SunnyDew_Fly
Bari13_Fly

אומגה 3 למניעת סרטן

מאת: גיא בן צבי, בעלים של חברת אומגה 3 גליל
זמן קריאה: 2 דקות
מחקרים רבים נערכים במשך השנים על היכולת של אומגה 3 משמן דגים לרפא ולמנוע מקרים של סרטן לסוגיו
Bari13_Inside

מחקרים רבים נערכים במשך השנים על היכולת של אומגה 3 משמן דגים לרפא ולמנוע מקרים של סרטן לסוגיו. לאחרונה אף יצא מסמך של איגוד האונקולוגיה האינטגרטיבית בראשות פרופ' משה פרנקל, הממליץ על אומגה 3 משמן דגים כתוסף תזונה משלים לטיפול הקונבנציונלי. המסמך להלן משלב את ממצאי המחקרים השונים על שימוש יעיל באומגה 3 משמן דגים כטיפול או מניעת סרטן.

הקשר בין אומגה 3 לסרטן: תוסף אומגה 3 משמן דגים המכיל חומצות שומן EPA ו DHA הוכח בפרקטיקה ובמחקר כיעיל ובטוח לשימוש ביחד עם טיפולי כימותרפיה והקרנות. מחקרים מצאו שלאומגה 3 יש אפקט נוגד גידולים ממאירים בשל מגוון תכונות מרחביות ואינטראקציות מולקולריות במעטפת התאים שמדכאות התרבות תאים ומקדמות מוות מבוקר של תאים (apoptosis). עוד נמצא ששמן דגים משפר את התוצאות והתפקודים במהלך הכימותרפיה, ומפחית אבדן משקל. שמן דגים בתוספת ארגינין ותוספים אחרים נמצא כמקצר את משך האשפוז ומפחית את הסיבוכים לאחר ניתוח.

סרטן השד: מחקרים רבים הוכיחו כי תיסוף שמן דגים במהלך החיים, וביתר שאת תיסוף שמן דגים אצל האם בעת ההיריון, מפחית בצורה דרסטית את הסיכון ללקות בסרטן שד בבגרות. מחקרים חדשים יותר ממליצים על אומגה 3 משמן דגים בשילוב עם טיפולי הקרנה.

סרטן הערמונית: אומגה 3 משמן דגים הוכחה כמונעת סרטן הערמונית (וזאת לידיעת הקוראים שהושפעו מכותרות העיתונים שזעקו שאומגה 3 גורמת לסרטן הערמונית, זעקה חסרת שחר).

סרטן ריאות: קיים מקרה אנקדוטלי, אך מתועד ואמיתי, של חולה במצב סופני של סרטן ריאות עם גרורות אשר סירב לכימותרפיה ונרפא בזכות מגה-דוז של שמן דגים.

דיכאון אצל חולי סרטן: מחקר שפורסם בכתב העת Lancet Psychiatry מדווח כי שיעור הסובלים מדיכאון מג'ורי בקרב החולים האונקולוגים גבוה משמעותית משיעורם באוכלוסייה הכללית, והדיכאון אינו זוכה לטיפול אצל כ-75% מהחולים האונקולוגים הסובלים ממנו. אומגה 3 משמן דגים נמצאה מחקרית כיעילה במניעה וטיפול בדיכאון, ויכולה להוות טיפול בטיחותי מונע או מרפא לתופעה זו אצל חולי סרטן.

תופעות לוואי במחקר: מינון אומגה 3 שניתן במחקרים הקליניים עמד על 2-3 גרם ליום. נפיחות, צואה רכה ושיהוקים בטעם דגים הם תופעות הלוואי שהופיעו משימוש בשמן דגים. קפסולציה של השמן מנעה אותן ברוב המקרים. רמות גבוהות של ויטמין A והמצאות מתכות רעילות גם הן נמצאו כפרמטר חשוב במהלך ייצור השמן. חשוב לדעת כי שמן דגים מחברה אמינה (ולא מיצרן זול ואנונימי) הוא נקי ממתכות רעילות, ואינו מכיל ויטמין A אלא אם כן צוין אחרת על התווית. כמו כן, שמן דגים מתחמצן בקלות ולכן חשוב להשתמש במוצר שאינו מחומצן.

שילוב עם תרופות: המחקר ממליץ לשלב בזהירות עם תרופות נוגדות קרישה המכילות ויטמין A, ביחוד במינון של מעל 3 גרם שמן דגים ביום. בשל המחשבה ששמן דגים מגביר את הדימום, ישנם רופאים הממליצים להפסיק שימוש בשמן דגים במהלך הכימותרפיה אצל פציינטים ספירת טסיות דם הנמוכה מ 50000. כמו כן, הומלץ לרופאים לשים לב לאפקט הורדת לחץ דם של שמן דגים, ולכן לשקול הפחתת מינון של תרופות להורדת לחץ דם בשילוב עם שמן דגים.

נ המחקרים המצוטטים מובאים כולם במרכז המידע באתר אומגה 3 גליל, המכיל מאות מאמרים ומחקרים שנאספים כבר שנים דרך חוקרים וכתבי עת מובילים בעולם. להסברים נוספים אתם מוזמנים לכתוב לי ביצירת קשר באתר או ל info@omega3galil.com

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
  1. אביבה

    עם כל הכבוד לתאוות הידע ולרוחב אופקים- לא יכול להיות שאוטודידקט ובעלים של חברה לשיווק אומגה 3 יכתוב כתבה כזו ושאתם תפרסמו אותה. אם מדובר בכתבה בעתון של המתנ״ס ובה מצויין מראש שהכותב חובב ריקודי עם- ניחא. אבל מי שאינו בעל השכלה רשמית וידע בקריאת חומר וכתיבת מאמרים מנומקים- שלא יכתוב מאמרים כאילו-מדעיים.