amorphicalMag_Fly
Thymoquin_Fly

ירקות אורגניים ארוזים Green

מאת: עדן פלד, נטורופתיה והרבליזם קליני
זמן קריאה: 4 דקות
התוצרת החקלאית איתה עובדת הרשת, היא ברמה אירופאית גבוהה ובאיכות בלתי מתפשרת. טעמם של הירקות משובח ביותר, ונראה שאין קרוב מהם לטעם הטבעי של ירק שזה עתה נקטף בשדה ועליו עוד אגלי הטל
amorphicalMag_In

מי מאיתנו, חובבי הבריאות לא נתקע בלב ההמולה היומיומית, רעב לפתע לנשנוש בריא, או ארוחה מלאה ובריאה? בדרכים, באמצע העבודה, בשעת עומס, ובכלל… בשגרת החיים שלנו, שבה הירקות נהיו למותרות, ואילו החטיפים והאוכל המהיר נראים בכל פינה. הירקות הארוזים של גרין, הם ירקות אורגניים ברמה הגבוהה ביותר, ונראה שזהו מוצר שובר שוק, מאלו שעשויים להתחיל כאן שינוי בריא – לא רק לגוף שלנו אלא גם שינוי תרבותי קולינארי.

המותג green הוא מותג מבית שופרסל, שטומן בחובו שלל מוצרי איכות בריאים. בין כל אלו, כעת השיקו את סדרת הירקות הארוזים, שכאמור, מספקת מספר צרכים במקביל. הירקות האלו הם ברמה גבוהה, רמת יצוא שלרוב לא רואים בארץ, מכיון שנהוג לשלוח אותה לחו"ל. כאן, המהפיכה האורגנית הבריאה עשתה את שלה, וגם רשת שופרסל משתפת פעולה עם מגוון הירקות הארוזים.

התוצרת החקלאית איתה עובדת הרשת, היא ברמה אירופאית גבוהה, באיכות בלתי מתפשרת. טעמם של הירקות משובח ביותר, ונראה שאין קרוב מהם לטעם הטבעי של ירק שזה עתה נקטף בשדה ועליו עוד אגלי הטל. לשם השקת המוצר נבחרו זני הירקות המובחרים ביותר, שגודלו באופן מסורתי, בשטחים חקלאים או חממות גידול, ותהליך גידולם לווה בתנאים מחמירים ביותר, עד אריזתם באופן הסטרילי ביותר, מוכן להגשה בעת הקנייה ממש.

זני הירקות המובחרים

בסדרת המוצרים הארוזים, מבחר הירקות הבאים: עגבניה, מלפפון, גזר, תפו"א לבן, בצל, פלפל, פלפל צבעוני באריזות שקולות מראש הנעות במשקל 500-850 גרם. גילוי נאות יהיה לומר כי מחירם של הירקות הארוזים האיכותיים האלו הוא יקר מהממוצע, אך בהחלט שווה מסתבר, בעיקר בלב המהפיכה הבריאה הרווחת. לאט עם הזמן  והשינוי, בוודאי המחיר ישתווה לשאר השוק כולו.

זני הירקות האיכותיים האלו הם אלו שנבחרו כעשירים ביותר בחומרים החיוניים שבהם, מלבד טעמם המשובח יותר מהאחרים. חומרים אלו כדוגמת ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים, הם אלו שאנו נלחמים על קיומם במזון שאנו אוכלים. עצם אריזתם בתנאי יצוא מחמירים, שומר עליהם גם בעת תהליך זה, שבמקרים אחרים, פוגם האיכות הירקות. באשר הטבעי, כאן חשוב לשוב ולציין כי הגידול האקולוגי בחממות מובחרות הוא בתקן הגבוה ביותר של החקלאות האורגנית העולמית, ולכן, הירקות הארוזים שמגיעים אליכם לצלחת, הם הטובים ביותר שתוכלו למצוא כעת בשוק.

מהם ירקות אורגניים?

ירקות ופירות אורגניים כידוע, הם אלו שגדלים בצורה טבעית, ללא כל שימוש בחומרי הדברה כימיים, בדשנים כימיים או בתרופות, הורמונים. הם אינם נגועים בהנדסה גנטית, חומרים משמרים וצבעי מאכל. עצם הדישון האורגני אינו מכיל חומרים כימיים אלא עשוי מחומרים אחרים דוגמת: זבל של חיות משק, שאריות של חומרים טבעיים, גזם ועוד.


למה לצרוך מזון אורגני?

זהו ויכוח שצבר הרבה קהל ודעות בשנים האחרונות, אך יותר מהכל ברור כי גם כאן, המזון האורגני הוא איכותי יותר, בריא יותר ומזיק פחות. כשם שאנו בוחרים לא להכניס רעלים במכוון אל גופנו, כך ככל שאנו מגלים וחושפים את העובדות שהסתירה התעשייה מאיתנו, אנו מתוודעים לנזקי המזון שאינו אורגני. ככל שנקפיד על מזון אורגני, נוכל להנות הן מאיכותו של המזון והן להמנע מהנזקים שבמזון שאינו בריא.

סיבה ראשונה לצרוך מזון אורגני היא קיומן של הפרעות קשב וריכוז באוכלוסייה, ובעיקר בילדים כיום, באופן גבוה בצורה גורפת מפעם, שהכח קשר ישיר בין צריכת מזונות אורגניים להפחתת קיומן. גם מיגרנות וסוגי סרטן שונים, מגיפת המאה, הם דוגמאות למחלות כרוניות שהתגלו כבעלות קשר ישיר להמצאותם של חומרי הדברה במזון שאנו אוכלים. קיומן של רגישויות למזונות שונים, הוכחו כקשורות למחלות כרוניות אלו, ושורשן נעוץ גם הוא באכילת מזון שאינו אורגני. מעבר לכך שעצם המצאותו של רכיב מזון מסוים בתזונה במינון גבוה לאורך זמן, הופך אותו למעורר גירוי, ועשוי לגרום לשלל בעיות עיכול, בעלות ביטוי עורי או נשימתי לפעמים בנוסף. חשיבותם של המזונות לפי העונה שבה הם גדלים גם היא מכרעת לשימוש המושכל במזונות שונים בתוך הרכב התפריט שלנו. מעבר כך, במזון שאינו אורגני, ישנם הורמונים בכמות גדולה, שעשויה לגרום להתפתחות מינית מוקדמת, בעיות פוריות וכן סרטנים הורמונאליים שונים.

בעצם אכילת מזון אורגני שאינו מדושן בחומרים כימיים, אנו עוזרים לאיזון אקולוגי ושמירה על איכות הסביבה. ישנה חשיבות למניעת חדירת דשנים וכימימקלים למי התהום עקב הדברת שטחים חקלאים, שאף גורמים להמלחת קרקעות. מעבר לזה, בעלי החיים הקטנים נפגעים מזיהום מי התהום, ובכך נפגעת שרשרת המזון והאיזון מופר.

מדוע לצרוך מזון אקולוגי? כי זה בריא יותר לנו ולסביבה.

ירקות green בכנס אוכלים בריא 6 (צילום: ארטישוק מולטימדיה)

ירקות green בכנס אוכלים בריא 6 (צילום: ארטישוק מולטימדיה)

 

קצת על תכונות הירקות הארוזים של green

לכל ירק יש תכונות ריפוי מובילות שהופכות אותו מעוד מזון למזון שהינו תרופה, כפי שנהג לומר היפוקרטס. כשנאמץ תפריט בריא ואורגני, עשיר בירקות מכל הצבעים והזנים, נוכל להנות מחיים ללא מחלות, בכל אופן, בכל הקשור לתזונה. יש בכוחם של ירקות אלו לרפא אותנו מתחלואים שונים וכן למנוע מבריאותנו להדרדר. חומרים פעילים שונים בירקות הם בעלי איכות נוגדת חימצון, שפע ויטמינים ומינרלים שתורמים לכל מערכות ואיברי הגוף, ומיקסום הפוטנציאל החיוני של הגוף. בירקות אורגניים ארוזים בתנאי איכות מחמירים כמו של green, אנו מעלים את הפוטנצאיל הגלום בירקות אלו עד לרף הגבוה ביותר שניתן. דוגמאות לשילוב של מזונות אלו לריפוי בתפריט היומיומי שלנו לפניכם.

בצל אורגני

בצל תורם את הצבע הלבן כחלק מההמלצה היומית לצריכה של ירקות ופירות מחמישה צבעים. מהווה מקור לגופרית, אחד מהפיטוכימיקלים שהינם רכיבים צמחיים בעלי השפעות מגוונות התורמות להגנה על הגוף. בכך, הוא משפר את תפקוד מערכת החיסון, וכן מאזן את הכמיהה למתוק.

גזר אורגני

עשיר מאוד בבטא קרוטן, קרטנואיד המשווה לו את צבעו הכתום, חיוני לראייה ושמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון.

מלפפון אורגני

מהירקות הנפוצים ביותר בתפריט הישראלי. המלפפון מכיל כ 96% מים, עשיר באשלגן התורם לאיזון לחץ הדם ודל מאוד בקלוריות. הוא יעיל בשמירה על העור וכן במצבי חום, בעיקר בכל מה שקשור לכבד, אם זו חמרמורת או בחילות ומיגרנות שונות.

עגבניה אורגנית

צבעה האדום מקורו בליקופן, שזמינותו מתעצמת עם הבישול, מנוגדי החמצון הידועים, שיחד עם האשלגן וויטמין C עושים טוב לבריאות הלב. עגבנייה אורגנית מכילה יותר ויטמין C, בטאקרוטן וליקופן. רכיבים אלו משמשים מסנני קרינה טבעיים להגנה מפני קרינת השמש.

פלפל אדום/כתום אורגני

מקור מצוין לויטמין C, פלפל אחד בינוני וכבר קצובת ויטמין C היומית שלך מלאה. מכיל גם מינרלים כמו אשלגן וברזל וכן סיבים תזונתיים התורמים לפעילות תקינה של מערכת העיכול.

תפוח אדמה אורגני

תפוח אדמה הוא מקור לפחמימות מורכבות שהינן מקור טוב לאנרגיה. תפוח אדמה אחד מכיל 20% מצריכת האשלגן המומלצת לאדם בוגר. האשלגן חיוני לוויסות פעילות השרירים והעצבים ומסייע לאיזון לחץ הדם. כמו כן עשיר בסידן ממקור צמחי התורם לחיזוק העצם.

ניתן להשיג בסניפים נבחרים של שופרסל דיל, שופרסל שלי וברשת אורגניק מרקט

 

עדן פלד 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. דרורה עמיצור

  שלום,
  כצרכנים שנים רבות של מוצרים אורגניים, שמתי לב שלא פעם הירקות הארוזים שלכם פשוט לא טריים ! איך אתם נערכים לפתור בעיה זו ?
  אשמח לשמע תשובתכם בנידון .

 2. חנן

  המון פעמים כתוב כמה נפלאה הבחירה של הרשת כמה איכותיים הירקות וכו'. האם יש מקום לגילוי נאות? האם הם שילמו על הכתבה?

 3. ריבי

  שלום רב, מאז שפתחו סניף של גרין קרוב לביתי, אני מנסה לשוא לקנות את כל הקניות שלי ברשת, אולם, ברוב בשקיות יש לחות רבה ולגזרים יש שורשים רבים ורקובים דבר המראה שהם שוהים זמן רב בשקית, קליפת הפלפלים מקומטת – דבר המצביע על חוסר טריות, עגבניות רכות ועוד. שלחתי מספר פעמים תלונה לרשת שופרסל, הבטיחו לבדוק, לתקן, אך לא חל כל שינוי.

 4. שמוליק

  קודם כל סחטיין על היוזמה אבל המוצרים יקרים, אין מגוון בכלל (של פירות וירקות) והמוצרים לא טריים, גם אני שלחתי מספר פעמים תלונה ושום דבר לא השתנה, חבל.