loading
loading

מי אמר שחייבים רטלין

מאת: מרפאת דוד קפאח
זמן קריאה: 3 דקות
הפרעת קשב וריכוז היא כבר מזמן בגדר מגיפה. איך עובד הרטלין, מדוע לרוב האנשים אין אפשרות לעכל נכון אומגה 3 מן הצומח ומדוע אומגה 3 משומן דגים עובדת בצורה יותר אפקטיבית
loading

הפרעת קשב וריכוז היא כבר מזמן המגיפה של מערכת החינוך בארץ ובעולם. משרד הבריאות דוחף אותנו ל"פתרון הכימי", הלוא הוא הריטלין ודומיו. אולם כידוע כל אלו הינם פתרון של זבנג וגמרנו שבד"כ עובדים אך נזקיהם רבים מאוד. לצד הריטלין קיימים הפתרונות ה"טבעיים", אומנם בסופו של יום גם בפתרונות הטבעיים ישנה כימיה אך הכימיה הזו טבעית לגוף. חשוב לזכור שגם תזונה נכונה נמצאת בתוך עולם הפתרונות הטבעיים.

ובינתיים, במוח

בתוך מוחנו קיימים תאי עצב. בקצה כל תא עצב ישנה סינפסה, שהיא המגע החשמלי בין תאי העצב. תפקידם של מגעים אלו הוא בין השאר לדאוג לקשב ולריכוז שלנו. והם עושים את זה ע"י חומר שנקרא דופאמין. כאשר הדופאמין עובר בין התאים במוח, המוח מצליח להתרכז בעת ביצוע משימה.

הדופמאין הוא הורמון שהיה לו תפקיד עוד משחר ההיסטוריה האנושית. אצל האדם הקדמון הדופאמין היה אחראי על שתי תגובות חשובות, הראשונה היא ציד – יכולת קשב וריכוז גבוהה למשך זמן ממושך היתה חיונית לשלב חיפוש הציד והמארב האיטי. השניה היא פעילות גופנית נמרצת, כמו בקרב שבו הצייד רץ ותוקף במשך פרק זמן קצר ובמהירות גבוהה.

לאור התפקידים הללו ניתן להבין שמחסור בדופאמין יגרום לקושי בריכוז ממושך ולקפיצה ממשימה למשימה.

ומה עושה הריטלין?

הריטלין אינו מוסיף "אבקת דופאמין" למוח אלא פשוט משאיר את הדופאמין יותר זמן בסינפסות . כשהדופאמין נמצא יותר זמן בין התאים במוח (בסינפסות) התאים חושבים שיש מספיק דופמאין ומאפשרים קשב וריכוז. נשאלת השאלה מה הנזק בכך? ובכן מכיוון שהדופמאין נשאר יותר מדי זמן בין התאים הוא גורם להם "להתעייף" ולסגור את הקולטנים שלהם לאורך זמן. לכן בשימוש ממושך יש צורך במינון גבוה יותר של התרופה. יצירת עודפי ריטלין בין התאים במוח יוצרת תגובות נוספות אצל ילדים : למשל תופעה המוכרת בשם "ריבאונד", שבה הילד הופך את אופיו במהלך היממה על פי מחזור מתן התרופות. במקרים אחרים מופיע חוסר תאבון ואבדן משקל כפי שקורה בצריכת סמים.

הפתרון הזה אינו טבעי למוח שלנו. כדי להבין מה יכול להיות פתרון טבעי למוח צריך להבין מה מפריע לדופאמין לנוע בין הסינפסות. המעטפת של כל סינפסה כזו עשויה משומנים שונים. השומן המתאים ביותר למוח הוא אומגה 3 מסוג מסוים שנקרא EPA  ו-DHA. שומן כזה הוא שומן "גמיש" שמאפשר לדופמאין לצאת ולהיכנס לסינפסות בקלות. לעומת זאת שומנים אחרים כמו שומן טרנס שאנו שומעים עליו הרבה ואומגה 6 שגם עליה כבר שמעתם – כל אלו ועוד כמה אחרים, כולם אוטמים את הסינפסות ולא מאפשרים לדופמאין לעבור בהן בקלות. אצל ילדים ומבוגרים שלוקים בהפרעות קשב וריכוז מעטפת הסינפסות חסומה ורק מעט דופמאין יכול לצאת ממנה.

אם הגעתם עד לכאן אתם בודאי כבר מבינים כי אספקת אומגה 3  בצורת EPA ו-DHA  יכולה להיות פתרון טבעי לבעיה.

מה המקורות לאומגה 3 כזו?

אומגה 3 ממקור צמחי –  נשמע כמו דבר מצוין, שכן רובנו מעדיפים לצרוך אומגה 3 מהצומח. יחד עם זאת חשוב לדעת דבר מהותי לגביה. את האומגה 3 הצמחית הגוף צריך לדעת להמיר לכדי צמד חומצות השומן הנ"ל ((EPA+DHA. לצערנו הגוף שלנו לא יעיל בהמרה הזו. אצל נשים יכולת ההמרה היא בממוצע 10% ואצל גברים 5% (כרגיל, הנשים מוצלחות יותר) אצל אחוז קטן מהטבעוניים ההמרה היא ממש טובה ומגיעה ל 25% אולם אצל הרבה מאוד אנשים באוכלוסיה ההמרה עומדת על 1% בלבד.

מרבית הלוקים בהפרעת קשב וריכוז או טורט או תסמונות דומות אחרות, הם אותם אנשים שיכולת ההמרה שלהם מאוד נמוכה (וזו אחת הסיבות להתפתחות ההפרעה דווקא אצלם) לכן עבורם אומגה 3 ממרווה מרושתת אינה מתאימה כלל.

ומה עם אומגה 3 משמן דגים?

כאשר דגים ניזונים מצמחים הם ממירים את האומגה 3 הצמחית ביעילות גבוהה ואוגרים אותה ברקמת השומן שלהם. לכן שמן דגים הוא מקור מצוין לשומנים בריאים למוח (EPA ו-DHA).  בעיקר כשהוא נרכש מחברה אמינה שמוודאת את ניקיונו מרעלים כמו כספית, מתכות כבדות  ומריעין בישין אחרים.

גם טריות שמן הדגים מהווה קריטריון חשוב מאוד באיכותו –  חשוב לחפש מוצר שתאריך התפוגה שלו רחוק ככל הניתן ועדיף משמעותית למצוא אומגה 3 המאוחסנת בקירור.

מרבית החברות המסחריות בארץ מחזיקות שמן דגים נקי ואיכותי אך לצערנו המוצרים הללו עלולים להיות מוחזקים חודשים על המדפים ולכן עלולים לאבד מאיכותם.

ישנה חברה אחת בארץ שמחזיקה את שמן הדגים שלה בקירור למשך כל חיי המדף שלו. זו חברת אומגה 3 גליל. שמן הדגים שלה נבדק בדיקות קפדניות ביותר וניתן לקבל תעודת בדיקה על כל צנצנת שהם מוכרים. פרטים נוספים על חברת אומגה 3 גליל תמצאו באתר האינטרנט.

כולי תקווה שתוכלו כולכם להזין את ילדיכם במזון מעודד קשב ריכוז ורוגע ותשבעו מהם נחת. לשאלות ולייעוץ בנושא: מרפאת דוד קפאח – רחוב הרב יוסף קפאח 12 ירושלים. טלפון: 02-6241950.

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. מויש

  מה עם כספית ורעלים? מה אתם עושים על מנת לצמצם את הימצאותם בדגים?

  וחוצמזה, לגבי הספיגה של האומגה 3 וההמרה, יש את ניסוי הכבאים שהראה שההמרה מתבצעת!

  אשמח להתייחסות

 2. מני בר

  זה כתבה פירסומית – מוכח שאומגה 3 צמחית מתפרקת לחומצות שומן דגיות EPA ו DHA ולא רק זה אדם שלוקח אומגה 3 צמחי מקבל את כול 3 חומצות השומן ALA EPA ו DHA

  שלא יעבדו עליכם – תחקרו ותראו
  המחקר הראה שהצימחונים והטבעונים מקבלים בעיבוד בכבד את חומצות השומן הנדרשות ואף יותר

  https://www.eatwell.co.il/?CategoryID=372&ArticleID=2601

 3. גיא

  מויש יקר
  אנחנו לא עושים שום דבר לדגים. בדגים מסוימים יש כספית… אבל השמן עצמו המצוי בקפסולות עובר תהליך ניקוי וסינון יסודי המביא אותו לרמת טוהר ונקיון הכי גבוהות שיש בטבע, עד כדי כך שלא ניתן לזהות שאריות של כספית ורעלנים אחרים בשמן. היצרן אושין ניוטרישן מבצע בקרת איכות קפדנית ביותר. מידע על בקרת האיכות שלו אתה יכול למצוא כאן http://www.omega3galil.com/web/8888/nsf/sbs.py?&_ID=16075&G=16075&did=5922&PF=20&lang=HE&_UserReference=C6D38882A2806E414E21F035
  לגבי ניסוי הכבאים- אינני מכיר ניסוי כזה. אני מכיר ניסויים ומחקרים אחרים שחקרו את יעילות ההמרה ומכיר טוב את הנושא. מה שכתוב בכתבה מיצג את המציאות, אמנם בצורה תמציתית, אבל נכונה. יעילות ההמרה מALA ל EPA הינה אינדבידואלית ודווקא אצל האנשים הסובלים ממחסור באומגה 3 יש יעילות המרה נמוכה. יעילות ההמרה הנמוכה היא אחד הגורמים המרכזיים למחסור, אפילו אם הם אוכלים ירקות ושמנים המכילים ALA. אם אתה מתענין בנושא תוכל למצוא מידע על המטבוליזם של אומגה 3 בגוף כאן http://www.omega3galil.com/web/8888/nsf/sbs.py?&_ID=16245&G=16077&did=5922&PF=20&SM=16245&lang=HE&_UserReference=C6D38882A2806E414E21F035
  בברכה
  גיא

 4. ישראל

  ופה מגיע ה"אבל"!

  אולי את אנשי הרפואה, המקצוע, האקדמיה, מענייניןם מחקרים יותר מכל דבר אחר.

  אותי מעניינים תוצאות!

  אני מטפל במאות לקוחות בחודש כשחלק גדול מהם הם ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, חלקם נוטלים ריטלין.

  הסיפור חוזר על עצמו שוב ושוב, הצוות החינוכי נדהם מהתוצאות!

  אז במקום להרעיל ילד עם כספית, מתכות, PCB, (אצל כולם הוא קיים אבל מתחת לתקן) ניתן לו "אומגה 3 טבעי" ונראה תוצאות.
  http://www.clary-sage.com/