HimalayaSkin_Fly
Bazelet_Fly

הצד האפל של הקפאין

מאת: סטפן צ'רניסקה (.S.M) מתוך הספר "להעיר את שוטי הקפאין" בהוצאת פוקוס
זמן קריאה: 4 דקות
האם קפאין מספק אנרגיה? האם הוא גורם ל'שיפור' מצב הרוח? האם קפאין מחדד את המחשבה? כתבה בנושא מאת סטפן צ'רניסקה ביוכימאי ותזונאי אמריקאי (S.M).
amorphicalMag_In

קרדיולוגים מדווחים שקפאין מעלה את לחץ הדם. אנדוקרינולוגים מאשרים שהוא תורם לניצול יתר של האדרנלין. נוירולוגים מתעדים שינויים בביוכימיה של המוח, שנגרמים בעקבות צריכתו. חוקרים מזהים קשר בין צריכת קפאין לבין סוגים מסוימים של סרטן. רופאים פנימיים טוענים כי קפה (אפילו נטול קפאין) מגביר את הסיכון לכיבי קיבה, ואילו גניקולוגים קובעים שצריכת קפאין תורמת לחוסר איזון הורמונאלי ולסדרה ארוכה של בעיות בריאות אצל נשים.

מדוע לא נדרשות אזהרות בריאות על פחיות הקפה? מודע, אל מול הררי הנתונים, רופאים אינם מזהירים את מטופליהם? מפני שאין סקירה מקיפה בנושא!

כל אחד מתבונן על חלקו הקטן בפאזל. ב-1993 פורסם בביטאון איגוד הרפואה האמריקני מחקר שהעלה כי הזנה קבועה של קפה (מהסוג שמרבית האנשים שותים) מעלה את רמות הכולסטרול בדם. למרות זאת, החוקרים הסיקו כי במצב כזה, הסיכון למחלות לב קטן. כנראה שהם לא שוחחו עם עמיתיהם אשר גילו כי הקפאין גם מעלה את לחץ הדם, מגדיל את כמויות ההומוציסטאין (חומצת אמינו שגורמת לטרשת עורקים), מעורר דלקת מפרקים וחוסם את כלי הדם המוליכים אל הלב.

כשרואים את כל ההשפעות במשולב, מתקבלת תמונה ברורה של תרומת הקפאין לגורם המוות המוביל בארה"ב. אולם באינספור מאמרי עיתונות, הנושא מוצג באופן חלקי והאמת מדוללת על ידי 'מומחים' שאינם מוכנים לנקוט עמדה, ובמקום זאת מכתירים את ממצאיהם באמירה "אין מספיק הוכחות".

מיתוס הקפאין נחשף

קפאין מספק אנרגיה – טעות. קפאין אינו מספק אנרגיה באופן ישיר – אלא רק יוצר עירור כימי נוירולוגי. מה שנתפס כ'אנרגיה' הוא תוצר המאבק של הגוף להסתגל לרמות גבוהות של ההורמון אדרנלין בדם. במרבית המקרים, גרימת מצב חירום כזה לגוף, מביאה לתופעות לוואי מוגדרות היטב, הידועות בשם הכולל "קפאיניזם". האירוניה היא שקפאיניזם מאופיין בעייפות.

קפאין גורם ל'שיפור' מצב הרוח – טעות. שימוש בקפאין לשיפור מצב הרוח הוא ברכה לטווח הקצר וקללה לטווח הארוך. בעוד שהעירנות הראשונית שגורם האדרנלין יכולה לספק 'שיפור' זמני נוגד עייפות, השפעתו הסופית של הקפה על מצב הרוח היא תחושת אכזבה, קלה או עמוקה. מפרסמים ו'מוסדות' קפה מסתירים מן הציבור את הצד הזה של הקפה.

קפאין מחדד את המחשבה – טעות. אמנם אנשים הצורכים קפה מרגישים ממוקדים יותר, אך התחושה הזאת מוגבלת רק לעלייה בפעילות התחושתית והמוטורית (אישונים מורחבים, האצה בדופק ועלייה בלחץ הדם). איכות החשיבה והזיכרון אינה משתפרת, ממש כמו שאיכות המוסיקה אינה משתפרת עם הגברת עוצמתה או מהירותה.

הצד האפל של הקפאין

אנשים רבים אינם רוצים לדעת את האמת על הקפה. אילו היה מדובר רק ב"עצבנות" שהוא גורם – לא היה הדבר נורא, אך כפי שתראו, השפעות הקפאין הן הרבה יותר נרחבות ועלולות אף להיות רציניות.

חשוב לציין שסכנתו לנשים רבה יותר מאשר לגברים, ושסכנתו לילדים רבה אף יותר – וזאת בשל יכולתם המוגבלת לנטרל את רעלי הסם. קפאין נשאר במוחו ובדמו של הילד הרבה יותר זמן מאשר אצל המבוגר, ומינונים עוקבים יוצרים עלייה מצטברת בלחץ ובהתמכרות. האם יש פלא בכך שמשקאות קלים אשר להם הוסיפו היצרנים קפאין הפכו להיות הנצרכים ביותר? האמת היא שבכל הגילאים אנשים מכורים למשקאות קלים המכילים קפאין.

זוהי עובדה שילדים צעירים צורכים כמויות מדאיגות של קפאין ונכנסים למעגל התלות והתפקוד הלקוי של מערכת העצבים בשלב מוקדם של החיים. על פי אחד המחקרים, תקופת השיא של צריכת קפאין בקרב ילדים היא בגילאי 1.17-13 ילדים אלו עומדים בפני התמכרות לכל החיים עם סכנות בריאות רציניות.

קפאין הוא כאב ראש אמיתי

כך למשל, היה אצל מטופלת שניסתה לעשות כל מאמץ כדי לפתור את בעיות הכאבים שלה בצוואר ובכתפיים. היא ביקרה אצל רופאים, כירופרקטים ומדקרים סיניים, אך הכאבים לא הרפו. היא שתתה ארבע כוסות קפה ביום כחלק מתזונתה. מבדיקה תזונתית שנערכה לה התברר כי ה'כוס' שלה אינה כוס רגילה אלא ספל מאג גדול של 470 מ"ל, כך שהיא צרכה יותר מ-900 מיליגר' קפאין ליום בשתיית קפה. עוד 190 מיליגר' קפאין היא צרכה במשככי הכאבים שקנתה ללא מרשם. רק אחרי שהצליחה להפחית את צריכת הקפה כמעט לאפס, נעלמו הכאבים לחלוטין.

מקרה זה אינו יחיד. מטופלים רבים הצליחו להקביל את תחילת הכאבים הכרוניים בגופם לתחילת הצריכה המוגברת של קפה. צריכה מוגברת זו מופיעה לעתים בתקופת לימודים עמוסה או בתחילתה של עבודה במשרד, כך שלעתים קרובות נוצר מעגל קסמים של קפה ולחץ נפשי. ייתכן שתזהו את עצמכם במצב דומה.

האם קפאין מסוכן בכל כמות?

מדי שבוע ניתן ללמוד ממאמרים בעיתונים ובכתבי עת על סיכוני בריאות הקשורים בצריכת קפה. אולם, באופן קבוע פרסומים אלה מסכמים בציטוט האבסורדי ש"צריכה מתונה" אינה מהווה בעיה. אלא שאף מדען אינו מסוגל לקבוע מהי באמת הצריכה הבטוחה, שכן השפעות הקפאין שונות באופן משמעותי בין אדם לרעהו. מגוון רחב של משתנים פועלים כאן, ביניהם: גיל, משקל ומין, ואינספור גורמים ביוכימיים, פיזיולוגיים ורגשיים. מה שנסבל אצל האחד עלול להיות מנת יתר אצל האחר. יתרה מכך, צריכת קפאין נסבלת בתקופה מסוימת בחיים עלולה לגרום בעיות בריאות שונות כמה שנים מאוחר יותר.

אם זה נשמע לכם משונה, זכרו כי הקפאין הוא סם בעל השפעות מצטברות לאורך השנים. זכרו גם כי בכל אלפי המחקרים שפורסמו על קפאין אין אחד הקובע כי קפאין טוב לאדם. להיפך, הדיון המתמשך בעיתונות הפופולארית והמדעית מתמקד במידה שבה הקפאין מזיק.

סיכוני בריאות הם לעתים רחוקות מובנים מעליהם. אצל מי שמעשן סיגריות, הרס רקמות הריאה מתרחש בשקט במשך שנים רבות – עד שיום אחד זה מאוחר מדי להכיר בכך. כזוהי גם, לעתים קרובות, התוצאה הגלויה הראשונה של תזונה עתירת שומנים: התקף לב קטלני. לכן, כחברה אנו נותנים קדימות לחינוך בדבר סיכוני בריאות כאלו. אנו דורשים לקבוע תוויות אזהרה על חפיסות סיגריות ומעודדים אכילה נבונה, אך עלינו להזכיר לכם עובדה פוקחת עיניים: חברות הסיגריות נלחמו בהצלחה במשך שנים כנגד הדרישה לפרסם תוויות אזהרה ורק לאחרונה הודו כי הניקוטין ממכר.

תעשיית הקפאין מסרבת אפילו לגלות את תכולת הקפאין במוצריה. עסקים גדולים דואגים רק למתח הרווחים שלהם, והתמכרות למרכיב פירושה רמות גבוהות יותר של צריכה ויותר מכירות של המוצר.
אנשי תעשיית הקפאין בוודאי יודעים זאת טוב מכולם.

תחליפים לקפאין: יש תקווה

חששות אלו הובילו למחקר לשם מציאת תחליפים בטוחים ויעילים לקפאין. לשם כך, סקר המחבר מאמרים בוטניים, עבר על מאות מחקרים באינטרנט ואפילו ביקר בשלוש יבשות כדי לחקור כל חומר חוקי הטוען להשפעות מעוררות אנרגיה. מחקר זה היה מאיר עיניים ממש. התגלתה כמות עצומה של מידע מטעה, במיוחד באשר לעשבי האנרגיה לכאורה. מרביתם, כמו: גוארנה (guarana), אגוזי קולה (kola nut), ירבה מאטה (yerba mate) ואפדרה (ephdra) – התגלו כמקורות לקפאין ולסמים מעוררים אחרים. דרכי פעולתם זהה לזו של הקפה: גירוי מערכת העצבים המרכזית שמסתיימת בלחץ ובהפרשות אדרנלין.

העובדה שמוצרים אלו נמצאים בחנויות של מזון בריאות ונקראים "טבעיים" היא פשוט חלק מן ההונאה הממלאת את שוק האנרגיה. הבה נאמר זאת בבירור: חומר שאמור לספק לכם אנרגיה על ידי גירוי מערכת העצבים אינו נותן לכם דבר. הוא מזיק לכם! שימוש במעוררים דומה להצלפות שוט בסוס. אלה הן הצלפות שעובדות לזמן קצר אך מתגלות כאסון בשימוש חוזר ונשנה. מטרתנו היא למצוא חומרים שיזינו את הגוף, שלא ילחיצו את בלוטת יותרת הכליה, ושישפרו את חילוף החומרים בגוף כדי לספק את הפוטנציאל הטבוע בנו לאיכות חיים.

לנצח את דיכאון הקפאין

ייתכן שכבר שקלתם את הקטנת צריכת הקפאין שלכם, אך כדי להחליט אתם זקוקים למידע מדויק והעובדות אודות הקפה אינן זורמות בשטף. אתם זקוקים ליותר מאשר עובדות מכיוון שאלו אינן מספיקות כדי לגרום לשינוי.

האתגר הוא, כמובן, לגלות עד כמה אתם מכורים לקפאין, ואיך התמכרות זו משפיעה על איכות חייכם. נסו להיגמל למשך 60 יום – המינימום הדרוש כדי להעריך את היתרונות של גוף ונפש נטולי קפאין.

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו