Humor_Fly
SexyDiet_Fly

8 מיתוסים על כולסטרול

מאת: שרון גבריאל, דיאטנית קלינית
זמן קריאה: 3 דקות
ילדים לא סובלים מכולסטרול, גם צמחונים לא, ומותר לאכול מקסימום 3 ביצים בשבוע – אלה רק חלק מהאמונות השגויות בעניין כולסטרול. שרון גבריאל מפריכה

שומן רווי כבר לא האויב? אז ממה להיזהר? (123RF)

Thymoquin_In

כולם יודעים שצריך לשים לב לרמת הכולסטרול בדם, אבל מה לגבי חרושת השמועות והמיתוסים אודות הכולסטרול הטוב, הכולסטרול הרע, מה מותר לאכול וממה יש להימנע? בחרנו להתמקד במספר משפטים נפוצים, לרדת לעומקם של הדברים ולהבין אחת ולתמיד כמה דברים אודות הכולסטרול.

מיתוס 1: מותר לאכול עד שלוש ביצים בשבוע בלבד
ארגון הלב האמריקאי ממליץ לצרוך עד 300 מ"ג כולסטרול ביום. ביצים אכן מכילות כמות גדולה של כולסטרול, בכמות של למעלה מ- 200 מ"ג לביצה, שהם כשני שליש מהצריכה המומלצת ליום. עם זאת, בניגוד למה שנהוג לחשוב, כי ביצים מסוכנות, במחקרים שבדקו את הנושא בשנים האחרונות נמצא כי אכילת ביצה אחת ביום, לא רק שאינה מסוכנת כי אם בעלת יתרונות תזונתיים ובריאותיים. יתרה מזו, הכולסטרול שמגיע ישירות מן הביצה כמעט ואינו משפיע על רמותיו בדם.

למעשה, מזון עשיר בשומנים רוויים הוא זה שמעלה את רמות הכולסטרול בדם, ולכן ביצים, שמכילות מעט מאוד שומן רווי, כמעט ואינן תורמות לעליית הכולסטרול. נקודה חשובה נוספת, גוף האדם מסוגל לווסת את כמות הכולסטרול המגיע ישירות מן המזון, ובמקרה שרמות הכולסטרול במזון גבוהה מדי, הגוף מקטין את ספיגתו לתוך הדם ממערכת העיכול.

מיתוס 2: ילדים אינם סובלים מרמות גבוהות של כולסטרול בדם
נהוג לחשוב כי רמה גבוהות של כולסטרול בדם היא בעיה של אנשים בגיל העמידה. מחקרים מראים כי טרשת עורקים (היצרות של העורקים המובילה להתקף לב) יכולה להתחיל כבר בגיל הילדות. ילדים הסובלים מרמות גבוהות של כולסטרול בדם, צריכים לשמור על תזונה המגבילה את כמות השומן הרווי לרמה של עד שבעה אחוזים מסך הקלוריות, ואת כמות הכולסטרול לרמה של 200 מ"ג ליום בהתאם להמלצות. ההמלצה כוללת גם צריכת סיבים תזונתיים ופעילות גופנית.

מיתוס 3: מזון שמכיל "0 מ"ג כולסטרול" בריא יותר
יצרניות מזון מדגישות מעל גבי מוצרים את כמות הכולסטרול המצויה בפריט, ואף מתפארות כאשר מדובר בכמות אפסית. ברם, רמת הכולסטרול אותו הן מציינות בתוויות המזון מתייחסת לכולסטרול המגיע מהמזון, וכאמור, זהו רק אחד המרכיבים הנמצאים במזון שעלולים להעלות את רמות הכולסטרול בדם.

עיקר השומן המעלה את רמות הכולסטרול בדם וממנו יש להימנע מצוי בעיקר בשומן רווי, הנמצא במזונות שמקורם מהחי, ושומן טרנס, מזונות המכילים מרגרינה. שני אלה נמצאו כבעלי השפעה גדולה בהרבה על רמות הכולסטרול מסוג) LDL הכולסטרול ה"רע") והוא זה שמעלה את הסיכון לחלות בטרשת עורקים.

מיתוס 4: הגוף לא זקוק לכולסטרול
כשמרבית האנשים שומעים את המילה "כולסטרול" הם מיד חושבים "רע". אולם כמו מרבית הדברים בחיים המציאות קצת שונה, בעוד רמות גבוהות של כולסטרול בדם עלולות להזיק לנו, הגוף שלנו לא יכול גם בלעדיו וזקוק לכולסטרול. לכולסטרול יש תפקיד חיוני לתפקודו של גוף האדם, הוא משמש חומר מוצא לוויטמינים, מרכיב חשוב בממברנת התאים, משמש חומר מוצא להורמוני המין ועוד. 

מיתוס 5: צעירים, רזים וצמחוניים פטורים מבדיקת כולסטרול בדם
גם אנשים המקפידים על תפריט תזונה מאוזן ובריא סובלים מרמות גבוהות של כולסטרול בדם. ישנם אנשים הסובלים מבעיה גנטית שנקראת היפרכולסטרולמיה משפחתית. כמו כן, אם קיימת במשפחה היסטוריה משפחתית של בעיות לב בגיל צעיר, במיוחד אם מדובר בקרוב משפחה מדרגה ראשונה, הסבירות ללקות במחלת לב וכלי דם בגיל צעיר עולה. ולכן, יש לבדוק את רמות הכולסטרול בדם בכל גיל, משקל ותפריט.

מיתוס 6: שינוי בתפריט מספיק כדי להוריד את רמת הכולסטרול בדם
מי שסובל מעלייה מתונה של רמות הכולסטרול בדם, אולם אינו סובל מגורמי סיכון נוספים למחלות לב וכלי דם, מומלץ לו להקפיד על תזונה בריאה בתוספת פיטוסטרולים וביצוע פעילות גופנית סדורה. אולם, אם אין שינוי ברמות הכולסטרול לאחר חצי שנה יש לשקול התחלת טיפול תרופתי להורדת רמות הכולסטרול בדם, שלעיתים גורמות לכאבי שרירים ועייפות.

מיתוס 7: כאשר הכולסטרול תקין בדם לא נמצאים בסיכון
גם אם רמות הכולסטרול בדם תקינות יתכן והיחס בין רמות הכולסטרול "הרע" ל"טוב" אינו תקין, משמע הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם עולה. לכן, חשוב לבדוק את כל ערכי הכולסטרול בדם.

מיתוס 8: ניתן לזהות רמות כולסטרול גבוהות בלי בדיקת דם
לצערנו הרב אי אפשר לדעת או להרגיש רמות גבוהות של כולסטרול, חלק מהבעיה היא שרמות גבוהות של כולסטרול אינן גורמות לסימפטומים ניכרים לעין. לעיתים ניתן לראות שכבת כולסטרול, הנקראת קסנטומה, המופיעה בצורת כיס צהבהב מתחת לעיניים או במקומות נוספים בעור. בהעדר בדיקת דם לכולסטרול, המצב יכול לבוא לידי ביטוי רק אם אדם מפתח טרשת עורקים, שעלול להוביל למחלות לב וכלי דם.

נוסטרול מבית "אלטמן", מכיל פיטוסטרולים (רכיבים המסייעים בהפחתת רמות הכולסטרול בדם), אומגה 3 וקואנזים Q10.

נטילת נוסטרול, לצד הקפדה על דיאטה מאוזנת (הכוללת פירות וירקות, מזונות דלי שומן ומזונות המכילים פחמימות מורכבות, והגבלת צריכת המלח), הקפדה על פעילות גופנית ועל אורח חיים בריא, תעזור לכם להפחית את רמות הכולסטרול בגופכם, ולזכות בגוף בריא יותר.

 

לאתר של חברת אלטמן

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו