In2024_Fly
supherb_Fly

כמה כוסות תה ירוק ביום?

מאת: ד"ר מרדכי הוכברג, תזונאי ומחבר כתב העת "תזונה פלוס"
זמן קריאה: 2 דקות
שותים הרבה תה ירוק? מצוין. מחקר חדש קובע שהוא מחזק את המערכת החיסונית ומונע מחלות אוטואימוניות. רק אל תשכחו שהוא מכיל כמות לא מבוטלת של קפאין
Thymoquin_In

 

בסין וביפן משתמשים כבר מימי קדם בתה ירוק לטיפול במחלות רבות ובכללן מחלות לב, סרטן, דמנציה ומחלות אוטואימוניות. כעת יש יותר ויותר הוכחות לתועלת הרבה שבטיפול זה כנגד מחלות אלו. נמצא שיש ביכולתם של הפוליפנולים המצויים בעלי תה ירוק להעלות את מספר ויכולת הפעולה של תאי T מהסוג המסדיר את הפעילות של המערכת החיסונית. הסדרה זו פירושה, שהמערכת החיסונית תפעל כנגד גורמים מבחוץ, אבל לא תפעל כנגד הגוף עצמו.

אם כן לפוליפנולים של תה ירוק יש תפקיד מכריע במניעה ובטיפול במחלות אוטואימוניות ובכללן אפילו מחלת ALS.  לאחרונה פורסם בעיתון המקצועי Immunology Letters מחקר, שהראה שצריכה קבועה של תה ירוק יכולה לעזור לווסת את פעולת המערכת החיסונית, כך שהיא תפעל בשיאה כנגד פתוגנים חיצוניים אבל לא תעורר מחלות אוטואימוניות.

מחלות אוטואימוניות קורות כתוצאה מחוסר איזון של המערכת החיסונית כך שהיא תוקפת חלקים או תפקודים בגוף. לתאי T יש תפקיד גורלי במתן הגנה כנגד התרבות תאים סרטניים וחיידקים. תאי T מהסוג הנדון מבדילים בין תאי גוף לבין אורגניזמים זרים בדם. הם מספקים הגנה, כך שלא תתפתחנה דלקות נרחבות. הם גם מונעים תגובה מוגזמת, שסופה מחלה אוטואימונית.

המדענים שניהלו את המחקר מצאו שהפוליפנולים המצויים בתה ירוק גרמו לעליה בכמות ובתנועתיות של תאי T המצויים בטחול ובבלוטות הלימפה ועוזרים לשלוט על התגובה החיסונית. פוליפנולים אלו לא משפיעים במישרין על ה-DNA – הם גורמים להתבטאות של גנים שאחראים על פעולת העיכול וספיגה בררנית של רכיבי תזונה. ענף האפיגנטיקה, העוסק בגנים שלא נותנים למחלות  הנשלטות על-ידי גנים אחרים להופיע, מאוד מתרחב לאחרונה והוא מסביר מדוע יש חשיבות כה רבה לצריכת מזון בריאותי ודיאטה טבעית.


לא לכל אחדלמרות מעלותיו הרבות, לא לכל אחד מתאים לשתות תה ירוק, מאחר ויש בו חומר מעורר, הלוא הוא הקפאין. אם כי במחקר זה לא ניתנו הוראות לגבי כמות  התה הירוק אותה מומלץ  לשתות ביום, נראה  ש- 2-4 כוסות  הן המנה  המומלצת, כמובן, לגבי מי שלא רגיש לכך. אפשרות אחרת היא נטילת כמוסות של 500 מ"ג EGCG ביום, כדי לעזור להשגת בריאות אופטימאלית.  מומלץ לצרוך תה ירוק שלא גודל בסין או ביפן. בתה ירוק מסין יש במקרים רבים כמות גבוהה של פלואוריד – ביפן יש סיכון של קרינה רדיואקטיבית. התה הירוק המומלץ ביותר הוא זה המגיע מסרילנקה.

 

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. סופי

  אני קונה בדרך כלל עלי תה ירוק בתפזורת בשוק לוינסקי שבת"א. איך אפשר לדעת באמת מאיפה המקור שלו?
  מאיפה הכי כדאי ובטוח לקנות תה ירוק?? (נשמע שזה יכול להיות גם מאוד מסוכן במידה והגיע מיפן/סין….)

 2. אורי

  שלחתי מייל לחברת ויסוצקי, התה הירוק שלהם מגיע מסין.

  אני מקווה שכמות פלאוריד לא מזיקה מדי, כי אני צורך אותם על בסיס קבוע..

 3. נורית

  אני לוקחת בין כמוסה ל2 כמוסות ביום של התה הירוק של סולגאר, בעיקר להורדת הכולסטרול..

 4. עדנה

  האם תה ירוק בתפזורת יעיל יותר מתה ירוק בשקיקים ? אודה לכל מי שמומחה בנושא ויכול לענות לי?

 5. מיקי שמיר te-tea.com

  אמנם זוהי כתבה טובה על היתרונות של הפוליפינולים שבתה ירוק, אבל עלי לחלוק על ההצהרות של ד"ר מרדכי הוכברג בסוף.

  לגבי פלואור: ראשית, יש לציין שכמות הפלואור ב 2-4 כוסות היא פחות משליש מהכמות היומית המומלצת. אבל מעבר לכך, רמת הפלואור בעלי התה היא פונקציה של גיל העלה. ככל שהעלה צעיר יותר, כך רמת הפלואור תהיה נמוכה יותר. תה איכותי מיוצר מעלי התה הצעירים ביותר, ומכאן שרמת הפלואור בו תהיה נמוכה יותר מאשר בתה נחות (זה הנמצא לרוב בשקיות). בכל מקרה אין כל קשר לארץ היצור.

  סיכון לקרינה: אם התה יוצר ונארז לפני התקלה בכור היפני, אין כל סכנה בתה. בנוסף, ישנם מחוזות גידול תה המרוחקים אלפי קילומטרים מהכור, ואין כל סכנה בתה ממקורות אילו.
  חברת תה, העוסקת בתה איכותי, תוכל לספק לכם מידע לגבי המקורות.

 6. אפרת

  האם כותרת תה ירוק משיכת את כל סוגי העלים הירוקים כמו לואיזה נענע וכו? או שזה צמח יחיד הנקרא "תה ירוק"?

 7. דפנה כהן

  אני שותה תה ירוק של te-tea (תה אורגני) כל יום אחרי ארוחת הצהריים. גיליתי שזה משקיט את הצורך למשהו מתוק אחרי הארוחה.
  בכלל ממליצה על התה של te tea. המון טעמים לבחירה http://www.te-tea.com.
  דפנה

 8. בועז

  יש תה מסרי לנקרה בתפזורת על הקופסא כתוב באותיוית מוזהבות באנגלית "אחמד" מצאתי במגה טבעי לאחר חיפוש ממושך. היה שווה את המאמץ טעמו יותר עדין.

 9. אסתר

  ברצוני לשאול . אני צורכת 1 כוס תה ירוק הייליס מסרילנקה עם כפית דבש. ערכי לחץ הדם שלי די גבוהים. האם להפסיק להשתמש בתה? מקבלת טיפול תרופתי אוקסר פלוס 1 ליום .
  תודה על מענה.

 10. דגנית

  אני שותה אחרי כל ארוחה, אני ממש מרגישה שהתה הירוק עוזר לי לעיכול תקין.
  אני קונה תה ירוק אמיתי בתפזורת מחנות באינטרנט
  https://www.itea.co.il/he/