loading
loading

לסחוט את הטוב שבמיץ

מאת: עדן פלד,הולותרפיה, נטורופתיה והרבליזם קליני
זמן קריאה: 3 דקות
לאחר שהשתמשנו בפירות אורגניים ככל האפשר, שמרנו על הפרש סביר בין הכנת המיץ לעת שתייתו, איזון בין מתיקות וחמיצות הפירות- כעת נשאר רק למצוא מסחטה טובה יותר לשם כך
loading

מיצי פירות וירקות תמיד נחשבו הלהיט הבריאותי. צומות שלמים מבוססים על מיצים אלו, ואם נוסיף להם חלב אגוזים או קטניות, אנו מקבלים שפע רב של מזונות בטעמי גן עדן. צומות מיצים וניקוי רעלים באמצעות מיצי ירקות ופירות התפשטו כאש בשדה קוצים והגיעו לתודעת הקהל הרחב. ישנם דעות סותרות בנוגע למיצים, בעיקר בגלל שעד לאחרונה התאפיינו באיבוד הערך התזונתי שבהם, הן מחשיפת ויטמינים ומינרלים לחמצן, אור וחום, והן בשל איבוד הסיבים התזונתיים שבקליפות ובחלקי הפרי הקשים, הנותרים לרוב מאחור ונזרקים כפסולת. כיצד נהנה מהיתרונות הרבים של המיצים ונוותר על החסרונות שבצדם? ובכן, מהפכה בשמי מיצי הפירות והירקות מתחילה במסחטה ללא סכינים שעובדת על עקרון הכבישה הקרה, שמשאירה את רוב החומרים המזינים שבפירות והירקות בתוך המיץ, שמזין את גופנו.

לאחר שהשתמשנו בפירות אורגניים ככל האפשר, שמרנו על הפרש סביר בין הכנת המיץ לעת שתייתו, שמרנו על הרכבים מאוזנים בין מתיקות וחמיצות הפירות, והפרדת יוצאי הדופן כמו מלון ואבטיח – כעת נשאר רק למצוא את המסחטה הטובה ביותר לשם כך.

היה שלב שבו היינו יוצאים לפרדס הריחני ואוספים שלל פירות שנפלו על הרצפה או קוטפים מעט מהחדשים. כשהיינו שבים הביתה עם חיוך מאוזן לאוזן, היינו ומגישים לאימא אחר כבוד את הפירות שתסחט לנו מיץ טרי וטבעי, זוכרים?? אימא אז בוודאי הייתה חוצה את הפירות לשניים ומשתמשת במסחטה ביתית, ואם הייתה מתקדמת יותר, במסחטה המתחברת לחשמל. כיום, ניתן למצוא את המסחטות האלו בעיקר בחנויות ווינטאג', ואילו השוק מוצף במסחטות חשמליות, מערבלי מזון עם ראשים לסחיטת מיצים ומכשירים דומים.


מסחטת מיצים במהירות נמוכה- HUROM
מסחטת מיצים במהירות נמוכה- HUROM


מסחטת מיצים במהירות נמוכהישנן מגוון מסחטות בגדלים, עיצובים, צורות ומחירים. רוב המסחטות צנטריפוגליות, פועלות בכוח של עד עשרת אלפים סיבובים לדקה, ומהירות שוות ערך ל-400 קמ"ש. במהירות כזו ישנן חסרונות: המיץ מתפרק, החיכוך שנוצר מהחום הגבוה עשוי לגרום לאיבוד של אנזימים וויטמינים חיוניים בחומרי הגלם וכתוצאה מכך חלקים מהפירות והירקות עשויים להתחמצן באוויר הפתוח ולאבד את ערכם התזונתי. למעשה, ניתן לומר שמיץ זה מכיל מעט מאוד חומרים מזינים, ובעצם ערכו התזונתי לרוב נמדד כמים עם תוספת סוכר. זמן הניקוי של מסחטה זו למנוסים אורכת כעשרים דקות.

הבשורה של היום היא במסחטה האיטית (40-70 סיבובים לדקה בלבד), שהיא במקור פיתוח טכנולוגי של חברת יורום (HUROM) הרשום כפטנט ברחבי העולם, ניתן לשמור על שלל המרכיבים במיץ, כ-85% לעומת 15% לערך במיץ הסחוט במסחטה רגילה. זאת ועוד, כי בסחיטה איטית לא ייווצר חימום בתהליך, כך נוצר שימור גדול משמעותית של אנזימים, מינרלים, וויטמינים, וניתן לחוש את הטעמים הטבעיים של חומרי הגלם. כך ניתן להבטיח את קבלת מירב הרכיבים התזונתיים, הערך הבריאותי והאנרגיה מהמזון.

בסחיטה איטית נזכה לקבל את הכמות המרבית של ויטמין C, נוכל לשמור את המיץ לזמן ארוך, נוכל להנות מניקוי פשוט וקל, וכן להנות ממגוון יתרונות נוספים: הכנת חלב שקדים, חלב סויה ואחרים ולחסוך פלח צריכה זה מהתקציב החודשי של המטבח. ניתן להכין מרקים חמים, ממרחים ואפילו גלידה איכותית וטופו למתקדמים. יש לציין כי הפקת המיץ הינה מהירה למרות מהירות הסיבוב הנמוכה.

עוד יתרונות נוספים של המסחטה המהפכנית הזו הם באיכות החיים שהיא מאפשרת, משעות שימוש בלתי קונבנציונאליות, ועד מיץ לדרך השומר על ערכו התזונתי. למשל, קמים בשש בבוקר לרוץ לפני יום העבודה ובני הבית עודם ישנים, ובכל זאת חשקתם במיץ טרי ובריא? מסחטת המיצים הזו כמעט ואינה משמיעה קול, בוודאי לא כמו המוכרות לנו יותר. בנוסף לכל אלו, הניצול של חומרי הגלם גדול וכך נרוויח יותר איכות ובריאות מאותה כמות של חומרי גלם.

 

שילובי מיצים למי שהתמלא תשוקה עזה מהכתוב:

מיץ אגס וסלרי:

סלרי: ויטמינים: B, C, מינרלים: ברזל, מגנזיום, אשלגן. הקלה על כאבים ודלקת מפרקים, למצבי התקררות, משיב לגוף מינרלים. בעל השפעה משתנת, מעורר ויעיל לחיזוק מערכת העיכול ולתפקוד הכבד.

אגס:
ויטמינים: C , עשיר נוגדי חמצון וסיבים תזונתיים. להורדת כולסטרול, דל קלוריות, יעיל כנגד שלשול, להתקררות לתינוקות.

 

מיץ גזר, פטרוזיליה וסלק:

גזר:  ויטמינים: A, B, C, D, E, K , מינרלים: סידן, ברזל, מגנזיום, מנגן, אשלגן, נוגדי חמצון. מונע סרטן, מסייע לתהליך העיכול, מנקה את הגוף, נותן אנרגיה, מחזק את מערכת החיסון, יעיל כמשפר תאבון.

סלק:
ויטמינים: A, B, C, E, מינרלים: סידן, ברזל, מגנזיום, מנגן, אשלגן. לניקוי כבד, הכליות, כיס המרה וכלי דם. מעודד פעילות בלוטות לימפה, מחזק את העצמות, לשיפור תפקודה של מערכת העיכול, עוצמתי ורצוי במינון.

פטרוזיליה:  ויטמינים: A, C, מינרלים: סידן, ברזל, מגנזיום, אשלגן. טיפול שלפוחית השתן ,הקלה על מיגרנות, סיוע להפחתת לחץ דם, אנמיה, דלקות מפרקים, איזון בלוטת יותרת הכליה  ובלוטת התריס.

הכנת חלב מזרעים, אגוזים וקטניות- HUROM
הכנת חלב מזרעים, אגוזים וקטניות- HUROM

 

הכתבה בחסות HURUM– מסחטת המיצים במהירות נמוכה

עדן פלד

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
  1. ליאורה

    אכן נראה נפלא… כמה היא עולה?