HimalayaSkin_Fly
Meteg_Fly

שמן המפ מזון על

מאת: דורית יוסף, נטורופתית ומרצה לקוסמטיקה טבעית
זמן קריאה: 3 דקות
דורית יוסף מציגה הפעם את שמן המפ, מזון על איכותי וחשוב, שאושר לשיווק בארץ. דורית מציגה את יתרונותיו הבריאותיים של השמן ושל זרעי המפ, כמו היותו מכיל איזון מושלם בין אומגה 3 ל-6, מהווה חלבון איכותי ועוד.
HimalayaSkin_Article


שמן ההמפ (cannabis indica או cannabis sativa) הינו מזון על מוביל, חשוב וחדש בישראל. 
צמח ההמפ ידוע כבעל מבנה כרומוזומי מתוחכם. הדבר מאפשר לצמח זה כמו לכל משפחת הצמחים לה הוא משתייך, לשרוד ולשגשג בכל מקום על פני כדור הארץ. צמח ההמפ הוא צמח יציב שמספק לנו "זרע על" וממנו מופק שמן איכותי. להזכירכם, "מזונות על" הינם מזונות מרוכזים ועשירים בערכים תזונתיים המספקים שפע של מרכיבים בריאותיים לשימוש במזון וברפואה.

השימוש בצמח זה הוא מהעתיקים ביותר

הממצא העתיק ביותר לשימוש האדם בצמח הקנביס הוא מ- 8000 לפנה"ס, והוא פיסה של אריג. היוונים קראו לצמח זה kanabis שאנו מכנים אותו היום כ- cannabis אבל הוא נקרא גם canvas. נמצאו רישומים עתיקים לשימוש המפ לצרכים רפואיים מ- 2300 לפנה"ס, כאשר קיסר סין האגדי שיין נונג shen nung  המליץ על זרעי המפ לטיפול בעצירות, גאווט, ברי ברי,  מלריה, דלקות פרקים ובעיות הורמונאליות. גם ברפואה האיוודית וגם ברפואת ערב העתיקה unami tibbi משתמשים בזרעי ההמפ בשימוש רחב.

המיוחד והחיוני בשמן המפ

כל זרע המפ מכיל כ- 80% חומצות שומן חיוניות באיזון אידיאלי של אומגה 3 ו- 6. לחומצות שומן חיוניות תפקיד בבנייה תקינה של הגוף. הגוף אינו יכול לייצר חומצות אלו ולכן הן חייבות להיכלל בתזונת האדם. חומצות שומן חיוניות (EFA) חשובות להתפתחות תאים, שרירים ומערכת העצבים. חומצות אילו אחראיות לחומר דמוי הורמון בשם פרוסטגלנדינים, האחראי לתהליכים רבים בגופינו ולטיפול במגוון רחב של מחלות.
במחקרים גילו שכ- 80% מכלל האנשים צורכים רמות נמוכות מידי של חומצות שומן חיוניות. שמן המפ הוא מהבודדים שהיחסים בין אומגה 3 ו- 6 נמצאים ביחס האידיאלי של  1:3 \ 1:4. זרעי פשתן ושמן דגים עשירים באומגה 3 אבל לא באומגה 6. רוב הזרעים עשירים באומגה 6 אבל לא באומגה 3.

• כמות ואיכות האומגה 3 עולה ככל שגדלים הזרעים במיקום קר יותר.

• קליפת הזרע מכילה פחמימות וסיבים תזונתיים, בכמויות גדולות יותר מזרעים אחרים.

• זרעי ההמפ מכילים כמות גדולה של ויטמין E. פי 3 משמן פשתן, בהרכב מושלם של אלפא, בטא, גמא ודלתא טוקופרול.

• זרעי ההמפ מכילים גם אומגה 9, יסוד אנרגיה זמין שהופך אותו לשמן חיוני לטיפוח העור – "שמן היופי".

• המפ מכיל לציטין – חומר נוזלי שמורכב בעיקרו מכולין ואיניזיטול.

• זרעי ההמפ הם מהמעטים שבזרעים המכילים כלורופיל.

• הרמות המזעריות של THC שהזרע מכיל יעיל לאילו הסובלים מכאבים כרוניים או מבחילות (חולי סרטן).

זרעי המפ וחלבון איכותי

חלבון הוא אבן הבנייה שמורכב מחומצות אמינו. תפקיד החלבון לבנות שריר, בלוטות, ציפורניים, נוזלי גוף, חיוני לצמיחה וחיזוק העצמות, תפקידו לאזן את רמות הסוכרים בדם, לאזן פעילות כימית במוח ולבצע ניקוי רעלים (דטוקסיפיקציה).

חלבון באיכות גבוהה הופך נדיר וקשה להשגה, במיוחד חלבון מן החי. החלבון המופק מזרעי המפ, שלא כמו חלבון מן החי, הוא טהור ובמבנהו מהווה חלבון מלא. אין צורך בבישול כדי להרוג בקטריות וזיהומים, כך שכל הטוב נמצא פעיל בשמן. החלבון שבזרעי ההמפ זמין לספיגה בגוף הרבה יותר מחלבון מן החי והוא נוח וקל להוספה למזון. ניתן לערבב אותו במים לשתייה, שייקים ורטבים לסלט.

אחד החלקים שמרכיבים את החלבון המופק מהמפ בכמות של 65% הוא גולבלור אדסטין globular edestin, מתורגם מהמילה היוונית edestin = קל לעיכול. ו- 35% מהחלבון הנותר הוא אלבומין. אלבומין ולדסטין הם היפו אלרגנים ומקלים מאוד על התזונה לאילו שרגישים.

ההבדל בין המפ למרג'ונא marijuana

העובדה שהמפ מהווה מזון על, גורם לאנשים רבים חיוכים ספקניים. זה בעקבות  מידע שאוסר ומגביל את השימוש בהמפ. הגבלות אילו היו בעיקר בגלל הדמיון של ההמפ לצמח המרג'ונא.

גם ההמפ וגם המרג'ונא מוגדרים כקנביס סטיבה. זו משפחה גדולה ורחבה ובה מאות תתי זנים. במארוג'ונא העלים והפרחים מכילים את המרכיב הפעיל THC שהוא החומר הפעיל המרכזי בסם הקנביס, סם פסיכו אקטיבי, שאינו חוקי במדינת ישראל ובמדינות רבות אחרות. הדימיון החיצוני במבנה העלים וקרבתו המשפחתית לצמח המרגונא גרם להגבלות רבות.  צמח ההמפ ושמן ההמפ בפרט מכלים כמות מזערית של THC ולכן מאושר לשימוש בארץ.

שמן ההמפ, אורח חשוב שקיבל אישור לשווק בארץ ובצדק, הוא בין המרכיבים העשירים ביותר והחשובים ביותר. בעבר היווה צמח זה מקור מרכזי בתעשייה, בשל כך שניתן להפיק מהצמח כמעט הכל החל מבדים, נייר ומוצרים רבים אחרים. הוא בעיקר חשוב כתוספת לתזונה שלנו. אין להתבלבל בין שמן המפ hemp oil  לבין  hash oil, שמנים המופקים מזנים דומים של צמח. כף ביום של שמן המפ יוסיפו מספיק מרכיבים תזונתיים לתחזוקת הגוף.

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. משה

  והאם ניתן להשתמש בו גם כשמן לבישול ?

  תודה מראש ויום טוב

 2. בני

  דורית, כל הכבוד על המאמר, כל שנאמר הוא נכון, פרט לכמה מושגים בוטניים שככל הנראה חמקו ממך.
  דבר ראשון, בעברית הזן שמכיל כמות גדולה של THC נקרא "מריחואנה" מפני שהמילה היא לא אנגלית אלה לטנינת והאות J מבוטאת כמו "ח".
  המפ ומריחואנה שניהם ממשפחת הקנביס סטיבה והם זנים שונים של אתו צמח ולא צמחים שונים כמו שהזכרת.
  גם בזנים המכילים הרבה THC הזרעים מכילים כמות זניחה ביותר של החומר הפעיל.
  השימוש במריחואנה מותרת בישראל אך ורק לבעלי מרשם חוקי ממשרד הבריאות לחולים במספר מחלות ומצבים שהוכחה היעלות של המריחואנה בהם.
  שוב יישר כח על המאמר!

 3. hila

  אני יודעת ששמנים מתחמצנים מהר, האם שמן ההמפ גם מתחמצן במהירות ואם כן תוך כמה זמן?

 4. דורית יוסף

  בתגובה למשה . שמן זה לא מיועד לבישול הוא מתחמצן מהר ולכן עדיף להשתמש בו קר, על סלט , ישירות לפה
  . מרגע פתיחת הבקבוק יש לאחסן את השמן במקרר

 5. מיכל

  רציתי לדעת האם שמן קנאבס שנמכר רק עם רשיון ממשרד הבריאות לצורך הקלה בכאבים ושמן זרעי קנאביס הוא אותו שמן?
  בשמן הרפואי אמורים לקחת 4 טיפות 4 פעמים ביום וכאן אתם מדברים על כפית מלאה. מה ההבדל בין השניים אם יש שוני

 6. אסתר

  לדורית שלום רב, הנני צרכנית של שמן זה. משתמשת כ2 חודשים ומרוצה מהתוצאה מאד. כעת נוסעת לשבועיים לחו"ל כיצד אקח או הבקבוק אם לאחר הפתיחה יש צורך במקרר? ההמלצה היתה בעדן טבע מרקט על ידי נויה שהינה נטורופתית. חיי השתנו לטובה מאז. תודה על תשובה בהקדם.

 7. קורין

  בחנות הטבע שנמצאת בין פינת דיזינגוף לפינת הנביאים, (בצד שממול לסנטר) לא זוכרת את שמה. המוצר יקר – כמעט 200 שקל.

 8. כהן ריקי

  האם יכול להשתמש בשמן אדם שעבר ארוע מוחי מטופל בקומדין ונוטל אינסולין בזריקה עם לחץ דם מתנדנד אשמח לתשובה

 9. מיכל

  האם ניתן להשיג זרעי המפ לשימוש עצמי? הכן?

 10. ציפי

  בארה"ב ניתן לקנות חופשי זרעי המפ בחנויות טבע כמו Whole Foods. האם ידוע לך אם בישראל קיימת בעיה עם חוקיות מזון זה גם אם מסיבה של חוסר הבנה ?

 11. מוטי/מזון-על רמות השבים

  שמי מוטי אני הבעלים של עסק הנקרא "מזון-על רמות השבים"ניתן להשיג אצלנו שמן המפ של "פוקה" .בהנחה ניכרת. נא לפנות לאי-מייל superfoodrh@gmail.com אפשר גם בפייסבוק מזון-על רמות השבים.אני ממליץ למטופלי על צריכה יום-יומית של שמן המפ כדי לספק לגוף בוודאות אומגה 3 ואומגה 6 ביחסים הטובים ביותר.
  ניתן להשיג עוד מגוון גדול של מזונות -על מהחברות המובילות במחירים זולים בעשרות אחוזים במשך כל השנה ולא במבצעים נקודתיים.

 12. איל

  שמן המפ איכותי של שלוס באתר

  http://www.maryal.co.il

  כיתבו HEMP בחיפוש, מוזמנים גם ליצור איתנו קשר לאימייל או לטלפון באתר ליותר פרטים.

 13. רמי

  שמעתי שהתחילו לשווק בארץ את שמן ההמפ של חברת קאנה,בקבוק בצבע שחור,הבנתי שהערכים שם גבוהים יותר לשיכוך כאבים,חבר ניסה ואמר שזה לא רע בכלל.
  אפשר למצוא אותו בכל רשתות הטבע כולל עדן טבע מרקט.
  גם באתר הזה,מחירים זולים יחסית
  bteva.co.il