Bari13_Fly
SunnyDew_Fly

השפעותיו השליליות של הקפה

מאת: ד"ר עידן סער, (D.A.M), ד"ר לרפואה אלטרנטיבית
זמן קריאה: 5 דקות
אם אתם חושבים שכשאתם שותים קפה נטול קפאין אתם עושים לעצמכם טובה – כדאי שתחשבו שוב. קפה נטול קפאין הרבה, אבל הרבה יותר, מסוכן לגוף. ד"ר עידן סער מסביר
barimax_3dage_Inside

אז מה בעצם רע בקפה?

מי שיחפש באינטרנט מידע על השפעותיו של הקפה על הבריאות, יגלה מאות או אלפי אתרים שמאחוריהם מסתתרים בעלי אינטרסים רבי עוצמה, המסבירים בצורה משכנעת ביותר, עם גיבוי של מחקרים מדעיים, עד כמה הקפה הוא דבר טוב, ושלמעשה אין כל אמת בפרסומים על השפעותיו השליליות של הקפה.

ואכן, יש בקפה גם הרבה מרכיבים שיכולים להיות מועילים לגוף (כולל אנטיאוקסידנטים), אך בפועל, התוצאה הסופית של שתיית כמות מרובה של קפה אינה חיובית.

כתבה זו מנסה (עד כמה שניתן היה לסנן את המידע בנושא) לתאר את הבעיות העיקריות הקשורות לשתיית קפה.

אין כאן כוונה לגרום לאנשים להפסיק לחלוטין לשתות קפה, אלא להביא ליתר מודעות את המחיר הכרוך בשתייה קבועה של קפה, ובמיוחד אם שותים הרבה.

• קפאין הוא סם ממכר השייך לאותה קבוצת אלקלואידים כמו במורפין, קוקאין וסטריכנין. אפילו שתייה של כוס קפה אחת ליום גורמת להתמכרות. ההוכחה לכך הם הסימפטומים של גמילה המופיעים אצל מי שמנסה להפסיק לשתות קפה (כאבי ראש, חולשה או ישנוניות, דיכאון או חוסר שקט, חוסר ריכוז, וכן סימפטומים כמו בזמן שפעת). תופעות הגמילה יכולות להמשך עד כ-9 ימים, כאשר השיא הוא בד"כ בין היום הראשון לשני.

• הקפאין מתחבר לחומצה הכלורית שבקיבה וכך נוצר קפאין הידרוכלוריד, שהוא רעלן חזק. בנוסף לכך פוגע הקפאין בתאי הקיבה המפרישים את החומצה הכלורית. זה פוגע בהפרשת החומצה הכלורית, מה שגורם לפגיעה בכל תהליך העיכול, החל מהקיבה ומטה.

• הקפה מעלה את חומציות נוזלי הגוף ומאלץ את הגוף להשתמש במינרלים חשובים (בעיקר סידן) מהרזרבות שלו לצורך ניטרול החומציות. כלומר, הקפה עוזר לתהליך של בריחת סידן והתפתחות אוסטיאופורוזיס. החומצה האוקסלית שיש בקפה (וגם בתה) מתחברת עם מלחי הסידן ומשבשת את ספיגתם במעיים. לכן צריכה מוגברת של קפה או תה גורמת גם לאבנים בכליות. בקפה (ועוד יותר מכך בתה) יש חומצה טנית אשר מפריעה לקליטת ברזל דרך המעיים.

• הקפה הוא סטימולנט (סם מעורר, ממריץ) המחריף את הבעיות של אלה הסובלים מחרדות ומנדודי שינה.

• לוקח הרבה זמן לקפאין להתפרק בגוף למצב בו הוא לא אפקטיבי. כ-12 שעות לאחר צריכת קפאין, עדיין נשארת בגוף כ-1/8 מכמות הקפאין המקורית שנצרכה.

• קפאין מקטין את רגישות הגוף לאינסולין, כלומר, פוגע במידה מסוימת ביכולת הגוף לניהול תקין של רמות הסוכר בדם. הקטנת הרגישות לאינסולין היא אחד הסימנים המקדימים להתפתחותה של מחלת הסוכרת.

• צריכת יתר של קפה מגבירה את רמת האסטרוגן אצל נשים, דבר המעלה את הסיכוי להתפתחות סרטן השד וסרטן הרחם.

• הקפה פוגם כנראה בפעילותם של הויטמינים B6 ,B12 וחומצה פולית. זה עלול לגרום לעלייה ברמות הכולסטרול וההומוציסטאין בדם, מה שמעלה את הסיכון למחלות לב.

• הקפאין גורם לעליה בלחץ הדם, עליה (עד פי 5) בכמות חומצות השומן החופשיות בדם ולעלייה ברמת הורמון הסטרס אפינפרין. שתייה מרובה של קפה עלולה לגרום לפרפורים בלב ולעצבנות. הקפאין הוא אחד הגורמים הבולטים ביצירת הפרעות בקצב הלב.

• העלייה בהפרשת הורמוני הסטרס לדם מלווה בשרשרת של פעולות והשפעות, אשר עלולות לגרום לנזקים מצטברים לגוף, אם רמת הורמוני הסטרס נשארת גבוהה לאורך זמן רב. אחת התופעות המיידיות היא פגיעה בזרימת הדם למערכות חשובות (כמו העור ומערכת העיכול) אשר אינן חיוניות במצבים של "הילחם או ברח" (אלה המצבים המתאפיינים בהפרשה מוגברת של הורמוני הסטרס).

• קפאין גורם להפחתה באלסטיות של העורקים. שתיית כוס קפה אחת מספיקה לגרום להקשיה מסוימת של דפנות העורקים למשך מספר שעות. זוהי אחת הסיבות לכך ששתיית קפה גורמת לעליה בלחץ הדם ולהגברת הסיכון ללקות במחלות לב.

• שתיית קפה מעלה את הסיכוי לקבל שבץ מוחי ולחלות בדלקת פרקים שגרונית. לפי מחקר שנעשה בפינלנד, אנשים השותים יותר מ- 4 כוסות קפה ביום מכפילים את סיכוייהם ללקות בדלקת פרקים.

• הקפאין גורם לפגיעה בתהליכי הטיהור הטבעיים של הגוף מסוגים רבים של רעלים ולהגברת הנזק הנגרם לגוף מרדיקלים חופשיים.

• רב מטעי הקפה נמצאים בארצות בהן אין די פיקוח על הריסוסים, ומטעים אלה מרוססים בכמויות גדולות של רעלים, אשר בסופו של דבר מגיעים למחזור הדם שלנו. גם במטעים שאינם מרוססים כיום אך רוססו בעבר, נשארים רעלי הריסוס עוד שנים רבות ומגיעים בסופו של דבר לגופנו.

• אצל נשים בהריון הקפאין עובר בקלות דרך השליה לעובר. לגוף העובר אין שום אפשרות לטהר עצמו מהקפאין. שתיית קפה מעלה את הסיכוי להפלה ולמומים בלידה. גם בשתייה מתונה של קפה, כאשר האשה לא מרגישה בשום סימפטומים, נמצאו שינויים בקצב הדופק ובלחץ הדם גם אצל העובר וגם אצל האם.
אצל נשים מיניקות עובר הקפאין לתינוק דרך החלב.

שתיית קפה עלולה כאמור לגרום להקטנת מלאי הסידן והברזל בגוף, דבר אשר עלול לפגוע באספקת חומרים חיוניים אלה לתינוק.

• בקפה ישנם אלקלואידים נוספים מאותה משפחה של הקפאין, כמו Theobromine ו- Theophylene שגם להם ישנן השפעות מזיקות. ה- Theobromine (שהוא האלקלואיד העיקרי המצוי בקקאו) הוא למעשה חומר המוצא לקפאין, וצריכה גבוהה שלו מגדילה כנראה את הסיכון אצל גברים לחלות בסרטן הערמונית.

• קפה נטול קפאין הוא רעיל לא פחות מקפה עם קפאין, מאחר ויש בו ריכוז גבוה יותר של האלקלואידים האחרים (כמו Theobromineו- Theophylene) אשר אותם לא הוציאו ביחד עם הקפאין.

• בקפה נטול קפאין יש בד"כ ריכוז גבוה של הכימיקל טריכלורואתילן, אשר משתמשים בו בתהליך הוצאת הקפאין. הטריכלורואתילן הוא קרוב משפחה של כימיקל הפלסטיק ויניל כלוריד, אשר קשור להתפתחותם של מספר סוגים של סרטן הכבד (הטריכלורואתילן משמש בעיקר כחומר להסרת גריז בתעשיית המתכת וכממיס וחומר לניקוי יבש בתעשיית הביגוד). חומר רעיל נוסף המשמש בתהליך הוצאת הקפאין הוא אצטון.

• בטמפרטורות הגבוהות בהן קולים את פולי הקפה כדי לקבל ארומה משופרת, מתקלקלים השומנים שבקפה ומתחמצנים. לשומנים אלה ישנן השפעות רעילות, ויתכן אף השפעות מסרטנות על רקמות גוף האדם. בתהליך הקליה נוצרים גם חומרים בעייתיים נוספים כמו אקרילמיד שהוא חומר מסרטן, גורם למוטציות ופוגע במערכת העצבים ו-Advanced Glycosylated End-Products הפוגעים בזרימת הדם בכלי הדם הקטנים בכל רחבי הגוף.

• בקפה נוצרים באופן טבעי חומרים הנקראים ניטרוזמינים, הידועים כיום כחומרים מסרטנים (ניטרוזמינים נמצאים גם במוצרי קוסמטיקה רבים…).

• אצל שתייני קפה כבדים נוצר מחסור בויטמין B-1 (תיאמין). הסימפטומים של חוסר בויטמין זה יכולים לנוע בין חולשה, עצבנות, חוסר נוחות, בחילה קלה, דיכאון, כאבים שונים ועד כאבי ראש (הערה: גם שתייה מרובה של אלכוהול גורמת למחסור בויטמין B-1).

• הקפאין גורם לגוף לאבד מגנזיום, מה שעלול לגרום לדברים הבאים: עליה בסיכון לבעיות שונות במערכת הלב והדם, תשישות, שיבושים בחילוף החומרים, כיווצי שרירים ו/או עוויתות.

• הסיבה העיקרית לתחושת העירור שיוצר הקפה היא התגייסותן של מערכות הגוף לפעולה כדי להיפטר מהר ככל האפשר מהרעלים שבו. כאשר נעלמת ההשפעה המעוררת של הקפאין מורגשת בד"כ תגובה הפוכה, של חולשה. סטימולציה חוזרת ונשנית ע"י שתיית קפה יכולה לגרום לתשישות באיברי מפתח בגוף כמו הכבד, הלבלב ובלוטות האדרנל.

• כל תא בגוף שומר על רמה מסוימת של אנרגיה המיועדת לשימוש בשעת חרום. לפי אחד ההסברים, הקפאין מאלץ את התאים להוריד את סף שחרור האנרגיה, ולמעשה גורם לגוף להשתמש בחלק מהאנרגיה המיועדת רק לחרום. לכן, לפי הסבר זה, גורם הקפאין להחלשה הדרגתית של הגוף, ע"י דלדול רזרבות החרום.

• מאחר והקפה מעלה את החומציות בגוף ובגלל החומרים הרעילים שבו, עושה הגוף מאמץ להפטר מחומרים אלה ע"י הגברת ההשתנה. משמעות הדבר היא הגברת העומס על הכליות ובעיקר – איבוד מים שכה חשובים לכל התאים.

• הוספת חלב לקפה יוצרת כנראה חומר שמזיק לכבד יותר מאשר קפה ללא חלב.

• קפאין יכול לגרום לעלייה בלחץ התוך עיני. לכן, לאנשים הסובלים מגלוקומה רצוי להימנע משתיית קפה ומשקאות אחרים המכילים קפאין.

• המקורות העיקריים לקפאין מלבד הקפה הם: תה, משקאות קלים, אגוזי קולה, מוצרי קקאו (כולל שוקולד ומשקאות קקאו למיניהם), מוצרי גוארנה, מוצרים שונים להפחתת משקל, תרופות שונות (כולל מספר סוגים של כדורים נגד כאבי ראש).

• הקפאין מעורר את מערכת העצבים הסימפתטית. ידוע כיום שתהליכי ריפוי בגוף יכולים להתבצע רק או בעיקר תחת השפעה של מערכת העצבים הפארא-סימפתטית. לכן שתייה רבה של קפה עלולה במקרים רבים להפריע לתהליכי ריפוי בגוף ואף למנוע אותם.

למי ש"מוכרח" לשתות קפה, להלן מספר טיפים אשר עשויים לעזור בהפחתת הנזקים:

• להשתמש בקפה אורגני. חלק מגידולי הקפה הלא אורגניים מרוססים בכמויות גדולות של חומרים רעילים.

• למי ששותה קפה נטול קפאין מומלץ לוודא שמשתמשים רק בסוג קפה בו תהליך הוצאת הקפאין נעשה ללא כימיקלים.

• להימנע מהוספת סוכר או חלב. במקרים רבים שני אלה מזיקים לא פחות מהקפה עצמו.

• לא להגזים בכמות

 

מאמר זה נכתב בעזרתו האדיבה של ד"ר עדיאל תל-אורן, מייסד מ.ר.פ.י. (המרכז לרפואה פונקציונלית בישראל). 

 

לאתר של ד"ר עידן סער

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. ישראל

  הדבר שונה כשהוא מגיע בצורתו הטבעית, למשל מיצוי של צמח הגוארנה.
  צמח הגוארנה הוא צמח ברזילאי התורם לסריפת קלוריות מוגברת במהלך אימון גופני, ממריץ ומשפר ריכוז (לסטודנטים לפני בחינות) לנהג עייף (אין את הנפילה שאחרי)
  לפרטים נוספים (ניתן גם לקבל דוגמית חינם): israel794@walla.com

 2. ג'נה

  מזה זמן רב שניקוי הקפה מקפאין נעשה בשימוש במים בלבד.

 3. רות

  הנ"ל כותב שהוא מוסמך "המועצה האמריקאית לתזונה קלינית" – "DACBN&CCN".
  חיפשתי בגוגל את המועצה הנ"ל, הן בשמה העברי והן בראשי התיבות הלועזיים, אך הן לא הוצגו. נראה שהמוסדות הללו אינם קיימים, אלא אם כן אני טועה. אבקש לקבל הסבר. רות

 4. מרקס

  אם אני עושה לפעמים מסז' לאשתי , גם אני יכול להיקרא דר' לרפואה אלטרנטיבית?

 5. חומי

  אז כדאי לדייק, ולא להזכיר את ההטריכלורואתילן שעבר מעולם הקפה מזמן.

 6. בן

  שתיית קפה בכמות גדולה גורמת לי לשפיכה אדירה בעת קיום יחסי מין או אוננות.

 7. יניב

  איפה לומדים את זה ומה לומדים שם? ואיפה עובדים הדוקטורים לרפואה אלטרנטיבית?

 8. DD

  90% מהדברים פה הם שקר גס! אפילו לא שקר לבן שקר גס

 9. אבי

  מה לגבי המים? האם גם המים בקפה מזיקים?,

 10. דני

  האם כדורי קפאין יותר בריאים מקפה ?