SunnyDew_Fly
SunnyDew_Fly

מים מים לרוויה ולבריאותך

מאת: דורית יוסף (N.D), נטורופתית ומרצה בתחום הקוסמטיקה הטבעית
זמן קריאה: 4 דקות
דורית יוסף, בכתבה הרביעית בסדרת "מזונות על", נוגעת בכוחם המרפא של המים. על יתרונותיהם לתזונתינו ובריאותנו, האם לשתות מי ברז, מה הבעייתיות בבקבוקי פלסטיק, כל זאת בכתבה הבאה.
Bari13_Inside

"אני מת מצמא", לעיתים אין דבר יותר קרוב למציאות שלנו. זה נשמע פשוט מים= H2O, אך מרכיב זה הוא אחד החיוניים ביותר למחייה. מרכיב חיוני שנשכח ולא רק שהוא נשכח, אלא הוא גם הכי פחות מוערך מבין רכיבי התזונה.

גופנו מכיל כ- 95% מים כאשר אנו נולדים ו- 70% מים כאשר אנו מתבגרים. אם כך, אנו בעיקר מים.האדם יכול לצום ימים רבים, הוא יכול להסתדר בלי מזון או עם מעט מזון אבל בלי מים נמות תוך זמן קצר.

המוח האנושי מורכב מ- 95% מים, הדם מכיל 82% מים והריאות מכילים 90% מים. ירידה של 2%  מתכולת המים הבסיסית מובילה לסימני התייבשות ביניהם: בלבול, חוסר ריכוז, טשטוש, חוסר מיקוד. התייבשות קלה היא הגורם המרכזי לתשישות במשך היום.

המים לוקחים חלק בכל תהליכי הגוף, הגוף לא יכול להתנהל בלעדיהם, למעשה כל תא ותא בגוף בנוי כך שמים הם מרכיב חשוב בפעילות הגוף:

• מים מהווים גורם סיכה

• מים הם הבסיס לרוק

• מאזנים טמפרטורה

• מונעים עצירות

• מסייעים לחילוף חומרים תקין

• שומרים על הרכב הכימיקלים וריכוזם הנכון בגוף

• נושאים מרכיבים תזונתיים וחמצן לתאים

• מפנים פסולת

• מגנים על איברים ורקמות

כאמור צריכה מועטה של מים או איבוד מים יכולה להסתיים בהתייבשות, שתסמיניה סחרחורת, הקאות, התכווצות שרירים, תשישות ובלבול. הגוף יודע לספר לנו מתי אנחנו קרובים להתייבשות על ידי תחושה של צמא- הגוף זקוק למים. אך, כאשר אנו מתבגרים יכולת הגוף לחוש בהתייבשות הקרובה פוחתת וכך אנשים מבוגרים מאבדים את תחושת הצמא.

המים כמרפא כל מחלה

ד"ר בטמנגינגי Dr batmanghelgj חקר רבות את הקשר בין ריפוי מחלות ומים ואת כוחם המרפא. אחרי שכרופא M.D. מכובד נתן 2 כוסות מים למטופל שלו שסבל מכאבים חזקים באזור הבטן. הוא נוכח לדעת שהמים הקלו על הכאב באופן משמעותי וכל זאת לאחר כמה דקות ממתן המים. בעקבות מקרה זה החל לחקור את כוח הריפוי של המים הוא בדק כ- 3000 מקרים דומים ובכל אחד מהמקרים מים היו כלי ריפוי יעיל.

למרות שכל תינוק מגלה את כוח הריפוי עוד בבטן אימו יותר ויותר רופאים היום ממליצים על טיפול מים כתרופות לבעיות שונות, כמו: כאבי גב, כאבי מפרקים, פריחות, בעיות עור כרוניות ועוד.  גם המחקרים היום קושרים כמעט כל מחלה מעייפות כרונית ועד אלרגיה למחסור במים.

שפעת והצטננות

שפעת היא אחת המחלות המתסכלות. התחושה שאין מה לעשות, האף נוזל, שיעול והרגשה כללית חלשה. המים ונוזלים שניתנים לגוף שוטפים את הגוף מרעלים, המים עוזרים ביצור ליחה ומכיוון שהגוף צורך יותר נוזלים במצב חולי ממצב בריאות, יש לספק לגוף שפע של מים.
התייבשות, מחסור בנוזלים, גורמת להעלאת חום גוף ולכן יש צורך לספק שפע של נוזלים. מחסור בנוזלים למעשה עלול להחמיר סימני שיעול או הצטננות.

מים וכאבי בטן

רבים מכאבי הבטן עלולים להיות כתוצאה מזיהום. מזון מזוהם עלול לגרום לשלשולים, הקאות, נפיחות ואפילו עצירות. לכל אילו שפע של מים ינקו את הקיבה מפסולת או זיהומים וכמובן לאילו שסובלים מהקאות או שלשולים מים יחזירו מרכיבים חיוניים נוזליים שאבדו בזמן ההקאות. גם בנושא עצירות מים עוזרים כאשר הם מספקים מרכיבי ריכוך ובכך ישפרו את תסמיני העצירות.

מים משפרים עיניים יבשות ועור יבש

רבים הגורמים לעיניים יבשות ועור יבש אבל אחד הגורמים הנשכחים ביותר היא צריכה לא מספקת של מים. שתייה של מים, לא סודה ולא מיץ ובהחלט לא כל השתייה הקלה והמאוד מתוקה, או כמו שאיבי נתן ז"ל נהג לומר בתשדיריו: "שתו מים, רק מים".

שתייה מרובה של מים יכולה להפחית סכנה לסרטן המעי ב- 45% וסרטן הדם ב- 50%.

אילו רק כמה דוגמאות כיצד המים מקלים ומרפאים סימני מחלה, אך רשימת המחלות היא ארוכה וביניהם: כולסטרול, גאוט, סרטן, בעיות פרוסטטה, נשירת שיער, אבנים בכליות, כאבי ראש, זיהומים פנימיים וחיצוניים, PMS.

מים מרפאים מחלות רבות צילום: stock

לכמה מים האדם זקוק?

ההמלצה הכללית לצריכת מים היא כ- 8 כוסות ביום, אך למעשה כמות המים שאנו זקוקים משתנה מאדם לאדם. הצריכה מושפעת  ממשקל האדם, הסביבה בה הוא נמצא, לדוגמא: משרד בעל מיזוג מרכזי, חימום או קירור יכול לייבש את האוויר ולגרום ליובש כללי ואיבוד נוזלים, מזג אויר חם ויבש או קר מאוד, היריון והנקה, שימוש בתרופות, כל אלו מעלים את הצורך במים.

 

כאשר מזיעים בפעילות גופנית, הגוף מאבד נוזלים ולרוב מתחילים לאבד נוזל תוך תאי. אחרי איבוד כמות מסוימת הגוף מתחיל לאבד נוזל חוץ תאי. איבוד נוזלי מהפלזמה הוא שלב מסוכן:

1. הדם נעשה צמיגי, נפח פעימות קטן והדופק עולה.

2. שינוי במאזן האלקטרוליטים (מינרלים), שיבושים בהעברות אימפולסים עצביים

3. לחץ דם יורד

תכולת מים בירקות ופירות:

הרגלי התזונה  הם גורם נוסף שמשפיע על כמות המים האינדיבידואלית של האדם. רבים מהפירות והירקות מכילים בין 80%-90% מים ולכן בנוסף לויטמינים ומינרלים שהם מספקים הם מעלים את תכולת המים שלנו . לדוגמה:

מלונים-  תכולת מים של 93%

פלפלים-  תכולת מים של 93%

מלפפון-  תכולת מים של 96%

חסה- תכולת מים של 94%

אבטיח- תכולת מים של  94%

ארוגולה-  92%

אספרגוס- 94%

כרוב מבושל- 94% מים וכרוב חי 92% תכולת מים

סלרי- 95% מים בכמות של 80g

כל מה שאנו בולעים מתפרק למסה מימית כדי להזין את הגוף.

איזה מים לשתות

מכיוון שהמים כל כך חשובים לבריאותינו אנו מצפים שאיכות המים תהיה טובה וחשובה לא פחות מכמות המים. המים צריכים להיות טהורים ונקיים מזיהומים ומכימיקלים.
אני חייבת להודות שבכל הבדיקות המעמיקות שלי לא הצלחתי לקבוע באופן חד משמעי מהם המים הטובים ביותר לשתיה ואני אפרט קודם כל מה לא:

1. מי ברז  – לא !!!!

מי השתייה עוברים "הפלרה", תהליך בו מוסיפים למים חומצה פלואוריסיליצית, לא פלואור או פלואוריד. מאות מחקרים מתריעים על חוסר תועלת וסכנות. חומצה פלאוריסיליצית מופקת מעשן ערובות במפעלי דשנים. חומר זה אינו חומר נקי אלא תוצר לוואי של התעשייה.

מלבד ההפלרה שכאמור מהווה בעיה בריאותית מרכזית במי השתייה, במי הברז יש שאריות של מתכות, חיידקים ושפע של מרכיבים שמועברים למים מהצינורות בהם הם מושאים.

 פיתרון- מתקן סינון מים ביתי הוא הדרך היעילה להבטחת ניקוי וטיהור המים. שיטת האוסמוזה ההפוכה: מנקים את המים  בין 90%-99%  מכל המזהמים שנמצאים במאגר המים ומספקים לנו מים ראויים לשתיה.

2. בקבוקי פלסטיק: בקבוקי הפלסטיק מפרישים חומרים רעילים למים שבבקבוקים. כדי לוודא באיזה סוג פלסטיק מומלץ להשתמש יש לחפש את סימן המחזור והמספר שמופיע בפנים.

 

סימני מחזור
המספרים שמציינים בקבוקים שמפרישים פחות חומרים רעילים לתוך המים הם: 2,4,5
המספרים שמפרישים יותר רעלים הם: 1,3,6,7.

רוב בקבוקי הפלסטיק הנפוצים למי השתייה הם 1 והם מומלצים לשימוש חד פעמי ולא למילוי חוזר וחשוב מאוד לזכור להרחיק את בקבוקי השתייה מהשמש, כמובן לא להכניס אותם למיקרו ובאותה מידת זהירות אין להקפיא את בקבוקי המים האלו. הקפאה או חימום מפרישים רעלים מסוכנים מאוד לתוך מי השתייה.

 אין להשאיר את הבקבוקים ברכב החם ולדעתי יש להיזהר מאותם בקבוקי מים בתחנות הדלק, אותם בקבוקים שעומדים שעות וימים בשמש החמה, המים בבקבוקים אילו אינם ראויים לשתייה מאחר שהפלסטיק החם מפריש רעלים למים עצמם.

בקבוקים שהמספר 7 נמצא במרכז סימן המחזור הם אילו שעלולים להפריש חומר מסוכן בשם ביספינול איי BPA, שהוא כימיקל רעיל בשימוש תעשיית הפלסטיק. נמצא בכלי פלסטיק, פחיות משקה, שימורים ובקבוקי תינוקות. הכימיקל חשוד בשיבוש פעילות הורמונאלית ועלול להאיץ התפתחות מינית אצל תינוקות וילדים. הכימיקל מדמה פעילות הורמון נשי אסטרוגן. בגלל "סיפור" הביספינול איי הורדו בקבוקי תינוקות רבים מהמדפים.

הפיתרון- בקבוקי שתייה מפלדה אל חלד ללא גימור אפוקסי. הם שומרים על קור וחום וניתנים למילוי חוזר.

והכי חשוב זכרו שכשאתם צמאים זה סימן שכבר התייבשתם, אז הקפידו לשתות מים לאורך כל היום.

 

לבלוג של דורית יוסף

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. ד'

  טהור מים בשיטת האוסמוזה ההפוכה, גורמת לבזבוז של כ75% מהמים העוברום סנון.
  25% מתטהרים ו 75% נשפכים לביוב

 2. רוסלן קרט

  תודה רבה לדורית על הכתבה.
  מאוד מעניין ולעיניין. אני כבר כמה שנים מתנעיין בנושא המי שתיה – חשיבות לבריאות האדם ודרכי ההשבחתם. לי יש שיטה לעסות את המי שתיה מאוד קרובים לסביבה הפנימית של גוף האדם ובכך לשמור על האנרגיות הפנימיות שלנו . ככמה שהמים יותר קרובים לסביבה הפנימית של גופנו, פחות אנרגיות יבזבזו על שינוי תכונות (PH,ORP…)ויהיו יותר קלים לספיגתם.

  הרבה אנשים יודעים ש צריך לשתות מים עבל הנושא של ההשבחת מי שתיה לא ממש מפורסם.

 3. "רחל שגב

  כתבה מעניינת ומחדשת. אך מדוע "ערובות" אולי "ארובות"?

 4. סיגל

  נאמר קניתי בקבוק מפלדה אל-חלד. מאיפה אני מביאה את המים שאני שמה בתוכם?