loading
loading

הקשר בין תזונה ובריאות העור

מאת: אורית לוי, נטורופתיה וקוסמטיקה הוליסטית פעילה
זמן קריאה: 3 דקות
הזנה מתחילה מתפריט תזונתי יומיומי עשיר במזון טרי ממקור צמחי: נבטים, ירקות, פירות, גרעינים ואגוזים עשירים באנזימים, ויטמינים ומינרלים המסייעים לתהליכי הבנייה וההנעה בגוף
loading

מעטפת העור הינה האיבר הגדול ביותר בגופנו, מהווה 18% ממשקל ו-18,000 סמ"ר באדם בוגר. העור הוא הרכב של מספר איברים שונים, הראשון שמתפתח בעובר מבין מנגנוני החישה  (ככל שהפונקציה מורכבת יותר כך היא נוצרת מוקדם יותר) ומכל איברי החישה הוא החיוני ביותר.

אפשר לחיות בלי לראות או לשמוע, בלי לחוש טעם או ריח, אך ללא שלמותו של העור לא ניתן לחיות. מראה ובריאות העור מעידים על רמת הבריאות ותפקודו הפנימי של הגוף.

בריאות העור מבוססת על הזנה דו כיוונית הרמונית:

תזונה- ההזנה פנימית של הגוף, חיונית לתפקוד תאי ואברי הגוף ומתבטאת במראה העור ובריאותו.
מריחה חיצוני – הזנה חיצונית ישירה של העור המאזנת, מגנה ומשקמת מפני השפעות חיצוניות כתוצאה מנזקי אקלים, זיהום אוויר והיגיינה.

הקוסמטיקה הטבעית דוגלת בשילוב תזונה נכונה ואורח חיים בריא לבין הזנה חיצונית עפ"י העקרונות ההוליסטים:
רק מה שראוי למאכל ניתן למרוח על העור – זוהי ההנחיה הראשונה והחשובה ביותר. לא כל מה שטבעי ראוי למאכל ואם הוא אינו ראוי למאכל אין הוא ראוי  למריחה על העור. כבדי את עורך כשם שאת מכבדת את גופך.

הימנעי ממוצרים המכילים שמן מינרלי mineral oil המופק מתוצרי זיקוק הנפט, מוצרים המכילים פרבנים (משמרים הגורמים לגירויי עור) או מוצרים המכילים  Colors and Dyes , מיוצרים מתוצרי מזפת ופחם .העלולים לעורר תגובות אלרגיות ונמצאו בין גורמי הסיכון לגרימת מחלת הסרטן. על התוויות הם מופיעים על פי הסימון: FD & C או D & C ולאחר מכן מספר.

הזנה מתחילה מתפריט תזונתי יומיומי עשיר במזון טרי ממקור צמחי: נבטים, ירקות, פירות, גרעינים ואגוזים עשירים באנזימים, ויטמינים ומינרלים המסייעים לתהליכי הבנייה והנעה בגוף בשילוב עם סיבים תזונתיים ונוגדי חמצון המסייעים בתהליך סילוק רעלים מהגוף. מסכות ביתיות על בסיס ירקות ופירות ידועות כמאירות את עור הפנים.

הגוף והעור כאחד זקוקים לאותם ערכים תזונתיים בתזונה ובמריחה חיצונית, גופנו מורכב מ-25% שומן וכ-70% נוזלים. הרכב המים דומה ליחס בין מים והיבשה בכדו"א.

מקורו של השומן החיוני לגוף באכילת אגוזים וגרעינים ובשתייה ומריחת שמנים צמחיים המופקים בכבישה קרה, הנמצאים כיום במטבח הביתי: שמן קוקוס, שמן זית, שמן רימונים, שמן אבוקדו, שמן שומשום ועוד.  שילובם בתפריט היומי מסייע ליצור הורמונים בגוף, להורדת כולסטרול, לאיזון לחץ דם,  פינוי רעלים מהגוף ועוד. מריחה חיצונית של שמנים אלו מזינה ומעשירה את העור בלחות, מגנה מפני השמש ומשקמת. שמנים מכבישה קרה שומרים על ערכי אבות המזון, עשירים בחומצות שומן בריכוזים הנעים 18-25% כפי שנדרש עבור קיומו של הגוף.

מים הם המרכיב החשוב ביותר בגוף האדם ומהווים כ- 70% מתכולת גופנו. גוף האדם הבוגר זקוק בממוצע לשתיית כ-2 ליטר מים ביום. שתיית מים טהורים מסייעת בתהליך המטבוליזם המערכתי ובפינוי הפסולת. מחסור בשתייה ניכר במראה העור. אולם השפעת המים במריחה חיצונית זעירה למדי ואף חסרת ערך לעומת חשיבותה לקיום החיים בשתייה. במריחה חיצונית על העור המים מאבדים מערך חשיבותם החיוני.

מבנה מולקולות מים פעיל והומוגני בצורה טבעית קיים אך ורק בהידרוסול /הידרולה. ההידרוסול הינו תמיסת מים המתקבלת בתהליך זיקוק צמחי מרפא. החומרים הפעילים המתקבלים בתהליך זהים לצמח המקורי בטבע, עדינים ועוצמתיים כאחד. אלו הם "מים חיים" – כל טיפה וטיפה של הידרוסול מכילה את כל מרכיבי הצמח בשלמותו. מריחת טיפת הידרוסול על העור דומה לסחיטת הצמח הטרי. העור זוכה להמרצה טבעית עמוקה בדומה ליכולות הטבועות בו. ההידרוסול ניתן לשימוש חיצוני במריחה ישירה על העור או מדולל בשתייה.

קוסמטיקה טבעית (123RF)

 

רמת החומציות, ה-pH הטבעי של העור נע בין 4 ל-5.5. מעטפת החומצית בעור מורכבת מהפרשות זיעה ובלוטות חלב על פני העור, הן שומרת ומגנות מפני חיידקים והתייבשות העור. רמת החומציות של העור היא זו שאחראית לחיסול חיידקים על פני העור ומניעה של מחלות עור.

שימוש מוגבר בסבונים או חומרי ניקוי בעלי PH בסיסי משבש את חומציות העור ומאפשר למצע חיידקים להתרבות. יותר מזה, הסרת המעטפת החומצית מפריעה ליצירת התאים המתים על פני שכבת הקרנית (השכבה העליונה של אפידרמיס), ומאפשרת את חדירתם של חיידקים לפני העור.

לתאים המתים על-פני שטח העור יש חשיבות בריאותית גדולה, הם מגנים על העור מפני הנזקים ומשמשים כשכבת הגנה. הצטברות תאים מתים על פני מראה מקנים מראה חיוור ועייף ומאידך הסרה עמוקה תשאיר את העור חסר הגנה ורגיש. העור הוא חלק ממערכת החיסון – עלייה ברמת ה-PH  מבטלת את שכבת ההגנה החיצונית שלו ומאפשרת התפתחות מושבות חיידקים שעלולים לחדור מעור פנימה לגוף.

לסיכום: תזונה וקוסמטיקה טבעית שואפות להרמוניה בין הטבע לאדם ובין האדם לעצמו. הקוסמטיקה הטבעית מתחילה כבר מבפנים, דרך תזונה נכונה ומאוזנת משולבת עם אורח חיים בריא. שתיהן מעודדת את הפוטנציאל הטבעי מבלי להפר או לשבש את הסדר הפנימי.

קוסמטיקה טבעית פעילה משלבת בין שמנים מכבישה קרה להידרוסולים. ההידרוסול הינו חומר הגלם הטבעי ביותר המניע את תהליך ההתחדשות הטבעי של העור. ההידרוסול משיב לעור את היכולות הטבעות בו ומעניק לעור המרצה טבעית בדומה ליכולותיו הטבעיות של העור בילדותנו.

דף פייסבוק של אורית לוי

השאירו תגובה:

  1. הילה

    אוקי, כתבה פירסומית לחלוטין אבל קצת מתכונים היה נחמד לקבל…