתן ללמוד שאצל נשים אשר אורח חייהן ותזונתן הינם "מערביים" מתקיימים תנאים נוספים אשר אפשר לקשרם באופן ישיר לחומרת התסמינים ותופעות גיל המעבר כפי שהם מוכרים לנו.

בכדי להבין מהם אותם גורמים (ולדעת כיצד אפשר לנטרלם) עלינו להבין תחילה את התהליך בכללותו אשר אותו עובר גוף האישה בגיל המעבר.

עיקריו של תהליך גיל המעבר

תחילת גיל המעבר מתבטא בשינויים הורמונאליים, פיזיולוגיים וכימיים. השחלות מפסיקות לייצר שני הורמוני מין עיקריים: אסטרוגן ופרוגסטרון החיוניים לפוריות האישה ולתהליכים שונים בגוף ובכך מפסיקה האישה להיות פורייה.

הורמון האסטרוגן מעורב במגוון רחב של תפקידים גופניים כגון: התבגרות מינית, הסדרת המחזור החודשי והביוץ, שמירה על כלי דם, הגנה על הלב , שמירה על אלסטיות ופלסטיות של הקולגן והאלסטין בעור ומניעת הזדקנותו, שמירה על מסת העצם, שמירה על תפקוד יותרת הכליה אשר מווסתת ומפקחת על תהליכים פיזיולוגיים חיוניים ועוד.

לגוף כמובן קיימת מערכת חלופית לייצור האסטרוגן בתקופת המנופאוזה, ומקורה בבלוטת יותרת הכליה (האדרנל) אשר הופכת להיות מקור הייצור האנדוגני היחיד לאסטרוגן.

הכליות

תקופת גיל המעבר הינה בהגדרה תקופת ההסתגלות של הגוף לאותם שינויים הורמונאליים, ולכן עלולה להיות מלווה בשורה של תופעות גופניות ונפשיות כל עוד קיים חוסר איזון או חוסרים אחרים.

תופעות לוואי באזורים המפותחים מול האזורים שאינם מפותחים

מחקרים שנעשו וחקרו את תופעות הלוואי של המנופאוזה בעולם גילו באופן מובהק שאצל נשים שחיות באותם האזורים אליהם עדין לא הגיעה הקדמה ודרך החיים המערבית, תופעות הלוואי של גיל המעבר, כפי שנחווים על פי רוב על ידי נשות העולם המערבי, כמעט ואינן מוכרות (או מורגשות) בקרב אותן הנשים.

במחקר שנעשה אצל נשים בגיל 52 משבט אינדיאני בארה"ב אשר עדיין חיות וניזונות באופן המסורתי והייחודי לשבטן מזה דורי דורות גילו שאף לא אחת מהנשים סבלה מתופעות אלו על אף שלכאורה לא היה אמור להיות הבדל בינן לבין שכנותיהן העירוניות.

כמו כן גילו החוקרים כי גם בתרבויות שחיות באורך החיים המסורתי במקומות אחרים בעולם (סין, דרום אמריקה ועוד) נשים כלל לא סובלות מאותם הסימפטומים. השאלה הנשאלת היא הכיצד?

אורך חיים מסורתי

המסקנה המתבקשת היא שמקור הבעיה טמון באורח החיים המערבי עצמו על התזונה הלקויה שהוא מביא עימו,כמו גם במתח הנפשי וברמת הרעילות האופייניים לו.

רעילות

אנו מוקפים במוקדי רעילות רבים, כגון: כימיקלים ממזונות מעובדים, שאריות ריסוס בפירות וירקות, קרינה, הנדסה גנטית, כימיקלים ומתכות כבדות מהאוויר וממוצרי היגיינה, הורמונים ואנטיביוטיות בבשר ובעופות, רגשות שליליים כמו תסכול, קינאה, שנאה, פחד וחרדה לאורך זמן שמשפיעים על מערכות הגוף ושוחקים אותם. אחת המערכות שמותשות מאותה רעילות היא בלוטת יותרת הכליה, שכאמור בגיל המעבר הינה היצרנית היחידה של האסטרוגן, וכתוצאה מאותה התשה היא מתקשה לייצר את אותו אסטרוגן הכרחי.

בעוד הנשים המערביות חשופות לאותם גורמים, הנשים באותן תרבויות מסורתיות כמעט ולא נחשפות אל אותן רעות חולות. רעילות זו מצטברת בגופינו ויוצרת שינויים הורמונאליים והתשה של מערכות הגוף השונות לאורך זמן. בזמן גיל המעבר וניסיון ההסתגלות  של הגוף למצב החדש אנו חשופות יותר מתמיד לאותן תופעות.

תזונה

הוכח מחקרית קשר ישיר בין תזונה נכונה בתקופת הפוריות והמנופאוזה להפחתת תסמיני גיל המעבר. לצערנו, עם הגעת המזון המתועש והמהונדס נוצר במערב מצב פרדוקסאלי בו אנשים ונשים רבות סובלים מתת-תזונה עם קיבה מלאה, כתוצאה מצריכה של מגוון מאכלים דלים בערכים תזונתיים כגון, ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ועוד. חוסרים אלו מובילים לתופעות לוואי כמו: אנמיה, עייפות, דילול עצם וכו'. בעוד המזון הנצרך בתרבויות המסורתיות הוא טבעי יותר ומלא יותר באותם ערכים תזונתיים חיוניים.

מתח

מלבד השינויים ההורמונאליים שיכולים להוות גורם בשינויי מצב הרוח, מתח ולחץ, נשים בגיל המעבר עוברות שינויים סביבתיים רבים כגון בעיות זוגיות, הילדים עוזבים את הבית וכו', ולכל זאת מתווספת ההשקפה התרבותית והתפיסה החברתית במערב, שמאדירה את המראה הצעיר ועלולה לערער את הדימוי העצמי אצל נשים בגיל המעבר. בתרבויות מסורתיות, אותו מעבר מסמל כבוד, חוכמה וזמן מנוחה לאחר גידול ילדים ומשפחה, מה שמוביל לרוגע  ולחיים נטולי עקה (סטרס).

תופעות גיל המעבר, הסיבות והטיפול:

גלי חום והזעות ביום ובלילה

סיבה לתופעה: ירידת רמת האסטרוגן גורמת לשינויים במוחנו ומועברות פקודות במוח לעליה בחום הגוף והופעת סומק וחום.

בראיה הסינית יש חוסר ביין (YIN) דהיינו, דם,  ועליית  היאנג (YANG) המדומה המזוהה עם חום ואש.

הטיפול: הטיפול יתבסס על חיזוק הדם ונוזלי הגוף על ידי מזונות ותוספים עשירים בברזל, בויטמינים, במינרלים בחומצות אמינו ושומנים חיוניים.

עייפות כרונית, תשישות וכאבי ראש

סיבה לתופעה: עקב אנמיה, התשה מתמשכת של בלוטת יותרת הכליה, חוסר בברזל, מחסור בויטמינים ומינרלים חיוניים ורמת רעילות גבוהה כתוצאה מחיי היומיום המערביים.

טיפול: נטרול רעלים על ידי צריכה של מזונות ותוספים טבעיים אנטי אוקסידנטים עוצמתיים ותזונה עשירה בערכים תזונתיים עתירי ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ונוטריינטים.

אוסטאופניה (ירידה בצפיפות העצם) – או אוסטיאופורוזיס (דלדול העצם)

הסיבה לתופעה: נגרמת גם כן עקב ירידה ברמת הורמון האסטרוגן והפרוגסטרון. הורמונים אלו משחקים תפקיד חשוב מאוד למניעת בריחת סידן מהעצמות.

טיפול: צריכה של מזונות ותוספים טבעיים עתירי סידן ומחזקי עצמות.

השמנה

סיבה לתופעה: ההשמנה קשורה לתפקיד תאי השומן בגוף האישה. בלוטת יותרת הכליה (האדרנל) הופכת להיות מקור הייצור האנדוגני היחיד לאסטרוגן ומה שמפריש אותו הם תאי שומן.

טיפול: בניגוד לדעה הרווחת לגבי עלייה במשקל, בגיל המעבר עליה של כחמישה קילוגרם אף מבורכת וחיונית להפרשת האסטרוגן, וכנראה שזה המנגנון של הטבע שבגללו נשים מעלות במשקל. מאידך מומלץ בחום לעסוק בפעילות אירובית ויוגה מתונה, לשיפור מערכת לב ריאה וחילוף חומרים, על מנת למתן השמנה חריגה.

תופעות נוירופסיכיטריות

חרדות, דיכאון, עייפות, הפרעות שינה, רגזנות ואי שקט.

הסיבה לתופעה: ישנו קשר הדוק לאורח חיי האישה ולמידת שביעות רצונה מחייה. התופעות הנפשיות קשורות בצורה משמעותית למצב הדם. הדם הוא הנפש וכשהוא חלש או חסר, השקט הנפשי מופר.  נשים רבות סובלות מאנמיה כרונית בשל איבוד דם במחזור החודשי, ומכלכלה דלה במרכיבים תזונתיים. חוסר  בויטמין D יגרום גם כן לתסמיני דיכאון.

טיפול: צריכת מזונות ותוספים טבעיים עשירים בברזל, B12 וחומצה פולית החיוניים ליצירת כדוריות דם אדומות.  עוד מומלץ לצרוך מזונות ותוספים עתירי אומגה 6,3,ו-9 ובנוסף שינה טובה חשובה מאוד ומומלץ מאוד לעסוק בספורט להעלאת האנדרופינים לשיפור מצב הרוח.

תוספים מומלצים:

אני ממליצה תמיד על תוספים ממקורות טבעיים בלבד ומנסה להימנע ככל האפשר מתוספים ומתרופות ממקורות מסונתזים שעברו עיבודים כימים אלו או אחרים.  שימוש יום יומי במזונות-על אנטי אוקסידנטים (מנטרלי רעילות) בעלי ערכים תזונתיים גבוהים הם הדרך הבריאה המועילה וההרמונית ביותר שיש להימנעות מתופעות גיל המעבר.

שימוש  יומיומי בתוספים שמבוססים על אותם מזונות-על אורגניים, שאינם מרוססים ולא מהונדסים גנטית(חשוב לבדוק יצרן).  כגון: כמוסות מורינגה+ספירולינה, משקאות כגון:  נוני ואסאי, אבקת שורש מאקה, זרעי צ'יה ופולן דבורים, יעזרו להחזיר את הגוף לשיווי המשקל האופטימאלי בגיל המעבר. במקביל להפחית המזונות הגורמים לאי סבילות במערכת העיכול, הפחתת רעילות המוחדרת לגוף וביצוע שינוי אמיתי באורח החיים.

המורינגה+הספירולינה – המורינגה ידועה כמזון האנטי אוקסידנטי (מנטרל רעלים) החזק ביותר ע"פ טבלת ORAC, מחזקת עצמות, בעלת ערכים תזונתיים גבוהים וכמחזקת מערכת חיסונית,  ואילו הספירולינה מכילה כמויות עצומות של ברזל, B12, ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו שחשובות מאוד לחיזוק הגוף והדם.

טבלת ORAC

מורינגה וספירולינה, ניתן לצרוך גם בשייקים מרעננים

משקאות הנוני והאסאי עוזרים רבות בחיזוק המערכת החיסונית והגברת האנרגיה. אבקת המאקה, פולן הדבורים וזרעי הצ'יה, עליהם ניתן לקרוא כאן, עוזרים לחיזוק הגוף, לאיזון המצב הנפשי, הערנות והמערכת הווגינאלית.

רצוי להתחיל השימוש במזונות מיוחדים אלו בתפריט היומי בגיל צעיר ככל הניתן, על מנת  לחזק את הדם,את המערכות החיסוניות ולתמוך בכבד לנטרול רעלים.  חשוב לציין שנשים שתתחלנה השימוש במזונות על אנטי אוקסידנטים, רבי עוצמה, העשירים בנוטריינטים  כדוגמת המורינגה והספירולינה יפיקו תועלת בריאותית  לחיזוק גופן  ולהקלה בתופעות הלוואי הפוגעות באיכות חייהן.

מאכלים מומלצים ומזונות בעלי השפעה שלילית

ירקות ופירות כתומים, סגולים, אדומים וירוקים – מחקרית הוכח שצריכה של ירקות ופירות אלו מפחיתים שכיחות גלי חום וסרטן השד בקרב נשים בתקופת המנופאוזה. קפאין – נמצא בקפה, תה שחור, קולה ומשקאות קלים. צריכה מוגברת גורמת לשחרור מוגבר של אדרנלין מבלוטת יותרת הכליה, ולהתשת הבלוטה. הופך הדם לחומצי ויגרום לאורך זמן לבריחת קלציום מהעצמות. קפאין גורם לרגישות בשדיים ולהתפתחות ציסטות. כחומר משתן, גורם לאיבוד נוזלים, תחושת החום העשויים לגרום לאבנים בכיס השתן, בכליות,במעיים  ובכיס המרה.

דגים – סלמון,  מקרל,  קוד , הליבוט, טונה, בעיקר דגים מהים הצפוני, המכילים כמויות גבוהות של אומגה 3 מפחיתים גלי חום, טרשת עורקים, משפרים תפקוד המוח ומפחיתים סטרס.

פחמימות  פשוטות – קמח לבן, אורז לבן, סוכר לבן, פרוקטוז , ממתקים, משקאות קלים וכו" הגורמים  להתשת בלוטת יותרת הכליה, הן גורמות להיווצרות כבד שומני,המתקשה בפירוק ונטרול רעלים ומתכות.

דגנים מלאים – חיטה, שיפון, כוסמין , כוסמת ועוד, המכילים סיבים תזונתיים המסייעים בניקוז רעילות וחומרי פירוק של הורמונים.  עשירים בקומפלקס ויטמין B החיוני לאיזון יותרת הכליה ויכולת הגוף לתפקד במצבי לחץ.

שומנים רווים ושומני טרנס – מומלץ להפחית שומנים מן החי, למעט  שומן רווי צמחי המופק משמן קוקוס המכיל חומצה לאורית המצויה במוח וחיונית לשמירת תפקודו. משומני טראנס מומלץ להימנע מאחר  ותורמים לפגיעה בעורקים ולחסימתם.

קטניות – מקור טוב לחלבון צמחי ולקומפלקס ויטמין B ולמינרלים. הסויה מכילה פיטואסטרוגנים (רכיבים תזונתיים דמויי הורמון האסטרוגן) החיוני לאיזון מערכות מגוונות כפי שהוסבר. צריכת סויה בגיל המעבר יכולה להפחית גלי חום ויובש בנרתיק.

אלכוהול – להימנע מצריכה  מופרזת שתגרום לפגיעה בתפקודי הכבד לפרוק ולסילוק רעלים, מתכות ועודפי הורמונים. עומס רעילות מעלה השכיחות לסרטן השד ותופעות הלוואי  בתקופת המנופאוזה.

 מזונות על

 

שייק בננה-תמר בחיזוק מורינגה+ספירולינה

שייק מתוק מחזק וטעים שירענן לכן את היום, כמות ל- 2 מנות.

חומרים:

בננה וחצי
3 תמרים
10 אגוזי מלך
4-8 כמוסות מורינגה+ספירולינה (ניתן להכניס את כל הכמוסה כמו שהיא).
1 כף שמן קוקוס.
חצי כוס מים.
חצי כוס קרח.
אופן ההכנה: להכניס את כל המרכיבים לבלנדר ולערבל עד קבלת מרקם אחיד.
טיפ: מומלץ להשתמש בננה מקולפת שהוקפאה למשך שעתיים לפחות.

פילינג אנטי אייג'ינג

פילינג אנטי אייגינג לעור הפנים לרענון ולמניעת הזדקנות העור:

8 שקדים טחונים.
תוכן של 3 כמוסות מורינגה וספירולינה.
כפית לימון סחוט.
להוסיף מים  רתוחים וקרים עד קבלת מרקם משחתי.
למרוח על עור נקי שכבה נדיבה למשך 15 דקות, ולעסות בעדינות מספר פעמים עם ידיים רטובות.
לשטוף עם מים זורמים ולמרוח קרם לחות.
מומלץ פעם בשבוע.

מסכת אנטי אייג'ינג

מסכה מזינה אנטי אייגינג למניעת הזדקנות עור הפנים:
שני כפות אבוקדו בשל ומעוך.
תוכן של 4 כמוסות מורינגה וספירולינה.
כפית לימון סחוט.
כפית שמן קוקוס.
לערבב החומרים טוב טוב (עדיף עם מעבד מזון למרקם אחיד) ולמרוח ל- 30 דקות על עור פנים נקי.
*לא מומלץ לעור עם פצעים.
לשטוף עם מים נקיים ולמרוח קרם פנים.

לסיכום:

התפתחות הטכנולוגיה, הרפואה והמדע במאה ה-21 , הביאו עימם שינויים חיוביים אך גם חשיפה לרעלים.

עלינו לקחת אחריות על בריאותנו, על גופנו ועל רכישת ידע בכל הכלים העומדים לרשותנו, כיוון שהידע הוא אחד מהכלים העוצמתיים לריפוי עצמי.

חשוב שנדע ללמוד מתרבויות אחרות דווקא, מהן הרעות החולות בצורת חיים שלנו, ובכך לנטרל את אותן , לשיפור איכות חיינו. מנופאוזה הוא תהליך טבעי ובידייך האפשרות להפחית  תופעות הלוואי,  אם רק תקפידי על תזונה נכונה, תוספים טבעיים נכונים, איכות מים טובה ואורח חיים רגוע, נטול לחצים ונטול רעלים, ולהגיע לשלב הבא בנשיות שלך בקלות ובקלילות.

הכותבת היא שרה ברק, מטפלת אינטגרטיבית ומרצה בעלת קליניקה פרטית עם ניסיון מקיף של 40 שנה בתחום הטיפול, רפואה קונבנציונאלית, רפואה סינית, דיקור, צמחי מרפא ותוספי תזונה. כיום שרה מרצה ויועצת בכירה בחברת MoringaVI  יצרנית תוספים על בסיס עץ המורינגה ומזונות-על, ובחברת Neways העולמית. לייעוץ ראשוני טלפוני חינם והזמנת הרצאות ניתן להתקשר – קליניקה – 09-7494006 נייד – 052-8818842

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. אפרת

  באמת שמעתי שנשים במזרח ובתרבויות נידחות לא מכירות את התופעות לוואי הכל כך מעיקות האלו אבל פעם ראשונה שאני שומעת טיעון מעמיק והגיוני כל כך לתופעה. עכשיו נשאר לנו נשים יקרות רק להגן על גופינו מנזקים חיצוניים ולהזין אותו בכל הטוב שהטבע נתן לנו בשילוב רוגע נפשי ובספורט ולהבין שתופעות גיל המעבר הן בעצם סימן שלא נשכח להקשיב לגופינו

 2. ירושלמית בגיל המסוים :)

  אשמח לישון היטב, מה שלא עשיתי כבר חודשים רבים מאוד, ושינה רצופה של 7-6 שעות בכלל תשמח אותי עד בלי די.
  אם יש לכותבת המאמר (או לקוראות כמובן) 'טיפ' עבורי (מבלי להיעזר בכימיקלים, אני טבעונית) – אהיה אסירת תודה.
  אוכלת בריא, מקפידה על פעילות גופנית, משקלי לא השתנה מאז גיל 17, ובכל זאת – מצבי הרוח המתחלפים (ויש לנו גם מתבגרים בבית, כך שזה לא קל, כל ההורמונים העולים והצונחים בבית…) וחוסר השינה מקשים מאוד.

 3. יונית

  בפיליפינים המורינגה מאוד נפוצה ואני באופן אישי מאוד ממליצה עליה כמו גם על האסאי, הספירולינה והנוני.

  לנוני יש טע של גרביים אבל הוא עובד.

  רק בריאות

 4. dana

  הכותבת הנה משווקת את הכמוסות של צמח מורינגה. התיחסו לכתבה בהתאם.

 5. שרה ברק

  לירושלמית, אכן אחת הבעיות המטרידות בגיל המעבר זה קושי להרדם ואיכות שינה ירודה. ממליצה מאוד לחזק את הדם. ברפואה הסינית וגם במקורות שלנו נאמר שהדם הוא הנפש. ברפואה הסינית התופעה מתוארת כך שהנפש שוכנת בדם, ובלילה מתכנסת היא למנוחה בדם וכשהדם חסר אין לה מקום לשכון בו ולכן נודדת. חיזוק הדם ישפר פונקציות רבות בגוף וביניהן שיפור השינה. מומלץ לתרגל טכניקת נשימה עמוקה ומדיטטיבית. הנשימות העמוקות מעשירות המוח בחמצן, מרגיעות ומסייעות להרדמות. שרה ברק.

 6. מתעניינת

  וכמה הם יכולים להיות אפקטיבים גם בטיפול בשורש הבעיה?

 7. צפונית

  ועוזר.
  בהצלחה

 8. אירית

  יש הרבה מאד כתבות על תופעות-לוואי מאד לא נעימות מלקיחת הספירולינה. זה חייב להופיע עם מאמר כזה או לפחות להפנות תשומת לב הקוראים לבדוק את הנושא.

 9. אסתר

  חמץ תפוחים מדולל במים על בסיס קבוע. עוזר יותר מחמוציות.

 10. יונה

  ולא סתם פירסומי – פירסום אגרסיבי, מה שנקרה…

 11. שרה ברק

  אני רואה לנכון להגיב להערות שהועלו ע״י שני קוראים לגבי היות הכתבה כתבה פרסומית.
  הכתבה באה לתת ערך אמיתי לקוראות ולנשים בגיל המעבר ומציעה בנוסף, פתרונות אפקטיביים ופרקטיים בהם אני משתמשת כמטפלת.
  כפי שניתן לקרוא אני מציעה מגוון רחב מאוד של תוספים טבעיים לטיפול בתופעות גיל המעבר ואף מציינת בכתבה את תפקידי כיועצת בחברת MoringaVi, חברה אשר בחרה למנף ולהפיץ את בשורת השימוש בשני מזונות העל האפקטיביים ביותר הקיימים בטבע, המורינגה והספירולינה, וזה מתוך המגוון הרחב של הפתרונות שמניתי. אני חושבת שעצם העובדה שהכתבה קיבלה מעל למאה לייקים של קוראים תוך פרק זמן כל כך קצר, זו היא הוכחה לכך שהכתבה אכן נותנת ערך מוסף ואיכותי למספר גבוה של אנשים והיא אינה בגדר פרסומת. צר לי שיש שלא השכילו לראות את הידע הרב האצור בכתבה זו ובחרו להתעסק בביקורת שאינה קונסטרוקטיבית. אני מזמינה את המעירים לפנות אלי באופן אישי לקבלת ייעוץ ולהיווכח שניתנת להם הזדמנות לקבל ייעוץ מקצועי, ענייני ומהימן, כפי שפנו מספר רב של נשים בעקבות הכתבה. המון בריאות לכולם, שרה ברק.

 12. שרה ברק

  כתוצאה מפירוק וסילוק רעלים ומתכות מהגוף עלולות להיגרם מספר תופעות לוואי כגון כאבי ראש וסחרחורות למשך יום עד שלושה ימים, בדיוק כמו בזמן גמילה מקפאין או צום מיצים.
  הספירולינה כתוסף טבעי שעוזר מאוד בפירוק וסילוק רעלים ומתכות מהגוף עלולה לעתים להציף את תופעות הלוואי הנ״ל אבל ראוי לציין שאין אלו תופעות לוואי של הספירולינה עצמה, אלו הן תופעות הלוואי של פירוק הרעלים וסילוקם מהגוף שעלולות להימשך כאמור פרק זמן קצר ומעידות על אפקטיביות הטיפול של הספירולינה.

 13. הירושלמית

  ובהצלחה לכל מי שמכירה את התסמונות. אגב, את המורינגה לא מצאתי בהמון מקומות, אך אמשיך לחפש 🙂

 14. הירושלמית

  למי שמתלבטת ו/או סובלת מחלק או מכל התסמונות שהוזכרו בכתבה כאן – שמחה לעדכן שהשגתי לבסוף את המורינגה בחנות טבע ולקחתי אותה בנאמנות יום-יום מזה כשבועיים וחצי. אחרי יומיים חזרתי לישון רצוף כ-6 שעות (אחרי כשנתיים של נמנום קל בלבד והתהפכויות לאין-ספור!) ומצב הרוח השתפר גם הוא ללא הכר.
  גלי החום בקושי מגיעים (וגם הם באופן קל יותר, אחת לכמה ימים), פשוט פלא!
  ממליצה מאוד לכולן! (ושיהיה ברור, אין לי כל קשר למפיצים או לשיווק כלשהו של התוסף הזה. רק שמעתי עליו לראשונה בכתבה זו וחשבתי לנסות. כאמור – מומלץ בטירוף!).
  מאחלת בריאות ומורל טוב לכולן!