SunnyDew_Fly
Dror_Fly

משלוחי מזון אורגני

מאת: עדן פלד, פסיכותרפיה הוליסטית, נטורופתיה והרבליזם קליני
זמן קריאה: 5 דקות
מעוניינים לשמוע על מגוון משקים ומשלוחי מזון אורגני טרי, בריא ובמחיר שפוי? מהשדה הישר אל פתח הבית. הרווח הנוסף הוא שיתוף פעולה חברתי וכלכלי בעשייה אקולוגית נפלאה
Bari13_Inside

אדי מתקשר "אני כאן מתחת לבניין שלך, המשלוח מהאורגני הגיע". המולת החיים התל אביביים עוצרת לרגע והרגשה של שדות ומרחבים שוטפת אותי. אני הולכת אליו בין סמטאות הכרם, "חמש דקות אני אצלך..". הוא מחכה מתחת לבניין עם שני ארגזים מלאי כל טוב שהוא מעלה אלי לפתח הבית. 

האורגני – משלוחי מזון טוב

מיד כשאני פותחת אותם בבית, קורעת גזרי עיתונים שמכסים אהבה, שולפת אשכול בננות, אורז בסמטי מלא, גרעיני חמניה, ו.. שקית של תמרי דקל נור… לא מתאפקת ומיד טועמת אחד, והשני מיד אחריו, טעם גן עדן. התמרים הקטנים והשובבים האלו, שאחי הקטן נקרא על שמם.

סל הירקות השלם מכיל תפרחות ברוקולי, עלי מנגולד, פטרוזיליה, כרובית, צנוניות, בטטות קטנטנות ומתוקות לתבשיל… והכל טרי טרי, עם ריח של ידיים קוטפות.

סבונים אקולוגיים, חומרי ניקוי…  מה עוד אפשר לבקש? הרגשה של בית שלא מתנגד לתנועה הטבעית של מה שמתחולל כאן סביבנו. בריאות מתחילה מבפנים, אך גם ממה שנוגע בנו, הרי מה שאין אנחנו רוצים לאכול, מדוע שייגע לנו במזון? או בעור? גם אם דרך הכביסה של הבגדים שנלבש לאחר מכן, סופגים את החומרים הטבעיים או לחילופין, אלו שפחות…

לרגע הרגשתי כאילו ניצחתי את השיטה, גם אורגני, גם טרי, וגם מביטה בחשבונית שמבשרת על 200 שקלים לכל אלו. יש דרך לחיות בריא וטבעי, בלי להיות עבד לתרבות הצריכה. הדרך שבה הזמנתי את הסל החגיגי הזה אגב, היתה בלחיצת כפתור פשוטה באתר האינטרנט.

ארגז אשכוליות אדומות ופומליות ענק, שנכנס אחר כבוד מתחת לשולחן האוכל מכיון שאין מקום לאחסן את כל השפע הזה במטבח. לוקחת אשכולית אחת מאלו שקיבלתי במתנה על הזמנה ראשונה, ומקלפת את הקליפה, נוגסת בה כאילו היתה תפוח, והמיץ נוטף, מרווה את הנפש. פשוט טעים…

מעבר לחשבונית, בצד השני של הדף הניוזלטר השבועי של "האורגני": "שנדע להתעורר מבפנים החוצה ושנרגיש שייכים לעולם שאנחנו חיים בו."
כן, ממש מרגישה שהתעוררתי מתוך מציאות של מזון שעשו בו שפטים, ששמו ליעד את הרווח החומרי אל מול טובת האנשים. מזון שהתרחק מהנקודה שבה נברא, ובשביל לקיים את המרחק, הכניסו בו חומרים שישמרו עליו… ממה?

התעוררתי לשפע שהטבע הגיש לי באהבה, עטוף בחבילה שמשלבת יחס אישי, קרבה בין מגדל ששם את ליבו כדי לגדל באמא אדמה את מה שהיא יודעת כיצד, מחיר שמאפשר להמשיך לחיות כך, ומתובל במתכונים, בעצות טובות ובהרגשה טובה של מי שעומדים מאחורי העסק/ המיזם/ הקהילה הזו.

למשל, ידעתם כי פטרוזיליה היא ממש מזון על, עשיר בכלורופיל (צבען ירוק שעושה חסד איתנו), ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים? וזאת מעבר לסגולות הריפוי של העלה הנפלא הזה.
והאם ידעתם על שיתוף הפעולה בין ארומה ישראל שנתנה את שקי היוטה ששימשו אותה לאחסון פולי קפה למי שיבקש… מוצר ייחודי לגינה מקיימת, אפילו אצלכם בבית.

זהו סיפור על שני שותפים שיצאו לדרך חדשה יחד לפני כארבע שנים, מאחדים עקרונות של בריאות, חקלאות בת קיימא, תמיכה כלכלית בעסקים קטנים, שליחות חברתית, נגישות לצרכן וקניה משתלמת. דוד אחראי על התפעול, קשרי הלקוחות והחקלאים, וספי אחראי על הפיתוח הטכנולוגי והקהילתי. בין השאר, ל"האורגני" תו תקן של ארגון פרמקלצ'ר ישראל.
ירקות אורגניים

נראה שזהו סיפור הצלחה, שהולך עם הזמן וגדל. השפע שהאורגני דואגים לשלוח אלינו, הלקוחות הקטנים, הביתה, ממלא את המטבח ואת הלב, ונראה שהוא שב אליהם, ומהם אל החקלאים, ומעגל החיים ממשיך וסובב לו.

בשונה משאר המגדלים הגדולים, "האורגני- משלוחי מזון טוב" הם מיזם ייחודי בתחום.
במה הם שונים, אתם שואלים? נראה ש"האורגני" תפסו את מה שמתחיל להדהד כאן בינינו ומדבר על מהפכה צרכנית חברתית ובת קיימא.

מה זה אומר בפועל? "האורגני" משמשים כחוליה המקשרת בין החקלאי לבין הלקוח עצמו. הם עובדים בשקיפות מלאה ומעדכנים את הלקוח בשם החקלאי או המשווק שממנו נלקח המוצר, וכך הלקוח יכול לאמץ לעצמו הרגלי צריכה משלו, הנשענים על יחס אישי ועל יסוד העבר, היכרות עם גידול מסוים ואהבה ספציפית למגדל מסוים.

מעבר לזה, השקיפות עשויה לתת מענה ללקוח שעובר בשלב מסוים להזמין מהחקלאי עצמו ישירות, ובכך אין הם רואים פסול, כי אם דרך לפתח את הענף, אחד העקרונות המהותיים שהביאו אותם ליצור מיזם זה. התמיכה בחקלאות ברת קיימא משרתת את כולנו בטווח הקצר (תמיכה חברתית וכלכלית) ובטווח הארוך (תמיכה אקולוגית בכדור הנפלא שאנו חיים עליו).

עוד דבר נפלא שנוצר מהשילוב בין אלו הוא הגדלת כח הצריכה של האורגני ששב וחוזר ללקוח, מוזיל עלויות ומצמצם עלויות של קנייה קמעונאית. למשל, אם קבוצת אנשים גדולה קונה אורז בסמטי מלא, אך כל לקוח בעצמו לא ישתלט על 25 ק"ג אורז, האורגני ירכוש את השק ואנחנו הלקוחות נתחלק באורז וגם במחיר. סוג של שיתוף פעולה שמועיל לכולם.

מצאנו שיטה לשבור את השיטה שהתערבבה פה ונהייתה לעיקר. מצאנו דרך לשתף פעולה, ולשוב למקורות, בהם האדם חי בקהילה, ונהנה ממה שיש לאחרים להציע, מבלי לפגוע, אלא רק להודות ולקבל בברכה. בתקווה שהשיטה תתרחב באדוות של טוב, ותהדהד לעוד ועוד יצרנים, עסקים, אנשים ובעיקר, נחיה בשלום עם הטבע.

מחירון האורגני:

סל ירקות קטן: 75 ש"ח
סל ירקות בינוני: 125 ש"ח
סל ירקות ענק: 190 ש"ח
סל פירות: 135 ₪ ותוספת פירות לסל 65 ש"ח
דמי משלוח: 25 ₪

ישנה אפשרות למנוי שבועי המקנה 5% הנחה וכפל מבצעים.
שלל מוצרים נוספים באתר במחירים ואיכות מצוינים. ההזמנה נעשית בחנות אינטרנטית קלה לתפעול ומותנית בהרשמה לאתר. מדי שבוע מקבלים עדכון במייל מלווה בניוזלטר צבעוני וחינני.

משקים אורגניים נוספים

בעבר, הזמנתי גם ממשקים נפלאים אחרים כמו "משק חביביאן" ו"טבע הבשור". במשק חביביאן התוודעתי לעולם הסלים המוכנים, ובכל שבוע היתה הפתעה אחרת ממלאת את המטבח. גמבות ארוכות טריות שהיו משמות כחטיף בין הארוחות מרוב שהיו טעימות. משק חביביאן החל בקיץ 2007 שבו הוכנה האדמה אחר כבוד לזריעת הזרעים הראשונים של המשק.

בועז חביביאן, אגרונום צעיר שגדל בסביבה חקלאית משפחתית, סיים לימודיו בפקולטה לחקלאות והשתלב כמנהל בחברת יצוא חקלאית מתועשת. בועז נחשף לנזקים הבריאותיים בשימוש בחומרי הדברה ודשנים כימים הנפוצים בחקלאות קונבנציונאלית. ברגע זה הרגיש כי הוא מעוניין לחזור לחקלאות של בית אבא, חקלאות אורגנית הלכה למעשה אף כי האב לא ידע שכזו קיימת ועוד הרבה לפני שהפכה לטרנד עולמי. בועז חזר למשק שהוזנח במשך 20 שנה וכיום גדלים בו עשרות סוגים של ירקות אורגניים איכותיים. בבוקר המשלוח נקטפים כ- 15 סוגי ירקות העונה הגדלים בשדה. הסל מגיע לפתח הבית אחת לשבוע. גם כאן, בדרך זו, ניתן לתמוך בחווה חקלאית קטנה בתמורה לתוצרת טרייה ובריאה. כאן, מזמינים את הסלים באמצעות טופס מילוי באינטרנט, שגם הוא מותנה בהרשמה באתר.

מחירון חביביאן:

הסל הקטן מכיל 10-11 סוגי ירקות ומחירו 85 ש"ח.
הסל הגדול מכיל עוד שלושה סוגי גידולים ומחירו 110 ש"ח.
בנוסף דמי משלוח על סך 20 ש"ח.
מוצרים נוספים בטופס ההזמנה, כולל תיק רב פעמי של משק חביביאן.

פירות אורגניים

טבע הבשור

טבע הבשור הוא משק באיזור אשכול, ממלכה יפה בדרום הארץ, נושקת לחבל עזה המפורסם. רבים מכירים את המצב הבטחוני באיזור, אך פחות מודעים לשילוב המופלא שקיים שם, בין מדבר ואדמה פורייה, עליה ניתן לגדל גידולים אורגניים רבים, לצד יערות וחורש טבעי.

'טבע הבשור' שבמושב עין הבשור הוא המשק האורגני של משפחת עוזיהו, מחלוצי החקלאות האורגנית בישראל. אמנון, ראש המשפחה, החל לעסוק בחקלאות אורגנית לפני כשלושים שנה, מתוך אמונה אמיתית בערכים הקושרים בין כבוד לבני אדם, בריאותם והסביבה בה הם חיים.

המשק האורגני גדל וכיום הוא עשיר בערוגות, בתי רשת וחממות המצמיחות מגוון גדול של ירקות ועשבי תבלין אורגניים יפים, עשירים בטעמם ונקיים מרעלים. כיום, מנהל את המשק, רועי, בנו של אמנון.

הקניה הפשוטה נעשית בחנות באינטרנט, בה יש מגוון עונתי גדול של ירקות, פירות ועשבי תבלין אורגניים, וכן, מוצרים אורגניים נוספים כמו: לחם, ביצים, דגנים וקטניות, פירות יבשים, ממרחים, משקאות, חליטות ואפילו מוצרי היגיינה אקולוגיים. כל הספקים עומדים גם הם בתקנים האורגניים המחמירים.
שיטת המכירה, גם היא עובדת במשלוחים שבועיים ללקוחות, החוסכים את פערי התיווך ומייעלים את היכולת לאכול מזון טרי.

מחירון טבע הבשור:

הסל הקבוע של ירקות ופירות אורגניים: 125 ₪, אליו ניתן להוסיף דברים אחרים.
בנוסף, ניתן להזמין הזמנה אישית במינימום 150 ₪ בתוספת דמי משלוח.
דמי משלוח בנוסף כמובן.

בנימה אישית

אני חייבת להוסיף בנימה אישית (ורגשית) שהעולם שלנו התרחק מהמקור כמה צעדים יותר מדי, ועכשיו לא קל לתקן. המיתוסים שנשברים כאן בכתבה הם החביבים עלי במיוחד, אלו שמנטרלים את התפיסה שמזון בריא ואורגני הוא יקר ואינו משתלם, למשל. כאן אפשר לראות שמזון בריא ואורגני יכול להיות שווה ערך ואף זול יותר לפעמים למזון הנקנה ברשתות השיווק ובמכולת השכונתית, ולרוב שכח את אביו ואימו מזמן, בטח אם עבר במכבש תעשייתי כלשהו.

מעבר לכך, מזון זה משתלם מכיון שאם נקזז מהסכום, כפי שאני תמיד אומרת למטופלים הבאים אלי, את מחירם של המצרכים הנספחים (כמו חטיפים מלאי מונוסודיום גלוטומט המספקים את יצר ההתמכרות, סוכר לבן ופחמימות פשוטות המכניסים למעגל קסמים של צריכת סוכרים וכו'), ובטח ובטח את מחירם של התרופות ואמצעי העזר הנלווים הרפואיים שנדרשים כשאנחנו לא מקשיבים לגופנו, מזינים אותו בצורה לא טובה ומזלזלת, ולא משתתפים בריקוד הבריאה.

הסינים אמרו כבר לפני 5,000 שנה, שהטחול האחראי על ייצור הצ'י מהמזון והשתייה, מקבל מזון טוב ומייצר ממנו גו-צ'י. כשהוא מקבל מזון שאינו טוב, הוא מייצר ממנו לחות, ליחה. שימו לב אם תרצו חיים עשירים באנרגיית חיים, או שפחות.

השקיעו בעצמכם, קנו אורגני, ובדרך מקסימה זו, של משלוח טרי מהחקלאי עד הבית – בכלל מצאתם את עצמכם עם יותר משתי ציפורים על הדרך.. בהירות כנף ומאירות.

משקים קטנים וחביבים שעשויים לענות לדרישות צרכניות צנועות:

ירק פרא

חוביז'ה

הגיא האורגני

שער הגן

מלוא הטנא

לקטים

משקים אורגניים נוספים

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. עדן פלד

  תהנו, משלוחי האורגני מזון טוב מגיעים גם לירושליים והסביבה.

 2. ינה

  יש משקים שעושים משלוחים לבאר שבע?

 3. ספי מיור

  מוזמנים להתנסות :
  haorgani.co.il

 4. inbal

  הגינה של מגי ממוקמת בנטף שליד ירושלים ומחלקת עד הבית הזמנות פרטניות וסלים של ירקות, פירות, נבטים ויבשים אורגניים ואקולוגיים. כולם בפיקוח. maggiesgarden.co.il

 5. עופר

  המחירים שלהם לא יותר זולים מאלה של הרשתות האורגניות ולפעמים אף גבוהים יותר. ואני ממש לא מבין למה. לזה עוד צריך להסוסיף דמי משלוח מה שהופך את ההזמנה לעסק לא משתלם. אין להם את ההוצאות של רשת שנמצאת בתוך העיר אז מדוע שלא יציעו מחירים נמוכים יותר? אני הייתי שמח להזמין ממשק פרטי במקום לקנות ברשת , אך כל עוד המחירים שלהם גבוהים לא אעשה זאת.

 6. אורלי

  אני מסכימה עם עופר בענין המחיר. אני חברה בקואפרטיב אורגני בעיר רחובות וכך הצלחנו באמת להוזיל מחירים ולחסוך דמי משלוח. סחורה מצוינת!!ועם יכולת לבחור את הירקות ולא לקבל ארגז מוכן. מומלץ בחום:+)

 7. devi

  מעניין לדעת האם מישהו בדק פעם את המשקים הללו והאם ב א מ ת הם לא משתמשים בחומרים מזיקים? עוד שאלה, מה באמת מונע מהחקלאים לעבור לגידולים אורגנים? המסות שאיתן הם עובדים?

 8. ר.

  אני תוהה עד כמה אפשר להאמין למידע שכאן, שנהיה יותר ויותר שיווקי. צר לי.
  וענינית לגבי הכתבה- הצורך לרכוש "סלים" מוכנים עושה אותם לא תמיד כלכליים, ולרכוש פריטים מסוימים לפי הצורך יוצא יקר להחריד. החסכון ברכישת חומרי הדברה מול הפחת המוגדל בגידול אורגני צריכים להתקזז ואינם מצדיקים את המחיר הכה-גבוה. תקנו אותי אם אני תוהה לגבי העלויות הגבוהות יותר של גידול אורגני. תודה

 9. נטורופת

  ישנה בעיה עם ההגדרה אורגני. אף אחד לא הגדיר את המונח, ואין תקנים מאושרים ע"י משרד הבריאות. לא בטוח בכלל שאיכות הגידול ה"אורגני" תואם את האסוסיאציה שלכם ל"אורגני".
  מישהו ניטרלי בדק את זה?
  ויש לי הרגשה שאין מתנות חינם בעולמנו. אם אתה מגדל מסה גדולה, סביר להניח שאיזה חרק ירצה לגזור קופון.
  גם נושא ההשקייה אינו ברור. באיזה מים משקים את התוצרת?
  בשורה התחתונה, אולי מה שאתם קונים מהחקלאים ה"אורגנים" אכן איכותי. אבל ייתכן מאוד גם שלא. ואני לא רוצה לשלם כפול ואח"כ לגלות שגם קיבלתי מזון פחות איכותי שאני צורך בכמויות (כן, בתור אחד שקונה ירקות ופירות בסופר ועוקב אחר מחירי האורגני, חישבתי וזה עולה *לפחות* 60% יותר אם לא כפול).

 10. עפרה

  מחפשת מקור לרכישת בננות לא מובחלות ופירות אורגניים באזור המרכז. יש המלצות?
  תודה

 11. סוזי בורשטיין

  שלום,
  כדי לדעת באם אני יכולה לקנות את תוצרתכם עלי לדעת אם יש לכם הכשר מהרבנות.
  בתודה מראש

  סוזי בורשטיין

 12. נועה

  מצטרפת לשאלה?

 13. אלון אלירן

  אנו רוכשות לתל-אביבים ממשק סוטו במושב עין איילה שליד זיכרון יעקב.
  יש גם חברים בִכפר-סבא, שרוכשים ממנוּ.
  אפשר להצטרף להזמנה במסגרת אחת הקבוצות.
  יש למשק זה גם פאפאיות בעונה וגם ירקות.

 14. יסמין

  הי, נראה לי שהסל מיועד לזוג או זוג+1 , איך אפשר לקנות כמעט שני קילו מכל מוצר ועדיין להישאר בתקציב?

 15. מירי

  אני הייתי מנויה לחוביז'ה ומנסיוני האישי הסל היה מקסים, טעים ומגרה את החושים. זכורה לי פעם אחת שקיבלנו קייל ופופקורן אורני שהיה כ"כ טעים שאני כאחת שלא מטורפת על תירס- זללתי את הפופקורן בהנאה מלאה. מומלץ!!!