Dror_Fly
Dror_Fly

תזונה אינטגרטיבית

מאת: מתוך הספר "תזונה אינטגרטיבית" הוצאת פוקוס
זמן קריאה: 3 דקות
מסע בין שיטות התזונה השונות למציאת השילוב המיטבי לגוף ולנפש. התזונה האינטגרטיבית מציעה גישה פוסט מודרניסטית לתזונה.
SunnyDew_Inside

"חוסר שפיות – לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות" – אלברט איינשטיין

אנחנו חיים בעולם של תזונה מודרנית. כמעט כולם בדיאטה, מסוג זה או אחר. אנשים מתמקדים בקלוריות, פחמימות, שומנים, חלבונים, מזונות אסורים ומזונות מותרים. בכל יום מתפרסמת תגלית חדשה, המכריזה על היתרונות הבריאותיים של מזון מסוים או על הדרך הטובה ביותר להפחית 5 ק"ג בשבוע. ספרי הדיאטה מככבים בראש רשימת רבי המכר. תוכניות הטלוויזיה מדווחות על משבר הבריאות המחמיר בארה"ב או על תרופות פלא כאלו או אחרות. תוכניות הבישול זוכות לפופולאריות רבה יותר מאי פעם, אך יותר ויותר משפחות אוכלות בחוץ.

מה לאכול? שאלה מורכבת…

עד לפני זמן לא רב, אנשים התקיימו בלי עודפי המידע מאמצעי התקשורת, בלי תרופות יקרות, בלי דיאטות אופנתיות ובלי שפים ידוענים שאומרים להם מה לאכול. במקום זאת, הם הסתמכו על האינטואיציה שלהם. הם פשוט ידעו מה לאכול ואיך להכין את מזונם. הם לא הלכו לחדר כושר כדי לבצע פעילות גופנית. הם פשוט התעמלו. לא היו להם קריירות מתוחכמות. הם פשוט עבדו. הם לא פרשו את הצרכים האנושיים בצורה מתוחכמת כל כך. הם פשוט חיו בהרמוניה עם עונות השנה ועם הסביבה. הם אכלו תוצרת חקלאית מקומית ומזונות שסיפקו להם את הרכיבים התזונתיים החיוניים לחיים.

עולם התזונה הפך מורכב בצורה שלא תיאמן. תזונה היא המדע היחיד שבו שני אנשים יכולים להוכיח שתי תיאוריות שונות, המנוגדות בתכלית זו לזו. כל המדענים מסכימים על מהי מהירות האור, שכוח המשיכה פועל בין כל החומרים ושמים עשויים משני שליש מימן ושליש חמצן. אם כן, כיצד זה יתכן שמומחה אחד יכול להוכיח שמוצרי חלב הם מרכיב חיוני בתפריט שלנו ואילו מומחה אחר יכול להוכיח שהם מזיקים לבריאותנו? כיצד זה יתכן שמומחה אחד יכול לטעון שבשר חיוני לבריאות האדם ואילו מומחה אחר טוען שהוא אינו חיוני ואף מזיק?

כל ספר דיאטה חושף חלק נוסף של הפאזל התזונתי החשוב. מבחינות רבות, תחום התזונה עדיין הולך ומתפתח ואנחנו רק מתחילים להבין את היבטיו הרבים.

המומחים מסכימים על כך שאנו זקוקים לתפריט מגוון. אולם, רבים מהם חולקים זה על זה בנושאים כמו כמה מים כדאי לשתות במשך היום או האם ירקות אורגניים מזינים יותר מירקות רגילים. אולם, כל התיאוריות אינן לוקחות בחשבון את ההיבט החשוב ביותר של התזונה – הייחודיות של כל אחד ואחת מאתנו. רוב ספרי הדיאטה אומרים לנו מה לאכול בלי קשר לגיל, מבנה גוף, מין, משקל או אורח חיים. עלינו לזכור כי לכל אחד מאתנו יש צרכים תזונתיים ייחודיים, שלהם הוא זקוק כדי ליהנות מבריאות טובה.

גישה פוסט מודרניסטית לתזונה

כדי להימנע מהשטויות המבולבלות שאמצעי התקשורת מלעיטים אותנו בהן, התזונה האינטגרטיבית נוקטת במה שאני מכנה "גישה פוסט-מודרניסטית" לתזונה. אחד העקרונות הבסיסיים של הגישה הזו הוא ההכרה בייחודיות הביולוגית של כל אדם. אין צורת אכילה מושלמת ואחידה שמתאימה לכולם.

המזון שמתאים ביותר לגופכם, לגילכם ולאורח החיים שלכם עלול לגרום למישהו אחר להשמנה ולתחושת עייפות. בדומה לכך, אין צורת אכילה אחת שתתאים לכם תמיד. יתכן ששמתם לב שבימים עמוסים שבהם אתם עובדים שמונה שעות, אתם אוכלים תפריט שונה מהתפריט האופייני לכם בימים רגועים, שאותם אתם מעבירים בקריאה. יתכן גם שמזונות שאכלתם בילדותכם כבר אינם טובים לכם כיום. מה שאתם משתוקקים לאכול בחורף שונה לחלוטין ממה שאתם אוהבים לאכול בקיץ.

עקרון חיוני אחר של התזונה הפוסט-מודרניסטית הוא הצורך לגשר על הפער בין תזונה לבין צמיחה והתפתחות אישית. אין ספק ששתי הישויות האלו קשורות באופן הדוק. לא ניתן לבחון את האחת ללא השנייה. אנשים באמת רוצים להרגיש יותר טוב. הם שואפים להתפתח, אך מעט מאוד מומחים בתחום הצמיחה וההתפתחות האישית מתייחסים לנושא חשיבות התזונה.

בדומה לכך, תזונאים שקיבלו את ההכשרה המקובלת יתנו לכם רשימה של המזונות שמומלצים ואינם מומלצים לאכילה, אך העצות שלהם לא יועילו אם לא תזהו את הגורמים בחייכם המונעים מכם לעשות את הבחירות התזונתיות הנבונות.

קחו לדוגמה מצב אחר. אדם שתקוע בקשר רומנטי גרוע יכול לאכול את כל הברוקולי שבעולם, אך זה לא ישנה את מצבו הגרוע של הקשר. הקשר הזה יגרום נזק לבריאותו ולאיכות החיים שלו. בדומה לכך, אם הקריירה שלכם מנוגדת לערכים הרוחניים שלכם, תתקשו לעשות שינויים משמעותיים בכל הנוגע לבריאותכם. בסופו של דבר, האנרגיה שאתם מבזבזים על עבודה בלתי מספקת תהיה חזקה יותר מההשפעה החיובית של אכילת מזון בריא.

זה לא כל כך מסובך להיות בריאים. הגוף שלנו יודע מה לאכול. המוח הוא זה שטועה. יתכן ששמעתם על דיאטה שנראתה לכם נפלאה באופן תיאורטי, אך לאחר שבוע של אכילת התפריט המומלץ התחלתם להרגיש נפוחים וחלשים. אינכם צריכים לקרוא ספרי תזונה כדי לדעת מה כדאי לכם לאכול. במקום זאת, אתם יכולים לפתח קשר עמוק יותר עם גופכם, שבמסגרתו הוא יאמר לכם בטבעיות למה הוא זקוק כדי לתפקד בצורה מיטבית.

גישה פוסט-מודרניסטית זו תסייע לכם לטפח את היכולת לאכול בצורה אינטואיטיבית ולבטוח בגופכם – ולא בספרים, שפים או מחקרים – שיכוון אתכם למזונות שיאפשרו לכם לתפקד בצורה הטובה ביותר, מבחינה גופנית ונפשית כאחד.

ברוכים הבאים לעולם המרתק של התזונה האינטגרטיבית.

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. חיה פיק

  אילו לא היינו כה מקולקלים. איך אפשר לחשוב שאדם שאוכל כל ימיו גנק פוד באמת יכול לברור לעצמו מזונות מתוך קשר לגוף או הקשבה לצרכיו . כדי להיות במצב אותו מציע האדון היקר יש לחנך תחילה את האדם נכון ולא נכון. תינוקות לא שונים האחד מהשני בצרכי התזונה שלהם. גם אנחנו לא.
  רק ניראה לנו שכך הוא.
  הגוף זקוק למזון פשוט בעל ערכים גבוהים.
  כדי לשמור על מנגנוני ריפוי טבעי ועל מערכות הגוף.
  הנפש.. כן ברור שהיא זקוקה להרגעה.אבל יתפלא האדון החביב כמה תזונה טובה מרגיעה הן את הגוף והן את הנפש.
  מיחסים קשים צריך להסתלק כפי שצריך להסתלק ממזון רע. גם אם מתחשק לנו מהם..הם עדיין מזיק.
  לא ברוקולי אבל בטח לא שוקולד ירפאא את נפשינו