mushroom2_Fly
beten_fly

תזונת ילדים

מאת: נטלי שוינקלשטיין נטורופתית ותזונאית טבעית
זמן קריאה: 3 דקות
10 ההמלצות החשובות ביותר לתזונת ילדים והרגלי אכילה! מאת הנטורופתית והתזונאית הטבעית נטלי שוינקלשטיין.
himalaya_article

קודם כל חשוב לומר – הורה שלא אוכל תזונה בריאה לא יכול להקנות לילד הרגלי אכילה נכונים!
חשוב שההורים ילמדו קודם לכן על הרגלי אכילה נכונים ורק אחר כך ילמדו את ילדיהם כיצד עושים זאת.

1. ארוחת בוקר מסודרת – רוב הילדים מדלגים על ארוחת בוקר ואוכלים רק בהפסקת 10. ארוחת בוקר היא הארוחה החשובה ביותר ביום!
ישנם ילדים שאוכלים ארוחת בוקר, אך הארוחה אינה מזינה ואינה בריאה וברוב המקרים גם מלאה בסוכר אשר מעלה את רמות הגלוקוז בדם מהר ולאחר מכן גורם להיפוגליקמיה.
היפוגליקמיה היא מצב אשר גורם לנפילת הסוכר בדם במהירות ובכך גורמת לחוסר עירנות ולעייפות.

דוגמאות לארוחת בוקר לא מזינה אשר גורמת להיפוגליקמיה:
קורנפלקס – כל סוגי הקורנפלקס למינהם מכילים המון סוכר.
פרוסת לחם עם שוקולד ושוקו – 3 המרכיבים הללו הם עשירים בסוכר וחסרים כל ערכים תזונתיים. הלחם – לרוב לבן ומועשר בסוכר, מלח ותוספים נלווים, השוקולד והשוקו גם כן עשירים בסוכר ואינם תורמים ערכים תזונתיים אשר ישמרו על הילד ערני במהלך הלימודים.

2. גיוון! רובכם בטח כבר שמע שהתזונה הבריאה ביותר היא המגוונת ביותר! לפיכך, השתדלו להקנות לילדכם תזונה מגוונת ככל שאפשר ובכך גופו יקבל את כל הויטמנים והמינרלים להם הוא זקוק. למדו על פרמידת המזון החדשה! אם אינכם יודעים מהי לא תוכלו להעביר לילדכם את המידע הדרוש.

3. המנעות משתייה ממותקת ו"דיאט" למינהם – ילדים שותים לרוב בבית ולכן פה נכנס תפקיד ההורים לפקח וללמוד שלא להכניס משקאות מוגזים וממותקים לבית. משקאות מוגזים ממותקים עשירים בכמויות סוכר אדירות, צבעי מאכל מסרטנים ובחומרים משמרים. משקאות ה"דיאט" למינהם, אשר מתיימרים להיות חסרי קלוריות, עושים פעולה הפוכה וגורמים להשמנה.

משקאות ה"דיאט" עשירים בחומרים משמרים ובצבעי מאכל בכדי להוסיף טעם למשקה ובכך מרמים את הצרכן התמים אשר מאפשר לעצמו לשתות בכמויות לא רגילות את המשקה תוך מחשבה תמימה שזה לא יזיק לו. כשהילד נמצא בחוץ אפשרו לו לשתות מה שהוא אוהב. אינכם רוצים שילדכם ימרוד בכם או ירגיש שונה משאר הילדים, אך בטח שלא יקבל בבית הרגל המזיק לו. לאחר שהילד יראה שבבית ההרגלים משתנים או קיימים מראש הוא יבין את הגבולות ויפעל על פי הם.

4. ארוחות מסודרות בשעות קבועות – רוב הילדים אוכלים "על הדרך" – בדרך לבה"ס, בדרך הביתה, בדרך לחברים וכן הלאה. חשוב שהילד ילמד לאכול ארוחה מסודרת אשר תקנה לו הרגלים טובים ובריאים.
אכילה בשעות לא מסודרות יכולה להוביל לכך אף לכך שילדכם לא יאכלו מהבוקר עד הערב או לחילופין יאכלו, אך לא אוכל מזין כגון: חטיפים, סנדוויצים וג'אנק פוד כדוגמת מקדונלדס, פיצות וכו'.

בנוסף, ארוחה מסודרת יכולה להועיל רבות בכך שהיא גורמת לילד לשבת סביב השולחן עם משפחתו ולכמה רגעים אף לשכוח מהאינטרנט, הטלויזיה, הנייד וכן הלאה. ישיבה עם המשפחה בשולחן ארוחת הערב גם מקנה לילד אפשרות לאכול ארוחה מלאה ומזינה שלרוב תהיה עם קטניות דגנים וירקות. אם הינכם מרגישים קושי בלהקנות תפריט מאוזן ובריא לילדכם תמיד תוכלו להיעזר בנטורופת או בתזונאי קליני.

5. עידוד אכילת פירות וירקות – רוב הילדים אינם אוהבים ירקות ופירות ולהורים קשה לרוב עם בנושא.
דאגו לכך שבסלון או במטבח תמיד תהיה סלסלת פירות זמינה – דבר המאפשר נגישות. למדו את ילדכם לנשנש ירקות עם מטבלים שונים כמו רצועות מלפפון גזר עם מטבלים כגון אבוקדו, טחינה, גבינה …
למדו את הילדים לשתות מיצי פירות ובתוכם להכניס ירק כלשהו – דבר המעלים את טעם הירק. הביאו ל"ארוחת ה 10" של הילד גם ירק או פרי, הכניסו לסנדוויצ'ים ירקות.

6. צמצום האכילה מחוץ לבית – רוב ההורים היום עובדים שעות רבות, דבר המקשה עליהם להכין ארוחות מזינות ומלאות לילדיהם ופוגע בתזונתם. לימדו להכין מראש את האוכל ולהקפיאו. השאירו לילד במקרר מנה מוכנה לצהריים כך הוא ידע שמחכה לו אוכל בבית.

7. הרגלי אכילה – השתדלו להימנע מהרגלי אכילה לא טובים כמו קמח לבן, שומן רווי ומלח. רוב המוצרים היום עשויים מקמח הרווי שומן או ממלח הרווי נתרן. השתדלו להימנע מאלו ולהחליף את הקמח הלבן בקמח מלא, את שמן החמניות או הקנולה המזוקק בשמן זית כבישה קרה מעולה והשתדלו להמעיט במלח.

8. חטיפים ונשנושים – אין ילד שלא אוהב חטיפים ונישנושים! ישנם ילדים שחטיפים הם המזון העיקרי שלהם, דבר הפוגע מאוד בבריאותם. למדו את ילדכם לאכול נישנושים בריאים יותר כגון: פירות יבשים ופירות טריים. קנו חטיפים נטולי שומן רווי וטראנס, חטיפים אפויים וחטיפים ללא נתרן.

9. פעילות גופנית – פעם שיחקו ילדים בגינות, הבנים היו משחקים כדורגל ו"תופסת" והבנות היו משחקות בג'ולות ובקלאס. כיום, המשחק העיקרי לילדים הוא האינטרנט! הטלוויזיה והמכשיר הנייד.
ילדים מטבעם צריכים לנוע, לשחק ולהתרוצץ. אם הילד אינו יוצא למשחקים אחה"צ עם חברים צאו איתו אתם בערב להליכה, מצאו תחליפים אשר ימנעו מילדכם לשבת בבית מבלי לנוע.

10. החדרת מזונות חדשים לתפריט – תמיד טוב, גם לכם ההורים וגם לילד, לגוון בסוגי מזונות חדשים, בצבעים חדשים ובטעמים חדשים. דבר זה יעזור לילד בעתיד לדעת לגוון בעצמו בתפריט ולדעת להעריך סוגי מזונות רבים. כמו כן, יכול הדבר גם להועיל בהכנסת וויטמינים רבים ומינרלים מסוגים שונים לגוף.

לסיום! זכרו שילד זקוק לחטאים שלו וחשוב מאוד להרשות לו מדי פעם, בחוץ או בבית, לאכול דברים שהוא באמת אוהב. זאת על מנת למנוע ממנו למרוד בכם או לשנוא את התזונה הבריאה.

בברכה,
נטלי שוינקלשטיין

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו