loading
loading

פולן דבורים מזון על

מאת: דורית יוסף (N.D) נטורופתית ומרצה בתחום הקוסמטיקה הטבעית
זמן קריאה: 4 דקות
בכתבה הבאה בסדרה על "מזונות על", דורית יוסף מתמקדת בסגולותיו של פולן דבורים, אבקנים שנאספים מפרחים על ידי דבורים. דורית מתמקדת בחשיבותו התזונתית כמרכיב רב עוצמה לטיפול ומניעת מחלות כדוגמת אלרגיות, חיזוק הגוף והמערכת החיסונית.
loading

מה זה פולן אבקת פרחים?

אבקת הפולן היא אבקנים זעירים בגודל אבק שנאספים מפרחים על ידי הדבורים.פולן הדבורים הוא מרכיב תזונתי רב עוצמה super food ששייך לשיטת טיפול רחבה בשם אפי תרפי, שיטת טיפול שעושה שימוש במוצרי כוורת וארס דבורים. האפיתרפי כולל טיפול בפולן הדבורים מזון מלכות, דבש, פרופוליס, שעוות דבורים ועוקץ הדבורים לטיפול במגוון תחלואים.

פולן הדבורים הוא מתוספי התזונה העתיקים ביותר שמיועדים לאדם. הוא ידוע כמחזק וכתרופה כבר בתקופת מצריים וסין העתיקה. נהגו לכנות אותו בכמה כינויים ואחד מהם "מעיין הנעורים".

היפוקראטס אבי הרפואה, השתמש בפולן כתרופה וכתוסף כבר לפני 2500 שנה. הפולן ומוצרי כוורת אחרים מוזכרים בתנ"ך, בתלמוד, בקוראן ובספר המורמונים ואפילו בכתבים סיניים עתיקים.

הפולן הוא אבקה, מורכבת מאבקני פרחים זכריים (חיוניים להבטחת חיי הצמח והמשכיותו) שנאספים על ידי הדבורים במסעם בין הפרחים. האבקנים הזעירים נצמדים לרגליהם של הדבורים ובכך מעניקות הדבורים לפולן מספר תכונות ואנזימים ייחודיים לפולן הדבורים. זהו סוד מערכת היחסים המיוחדת בין הפרחים לדבורים שהופך את הפולן למזון על עשיר כל כך.

לאבקנים או לפולן עצמו אין כל ערך טיפולי או רפואי ייחודי אלא אם כן הוא נאסף על ידי הדבורים ובכך העניקו לו הדבורים מספר מרכיבי תזונה ואיכויות. פולן זה נאסף, באופן מסחרי, על ידי מתקן שנמצא בכניסה לכוורת.

הטיפול בפולן מאפשר לאורך זמן:

• חיזוק מערכת החיסון

• איזון ושמירה על משקל גוף

• הקלה על סימני אלרגיה

• חיזוק הגוף

• שיפור התפקוד המיני

• האטה של תהליך ההזדקנות

• הגברת האנרגיה והחיוניות

• מניעת סרטן ומחלות אחרות

מה מכיל הפולן:

55% פחמימות
35% פרוטאין/ חלבונים
3% מינרלים וויטמינים
2% חומצות שומן
5% מרכיבים נוספים
מכיל נוגדי חימצון ובניהם בטא קרוטן (פי 20 יותר קרטנואידים מגזר באותו משקל), ויטמין C ו- E ליקופן, סלניום ופלבונואידים.

כמות ויטמינים B שנמדדו ב- 1 גרם פולן טרי:

תיאמין B1  9.2 mg
ריבופלבין B2 18.5 mg
חומצה נקוטינית B3  200mg
חומצה פנטותנית  B5 27mg
פרידוקסין B6 5mg
חומצה פולית B9 5mg

1 גרם של פולן טרי מכיל כבין 7-15 mg של ויטמין C ומעט ויטמין E טוקופרול.

פולן הדברים מחזק את מערכת החיסון באמצעות נוגדי החמצון, אילו נועדו לנטרל רדיקלים חופשיים, אותם רדיקלים חופשיים הקשורים למחלות רבות ותהליכים ניוונים הקשורים בהזדקנות.

נוגדי החמצון בולמים תהליכים אילו ואפילו משפרים תהליכים שנפגעו. רוב נוגדי החימצון שנמצאים בפולן הדבורים הם פלבונואידים. לביופלבונואידים גם תפקידים נוספים בגוף מלבד היותם נוגדי חימצון. חלקם מחזקים נימי דם קפילאריים בגוף, חלקם מסייעים לכבד ויש ביופלבונואידים נוספים שמחזקים מבנה עצמות.

פולן בשימוש הספורטאים

פולן הדבורים הוא מרכיב מרכזי בתזונת ספורטאים. הוא מחזק את הגוף, מחזק סיבולת ומספק שפע של אנרגיה ומהירות ויש לו את היכולת לשפר גם את הכוח המנטאלי.

למעשה הדבורה משתמשת בפולן כעזרה למטרות אילו עבורה. הכול סביב נושא של יחסי גומלין בין הטבע לחי. הצמחים מפיקים תועלת רבה מהאבקה של הדבורים. מעבר של הפולן על ידי הדבורים שומר על המשכיות הצמחים אבל גם עבור הדבורים יש תועלת.

דבורה עובדת בין 7-8 שבועות, שבהם העבודה מאומצת. מערכת חילוף החומרים שלה עובדת בקצב מוגבר בדיוק כמו מכונית מרוץ שזקוקה לתגבורת של דלק חזק ואיכות לנסיעה מהירה ועוצמתית.

מלבד הדבש שמעניק קלוריות לשריפה, הפולן הוא מזונה העיקרי. הפולן שהדבורים אוספות הופך לדלק רב עוצמה עבור הדבורה הפעילה ועבור ספורטאים שגם הם כמו הדבורה זקוקים לתגבורת אינטנסיבית בתקופות של מאמץ פיזי ומנטאלי מוגבר.

פולן הדבורים כטיפול יעיל באלרגיות

למרות שלא מעט אנשים רגישים לאבקני פרחים שגורמים לתגובות אלרגיות, פולן הדבורים מקטין את הסימפטומים המלווים תגובות אלרגיות. חשוב להתחיל בטיפול בפולן מספר שבועות לפני מועד התפרצות האלרגיה.

ההמלצה במקרים אילו, לחפש פולן מופק קרוב ככל האפשר לאזור המגורים, חיזוק מערכת החיסון של הגוף באמצעות הפולן המקומי.

המלצה זו אינה מתאימה לאילו שסובלים מרגישות לעקיצות דבורים.

הבנה בריאותית לגבי סגולותיו של פולן הדבורים מאפשרת "משחק" עם סוגי הצמחים שמהם מופק פולן הדבורים.  במזרח הרחוק ניתן למצוא פולן מצמחים ספציפיים שלהם תכונות רפואיות ידועות. לדוגמה:
Camellia bee pollen
Lotus bee pollen

ניתן למצוא פולן דבורים שמבוסס על צמחים סינים שמורכבים מפולן הצמחים ג'ינסנג, אסטרגלוס וצמחים נוספים שתפקידם הממוקד הוא חיזוק מערכת החיסון. על פי הסינים הפולן מחזק את הכליות שתפקידו לחזק את כוח החיים.

מהו הפולן העדיף לצריכה?

הפולן מגיע בכמעט כל צורת לקיחה מאבקה טחונה דק, גרגירים, טבליות וקפסולות. במספר חברות ניתן למצוא שילוב בין פולן הדבורים, מזון מלכות, פרופוליס ודבש. כמו שאני קוראת לפורמולה זו "הריבוע המנצח".

ניתן למצוא את פולן הדבורים בכמה דרגות טריות. כמובן הטוב ביותר הוא הפולן הטרי, הלח וכמו כל מוצר טרי ככל שהוא מעובד יותר כך יתרונותיו הבריאותיים נאבדים. רוב הפולן שנמצא בחניות טבע הוא  יבש וזאת כדי להעריך את חיי המדף ולמנוע התקלקלות וריקבון.

הפולן הטרי מחייב קירור. האנזימים משנים את טבעם ב- 48 מעלות (118F) ולכן נמצא את הפולן הטרי באזור המקררים בחנויות טבע ובריאות ומומלץ לשמור עליו במקרר.
במידה ואין צורך בטיפול פולן מקומי, כפי שתואר במצבים של אלרגיה, אזי דווקא גיוון של פולן הוא חיוני, תערובת מגוונת ככל האפשר של סוגי פרחים. הפולן אז יראה כתערובת שונה של גרגירים צבעוניים.

פולן מקומי מופק לרוב ממספר מוגבל של פרחים והצבע הוא אחיד, לעומת תערובת פולן מגוונת כקשת של צבעים המורכבת מתערובת של פרחים מאזורים שונים ומארצות שונות. מגוון הצבעים הוא סימן למגוון ביופבונואידים שהפולן מכיל.

מינונים מומלצים

פולן הדבורים זמין בחנויות טבע בקופסאות של 500mg  – 1000mg
למניעה – מומלץ להתחיל בכרבע כפית של גרנולות בתפזורת פעם ביום למשך החודש הראשון ולהעלות את המינון עד כפית או שתיים בין פעם עד שלוש פעמים ביום.

לטיפול תקופתי קצר  – כפית פעם ביום ובהדרגה לעלות מינון עד לשתי כפיות או 3 כפיות פעם ביום עד שלוש פעמים ביום.
טיפול בטבליות – 2 טבליות של 450-580mg בין 3 – 4 פעמים ביום.

את פולן הדבורים לא מחממים מחשש לאיבוד מרכיבים חיוניים.

מי צריך להיזהר?

אנשים הרגישים לעקיצות דבורים או מוצרי כוורת מומלץ לא להשתמש בפולן דבורים, כדי למנוע תגובות קשות של אלרגיה.
לאילו שאינם בטוחים לגבי רגישותם למוצרי כוורת ודבורים, יש צורך לנסות כמות מזערית.

אינטראקציות

לפולן דבורים אין אינטראקציות שליליות עם תרופות נוספות, ויטמינים או תוספי תזונה.
מוצרי כוורת  ובראשם פולן הדבורים הם מרכיבי תזונה מופלאים, מורכבים כל כך, מחזקים כל כך ועשירים בחומרי תזונה מגוונים וחשובים לבריאותינו.

חשוב לזכור כי פולן הוא לא צמח חדש, ממדינה רחוקה ואקזוטית אלא מרכיב תזונתי שהיה בשימוש מזה מאות שנים והוכיח את עצמו שוב ושוב.

לבלוג של דורית יוסף

השאירו תגובה:

 1. סיגל

  דורית שלום
  התרשמתי מאד מהכתבות שלך ותהיתי אם תוכלי לעזור לנו בשאלה.
  מה קורה לפולן דבורים שעובר בישול? איזה מהמרכיבים והערכים שלו נשארים?

 2. אביבה גורן

  קניתי צנצנת כי הסתקרנתי, אבל לא יודעת מה לעשות איתה – סתם כפית פולן בפה זה לא מאד מעניין, ודי קשה ללעיסה. יש לך הצעה יותר טובה?
  תודה!!!
  אביבה

 3. דנה

  אפשר להוסיף ל
  גלידה כמו פצפוצי סוכריות
  מיץ תפוזים
  שיק פירות
  תותים בשמנת
  מעדן הגולן או מעדן אחר

 4. צ

  לעומת שאר ה"סופר-פוד" , הפולן הוא כזה שנראה כי הדבורים עומלות קשה כדי להשיג אותו. האם הן נפגעות איכשהו מהעובדה שאנו אוספים אותו מהן?

 5. דינה שמואל

  פעם ראשונה שאני משתמשת בפולן רציתי לדעת כמה זמן אני אמורה להשתמש עם הפולן חודש חודשיים וכו' והאם זה משנה מתי אני משתמשת עם זה

 6. ליאור

  דורית שלום,
  שמי ליאור ואני מתאמן בחדר כושר כבר חצי שנה כחמש עד שבע פעמים בשבוע. אני מתכוון להפוך זאת למשהו קבוע. אני משתדל לאכול בריא. שמעתי על התוסף של הפולן ונראה לי כמשהו שיכול להועיל לי אבל התופעות של אלרגיה נשמעות מפחידות, חנק, מוות. שווה לנסות כמות מזערית כמו שציינת שם. יהיה לי חנק מזערי חח..שווה את הסיכון?
  המון תודה אהבתי מאד את העבודה שלך.

 7. נירה אדיב

  מאיזה גיל אפשר לתת לילד פולן ובאיזה אופן?