loading
loading

מוח בריא בגוף בריא

מאת: איילת אופיר, מטפלת בכירה באיורוודה ובצמחי מרפא
זמן קריאה: 5 דקות
איך שומרים על המוח? ד"ר תל אורן ממליץ להימנע מעודף סידן שמזיק לתאי המוח, להימנע מעודף חלבונים מהחי ולנשים הוא ממליץ להימנע מגלולות למניעת הריון
loading

מי מאתנו לא מסכים עם האמרה "נפש בריאה בגוף בריא"? האם באמת הקדשנו מספיק מחשבה לנושא של בריאות הגוף והמוח שלנו ולתהליכים הפיזיולוגיים המורכבים המתרחשים בתוכם? בבוקר שישי סוער וגשום, הופתעתי לראות כמה אנשים ויתרו על שמיכת הפוך ונעלי הבית ובאו לשמוע מה יש לד"ר תל אורן לומר בנושא, בהרצאה שהתקיימה בתחילת החודש בתיאטרון גבעתיים.

סטרס דיכאון והתמכרויות

ד"ר עדיאל תל אורן, רהוט כתמיד, דיבר על העומס וכמות האינפורמציה האדירה שהחיים המודרניים מזמנים לנו. ריבוי משימות ולחצים, רשתות חברתיות ומהפכת האינטרנט, הקצב המהיר של החיים והמציאות המשתנה בקצב מסחרר, התרופפות המסגרת המשפחתית, התחרות על מקורות הפרנסה, מצב בטחוני, מצב כלכלי… אין פלא שרבים סובלים מדיכאון, חרדות ומצבי רוח משתנים.

החיפוש אחרי פתרון מהיר לבעיה הוביל לשימוש נרחב בתרופות פסיכיאטריות. תרופות אלו "ממסכות" את הבעיה אך אינן פותרות אותה מן השורש. הן יוצרות תלות חדשה, שינויים במוח ותסמיני גמילה קשים לצד תופעות לוואי בלתי נעימות. היד קלה מאוד על ההדק במתן המרשמים והטיפול בבעיות נפשיות נעשה לא פעם ע"י רופאי המשפחה שלא קיבלו הכשרה מספקת בתחום הנפש. אם כבר הגענו לפסיכיאטר תהיה לו אולי רבע שעה לשיחה קצרה שבסופו נקבל גם ממנו מרשם לתרופה…

בעיות נפשיות הן חלק בלתי נפרד ממציאות החיים של הסובל מהן ולא ניתן לטפל בהן בלי לתת מענה לשורש הבעיה ומבלי לתת למטופל אמצעים להתמודד עם הגורמים שהביאו אותו למצב זה מלכתחילה. לדעתו של ד"ר תל אורן, רבות מבעיותינו הרפואיות היום קשורות בצורה זו או אחרת להתמכרויות ויש לתת את הדעת על כך ולטפל בתופעה.

כשמדובר בהתמכרויות חייבים לתת את הדעת לאחת הקבוצות היותר מועדות לפורענות –  ילדים ובני נוער הנוטים לקחת סיכונים מיותרים ולהתנסות בחומרים ממכרים. מוחם הצעיר עדיין לא השלים את התפתחותו המלאה, האזור האחראי על כך במוח הוא האונה הפרונטאלית שאחראית גם על תנועה, קואורדינציה, מוטיבציה, ריכוז, זיכרון והתמדה. היא מגיעה לבשלות מלאה רק בגיל 20 ולכן שיקול הדעת של רבים מבני הנוער בגיל ההתבגרות לוקה בחסר וזו הסיבה שלבני נוער יש נטייה לקחת סיכונים מיותרים.

בחיפוש המתמיד שלהם אחר גירויים והתנסויות חדשות הם מתנסים בחומרים ממכרים כמו קפה, סיגריות, אלכוהול וסמים למיניהם. השימוש בחומרים אלו גורם לשינויים במוח. בטווח המיידי הם מעלים בבת אחת רמות דופמין במוח, מוליך עצבי האחראי על תחושת עונג והנאה.

בטווח הרחוק – השימוש בחומרים ממכרים מציף את תאי המוח בכמויות גדולות של דופמין, התאים הולכים ומסתגלים לרמות הולכות וגדלות והקולטנים הופכים לפחות ופחות רגישים אליו. לכן צריך בהדרגה לצרוך כמויות הולכות וגדלות על מנת להשיג את אותה תחושה של עונג. מעגל קסמים זה עלול להוביל להתמכרויות קשות, הגדלת הצריכה ובריחה במקום התמודדות עם הקשיים.

מזונות מסוכנים

סמים, אלכוהול וסיגריות הם לא היחידים המסכנים את בריאות המוח. על המדף בסופר אורבות לנו לא מעט סכנות. לא היה אחד באולם שלא נחרד לשמוע על השפעתם המזיקה של חומרים המוספים בשגרה למזונותינו כמו חמרי טעם וריח טבעיים, רוטבי סויה, מונוסודיום גלוטמט, אספרטיים וממתיקים מלאכותיים אחרים, צבעי מאכל והרשימה עוד ארוכה. חומרים אלו גורמים נזק רב לתאי המוח ואף עלולים לפגוע בעובר אם נצרכים ע"י האם בזמן ההיריון. מונוסודיום גלוטמט MSG מסוגל לחדור "מחסום – דם מוח" ומשפיע על המצב הנפשי שלנו החל בהפרעות במצב הרוח ועד מחלות ניווניות של המוח כמו פרקינסון ואלצהיימר.

מונוסודיום – עובר את מחסום המוח.

אבל היו גם כמה נקודות אור בדמות תוספים ומזונות שיכולים לתמוך בפעילות תקינה של מערכות הגוף והמוח ואף להחליף לעיתים תרופות מרשם. כמובן שתזונה המכילה מזונות מלאים ומגוונים, רכיבים טבעיים, אורגניים ונקיים מריסוס ורעלים סביבתיים חשובה לבריאות הגוף והמוח.

עודף סידן עלול להזיק לתאי המוח. לעומתו מגנזיום גליצינאט, מלבד השפעתו המרגיעה על הגוף, מסייע בשיקום תאי העצב ומגן מהנזקים העשויים להיגרם מעודף הסידן. המגנזיום הינו מינרל חשוב ביותר החסר במזונותינו בגלל החקלאות המודרנית ונמצא חסר אצל רבים הסובלים ממחלות לב וכלי דם. תוסף אחר המאושר לשימוש הוא ה-HTP5 המשמש כחומר גלם לייצור סרוטונין בגוף ויכול לשמש תחליף טבעי לפרוזאק.

גבינה – הימנעו מכמות גבוהה של סידן.

סטרס מפחית את יכולתו הטבעית של הגוף לייצר סרוטונין, מוליך עצבי בעל תפקיד מרכזי במערכת העצבים ובמערכת העיכול. זו הסיבה לכך שסטרס גורם גם לשיבושים במערכת העיכול.

מחסור בוויטמין D עלול לגרום לדיכאון, שינויים במצב הרוח ואף תופעות קיצוניות כמו פסיכוזות, נוירוזות מחלות לב וכלי דם וכעשרים סוגים שונים של סרטן. מסיבה זו ממליץ ד"ר תל אורן להיחשף לשמש (כמובן בזהירות ולא בשעות החמות ביותר) על מנת לסייע לגוף לייצר ויטמין חשוב זה. במקביל ניתן להיעזר בתוספים וחשוב לוודא שהם אכן נספגים בגוף.

סטרס, ספורט ופעילות גופנית

סטרס פיזי ונפשי כמו גם ספורט אקסטרים מוציאים מאיזון את המערכת ההורמונאלית, מערכת העצבים ומערכת החיסון וגורמים למוות של תאים רבים, ירידה חיסונית ופגיעה בתפקודי הגוף השונים ובהמשך למחלות מטבוליות, מחלות אוטואימוניות וסרטן. תנועה ופעילות גופנית מאוזנת חיוניות ביותר ומסייעות לסובלים מדיכאון, למשל הליכה בטבע המורידה רמות סטרס ומאריכה את תוחלת החיים. חשוב גם להקפיד על שינה מספקת בשעות הלילה. ניתן להיעזר בצמחים אדפטוגניים התומכים בבלוטת יותרת הכליה ומאזנים את מערכות הגוף השונות. רפואות המזרח – הרפואה הסינית והאיור וודה מציעות לנו שפע של צמחי מרפא המשמשים את האנושות כבר אלפי שנים ורבים מהם גם נחקרו מדעית.

המוח ומערכת העיכול

במוח נוצרת דלקתיות, הנגרמת ע"י חיידקים ופטריות במערכת העיכול המפרישים רעלנים, הפוגעת בתפקודו התקין. חשיפת המוח לרעלנים אלו עלולה לגרום לתופעות כמו דיכאון, חרדה, פסיכוזות ונוירוזות. ספקטרום זה תלוי במידת החשיפה, יכולת ההתמודדות עם גורמי סטרס ונתונים גנטיים. מסיבה זו כ"כ חשוב לחזק את אוכלוסיית החיידקים הטובים במעיים בכל צורה אפשרית (פרוביוטיקה ותזונה עשירה בסיבים תזונתיים) כי הם "נלחמים" בחיידקים הרעים.

ד"ר תל אורן הקדיש זמן להסביר על הנזק הנגרם לנשים צעירות המשתמשות שנים רבות בגלולות למניעת הריון, שעלולות לגרום לבעיות בקרישת דם ולהתפתחות בעיות מטבוליות. על מנת למנוע דיכאון ותנודות במצב הרוח ממליץ ד"ר תל אורן להימנע מנטילת גלולות ומשימוש בחומרים ממכרים, לצרוך תזונה מגוונת הכוללת מזונות טבעיים, מלאים, אורגניים במידת האפשר, ללא חומרי הדברה ולהמעיט בצריכת חלבונים מאחר וחלבון הינו מזון מרוכז ואלרגני למדי.

סוכר לבן, ממתקים ומזונות מעובדים עדיף שיישארו מחוץ לתפריט היומי שלנו. הימנעות ממזונות אלרגניים, תזונה נכונה ובריאה וטיהור אמיתי של רעלים מרקמות הגוף יכולים להביא להקלה משמעותית לסובלים מבעיות נפשיות, אפילו הקשות שבהן. בנוסף לטיפול התזונתי חשוב להעניק טיפול נפשי תומך אשר יגלה את הסיבה הראשונית לבעיה ויסייע להתמודד אתה.

לתהליכים אלו יסייעו מזונות ותוספים התורמים להעלאת רמות הדופמין. אולי זה המקום להזכיר חומצת אמינו בשם GABA המשווקת בישראל. חומצת שומן מסוג אומגה 3 באיכות טובה יחד עם ויטמין E שיגן עליה מחמצון גם הם שחקני חיזוק חשובים שיסייעו למנוע התלקחות של תהליכים דלקתיים. חשוב לאכול עלים ירוקים העשירים בחומצת שומן חשובה זו. ד"ר תל אורן המליץ על שיטת הביו-פידבק להורדת יתר לחץ דם והתמודדות עם מצבים נפשיים.

ילדים, סטרס ורגישויות למזון

ד"ר תל אורן דיבר על הקושי של הילדים בדחיית סיפוקים, עודף הנגישות לאינפורמציה הממכרת ויוצרת תלות, איבוד הגבולות והסמכות ההורית כמו גם עודף שימוש באנטיביוטיקה העלולים לפגוע באיזון הנפשי של ילדינו. שינוי הרגלים רעים והפחתת התמכרויות יכולים לחולל ניסים, או במילים אחרות להחזיר למצב הטבעי שלנו. מומלץ גם לבדוק רגישויות למזון ולהימנע מאלרגנים פוטנציאליים. חלבונים רבים הינם אלרגניים ולכן לא מומלץ לצרוך חלבון בכמויות גדולות, גם כשמדובר במזון מהחי הידוע כמעודד דלקת ולכן כדאי להעדיף דיאטה צמחונית המפחיתה דלקתיות.

חשוב להדגיש את המורכבות של כל אחד מאיתנו, לציין את החשיבות באבחון מדויק ובטיפול המותאם אישית לצרכים אלו. היום ניתן לבצע בדיקות ספציפיות המראות איזה מוליך עצבי חסר. בעיות נפשיות נובעות לא פעם ממחסור תזונתי וחוסר במינרלים ויסודות קורט כמו למשל ליתיום, מוליבדנום, וונדיום וכרומיום שאמורים להיות במי השתייה שלנו וחשובים לתפקודו התקין של המוח.

כשההרצאה הסתיימה לא היה איש באולם שנותר אדיש לנוכח מורכבות הבעיות וההשקעה המתבקשת על מנת לחולל שינוי, אבל היה חשוב לשמוע שהשינוי אכן אפשרי. אין ספק שיש הרבה מה ללמוד ולעשות על מנת לשמור על הגוף והנפש שלמים ובריאים.

אילת אופיר, מטפלת בכירה באיורוודה ובצמחי מרפא. ayeletoffir@gmail.com

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
  1. נילי (בשם ד"ר תל-אורן)

    1. ד"ר תל-אורן לא אמר "להימנע מסידן בתזונה" – הוא אמר שסידן שמגיע למערכת העצבים (כתוצאה מרעלנים באוכל ובתרופות) הוא רעיל והרסני לתאי המוח.

    2. ד"ר תל-אורן לא אמר להימנע מחשיפה לשמש בשעות החמות ביותר – להיפך! הוא אמר להיחשף לשמש בדיוק בשעות הצהריים – אבל לא להגיע למצב של שריפה/דלקתיות בגלל חשיפת יתר: 10-15 דקות לכל צד זה מספיק לרוב האנשים.

    ד"ר תל-אורן מאיית את שמו עם מקף.

  2. נילי (בשם ד"ר תל-אורן)

    1. ד"ר תל-אורן לא אמר "להימנע מסידן בתזונה" – הוא אמר שסידן שחודר לתאי העצמות (כתוצאה מרעלנים באוכל ובתרופות) הוא רעיל והרסני לתאי המוח.