Bazelet_Fly
HimalayaSkin_Fly

עור יפה בגוף בריא

מאת: עדי סוקול- קצירי, מאמנת תזונה ובריאות בגישה האינטגרטיבית
זמן קריאה: 4 דקות
לפניכם סיקור ההרצאה של ד"ר עדיאל תל-אורן שנערכה בתיאטרון גבעתיים ב-5.9.10. בהרצאה עדיאל מסביר לנו כיצד תזונה ואורח חיים משפיעים על הזדקנות העור ומה נוכל לעשות כדי להצעיר את מראה עורנו.
Thymoquin_In

ההרצאה נפתחה בהדגמות שייקים של ציונה מלמן, שפית ומנחת תזונה. ציונה הכינה את השייק הירוק שהיא שותה כל בוקר, המכיל: מנגולד, מלפפון, עגבנייה, מעט ג'נג'ר, חצי בצל, שן שום, חצי אבוקדו או 2 כפות אגוזי מלך (השומנים נותנים הרגשת שובע), מעט אצת ווקאמה, חופן כוסברה/ פטרוזיליה. טוחנים בבלנדר חזק עם מעט מים.

לאחר מכן הכינה ציונה רוטב קרמי על בסיס אגסים המכיל: בצל, נענע, שום, אגסים, לימון סחוט, מעט שמן זית, קצת מלח, כמה עלי מרווה. טוחנים את הרכיבים בבלנדר עד לקבלת מרקם אחיד.

העור משקף את בריאותנו הפנימית

ד"ר עדיאל תל-אורן פתח את ההרצאה בפני אולם מלא משתתפים שבאו מתוך היכרות עם עדיאל בכנס "אוכלים בריא 2" שהתקיים במאי האחרון. עדיאל הקים את מרפ"י, מרכז לרפואה פונקציונאלית בארץ. מובא לפניכם תמלול עיקרי ההרצאה:
עדיאל פתח בתפקידיו השונים של העור: העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף והוא איבר חי ונושם המשקף את בריאותנו הפנימית.

ראשית לעור ישנה משמעות אסתטית שהיא חיצונית ובולטת לעיני המתבוננים. העור משקף את בריאותנו הפנימית ולכן חשוב שהעור יראה טוב ללא פצעים, יבלות, כתמי שמש וכן הלאה. העור אמור היה להיראות כמו "טוסיק של תינוק", אולם עקב רעלים פנימיים כתוצאה מהאוכל התעשייתי המעובד שאנחנו אוכלים, ששונה בצורה משמעותית מהאוכל שאכלו אבותינו, ורעלים רבים מהסביבה, העור איבד מחיוניותו ומבריאותו.

העור מכיל שומן תת עורי וכלי דם מתרחבים המאפשרים לזיעה לצאת החוצה ולגוף שלנו להתקרר. העור שלנו גם מכיל תאים חיסוניים. כל פעם שנחשפים לזיהום מהסביבה כדוגמת רעלים ובקטריות, התאים החיסוניים מופעלים ומתגוננים על ידי היווצרות דלקות, פריחות וגירויים.

חוסר איזון הורמונאלי

בתקופות היריון, בתקופה שלוקחים גלולות למניעת היריון ובגיל הבלות, תאי העצב שעברו גירוי יכולים לפתח שומה, שהיא מצב פתולוגי הקשור למערכת העצבים ולמערכת הורמונאלית. חוסר האיזון יכול ליצור דבלולי עור כתוצאה מכימיקלים בסביבה ומזון מן החי.

המזון מן החי מפוצץ כיום בהורמונים וכן הורמוני סטרס כשמופרשים בחיה בתהליך השחיטה. הורמון הסטרס מייבש את העור וגורם לקמטים.

כימיקלים רבים בסביבה כדוגמת: קוטלי חרקים, זיהום אוויר ורעלים המשפיעים על העור באופן ישיר ויוצרים עודף רעלים בגוף שכן הכבד אינו מספיק לטפל בהם.

השפעת הרעלים על הגוף:

1. יוצרים רדיקליים חופשיים- השמש גם היא מייצרת רדיקלים חופשיים ,כך שמדובר בפעילות סינרגטית הפועלת בשני הכיוונים, מבחוץ ומבפנים, וכך העור מזקין מהר יותר.

2. פוגעים בתפקוד האנזימתי.

3. גורמים למוטציות ולפגיעה ב- DNA ולסיכון גובר לסרטן.

שומנים שעברו תהליך עיפוש

עדיאל מציין כי נוכח לראות אנשים שהפכו להיות צמחוניים, והגוף שלהם חסר בקלוריות ומתחילים לאכול יותר שומנים. לרוב מדובר בשומנים "זולים" הנמצאים במזון מהיר צמחוני, מזון מתועש שהוא מזון נחות. יחד עם זאת, הוא מציין שגם אנשים שעברו לתזונה בריאה יותר, ומתחילים לצרוך שמן פשתן ושמן צ'יאה בתדירות גבוהה, עליהם להיות מודעים לכך שמדובר בחומצות שומניות (אומגה 3 ואומגה 6) לא יציבות, המתעפשות בקלות רבה.

נוצרים בשומנים אלו רדיקליים חופשיים שהופכים להיות חלק מרקמות השומן שלנו, וכך העור מתחיל להיות יבש עם קמטים שכן אין נפח תת- עורי כדי להחזיק את העור. עדיאל מציין שהוא רואה לא מעט אנשים שאוכלים מאוד בריא, אך לא נראים טוב. עדיאל ממליץ לקנות את האגוזים אורגניים ולהחזיקם בקירור, וכמובן אסור לקלות אותם (חשיפה לחום מעפשת אותם).

איך מייצרים בגוף ויטמין D?

עדיאל מציין כי האכילה חשובה יותר מחשיפה לשמש, ולכן מי שאוכל בריא יכול להיחשף פי 3 לשמש, ללא נזק. עדיאל ממליץ על חשיפה של בין 10-20 דקות לכל צד (תלוי בגוון העור), בשעות שהשמש נמצאת במרכז השמיים, בין 11:00- 14:00 (דווקא בשעות החומות שרופאי העור אמרו לנו שהשמש מסוכנת).

עדיאל מציין כי מקלחת עם סבון לפני יציאה החוצה מונעת ספיגה של הויטמין, שכן מורידה את החלב הטבעי של העור. ההמלצה היא לכבוש כובע רחב שוליים ולהימנע ממקדם הגנה, שכן כך הגוף מטפל רק ברדיקלים חופשיים מכיוון אחד (השמש) ולא דו-סימטרי (גם ממקדם ההגנה), ובכך יכול להגן על עצמו.

עדיאל סותר את הדעה הרווחת של רופאי עור, ומדגיש כי רוב המלנומות נוצרות באזורים שלא נחשפים לשמש. ויטמין D חיוני למניעת סוגים שונים של סרטן, נמצא כיעיל נגד סכרת, אנטי דיכאוני, ומגן על תפקוד המוח (להרחבה אודות ויטמין D וחשיפה לשמש).

תכשירי טיפוח- מקור לרעלים מצטברים

הרעלים המצטברים עקב שימוש לאורך שנים בתכשירי טיפוח למיניהם כדוגמת קרם לחות, מראים את אותותיהן בסופו של דבר באובדן הבריאות הפנימית. עדיאל מציע למרוח על הגוף (ועל השיער) רק שמנים טבעיים שניתן לאכול אותם, כמו שמן קוקוס בכבישה קרה או שמן זית.

ההמלצה היא להתקלח מקלחות קצרות ובמים פושרים- קרים, שכן החום פותח את נקבוביות העור (הרוצה להזיע), ואז החומרים הרעילים חודרים לגוף. ההמלצה היא להסתבן רק באזורים הרגישים ורק בסבון טבעי ללא כימיקלים.

ובכלל עדיאל ממליץ להפחית עד כמה שניתן את תכשירי העור, הדאודורנטים והבשמים למינימום. עדיאל מבטיח כי תזונה בריאה מאפשרת ריח טבעי וטוב לגוף.

תוספי תזונה לבריאות העור

מעבר לאכילה נכונה המבוססת על מקור צמחי וכוללת ירקות בשלל צבעים, עלים ירוקים כהים, פירות בשלמותם (לקבל גם את הסיבים ולא רק את הסוכרים), דגנים מלאים, קטניות, אגוזים וזרעים, ישנם שני ויטמינים החיוניים לבריאות העור:

ויטמין A- מחסור בויטמין זה לא מאפשר ספיגה תקינה של שומנים וכך העור לא יכול להבריא.

ויטמין E-  המונע חמצון יתר ומגן ממזון מעופש. יתכן וצריכים השלמה של ויטמינים אלו וחשוב להקפיד על מקור איכותי.

ניקוי רעלים- לשמור על העור מבפנים

עדיאל ממליץ על ניקוי רעלים מתמשך (עדיאל מוביל תהליך ניקוי של 90 יום), שכולל אכילה של חומרים מזינים ולא בצום. עדיאל מציין כי ניקוי רעלים הנפוצים כיום בשוק הנמשכים בין שבוע לשבועיים מונעים כניסה של רעלים חדשים ויוצרים הרגשה טובה בימים הראשונים, אומנם אינם מאפשרים ניקוי מרעלים שהצטברו במשך שנים וכן כשנעשים בצורה לא מבוקרת עלולים לגרום לנזק חמור שכן הכבד לא מספיק לנטרל את כל הרעלים שהשתחררו, והם עלולים להגיע למוח.

תזונה טבעית מאפשרת לקבל את היתרונות שבצום, ללא לקיחת סיכונים. עדיאל ממליץ על שתיית מים מטוהרים (על בסיס אוסמוזה הפוכה) ולהימנע משתיית מים בבקבוקי פלסטיק, אלא בפלדת אל חלד. יחד עם זאת מדגיש המים האיכותיים ביותר מצויים בירקות.

לסיכום: העור שלנו הוא הנכס שלנו ועלינו לשמרו. העור אמור להיות לח, להיראות בצבע בריא וחלק, ללא שומות, ללא נגעים כהים/ לבנים/ אדומים, ללא יבלות שמצביעות על מערכת חיסון ירודה ועוד. עדיאל ממליץ להסיר את הדברים הבולטים בעורנו ולהקפיד על תזונה טבעית של מזון שלם קרוב לטבע.

למרכז לרפואה פונקציונאלית

 

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו