SexyDiet_Fly
Humor_Fly

טכניקות לבישול בריא

מאת: אנג'לה שלף מדריס מתוך הספר "אוכל נשמה צמחוני" בהוצאת בבל וידיעות ספרים
זמן קריאה: 2 דקות
אנג'לה שלף מדריס אספה מגוון של טכניקות פשוטות לבישול בריא והפכה אותם לספר מצליח ומעורר השראה
Humor_In

הכנת קטניות יבשות:

מאחסנים קטניות יבשות בצנצנת זכוכית ונועצים בתוכן שני פלפלי צ'ילי מיובשים. הצ'ילי ימנע מחרקי מזווה לפלוש לקטניות שלכם.

להכנת קטניות יבשות, מפזרים את הפולים בשכבה יחידה בתבנית אפייה ומרחיקים אבנים או פולים מצומקים ודהויים. שמים את הפולים בקערה גדולה מלאה מים ומערבלים אותם. מרחיקים את הפולים הצפים למעלה. מעבירים את שאר הפולים למסננת ושוטפים אותם.

שמים את הפולים בסיר. מכסים אותם במים קרים פי ארבעה מנפחם (בערך 4 כוסות מים על כל כוס פולים). מכסים ומניחים בצד ל-8-6 שעות או למשך הלילה, עד שהפולים מכפילים את גודלם. קטנית שחותכים בשלב זה צריכה להיות לחה כולה מבפנים. מסננים את הפולים ושופכים את המים ששרו בהם. מבשלים כרצוי.

יש לזכור כי שעועית לימה וברבוניה אינן זקוקות לשרייה.

כדי לבצע "שרייה מהירה" שמים פולים שטופים וממוינים בסיר עם מים קרים פי ארבעה מנפחם (בערך 4 כוסות מים לכל כוס פולים). מביאים לרתיחה. מנמיכים את האש לבינונית-קטנה ומשאירים ברתיחה קלה כ-10 דקות. מכסים, מסירים מהאש ומניחים בצד למשך שעה.

הכנת פלפלי צ'ילי טריים:

תמיד רצוי ללבוש כפפות בעת שמכינים פלפלי צ'ילי טריים, אחרת תיגרם תחושת צריבה בידיים ובכל חלק גוף אחר שנגעו בו הידיים. לעולם אל תשתמשו במים חמים לשטיפת פלפלים טריים. המים החמים עלולים ליצור אדים שיגרו את העיניים והאף שלכם.

כשמכינים פלפלי צ'ילי טריים, מסירים את העורקים והזרעים בעזרת האצבעות העטויות כפפות. ניתן גם להשתמש בסכין קילוף אם עורקי הפלפל עבים ובשרניים. הרחקת הזרעים אינה גורעת מטעם הפלפל ובה בעת ממתנת את חריפותו. (את פלפלי סרנו אפשר להשאיר שלמים, כיוון שהזרעים קשים להסרה.) יש להקפיד על שטיפת הידיים היטב בסבון ובמים קרים כשמסיימים להכין את הפלפלים וכן להבטיח את ניקיונו של כל מכשיר או משטח שבא איתם במגע.

הכנת תירס טרי:

ראשית מורידים את הקליפה והסיבים מכל קלח תירס. שוטפים את הקלחים ומייבשים אותם. מניחים את הקצה הצר של הקלח בקערה גדולה כדי לתפוס את החלב (הנוזלים המתוקים שנותרו). בעזרת סכין חדה חותכים בתנועות ניסור עדינות את גרגירי התירס מגוף הקלח. יש להשאיר את קצוות הגרגירים, שהם קשים וסיביים, מחוברים לקלח.

על ידי שימוש בחלק הקהה של הסכין מגרדים את הקלח לאורכו כדי למצות את החלב והגרגירים הנותרים. 6 קלחים יפיקו בערך 2 כוסות גרגירים.

הכנת ירקות עלים טריים:

חותכים את העורקים הקשים או הגבעולים וכל חלק צהבהב או פגום בעלים ומשליכים אותם. משפשפים באצבעות בעדינות את שני צדי העלה תחת מים חמים כדי להסיר עפר או מזיקים. מגלגלים מספר עלים לצורת צינור. חותכים את הצינור לחלקים של 1 ס"מ, ליצירת רצועות. שורים את הרצועות במים חמים מומלחים למשך 10 דקות. מחליפים את המים 4-3 פעמים כדי לסלק חול ולכלוך. שוטפים במים קרים ומייבשים במסננת.

הכנת פטריות טריות:

כדי לנקות פטריות טריות יש לנגב אותן בבד לח או מגבון נייר. אין לשטוף או לשרות אותן מכיוון שזה מגדיל את תכולת המים שלהן. מאחסנים אותן קרירות ויבשות בסל או בשקית נייר פתוחה במקרר. הן אמורות להישמר טריות למשך יום או יומיים.

חליטת ירקות:

הטוב ביותר הוא סיר גדול עם מסננת, אך אם אין לכם סיר כזה, גם מסננת גדולה תתאים.
שוטפים את הירקות. מביאים לרתיחה סיר מים. מוסיפים כפית מלח למים. שמים את הירקות במים הרותחים למשך 6-4 דקות. מוציאים את הירקות לקערה עם מי קרח לעצירת תהליך הבישול ושמירה על הצבע.

קליית אגוזים וזרעים:

קליית אגוזים וזרעים מעצימה את טעמם. מניחים שכבה אחת של אגוזים או זרעים במחבת יבשה על אש קטנה-בינונית ומבשלים תוך טלטול המחבת לעתים קרובות במשך 3-2 דקות או עד שהם מתחילים להפיץ ריח. מסירים מהאש ובוחשים עד שהם מתקררים מעט ופולטים ניחוח קלייה. אפשר גם לקלות אותם  בתנור המכוון ל-150 מעלות, על גבי תבנית אפייה במשך 15-5 דקות, על פי גודל האגוזים.

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו