SHABAT_MIG_L

Powered by WP Bannerize

SHABAT_MIG_R

Powered by WP Bannerize

תנו לכלב ברוקולי. מה התזונה הנכונה לכלב?

איך להבטיח שהכלב או הכלבה שלנו אוכלים את האוכל הבריא ביותר עבורם? מומחית לטיפול בכלבים חולקת טיפים שימושיים לשדרוג התזונה של חברינו הטובים ביותר
כלב אוכל

צילום: PEXELS

אנחנו חולקים את חיינו עם כלבים כי הם חברים נפלאים. באופן טבעי, אנחנו רוצים עבורם את הטוב ביותר כדי להעניק להם חיים ארוכים ובריאים.

 

כולנו יודעים שתזונה בריאה, אוויר ומים נקיים, פעילות גופנית ומערכת יחסים  אוהבת ומאוזנת איתנו ועם הסביבה הם היסודות  לחיים בריאים. לעיתים בעלי כלבים מופתעים לשמוע שעקרונות אלו נכונים לכלבים שלהם בדיוק כפי שהם נכונים לנו. אבל האם ההבנה של "מה נכון" מספיקה כדי להבטיח בריאות? לא תמיד.

 

לצד ההבנה של מהו אורח חיים בריא, יש את החיים עצמם, שבהם קיימים גורמי סטרס רבים אשר להם השפעה פחות מיטבית על הבריאות ואיכות החיים. חלק מגורמי הסטרס אינם בשליטתנו. אחד הגורמים הנמצא בשליטתנו הוא המזון שאנו צורכים, ובהתאמה –  המזון אותו אנו נותנים לכלבינו.

 

במאמר זה נדבר על היכולת שלנו לעזור לכלב* שאיתנו לשמור על מערכת חיסון חזקה  באמצעות חומרי הגלם בהם אנו מזינים אותו. 

 אין עוררין על כך שלאכילת מזון טרי ומגוון, מלא ולא מעובד יש יתרונות בריאותיים. תזונה המבוססת על מזון טרי מומלצת ע"י רופאים וע"י איגוד הבריאות העולמי למניעת מחלות כרוניות.

כמגדלי כלבים עלינו להכליל את בני משפחותינו הפרוותיים בשיקולי בחירת המזון.

 

חיי כלב: על האוכל התעשייתי לכלבים

יהיו מזונותיך תרופתיך / You are what you eat – נכון גם לכלבים

הרמב"ם ידע זאת במאה ה 12 ואנו יודעים זאת גם כיום. הבסיס לחיים טובים קשור בתזונה נכונה. במציאות שפע  המזון המעובד בה אנו חיים, אמרות אלו נכונות עוד יותר.

תזונה נכונה הינה מקור ישיר לחיים בריאים, המזון  נותן לגוף אנרגיה. מזון נכון לגוף נספג בצורה נכונה ובונה את תאי הגוף והמערכות התפקודיות.  ע"פ מחקרים , כ 85% מתפקוד מערכת החיסון מקורה במערכת העיכול. יש קשר ישיר בין מצב הבריאות הכללי לאיכות המזון שנכנס לגופנו וכך גם אצל בעלי החיים שלצידנו.

לו היה נאמר לך על ידי רופא המשפחה שעליך לאכול רב חייך תזונה יבשה ומעובדת אשר מגיעה ארוזה, בעלת חיי מדף ארוכים? עוד היה נאמר שכל דבר אחר מלבד המוצר הארוז בשק עלול להזיק לבריאותך עד כמה ניתן להניח שזוהי תזונה מאוזנת ומלאה?

ברוכים הבאים לחיי כלב.

 

טרנד האוכל היבש לכלבים קיים פחות מ-100 שנים ויצר מהפכת נוחות בקרב מגדלי חיות בית. אין צורך להתעסק ולחשוב מה להאכיל, המוצר כבר עוצב,  פשוט לשפוך כמות מדודה לקערת האוכל, להגיש ולחשוב שאנו עושים את הטוב ביותר עבור חברינו. הגש ושכח!

האמנם?

דורש לשנות תפיסות קיימות. זאת מטרת המאמר. לשפוך אור על אלטרנטיבה בריאה ונכונה יותר. מקווה שאחרי קריאת המאמר נפעיל שיקול דעת.

קיימת אפשרות אחרת: קוראים לזה תזונה טבעית!  הבה נבין מה זה אומר.

תזונה טבעית: נעים להכיר / אז מה להאכיל:

תזונה טבעית כוללת אוכל אמיתי!

ירקות, פירות, דגנים  מלאים, קטניות, בשר, ביצים, זרעים.

שוק  התזונה הטבעית לחיות הבית תופס תאוצה בשנים האחרונות והרשת מלאה במידע עבור אלו המחפשים עבור יקיריהם על ארבע יותר מאשר מה שיש לשק אוכל יבש להציע. בארצות הברית עלו משנת 2015 מכירות תזונה טבעית לחיות במעל 70%.

 

העלייה בפופולריות של מזון טרי לחיות בית  נובעת  מגישה חדשה שתופסת תאוצה בקרב מגדלי חיות שראו שקיים קשר בין מזון כלבים מעובד לבין רבות מהמחלות שמהן סובלים הכלבים והחתולים של ימינו.

 

אתם מאמצים לחיק המשפחה גור בריא לחלוטין, עד מהרה שמת לב שהוא מגרד הרבה, או משלשל כמה פעמים בשבוע, או מקיא ללא כל סיבה נראית לעין. כחלק מהרצון להיות הורה אחראי לחיה שלך, אתה לוקח אותו לוטרינר, אשר מתשאל אודות ההיסטוריה הרפואית, מבצע בדיקה פיזיקלית, ואתה נשלח הביתה עם מזון רפואי המכיל אוכל מעובד .

 

זוכרים את רופא המשפחה שהמליץ מזון מרשם? גם עבור בעלי החיים שלנו כדאי להפעיל שיקול דעת . יותר ויותר אנשים אינם מוכנים פשוט לטפל בסימפטום מבלי לחפש את שורש הבעיה, והשכל הישר אומר להם להתחיל עם אבן הבניין הראשון של הבריאות, שהוא תזונה:

הרשת מלאה במידע ואסכולות לגבי מהו המזון הטבעי המיטבי.

הנה נבחן כמה אפשרויות לתזונה טבעית:

 

לבשל לכלב שלי? תבשילים מתאימים לכלבים

תזונה מבושלת ביתית / Pet & People food

כלבים אכלו "שאריות מטבח" לאורך שנים רבות

ע"פ מחקר מערכת העיכול של הכלבים עברה שינויים בדומה לזו של האדם! במערכת העיכול הכלבית נמצאו אנזימים לפירוק עמילן וכלבים יכולים לעכל דגנים.

עם אוכל טרי, אתה יודע בדיוק מה הכלב שלך מקבל, לעומת קריאת התווית מבלבלת.

 

איזה אוכל יזיק לכלב שלך?

עצמות מבושלות, מוצרי חלב, אוכל מעובד (קמח לבן, סוכר), ענבים וצימוקים, אגוזי מקדמיה, שוקולד, אלכוהול.קסיליטול.  שום ובצל אינם רעילים במינון נמוך כפי שנהוג לחשוב אך להמנע מתבשילים עשירים . כמו כן להמנע מתבשילים בעלי תיבול חזק או חריף.

ע"פ הרפואה הסינית (TCVM – Traditional Chinese Veterinary Medicine), באמצעות תחום רפואת מזון "Food Therapy” ניתן לבנות תפריטים אישיים מואמים למבנה האישיות של החיה (על סמך תורת חמשת האלמנטים). ובהתאם למצב הרפואי:  לאזן בין מצבים של חוסר (Deficiency ), או מצבי עודף  (Excess). לדוגמא.

 

תזונת המבוססת על בשר נא

גישה זו מקורה בהנחת היסוד כי הכלב והחתול שלנו  הוא טורפים

תומכי שיטת האכלה זו סבורים כי  ההרכב הגנטי שלו ואת פעולתו הפנימית נשארים בעיקרו של דבר כמו אבותיו הטורפים הפראי. המבנה האנטומי של חיות הבית שלנו מותאם לאכילת מזון מן החי: מבנה השיניים, תנועת הלסת, אורך מערכת העיכול ועוד.

 80/10/10  Prey Module תזונה המבוססת על בשר ע"פ היחס:  80% בשר, 10% עצם, 10% חלקים פנימיים

BARF” (Biologically Appropriate Raw Food  – תזונה המבוססת על בשר בתוספת מעט ירקות , פירות, שמנים ותוספות מיוחדות

תזונה טבעית טבעונית

לפני שנדון בשאלה האם הכלב הוא אכן זאב קטן ולמה לכפות אידיאולוגיה על קלואי, הנה הסיבות העיקריות לעבור לתזונה יותר צמחית לחיות הבית.

בריאות

לעתים קרובות מאוד מגיעות למרפאה חיות עם דפוסי חולי  כרונים עמוקים.  פני הרפואה הווטרינרית השתנו ולמרות שתרופות רבות זמינות לנו, בכל הכנות, איננו באמת מסוגלים להחזיר בריאות שלמה לרוב בעלי החיים הללו.

. התפתחות החקלאות הביאה לזיהום רב של אספקת המזון שלנו. במחקר נבדקה רמת כימיכלים ומתכות כבדות ברקמות של  כלבים וחתולים: הכמויות שהצטברו גבוהות יותר ממה שיש אצלנו בני האדם.. במחקר, התגלו בדם ושתן של כלבים 35  כימיקלים – 40% מהם ברמות גבוהות יותר מאשר אצל אנשים. זה משמעותי ביותר מכיוון שכימיקלים רעילים אלו כוללים חומרים הגורמים למשל סרטן.

מקורות המזון המכילים את הכמות הגבוהה ביותר של כימיקלים רעילים הם קרמות מן החי:  בשר, ביצים, מוצרי חלב. ארגון ה FDA האמריקאי הכריז על בשר מעובד כגורם מסרטן.

 

ההערכה היא כי מכלל הכלבים מעל גיל שנתיים, 50% מהם יפתחו סרטן בחייהם.  האם נתין להניח כי לתזונה חלק בממצא זה?

כלבים יכולים לחיות אורח חיים ארוך ובריא על תזונה מן הצומח! לגבי האכלת חתולים הנושא מעט יותר מורכב וידובר בהזדמנות אחרת.

 

ד"ר ריצ'ארד פיטקארן , וטרינר הוליסטי ממובילי התחום בארה"ב הקדיש את המהדורה הרביעית של ספרו " Dr. Pitcairn’s Complete Guide to Natural Health for Dogs and  Cats  "  לתזונה טבעונית לכלבים וחתולים, מתוך הכרה כי עלינו לבצע שינוי דרסטי בצורת החשיבה שלנו. וטרינרים מובילים אחרים מצטרפים אט אט לקריאה לשינוי מה שחשבנו על תזונת חיות בית.

 

קיימות Sustainability

הקיימות גוברת על כל טיעון בריאות, אתית, כלכלית, נוחות, טעם..

אנו משתמשים במשאבי כדור הארץ בצורה אשר מרוששת את המערכת האקולוגית. אם נמשיך בצורת החיים שלנו לא נוכל להמשיך הרבה זמן, נגיע במהרה לנקודה שבה כל הנושאים האחרים הם חסר משמעות. העת לשינוי היא רגע זה!

במעבר לתזונה צמחית אנו חוסכים מים ודגנים (אשר נצרכים בתעשייה ע"י הפרה), שומרים על יערות הגשם, מצמצמים פליטת 2CO לסביבה ומצילים חיות באופן ישיר!

חמלה:

כווטרינרית טבעונית חובתי לדאוג לכל בעלי החיים. כלב בינוני אוכל כ-8,000 חיות במהלך חייו.

תעשיית המזון מן החי הינה מן האכזריות ביותר ומותנת בצריכה.

אז מה להאכיל: אנו ממשיכים עם עקרון Pet & People food

הערה חשובה: אין לבצע מעבר לתזונה טבעונית טבעית ללא הדרכה נאותה. יש לוודא השלמת ערכים תזונתיים כגון סידן , חומצו אמינו  כדוגמאת טאורין ועוד.

השאירו תגובה: