loading
loading

הדם של ההרים: מומיו

מאת: ד"ר מינה פארן
זמן קריאה: 4 דקות
המומיו הוא חומר בעל צבע שחור-חום שנוצר על תקרות של מערות או בסדקים בסלעי המערות. הרפואה האיורוודית, הרפואה ההודית העתיקה, גילתה את סגולותיו המרפאות של המומיו וטוענת שאין כמעט מחלה שלא ניתן לטפל בה באמצעות המומיו.
loading

המומיו הוא חומר המצוי בשימוש האנושות כבר למעלה מ-3000 שנה. הוא מוזכר בכתבי אריסטו שחי במאה השלישית לפנה"ס, בכתבי רפואה פרסיים, הודיים, טיבטיים וסיניים.

מקור השם מומיו ביוון ויתכן שהוא הגיע ליוון מפרס הקדומה. משמעות שמו היא “החומר המשמר את הגוף", וכנראה שזה גם המקור למונח מומיה המוכר לנו ממצרים. ממצאים היסטוריים מצביעים על שימוש במומיו במצרים העתיקה לריפוי, לקוסמטיקה וכן לחניטה.

מוצאו של המומיו מאזורים הרריים באסיה, שגובהם מעל 2800 מ'. הוא מצוי בהרי הקווקז, הרי פמיר, בהימאליה, ב- Tchien-Schan וב- Altai.

מומיו: התרופה הכי מורכבת בטבע

המומיו הוא חומר בעל צבע שחור-חום שנוצר על תקרות של מערות או בסדקים בסלעי המערות, בצורת טיפות או דמעות נושרות. הוא נוצר משיירים של בע"ח וצמחים, שבמשך השנים קושרים מינרלים מהסלעים. אנליזות כימיות הוכיחו גם נוכחות של פולן ומוצרי כוורת אחרים במומיו. המומיו נשמר בהרים הודות לטמפרטורה הנמוכה. במקומות חמים יותר הוא היה נרקב ומתפרק.

תהליך היווצרות המומיו לוקח 500-1000 שנים ולכן המלאי ממנו אינו גדול. המומיו מורכב מיותר מ-50 יסודות של מינרלים שמקורם בצמחים ובבעלי חיים וזוהי התרופה המורכבת ביותר שנוצרה בטבע.

סגולות המומיו: מעניק אנרגיה, מחזק את מערכת העצבים

המומיו פועל כ-tonic, כחומר מחזק ומאריך ימים. הוא משפר את ההרגשה הכללית ומעניק אנרגיה, מאט תהליכי זקנה ומוסיף ימים. המומיו ממריץ ייצור של אנזימים, חומצות גרעין, פוספוליפידים, גלובולינים והמוגלובין. הוא מחיש רגנרציה של רקמות שונות, ממריץ ייצור מיץ מרה, מזין ומחזק את מערכת העצבים.

בתרבות הרוסית משמש המומיו כתרופה להרבה מאוד חוליים ושמו יצא למרחוק בעיקר עקב יכולתו לסייע באיחוי שברים ועצמות.

בשנים האחרונות נערכה עבודת איסוף גדולה של חומרים על מומיו בספריות בכל רחבי רוסיה. מלבד מאות עבודות בשפה הרוסית, נמצאו גם ספרים ומאמרים שחלקם כתובים בכתב יד בערבית, פרסית, תורכית, סינית וכמה שפות הודיות. נמצאו שירים של משוררים ערבים, אוזבקים ופרסים מהמאה ה-19 המשבחים ומהללים את כושר הריפוי של המומיו:

המשורר האוזבקי בן המאה ה-19 Chamza Zade כותב על המומיו: "אם לבך נשבר, הוא לא יהיה שלם לעולם, כי הלב אינו עצם שמומיו יכל לתקן".

בטיבט ובמונגוליה הוא מכונה brag schun, המיץ של ההרים, בבורמה הוא מכונה tschao tui, הדם של ההרים.

מרפא כל מחלה

המומיו נקרא בהודו shilajit, והשימוש בו ידוע מזה אלפי שנים. הוא מצוי במערות שבהרי ההימלאיה, וכמויות גדולות מיובאות להודו מנפאל.

הרפואה האיורוודית, הרפואה ההודית העתיקה, גילתה את סגולותיו המרפאות של המומיו וטוענת שאין כמעט מחלה שלא ניתן לטפל בה באמצעות המומיו. נהגו להשתמש במומיו לטיפול בברונכיט, הפרעות בעיכול, אנמיה, שברים בעצמות, להוסיף כוח וחיוניות, וכן כאנטיספטי ואנטי דלקתי. בנוסף משמש המומיו ברפואה האיורוודית להפרעות בדרכי השתן, צהבת, אבני מרה, סוכרת, טחול מוגדל, אפילפסיה, אקזמה, הפרעות במחזור חודשי, מחלות של מערכת העצבים ולטיפול בטחורים.

 תהליך ההכנה והטיהור

תהליך הטיהור וההכנה של המומיו. צילום: עמיר כהן

ברפואת ה-unani השתמשו במומיו כאנטידוט להרעלה, וכן לטיפול בדלקות כרוניות, כגון, דלקת מפרקים ודלקות של דרכי העיכול.

הרכב חומרים נדיר

המומיו הנקי נמס לגמרי במים פושרים, נמס בקושי באלכוהול ובממיסים אורגניים אחרים. תמיסה של מומיו במים מזוקקים היא מעט אלקלית, Ph בין 7.5 ל-8.5.

המומיו הוא תערובת של מינרלים המצויים כתרכובות אורגניות ואי אורגניות. הוא מכיל: אלומיניום, סידן, קובלט, נחושת, ברזל, ליתיום, מגנזיום, מנגן, מוליבדן, זרחן, צורן, נתרן, אבץ. חומצות אורגניות: benzoic, hippuric, fulvic, chebulic,  tannic, humic. חומצות פנוליות, חומצות אמיניות, טריטרפנים וקומרינים.

כמו כן מכיל המומיו רזין, מרכיבי דונג וגומי.

 כמה מהמרכיבים האלה נדירים מאוד בחומרי טבע. ישנם כאלה המצויים באופן טבעי רק במומיו.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם:

לחיי המזונות השחורים

 

הכל על משקה מיץ נוני

5 סיבות טובות לטיגון ובישול עם שמן ענבים

 

 למי זה טוב?

במקרים של כיב קיבה וכיב בתריסריון המומיו מחיש רגנרציה של הרקמה הפגועה, מפחית דלקת וכאב, מפחית חומציות של הקיבה.

במקרים של מחלות פה ולסת – מפחית תהליך דלקתי, מחזק את החניכיים, מפחית דימומים.

כאמור, המומיו מומלץ לטיפול בפצעי ניתוח ושברים. הוא מסייע באיחוי עצמות, מחיש הגלדת פצעי ניתוח, מפחית כאב ודלקת. גם במקרים של אוסטאופורוזיס ודלקת מפרקים נראה תהליך של התחדשות וחיזוק עצמות.

הודות לתכונות האנטי דלקתיות של המומיו, מומלץ להשתמש בו במצבי דלקת שונים, כולל דלקות כרוניות וחריפות. המומיו מגביר פעילות של הלימפוציטים T ו-B וממריץ פאגוציטוזיס, ולכן נחשב לאימונוסטימולנט המסייע לפעילות של מערכת החיסון.

למומיו יש גם השפעה חזקה על העור. במקרים של פציעה הוא משפר איחוי של הפצע, מונע זיהום ומזרז בניית עור חדש. המומיו מחיש חלוקת תאים במקום הפצע, ומומלץ לשימוש גם במקרים של כוויות.

במקרים של אקנה, אקזמה ופציעה קשה, מומלץ המומיו בשימוש פנימי וחיצוני. הוא מסייע להפחתת הנפיחות, הגירוד והאודם.

:מומיו מחקרים

מחקר שנעשה בחיות מעבדה, שהוזרק להן חומר הגורם  להרס תאי בטא בלבלב ולהתפתחות של סכרת( streptozotocin), הראה שהמומיו הפחית את הנזק ומנע התפתחות של סכרת. הוא הגביר ייצור של תאי בטא בלבלב ושל אינסולין, והגביר פעילות של SOD בלבלב.

אמיר מכין מומיו
אמיר מכין מומיו

ניתן להשתמש במומיו גם בשימוש חיצוני, בצורת קרם או lotion, בריכוז 5%.      שמפו ממומיו מומלץ לטיפול בפסוריאזיס, אקסמה או סבוריאה בראש. תכשיר מומלץ להגיינה של הפה – מומיו בצרוף עם מרווה, צפורן, מנתה או אקליפטוס.

המומיו חסר רעילות ולא נמצאו תופעות לוואי.

מינון:

0.15-0.2 ג' ליום, מחולק לשתי מנות הנלקחות בין הארוחות. ממיסים את המומיו במים פושרים או קרים.

המינון למבוגר 200 מ"ג ליום. לילדים מתחת לגיל 3 – 50 מ"ג ליום. לילדים בגיל 3-9 – 100 מ"ג ליום. מעל גיל 10 המינון כמו למבוגר – 200 מ"ג ליום.

טיפול מומלץ ברפואה המסורתית: לקחת מומיו במשך 10 ימים, להפסיק ל-10 ימים, לקחת שוב במשך 10 ימים. חוזרים על הטיפול פעמיים עד ארבע פעמים בשנה.

ברפואה הרוסית מומלץ להמשיך בטיפול במשך חודש אחד ברציפות. אם יש צורך, אחרי הפסקה של חודשיים או יותר, ממשיכים שוב את הטיפול במשך חודש. במקרים אקוטיים ניתן לתת 400 מ"ג ליום.

מקורות:

.Snibnath et al. Phytoterapy Res. 2: 187-191, 1988.

Bhattacharya S.K. Phytoterapy Res. 8: 1-4, 1994.

Acharya SB. Et al. Pharmacological action of Shilajit. Indian J. of Experimental Biology,  26: 775-777, 1988.

Ghosal S. et al. Mast cell protecting efects of silajit and its constituents. Phytoterapy Res. 3: 250, 1989.

Tiwari VP. Tiwari KC. And Joshi P. An iterpretation of Ayurveda findings on Shilajit. J. of Res. in Indigenous Medicine, Vol. 8 p. 57, 1973.

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. שלומית רז

  לפני כחודשיים קראתי על המומיו, התלהבתי ומיד קניתי בבית הטבע והתחלתי לקחת כמוסה ביום (בנוסף לתוספים אחרים). לאחר כשבועיים התחלתי לסבול מכאבי ראש שהלכו וגברו, (אני לא סובלת בדרך כלל ממגרנות או מכאבי ראש). לאחר 5 ימים רצופים של כאב ראש, עלה בדעתי למדוד לחץ דם והוא אכן עלה. לחץ הדם הרגיל שלי הוא 110/ 78, ופתאום הגעתי ל-115. חשבתי שזה מקרה והמשכתי לקחת את המומיו. מדדתי לחץ דם כל יומיים ובכל פעם היתה עוד עליה קטנה עד שהגעתי ל-125 וכאב הראש היה בלתי נסבל. לאחר שבועיים של כאב, התחלתי לחשוד במומיו והפסקתי. לאט לאט תוך שבועיים, לחץ הדם חזר לרמותו הרגילה 110.
  אז למי שסובל מלחץ דם גבוה, המומיו יכול להיות מסוכן.
  מי שרוצה בכל זאת לנסות, נשאר לי עוד חצי בקבוק.

 2. שלי

  לא יתכן שהמומיו יועיל לכולם. אני שמעתי שלחולי סרטן או מי שחלה בסרטן זה יכול להגביר קצב גידול תאים סרטניים ולהזיק. אשמח לשמוע תגובתכם.

  שלי

 3. Daniel Vaturi

  נשמע שהחומר מגביר את חילוף החומרים ובכך מאיץ תהליכים ואולי בגלל זה איננו מועיל לבעלי תאים סרטניים?
  אך מן הצד השני מאיץ תהליכים אחרי בגוף וכתוצאה מיכך שריפת קלוריות מואצת והעלאת חום הגוף?

 4. גלית

  לי אישית המומיו עוזר ומקל משמעותית , סובלת ממחלת קרוהן קשה וזה ממש מקל ומפחית יציאות. ממליצה בחום.
  כמו כן זה עזר לאחיין שלי שסבל מדלקות אוזניים חוזרות ונשנות, זה עבר כמעט לגמרי בנוסף לטיפול של דר דוד דייני מבאר שבע נטורפת נהדר

 5. נחמה

  תגובה לשלי. סרטן בכלל לא מה שמציגה רפואה קונוונציונלית.
  ומומיו עוזר באמת- מניסיון.

 6. גרשון

  שלומית אם יש לך עוד מומיו אשמח לקנות גם ממך לי זה אולי עזר מה יכול להיות ננסה גם את זה

 7. פטריק

  גלית באיזה מומיו הישתמשת של חברת וונדר או מספק שמוכר מומיו ב5 גרם או כדורים אני מחפש טהור ואיכותי ביותר

 8. תמי

  אישה בת 87 עם שברים בעיקבות נפילה וניתוחים מורכבים – נתנו לה מומיו במינון מוגבר והאיחוי וההחלמה הדהימו את הרופאים. הם ציינו שלא ראו החלמה כזאת!! מומלץ לריפוי פצעים ואיחוי שברים מנסיוננו.

 9. פטריק

  תמיאיפה אנ ייכול להסיג מומיו טהור אמיתי וכמה לקחת ביום חשוב לי מאודדדדדדדדד יש לך אולי מספר פלפון של מישהוא שומוכר מומיו טהור מחכה לתושבה בבקשה

 10. פטריק

  שלום אסף תודה על המספר אבל כבר רכשתי וונדר מומיו נירא מה הוא יעשה השאלה שלי כזואת עם אנ ינוטל תמומיו בכדורים ויש לי בעית עור חיצונית מין כוויה זה יכול לעבוד לריפוי העור נישיתי למורח את המומיו על העור אבל זה לא טוב למה העור שם מאוד מאוד רגיש מין כווית שמש את המומיו אני לוקח את זה בכדורים זה יכול להשפיעה על העור ?

 11. אסף

  אהלן פטריק
  האמת שהניסיון היחיד שיש לי עם מומיו
  זה מומיו גולמי זאת אומרת כמו שהוא מצוי בהרים רק לאחר ניקוי
  לגביי קפסולות,טיפות וכל מה שמכינים אין מושג מזה כלום
  אבל באופן כללי מומיו מצויין
  לשימוש חיצוני אני מרחתי אותו אל פצעיים מוגלתיים מאוד וגם אל אגזמה וזה עבר תוך זמן מאוד קצר כמו נס
  וגם שאוכלים אותו הוא מועיל מאוד {גם לבעיות חיצוניות}

  בהצלחה

 12. פטריק

  אא ממש נס איזה כיף לוקח בול שבוע 6 כדורים כול יום של וונדר מומיווכבר יש תוצאות בוא נירא עוד חודשיים עם הגיעה לאיחוי מלאה זה היה נס למה יש לי שבר שלא היתרפא לי כבר שנההההההההההההההההההההההההההההההה ביגלל שאני מיעמן אומניות לחימה וכול פעם נישבר או שיש לי סדר בעצם ממליש לי משרוצה להתרפות לקחת 6 כדורים לא 2 או 4 ואז הוא ירא תוצאות מהירות בהצלחה לכולם

 13. דודי

  שלום תמי איפה אפשר ליקנות מומיו טהור אמיתי את מוכרת???????

 14. דודי

  איפה יש מומיו אמיתי כמה זמן הוא צריך לרפות שבר עם סדקים תודה חשוב מאודדדדדדדדדד

 15. וובה

  באיזה מומיו אני צריך להיתשמש יש לי שבר אבל יש פה מלאה חברות קצת בלגאן למי שיש מומיו טהור אמיתי שידבר איתי פה תודה

 16. רונית

  לצערי ולשמחתי יש לי נסיון רב עם המומיו. אנא מכם, תגידו לכולם את האמת הברורה גם אם זה נראה כמו תשדיר פרסום. מכל המומיו שיש בלהשיג בארץ הוונדר מומיו הוא הטוב היעיל והכטוח ביותר.

 17. אריאלה

  יש לי קרע במניסקוס בברך ובמיפוי עצמות כתבו לא לשלול נמק בעצם האם המומיו יכול לעזור המקרה שלי? אנא זה דחוף תודה

 18. דבורה

  אפשר להזמין שם גם בדואר.

 19. עמוס שנער

  קודם כל, אין לי ניסיון עם המומיו, כך שאין לי דעה. אבל כאב ראש לא חייב להעיד שהמוצר אינו טוב. לפעמים דווקא מוצרים טובים יוצרים תחילה כאב ראש המעיד על כך שמתחיל תהליך ניקוי ושכל הרעלים מצטברים יחדיו לקראת יציאתם מהגוף וזה אינו נעשה ביום אחד. יתכן ויש לזה גם השפעה על לחץ הדם שנובע אולי אפילו רק מעצם הלחץ בשל הכאב. הייתי ממליץ לך להתייעץ עם נטורופת בכיר ולשאול אותו על התהליך שציינתי.

 20. שרית

  בני נפצע פציעת מעיכה באצבעות כף היד. הומלץ לו על מומיו בבליעה ואכן הוא נטל מומיו במשך שבוע ימים והוא מציין שיפור עצום בכאבים ובמראה הפציעה בכף היד. על כן הוא מאוד ממליץ לקחת מומיו במקרה של פציעות ברקמות רכות, חתכים ופצעים עמוקים.

 21. מרדכי ארנון

  מעוניין משלומית לקבל חצי בקבוק של המומיו

 22. דרור

  שלומית עידכנה לגבי המומיו לפני שנתיים וחצי (ראה תאריך)..לא בטוח שזה רלוונטי …

 23. עמיר כהן

  המומיו שמגיע מרוסיה בחפיסות 5 גרם בנילון, הוא לא בטוח לשימוש ופעמים רבות מדובר בתחליפים כמו סוכר שרוף או דברים פחות טובים. השאר בטוחים לשימוש.

 24. עמיר כהן

  מומיו בהחלט יכול לעזור במצב כמו שלך. את צריכה לקחתו במנות של 250 מ"ג פעמיים ביום למשך 3 חודשים ברציפות.
  חשוב שזה יהיה מומיו מרוכז ואיכותי ולא בנוזל או בכמוסות. כדאי לשלב אותו עם אבקת עלי מורינגה, 5 גרם פעמיים ביום.

 25. שמוליק

  האם מומיו יכול לעזור (אפילו באופן זמני)לאוסטאוארטריטיס במפרק הירך שגרם לנזק לראש הפמור ולסחוס (נגע אוסטאו-כונדראלי)

 26. עמיר כהן

  מומיו עוזר לאוסטאופורוזיס. חד משמעית. האם הוא יוכל לסייע לתיקון הנזק למפרק הירך, זה תלוי בסוג וברמת הנזק וכמובן במצבו הכללי של המטופל. במקרה כזה צריך לקחת את המומיו בסדירות ורציפות במשך 3 חודשים לפחות. יש לשלב את הטיפול עם תזונה נכונה ופעילות גופנית מתונה.
  אני ממליץ להוסיף מורינגה לטיפול, היא עובדת מצויין יחד עם המומיו.

 27. שרית

  היכן ניתן להשיג את המומיו בחנויות באיזור חיפה והקריות?,
  האם הוא עוזר בבניית סחוס?,
  להשתמע ותודה מראש,שרית.

 28. אבי ארביב

  החומר הזה ממש פלא מרפא כל מחלה מי שיש לו יצור איתי קשר 0546500950 אבי ארביב

 29. מזל

  שלומית שלום .אשמח לקבל את היתרה כדי לנסות… מזל נייד שלי :0507576330

 30. תהל

  יש לי דלקת עם חיידק עמי בשם klebsiella pneumoniae.
  הדלקת כבר חודשיים. ניסתי הכל – כל הדברים הטבעיים וכל האסכולות וכל סוגי המטפלים.
  האם מישהו יודע אם מומיו יכול לעזור בזה?

 31. חני

  עמיר, השתמשתי בשבועות האחרונים במומיו בקוביות שקניתי בפתח תקוה. יש לי אוסטופרוזיס והיה לי הסתיידות בכתפיים והיה קשה לי להזיז את היד במצבים מסויימים הכאב היה עצום. כעת, יש שיפור משמעותי ואני ממשיכה לקחת מומיו בקוביות ובכל פעם לוקחת "פס" מהקוביה והמצב משתפר. גם אנשים בעבודה שלי משתמשים בהמלצתי ומדווחים לי על שיפורים באיחו עצמות ועל שיפורים רבים נוספים של המומיו. לכן, לא נראה לי שהקוביות של המומיו (הטהור) הם חיקויים.

 32. יפה

  האם מישהוא נוסף שמע על עליה בלחץ דם כתוצאה משימוש במומיו?

 33. רינת זכאי מצר

  אנע מעל 60 והתחילו לי בעיות בשרירים הם נתפסים ולעיתים לוחצים על עצב
  בגלל שאני חייבת לקחת את הקרסטור 40 מ.ל האם המו מיו יכול לעזור

 34. עמוס

  האםאנשים אלרגים למומיו

 35. gil

  האם מומיו עלול לגרום לבעיות בלב ? דופק מואץ, ירידה בחמצן.

 36. כלנית

  לפני 4 שבועות עברתי ניתוח החלפת מפרק הקרסול ובניתוח גם נשברה לי עצם.
  המליצו לי על המומיו והתחלתי לקחת אותו פעמיים ביום.
  אין לי מושג עדיין איך הרגל מבריאה כי היא מגובסת אבל מה שהפליא אותי זה ששנים היה לי עור יבש במרפקים וכלום לא עזר ועכשיו אחרי 10 ימים של שימוש במומיו זה פשוט נעלם.

 37. בוריס

  העם אפשר לקח מינו פי 3 מהרגיל. ועם זה עוזר או שהגוף יכול לקבל רק ת 500 מג שכותבים על מומיו יש לי שבר ריסוק שרוצה לקחת מינון יותר גדול מהרגיל אולי ביגלל שזה יקר אז כוטבים לקחת מינון עד 500 מינון של 1500 נירא לי התוצאות היו יותר טובות . עם אפשר לקבל תשובה תודה

 38. צביקה

  שמעתי שהמומיה מסרטן האם נכון?

 39. צביקה

  שמעתי שהמומיה מסרטן האם נכון?

 40. אילה פז מימון

  שלום
  מעוניינת לקנות את המומיו לאיחוי שברים.השבר קרה מלפני 5 חודשים וקצת יותר
  האם זה יעיל לאיחוי?

 41. אניס גנטוס

  שלום
  מאיפה אפשר לקנות מומיו

 42. Meir

  איפה אפשר לרכוש את זה בארץ? או באנטרנט