SunnyDew_Fly
barimax_3dage_Fly

בריאות הפה מעידה על בריאותנו הכללית

מאת: ד"ר מייקל בונר, מחבר הספר "מה שלא ידעת על בריאות הפה עלול לסכן את בריאותך"
זמן קריאה: 4 דקות
מחלת חניכיים מאיימת על בריאותנו הכללית. אם נצליח לשפר את בריאות הפה שלנו, גם כל מערכות גופנו יהיו בריאות יותר. בכתבה נסקור תוספי תזונה היכולים לסייע לבריאות הפה.
DROR_Inside

אנו עומדים בפתחה של מהפכה בעולם רפואת השיניים. כרופא שיניים, אני יודע שאנו, רופאי השיניים, חייבים להיות החלוצים שמובילים את המהפכה הזאת, מפני שהוכשרנו לאבחן מחלות בחלל הפה ולטפל בהן – בייחוד מחלות נפוצות כמו מחלת חניכיים. למרבה הצער, יש לנו בעיה גדולה.

ראשית, מפני שמחלת חניכיים שכיחה מאוד, ורוב האנשים סובלים ממנה.

שנית, מפני שמחלת חניכיים טומנת בחובה סיכונים חמורים לבריאות.

אמנם, "מחלת חניכיים" אינה נרשמת כסיבת המוות בתעודות פטירה, אך קיימות עדויות ברורות לכך שהיא מהווה סיכון משמעותי לבריאות וגורמת להתקפי לב ואירועים מוחיים (שבץ) – סיבות מוות שכן נרשמות בתעודות הפטירה, והרבה.

מה ניתן לעשות בנוגע לכך?

למזלנו הטוב, יש בנמצא פתרונות יעילים, בטוחים לשימוש ונוחים ליישום; אם נצליח לשפר את בריאות הפה שלנו, גם כל מערכות גופנו יהיו בריאות יותר. לאור העובדה המובנת מאליה, שהפה הוא חלק מהגוף, כיצד ייתכן שבריאותו נפרדת מזאת של הגוף כולו? בריאות הפה היא בריאות הגוף. לדעתי, חלו שינויים גדולים באופן שבו אנו תופשים את מחלת החניכיים, והיינו אמורים לפעול בהתאם כבר לפני זמן רב.

חשוב להבין שאנשים מתים מההשלכות של מחלת חניכיים. למרבה הצער, השיטות והמוצרים הנפוצים, שאמורים לסייע לנו לשמור על הניקיון של הפה שלנו ולשמור על בריאותו, לא עושים זאת ברוב המקרים. אני סבור שככל שהמודעות למחלת חניכיים ולסיכונים הנובעים ממנה תגבר, רופאי שיניים ומטופליהם גם יחד יתחילו לחפש אחר פתרונות ראויים יותר לבעיה.

המטרה היא לסייע לכם להבין טוב יותר עד כמה מחלת חניכיים מאיימת על בריאותכם. אף שמדובר במחלה שכמעט כל אדם בוגר סובל מדרגה מסוימת שלה, מעטים האנשים שמבינים כי מחלת חניכיים טומנת בחובה השלכות בריאותיות חמורות, לרבות הסתיידות העורקים, סיבוכים של מחלת הסוכרת, התקפי לב, לידה של תינוקות במשקל לידה נמוך מהמצופה לגיל ההיריון, זיהומי ריאות, אירועים מוחיים ועוד.

מחלת חניכיים מאיימת על בריאותנו הכללית

מחלת חניכיים אינה רק ריח-פה רע, חניכיים מדממות ואיבוד של שיניים. היא משהו גרוע בהרבה.

לפנינו, רופאי השיניים, עומדת דילמה קשה:

מצד אחד, כמעט לכל אדם יש דרגה מסוימת של מחלת חניכיים.

מצד שני, שוק המוצרים (המאושרים על-ידי רשויות הבריאות) המיועדים לשמירה על ניקיון הפה והשיניים מורכב ממגוון רחב של מוצרים המכילים חומרים שעשרות מחקרים קבעו כי הם גורמים יותר נזק מאשר תועלת.

דוגמה טובה לכך היא מי-הפה, המיועדים לשטיפת הפה. הסטטיסטיקה הממשלתית הרשמית של ארצות-הברית קובעת כי מי-פה גורמים ל-36,000 מקרים של סרטן הפה מדי שנה, וכי 500 איש מתים כל שנה מהרעלת אלכוהול שמקורו במי-פה.

כל זאת קורה בגלל מי-פה שלא תורמים דבר לשיפור של בריאות הפה שלכם, אך הציבור שם את מבטחו בהם ומאמין שבכוחם לסייע לו. עם זאת, קיימים מוצרים חלופיים, שבאמת יסייעו לכם לשפר את בריאותכם, והספר הזה יסייע לכם לזהות אותם.

מה בנוגע לצחצוח שיניים ולשימוש בחוט דנטלי? הם חשובים, בהחלט, אך גם לאנשים רבים שמשתמשים בהם כהלכה יש מחלת חניכיים. הסיבה לכך היא שהאמצעים הללו אינם מסוגלים לנקות באופן יעיל את האזורים שנמצאים מתחת לחניכיים. הסתפקות בצחצוח שיניים ובשימוש בחוט דנטלי כמוה ככיבוי של האש הבוערת בעליית הגג והתעלמות מזאת שבוערת במרתף.

יתרונותיהם הבריאותיים העצומים של תוספי תזונה

עלינו להכיר ביתרונות הבריאותיים העצומים, הגלומים בנטילה של תוספי תזונה יעילים ובטוחים לשימוש, הן עבור בריאות הפה והן עבור הבריאות הכללית. האירוניה שבדבר נובעת מכך שרוב המידע בנוגע לנטילה של תוספי תזונה, מגיע מגורמים הנמצאים מחוץ לעולם רפואת השיניים.

שרה, אחת מהמטופלים שלי, יכולה לשמש לנו דוגמה מצוינת לאופן שבו שיפור של בריאות הפה מוביל לשיפור של הבריאות הכללית. לפני שתקראו את הסיפור של שרה, זִכרו שאני רופא שיניים ולכן ההמלצות שנתתי לה התייחסו למחלת החניכיים שממנה סבלה.

שרה, אישה בגיל העמידה, הגיעה למרפאתי. היא סבלה מעודף משקל, יתר לחץ דם, עייפות, דיכאון ומחלת חניכיים בינונית עד חמורה – שהתבטאה, בין היתר, בדימום ובהפרשת מוגלה סביב חלק מהשיניים שלה. שרה סיפרה לי שהיא עדיין חשה כאבי בטן באזור שנותח כבר לפני כמה חודשים.

על מנת להכין את שרה להסרת האבנית שאמורה להתבצע על-ידי אחת מהשינניות שלי בעוד כ-3 שבועות, היא התבקשה ליטול תוספי תזונה טבעיים שכללו את כל המרכיבים שגופה זקוק להם מדי יום, ולצחצח את שיניה פעמיים ביום במשחת שיניים אורגנית, יעילה ובטוחה לשימוש. 3 שבועות לאחר מכן שרה התייצבה לטיפול אצל השיננית שלי, וכולנו ראינו שלמרפאה נכנסה אישה חדשה.

לאחר 3 שבועות בלבד, שבמהלכם נטלה תוספי תזונה והשתמשה במשחת שיניים איכותית ולא מזיקה, שרה המחייכת והנמרצת סיפרה לשיננית שכאב הבטן שלה נעלם ואיננו, הדיכאון שלה התפוגג ושכיום יש לה מספיק אנרגיה לצעוד כמה קילומטרים מדי יום. היא השילה כ-5 ק"ג ממשקלה, לחץ הדם שלה ירד ושלא במפתיע – החניכיים שלה נראות בריאות וורודות יותר. כל השיפור הבריאותי הזה הושג עוד לפני שעברה טיפול חניכיים כלשהו.

אף אחד מאיתנו במרפאה, לא רופא שיניים ולא שיננית, העניק לשרה יותר מאשר בדיקה מקיפה וגיבוש של תוכנית הכנה לטיפול שמטרתה לסייע לה להחלים ולהפוך את הטיפול הקרוב למסוכן פחות עבורה. את שאר כל הדברים הגוף שלה עשה בעצמו, בעזרת המשאבים שסיפקה לו.

תוספי תזונה, בייחוד 10 תוספי התזונה החשובים ביותר לפה בריא, נדרשים כדי לסייע לתפקודה של מערכת החיסון ולאפשר ייצור תקין של קולגן, החלבון המִבני של רקמת החיבור, הסחוס והעצם. אם רקמת החניכיים העוטפת את השיניים בריאה, היא מהווה מחסום אמיתי מפני חדירה של מזהמים מחלל הפה אל מחזור הדם, כפי שהיא אמורה להיות.

בניגוד לכך, אם היא חולה ופגועה, היא כבר לא ממלאת את ייעודה והיצורים המיקרוסקופיים מחוללי המחלות חופשיים לחדור למחזור הדם ולהגיע באמצעותו לכל אחד מאיברי הגוף. אין פה אזור אפור אלא שחור או לבן.

10 תוספי התזונה הדרושים לפה בריא (לפי סדר חשיבותם):

1. ויטמין C

2. ביופלבונואידים

3. קואנזים Q10

4. תמצית של זרעי ענבים

5. מתיל-סולפוניל-מתאן 6. ויטמין E וסלניום

7. סידן ומגנזיום

8. תמצית של תה ירוק

9. קרוטנואידים

10. ויטמינים מקבוצה B

בעודנו משקיעים את המרץ שלנו בשיפור של בריאות הפה, השימוש בתוספי תזונה איכותיים ומוצרים מיטביים לניקוי של הפה והשיניים מניב שיפור בבריאות של הגוף כולו. נוכחתי בכך שוב ושוב, ולמדתי שאדם יכול לנקוט עמדה ולפעול למען בריאותו בעצמו, בעזרת שימוש באמצעים יעילים ובטוחים.

אני סבור שיחלפו עוד כמה שנים עד שהעובדה כי מחלת חניכיים טומנת בחובה סיכון בריאותי ממשי תזכה להכרה ולהתייחסות של הממסד הרפואי – בייחוד זה של רפואת השיניים. מחלת חניכיים תמיד היוותה בעיה חמורה, אך כיום עומדים לרשותנו אמצעים, שכל אדם יכול להשתמש בהם ולהיות בריא יותר כבר עכשיו.

למידע אודות הספר "מה שלא ידעת על בריאות הפה עלול לסכן את בריאותך" בהוצאת פוקוס

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. orit

  התרשמתי מאוד מהכתבה ואני אחת שסובלת מבעיית חניכיים קשה לא הבנתי איך או באיזה צורה לקחת את כול התוספי מזון שהומלצו האם יש כדור או משהו אחר שמרכז בתוכו את כל המרכיבים. תודה מראש על תשובתכם

 2. מורן

  האם כל מי הפה מזיקים?
  או רק אלה עם צבע?
  ואיזו משחת שיניים כן מומלצת?

 3. אסנת

  זו כתבת פרסומת לספר