barimax_3dage_Fly
Dror_Fly

אוהבים קפה עם סותר החומצה?

מאת: סוזי כהן מתוך הספר "האמת על התרופות" בהוצאת פוקוס
זמן קריאה: 2 דקות
עדיף שתחשבו שוב... תרופות סותרות חומצה במערכת העיכול עשויות להתקל במגוון התנגשויות חזיתיות עם מזונות שונים, צמחי מרפא ותוספי מזון
DROR_Inside

מעכבי ייצור חומצת קיבה וסותרי חומצת קיבה

דוגמאות: יש מאות סוגים של תרופות אלו. אינני יכולה לפרט כאן את כולם, אולם אביא בפניכם את התכשירים הנפוצים ביותר הנמכרים ברשתות הבריאות ובתי המרקחת. ניתן לחלק אותם לשלושה סוגים עיקריים:

סותרי חומצה:

אלומיניום ומגנזיום הידרוקסיד כגון מאלוקס (Maalox), קלציום קרבונט כגון טאמס, סודיום ביקרבונאט כגון סודה לשתייה.

חוסמי H2:

סמידין –  Cemidin(Cimetidine), רוגסטי – Rogasti, גסטרו – Gastro, פמו – Famo, פמוטידין – (Famotidine, Famotidine), זארידקס – Zaridex, זנטק – Zantac (Ranitidine).

מעכבי משאבת הפרוטונים (PPI):

אזומפרזול (Esomeprazole) כגון נקסיום (Nexium), לנסופראזול
(Lansoprazole) כגון לנטון (Lanton), אומפראזול (Omeprazole) כגון לוסק (Losec) ואומפרדקס, פנטופראזול (Pantoprazole) כגון קונטרולוק (Controloc).

מעכבי חומצה וסותרי חומצה מונעים נזק לציפוי הקיבה באמצעות נטרול חומצת הקיבה. תרופות ממשפחת מעכבי משאבת הפרוטונים משמשות לעיתים קרובות טיפול במחלת ההחזר הקיבתי-ושטי (רפלוקס או GERD), כיבים ותסמונת זולינגר-אליסון . תרופות אלו יכולות לחסום ללא הפסקה את ייצור החומצה כדי לשלוט באופן זמני בצרבת, שיעול, קשיי בליעה ותסמינים מכאיבים אחרים הקשורים לבעיות אלו.

כאשר אנחנו מדכאים את החומצה הטבעית שהגוף משתמש בה כדי לפרק מזון, תרופות ותוספי תזונה, אנחנו עלולים לפתח בעיות קשות יותר, כמו אלרגיות למזון, הפרעות בקצב הלב, עקצוץ באצבעות הידיים והרגליים, דיכאון, סחרחורת וכאבי ראש. לכן, יש ליטול את התרופות האלו אך ורק במצבים של כיבי קיבה ותריסריון או הפרשה מוגברת במיוחד של חומצת קיבה. האם ידעתם שצרבת היא תסמין נפוץ של אי-סבילות לגלוטן ורמה נמוכה מדי של חומצת קיבה?

אף שתכשירים מעכבי חומצה אינם מופיעים בכל פרקי הספר, הם מרוקנים את הגוף מרוב הרכיבים התזונתיים החיוניים. אבל חשבו על זה. מעכבי חומצה מדכאים את האיזון חומצה-בסיס בגוף. כתוצאה מכך, משתנה רמת ה-pH (חומציות) במעיים, מה שגורם להפרעה בספיגה של כל אחד מהרכיבים התזונתיים. לפניכם עובדות נוספות שכדאי לכם לדעת על מעכבי חומצה.

אלכוהול:

האלכוהול עלול לפגוע בקיבה, לשחוק את הציפוי העדין שלה וממש לחורר אותו. אם אתם סובלים מצרבת, רפלוקס או כיבים, הימנעו משתיית אלכוהול.

מיץ חמוציות:

השילוב בין מיץ חמוציות לתרופות אלו יוצר אינטראקציה חיובית ומועילה. המיץ מבטל את ההשפעה המרוקנת של מעכבי החומצה. סביר להניח שבלעדיו, תסבלו יותר מההשפעה המרוקנת של התרופות על מאגרי הוויטמינים ממשפחת B, במיוחד ויטמין B12 (מתילקובלאמין). אז קדימה, שתו מיץ חמוציות!

פרע (היפריקום)2:

לתה ותוספים העשויים מצמח זה, יש אינטראקציות עם תרופות מעכבות חומצה, מה שעלול לגרום לכם לרגישות יתר לאור השמש. נטילת התרופות בשילוב עם פרע (היפריקום) עלולה לזרז כוויות שמש או כתמי עור.

מזונות מתובלים, שום ובצלים:

מזונות אלה נוטים לגרום לבעיות במערכת העיכול, ולכן שילובם עם תרופות מעכבות חומצה עלול לעורר אצלכם את הצורך בתרופות נוספות. הימנעו מהם לחלוטין, או אכלו מהם במתינות, בהתאם להרגשתכם.

מזון מהיר, מזונות שמנים וקינוחים מתוקים:

מזונות אלה מרוקנים את מערכת העיכול מאנזימים בריאים ומחיידקים ידידותיים. כתוצאה מכך, תאבדו את כל הרכיבים התזונתיים הרשומים בספר!

Feverfew:

תוסף צמחי זה נודע בזכות יכולתו למנוע מיגרנות ואלרגיות, אך הוא גם מדלל מעט את הדם. סביר להניח שהוא עלול להחמיר את מצבכם ולהגביר את הסיכון שלכם לפתח דימום במערכת העיכול.

קפה וניקוטין:

קפה (עם קפאין ואף נטול קפאין כאחד) מפחית את הלחץ על השריר הסוגר (ספינקטר) שבין הוושט לקיבה, מה שמחמיר את עליית החומצה מהקיבה לוושט (רפלוקס). ניקוטין מגרה את הציפוי העדין של הקיבה ועלול לגרום לרפלוקס, צרבת וכיבים. אם אתם צורכים קפה וניקוטין, אתם למעשה מתגרים בגורל.

 

הספר "האמת על התרופות/ סוזי כהן" בהוצאת פוקוס

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו