barimax_3dage_Fly
SunnyDew_Fly

מזון ותרופות – שילוב מסוכן

מאת: סוזי כהן
זמן קריאה: 3 דקות
רוב האנשים אינם סבורים שלמזון יש השפעה כלשהי על תרופות, אך למרות זאת, יש לזכור כי מזונות מסוימים משפיעים לרעה על תרופות מסוימות. מתוך הספר "כל האמת על התרופות"
DROR_Inside

בתור רוקחת, אני רגילה לענות על שאלות על אינטראקציות בין תרופתיות. רוב הרוקחים עושים זאת. אנחנו מכירים את השפה הזו היטב. מכיוון שהרוקחים מתמחים במידע על אודות תרופות, קל לנו לענות על שאלות כאלו. אם איננו יכולים לשלוף את התשובה במהירות, יש לנו ספרים עבי כרס ותוכנות מחשב מפורטות שבהם נוכל למצוא את המידע הדרוש.

אינטראקציות מסוכנות בין מזון לתרופות

רוב האנשים אינם סבורים שלמזון יש השפעה כלשהי על תרופות, אך למרות זאת, יש לזכור כי מזונות מסוימים משפיעים לרעה על תרופות מסוימות. אף שההשפעה עלולה להיות קטלנית, ברוב המקרים היא אינה כה דרמטית. המזון עלול להשפיע על ספיגת התרופה, בכך שהוא אינו מאפשר לגוף לנצל את מלוא יתרונותיה. כאשר מדובר בסוגים מסוימים של תרופות אנטיביוטיות, הדבר עלול גם להסתיים במוות. לדוגמה, אם אתם נלחמים בחיידקי סטפילוקוקוס או בדלקת ריאות, אתם זקוקים לכל עוצמת ההשפעה של התרופות האנטיביוטיות כדי להבריא.

כאשר אנו נוטלים משככי כאבים, אנחנו נקלעים למלכוד-22. מכיוון שתרופות אלו גורמות לכל כך הרבה בעיות בקיבה, אנחנו נוהגים ליטול אותן עם אוכל כדי לצמצם ככל האפשר את תופעות הלוואי. אולם נטילתן בסמוך לארוחה מעכבת את השפעתן ומאריכה את משך הזמן שבו אנחנו סובלים מהכאבים.

וגם ההיפך הוא הנכון. השפעתה של תרופה מסוימת עלולה להתעצם אם ניטול אותה יחד עם מזון או משקה בעלי השפעה דומה. קחו לדוגמה את כדורי השינה, שמאיטים את הנשימה ואת קצב הלב. בשילוב עם כוס יין, השפעתם עלולה להיות חמורה ביותר ולהוביל להפסקת הנשימה ולמוות. זו אינה תופעה נדירה ומקרי מוות רבים נרשמו בעבר בשל כך. דוגמה נוספת להשפעה מוגברת של תרופות בגלל אינטראקציה עם מזון או משקה, קשורה לנוגדי דיכאון מסוג SSRI (מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין), כמו ציפרלקס (Cipralex), ציפרמיל (Cipramil), פרוזאק (Prozac) ועוד.  אם אתם נוטלים אותם בבוקר יחד עם כוס קפה, קפאין מגיב עם התרופה ושניהם יחד עלולים להכניס אתכם למתח קיצוני, שעלול לגרום לרעידות, התקפי פאניקה והפרעות שינה.

בואו נבחן את התרופה אמלודיפין (Amlodipine), המוכרת גם כנורוואסק (Norvasc) או אמלאו (Amlow), שגם לה יש אינטראקציה עם מזון שעלולה להיות קטלנית. זוהי תרופה נפוצה ורווחית ביותר נגד יתר לחץ דם, והיא מסוכנת בשילוב עם מיץ אשכוליות. מיץ אשכוליות אינו משקה גרוע. לאמתו של דבר, לפירות ההדר יש יתרונות בריאותיים עצומים. אולם לתרכובות המצויות במיץ זה יש אינטראקציות מסוכנות עם עשרות תרופות. ההשפעה השלילית עלולה להתבטא בירידה חמורה בלחץ הדם או בעלייה מסוכנת בקצב הלב (טכיקרדיה). למעשה, אכילת אשכולית, ובעיקר שתיית המיץ, יכולה להעצים בצורה קיצונית את ההשפעה של תרופות רבות. אצל חלק מהאנשים, השפעת האשכולית בגוף נמשכת עד 24 שעות, בהתאם ליעילות תפקודי הכבד, ולכן, אפילו המתנה של כמה שעות בין נטילת התרופה לאכילת האשכולית או שתיית המיץ לא תעזור לעניין זה.

נבחן כעת תרופות נוגדות דיכאון אחרות – התרופה נרדיל – (Nardil, פנלזין), המשתייכת למשפחת מעכבי האנזים מונואמין אוקסידאז. לתרופה זו יש אינטראקציה עם גבינה, בעיקר עם רכיב הטיראמין שמצוי בה.  בחלק מהמקרים, האינטראקציה עלולה להיות קטלנית, שכן היא גורמת לעלייה מסוכנת בלחץ הדם.

ב-2008, 64% מהאמריקאים נטלו שלוש תרופות או יותר ו-36.7% נטלו חמש או יותר. עובדה זו יוצרת פוטנציאל עצום לאינטראקציות בין תרופות למזון. חומרת האינטראקציה משתנה בהתאם לגורמים כמו גיל, מין, תפקודי כבד, שונות גנטית (SNP, או פולימורפיזם של נוקליאוטיד יחיד), משקל ומצב בריאותי כללי. קשישים וחולים כרוניים או אנשים הסובלים מהפרעה בתפקוד החיסוני, צריכים להקדיש תשומת לב מיוחדת לנושא זה. הפרק הזה עשוי אפילו להציל את חייכם. קשה למצוא מידע מסוג זה, ואני גאה להיות זו שמגישה לכם אותו.

חלק מהאנשים נוטלים תרופות בעלות טווח טיפולי צר. פירושו של דבר הוא שיש גבול דק בין המינון שנחשב ליעיל לבין המינון שנחשב למסוכן. מטופלים אלה נמצאים תמיד בסיכון גדול יותר לפתח השפעות רעילות מאכילת המזון הלא-נכון, שכן הגבול שעובר בין רעילות לבטיחות הוא דק ביותר. בנוסף, אנשים נבדלים זה מזה בחילוף החומרים שלהם או בדרך שבה גופם מעכל את המזון ומעבד את התרופות. אנחנו חייבים להודות שלכל אחד מאיתנו יש מבנה גנטי ייחודי משלו.

מזון ותרופות

שאלות לרופא המטפל

הנה כמה שאלות חשובות שאתם צריכים לשאול הן את הרופא שלכם הן את הרוקח. שאלות אלו נוגעות לכל התרופות – הן לתרופות המרשם הן לתרופות שאינן מחייבות מרשם רופא. אל תתביישו. השגת המידע הזה חיונית לבריאותכם. 

האם מותר לי לשתות כוס יין (או בירה) עם הארוחה בזמן הטיפול בתרופה?
האם התרופה גורמת לתחושת נמנום? האם מותר לי לשתות משקה אלכוהולי לאחר נטילתה?
האם יש ליטול את התרופה בבוקר או בערב?
האם מותר לי לשתות משקאות שמכילים קפאין בזמן הטיפול?
האם מותר לי לשתות כוס חלב או לאכול גלידה או יוגורט עם התרופה?
האם מותר לי לאכול אשכולית או לשתות מיץ אשכוליות בזמן הטיפול בתרופה?
אני מתבל את האוכל שלי בג'ינג'ר, שהוא מדלל דם טבעי. האם מותר לי לעשות זאת בזמן הטיפול התרופתי?
אני נוטל שמן דגים ו/או גינקו, שגם הם מדללי דם טבעיים. האם מותר לי לעשות זאת בזמן הטיפול התרופתי?

השורה התחתונה היא שלתרופות נפוצות רבותמדלל עלולות להיות אינטראקציות עם מזונות ומשקאות שאתם צורכים לעיתים קרובות. במקום לשחק ברולטה רוסית ולהמר על בריאותכם, אתם חייבים ללמוד על התרופות שאתם נוטלים. דברו עם הרוקח, שאלו שאלות וקראו את המידע המופיע בעלון המצורף לאריזת התרופה. בדפים הבאים תמצאו רשימה של אינטראקציות בעייתיות בין תרופות נפוצות לבין מזונות ומשקאות מסוימים.

הספר "האמת על התרופות/ סוזי כהן" בהוצאת פוקוס

 

 

תגיות:
רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. עידן

  קבוצת הפליאו הגדולה בישראל מעל 2,000 חברים

 2. דפנה

  מישהי לוקחת אלתרוקסין. האם ניקוי של ירוקים ואורז מלא יכול לשנות משהו באיזון שהתרופה נותנת?

 3. צבי

  הרופא לא יודע לא רוצה לדעת מה עם מה לא טוב לתרופה.

  רק הרוקח/ת יודעים מה עם מה בתנאי ששואלים.

 4. חיה רוטמן

  התברר לי בדיעבד שהתרופה הזו גרמה לי לדילול העצם (מכל הגוף) – איבוד שיניים בפה וגם אוסטאופורוזיס בכל הגוף.
  האם אתם מכירים תלונות כאלה מצרכנים אחרים? האם ידוע לכם איך התרופה עובדת וגורמת להדלדלות העצם ? אשמח מאוד לשמוע את דעתכם בנושא.

 5. נטורופטית

  התרופה אמלודיפין שייכת לקבוצת התרופות שמורידות לחץ דם באמצעות חסימת תעלות הסידן,
  פחות סידן תוך תאי מוביל לפחות כיווץ בכלי הדם.