barimax_3dage_Fly
barimax_3dage_Fly

המאפיינים של טיפוסי פיטה

מאת: ד"ר ואסאנט לאד מתוך הספר "איורוודה תרופות ביתיות" בהוצאת פוקוס
זמן קריאה: 3 דקות
טיפוסי פיטה הם בעלי תיאבון בריא, חילוף חומרים חזק ומערכת עיכול עמידה. בני הפיטה חייבים לאכול מייד כאשר הם נתקפים רעב, שאם לא כן, רמת הסוכר בדמם יורדת והם עצבניים.
מעבר לאוכל טבעוני
barimax_3dage_Inside

גובהם ומבנה גופם של טיפוסי הפיטה ממוצעים, אם כי חלקם רזים ובעלי חזות מעודנת. משקלם יציב ומסת השרירים שלהם ממוצעת, אם כי הם בדרך כלל יותר חזקים מאנשי הוואטה. העיניים אצל טיפוסי הפיטה בוהקות וצבען אפור, ירוק או בגון הנחושת, והן בולטות למחצה. העור נוטה לגוון אדמדם והשיער יהיה לעיתים קרובות ג'ינג'י ומשיי למגע. השיער מאפיר אצלם בשלב מוקדם בחיים. לחלופין, הם נוטים להקריח, כך שהגברים בעלי פיטה דושה מתאפיינים בקו שיער נסוג עד לקרחת גדולה ומרשימה!

על עורם של אנשי הפיטה ניתן למצוא שומות ונמשים. העור נוטה לשמנוניות וחמימות, והוא מפתח פחות קמטים בהשוואה לעור של טיפוסי ואטה. אנשי הפיטה מתאפיינים בשיניים חדות וצהובות, ולעיתים אף בחניכיים מדממות.

חום הגוף הרגיל של אנשי פיטה הוא לעיתים גבוה מהרגיל, כפות ידיהם ורגליהם חמות, בדרך כלל, ונוטות להזעת-יתר. במצבים שבהם אנשי ואטה וקאפה סובלים מקור, לאנשי הפיטה חמים ונעים. הם מרבים להזיע, אפילו בטמפרטורה נמוכה, לעומת אנשי הוואטה שאינם מזיעים אף במזג אוויר חם. זיעת הגוף שלהם מתאפיינת בריח גופריתי חזק, ואף כפות רגליהם מזיעות ומדיפות ריח חזק.

חום זה הוא המאפיין העיקרי של בני הפיטה. עובדה זו אינה מפתיעה, מאחר שהמילה "פיטה" נגזרת מן המונח "טאפה", שפירושו בשפת הסנסקריט "לחמם". ניתן לפרש מילה זו גם במשמעות של "פשטות וקפדנות", ואכן, טיפוסי פיטה הם פשוטים בהליכותיהם. אין הם סובלים מזג אוויר חם, שמש חזקה או עבודה פיזית קשה. על אף להיטותם, הדחף המיני שלהם אינו חזק ביותר. הם משתמשים במין לשחרור כעסים.

טיפוסי פיטה הם בעלי תיאבון בריא, חילוף חומרים חזק ומערכת עיכול עמידה. הם מרבים לאכול ולשתות, וגם מרבים להשתין ולהפריש צואה, צהבהבה ורכה. כשהאיזון של הדושה מופר, הם משתוקקים למאכלים חריפים, אף כי אלה אינם מומלצים עבורם. עליהם לדבוק במאכלים שטעמם מתוק, מריר או עפיץ. בני הפיטה חייבים לאכול מייד כאשר הם נתקפים רעב, שאם לא כן, רמת הסוכר בדמם יורדת והם עצבניים.

משך השינה של אנשי הפיטה ממוצע, אך שנתם רצופה ועמוקה. טיפוסי הפיטה הם אנשי לילה. ערנותם גוברת בסביבות חצות הליל והם אוהבים לקרוא אל תוך הלילה. הם אוהבים לקרוא לפני השינה ולעיתים נרדמים בזמן הקריאה.

הבעיות הגופניות של אנשי הפיטה קשורות לחום ולעקרון האש. הם נוטים ללקות בחום גבוה, מחלות זיהומיות, הפרעות בעיכול עקב חומציות, רעב בלתי-פוסק, צהבת, הזעת-יתר, חַרֶלֶת (סרפדת), פריחה וצריבה, כיבים, צריבה בעיניים, דלקת המעי הגס וכאבי גרון. המחלות הזיהומיות כולן הן תוצאה של חוסר איזון של הפיטה. אנשים אלה נוטים להיכוות בשמש ואינם אוהבים אור חזק.

גיל ההתבגרות של בנות הפיטה מתחיל מוקדם, והווסת הראשונה עשויה להופיע אף בגיל 10.

התופעות של תסמונת קדם-וסתית כוללות תחושה של רכות בשדיים, גלי חום, חרלת (סרפדת), דלקת השופכה, ולעיתים תחושת צריבה בזמן ההשתנה.

בני הפיטה הם ערניים ואינטליגנטיים ובעלי יכולות הבנה וריכוז טובות. הם בעלי חשיבה מעמיקה ושנונה וזיכרון חד. יש להם מוח חריף, הגיוני וחוקר. הם אוהבים להתעמק בבעיות במטרה לפתור אותן. המוח שלהם נמצא תמיד בפעולה, והם אוהבים לפתור בעיות וחידות מסוגים שונים. הם אף בעלי נטייה לאמנות הנאום, אוהבי ידע ובעלי כישורים של ארגון ומנהיגות.

הסדר והניקיון הם בעלי חשיבות עליונה עבור טיפוסי פיטה. החדר או הבית שלהם יהיה תמיד מסודר ונקי. הבגדים נמצאים במקומם, הנעליים מסודרות בשורות, והספרים מאורגנים על פי מפתח או שיטה.

טיפוסים מסוג פיטה נמשכים למקצועות אציליים. הם יבחרו את תחומי הרפואה, ההנדסה, עריכת הדין, מהיותם אנשים מבריקים וחכמים. הם בעלי יכולת ארגונית טובה ואוהבים לאייש תפקידי מנהיגות. הם מצטיינים בתכנון, שאפתנים וממושמעים. הם תוקפניים מלידה ונוטלים מייד אחריות במצבים שונים, ולכן הם עשויים להפוך לדמויות פוליטיות. מהיותם בעלי כריזמה, בני-אדם נמשכים אליהם.

בני הפיטה הם חכמים ומבריקים, אך עלולים גם להיות בעלי אישיות שתלטנית. יש להם נטייה לעריכת השוואות, לתחרותיות ולהתנהגות אגרסיבית, אך הם קפדנים ופרפקציוניסטים. הכול חייב להיעשות בזמן ובאופן מדויק! אנשי הפיטה לעולם אינם סוטים מעקרונותיהם, ותכונה זו עלולה לגרום להם לקנאות. נטייתם לביקורתיות גוברת בעיקר כאשר הפיטה דושה איננה מאוזנת. כאשר אין להם את מי לשפוט, הם יפנו את הביקורתיות שלהם כלפי עצמם.

תוחלת החיים של טיפוס הפיטה עוברת מעט את הממוצע. אנשים אלה מבזבזים את האנרגיה שלהם בחיים בעודף פעילות מחשבתית, פרפקציוניזם, אגרסיביות וחיפוש מתמיד אחר ההצלחה. הפחד מפני הכישלון מוטבע בהם, הם סולדים מן המילים "לא" או "נכשל", ולכן הם נתונים במתח מתמיד. מדובר במכורים לעבודה טיפוסיים.

אנשי הפיטה נתונים במרדף אחר שגשוג כלכלי והם אכן מבוססים מבחינה כלכלית, אם כי הם מבזבזים יותר ממה שהם מסוגלים לחסוך. בתיהם מפוארים ומכוניותיהם יוקרתיות, והם אוהבים בשמים, אבנים יקרות, תכשיטים וחפצים יקרים אחרים. הם אוהבים להתגנדר בעושרם וברכושם.

גורמים אחדים יכולים להגביר את הפיטה דושה עד למצב של החמרה. אחד מהם הוא פשוט אכילת-יתר של אוכל מתובל, לרבות סוגי פלפל שונים כגון פלפל שחור, פלפל אדום וקארי. הפיטה עלולה להחמיר על ידי אכילה של פירות הדר או מאכלים חמוצים כגון אשכוליות ותפוזים חמוצים. גם אכילה של יוגורט לא טרי, עישון סיגריות ושתייה של יין חמוץ עלולות להזיק. שהייה על יד מקור של חום או שכיבה בשמש מגבירות אף הן את הפיטה דושה. אכילה של מזון מטוגן או מזון שמן כגון חמאת בוטנים עלולה לגרום לבחילה או לכאבי ראש לטיפוס פיטה.

העונה הקשה ביותר לטיפוסי פיטה היא עונת הקיץ. במזג אוויר חם ולח חלה החמרה בפיטה דושה. החום מצטבר בגוף ורגישותם של אנשי הפיטה למחלות הקשורות לחום רק גוברת. עצבנותם גוברת אף היא והם נוטים לכעוס. כשהרגזנות בשיאה, מוחם החריף הופך לביקורתי ושיפוטי יותר ויותר. גם הקנאה מתפרצת והם חייבים להירגע!

קווים מנחים כלליים לאיזון הפיטה:

הימנעו מעודף חום
הימנעו מצריכת שומנים מוגזמת
אל תשהו בקרבת אדים
הגבילו את צריכת המלח
אִכלו מאכלים מקררים ולא מתובלים
שתו משקאות קרים אך לא מוקפאים
בַצעו תרגילי ספורט בחלק הפחות חם של היום

למידע נוסף אודות הספר "איורוודה תרופות ביתיות" בהוצאת פוקוס

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו