SunnyDew_Fly
Dror_Fly

המאפיינים של טיפוסי ואטה

מאת: ד"ר ואסאנט לאד מתוך הספר "אירוודה תרופות ביתיות" בהוצאת פוקוס
זמן קריאה: 3 דקות
התיאבון והצימאון של טיפוסי הוואטה הוא מגוון וכן גם יכולת העיכול שלהם. לעיתים קרובות הם נמשכים למזון עפיץ כגון סלטים וירקות, אך גופם זקוק, בעצם, לטעמים מתוק, חמוץ ומלוח.
לבנדר. יכול לסייע להקלה על הדלקת. צילום: pixabay

לבנדר. יכול לסייע להקלה על הדלקת. צילום: pixabay

DROR_Inside

הטיפוסים השייכים לקבוצת ואטה מתאפיינים בגוף קל וגמיש. מידותיהם קטנות, אין להם מסת שרירים כבדה, וכמות השומנים בגופם מעטה, כך שהם נוטים לרזון או אפילו לתת-משקל. לעיתים קרובות הם נראים "גבוהים מדי" או "נמוכים מדי", או שהם נראים בלתי-מפותחים גופנית, עם חזה שטוח ופחות כוח ועוצמה מן הטיפוסים האחרים. הוורידים והשרירים שלהם בולטים לעיתים קרובות.

טיפוסי ואטה מתאפיינים לעיתים קרובות בעור יבש הנוטה לחספוס. לפעמים, מחזור הדם שלהם אינו תקין, ועל כן קצות הגפיים שלהם קרים. כיוון שוואטה דושה היא קרה, יבשה, קלה וניידת, האנשים בעלי ואטה דושה הם חסרי "חומר מבודד" (שכבת השומן מתחת לעור). הם סובלים במזג אוויר קר ויבש, כאשר הרוחות מנשבות, ומעדיפים בבירור את האביב או הקיץ.

התיאבון והצימאון של טיפוסי הוואטה הוא מגוון וכן גם יכולת העיכול שלהם. לעיתים קרובות הם נמשכים למזון עפיץ כגון סלטים וירקות, אך גופם זקוק, בעצם, לטעמים מתוק, חמוץ ומלוח.

ירקות טריים מגבירים ואטה ולא מאזנים אותה. טיפוסי ואטה חווים לעיתים קשיי עיכול ובעיות בספיגת המזון. הם נוטים להפריש שתן מועט, ופניהם קשים, יבשים וקטנים. עצירות היא אחת הבעיות הגופניות השכיחות ביותר אצלם.

מכל הטיפוסים, ואטה הם בעלי הנטייה לצום או להמעיט באכילה, אם כי הרגל זה מגביר, למעשה, את הוואטה ואת חוסר האיזון.

ואלה הן תכונות גופניות אחרות המאפיינות את טיפוס הוואטה: עיניים קטנות ושקועות, לעיתים אף חסרות ברק; שיער יבש ודק, לעיתים מתולתל או מקורזל, עור יבש ומחוספס, וכן ציפורניים סדוקות, מפרקים מתפוקקים ושיניים שעלולות להיות עקומות, שבורות או בולטות.

אנשי ואטה ממהרים בהליכתם. עקב תכונת הניידות של הוואטה, הם אינם אוהבים לשבת באפס מעשה ומעדיפים פעילות מתמדת. כמו כן, הם אוהבים מאוד נסיעות. חוסר מעש הוא עונש עבורם. הם נמשכים לפעילויות גופניות כגון ג'וגינג, קפיצות ופעלתנות מכל סוג. אולם מאחר שהכושר הגופני שלהם אינו טוב, בדרך כלל, הם מתאמצים ומתעייפים בקלות.

בני ואטה נמשכים לפעילות מינית מרובה, אולם הפרזה בפעילות מינית תגרום אף היא להחמרת הוואטה. בדרך כלל, אנשים אלה מתקשים להאריך את זמן המגע המיני, ובקרב הגברים התופעה מתבטאת לעיתים בשפיכה מוקדמת.

אנשי ואטה ישנים פחות מהטיפוסים האחרים, ושנתם נוטה להיות רצופה הפרעות, או שהם סובלים מנדודי שינה, במיוחד כאשר יש החמרה בוואטה. עם זאת, הם מתעוררים דרוכים ורעננים ומוכנים לפעילות.

מבחינה פסיכולוגית, טיפוסי הוואטה ניחנו במוח חריף, גמישות מחשבתית ויצירתיות. הם בעלי דמיון עשיר, ומצטיינים בהעלאת רעיונות חדשניים. כשהוואטה מאוזנת, הם שמחים ומאושרים. אנשי ואטה נוטים לדבר מהר והרבה. הם מתרגשים בקלות, נמצאים תמיד במצב הכן ומגיבים במהירות – אך אינם תמיד חושבים על הדברים עד הסוף לפני שהם פועלים. לפיכך, הם עלולים לענות תשובה שגויה או להגיע להחלטה לא נכונה בביטחון מלא!

אנשי ואטה מרעיפים אהבה, אך הם עלולים לאהוב מישהו מבדידות או מפחד. למעשה, הפחד הינו אחד התסמינים של ואטה בלתי-מאוזנת. אנשים אלה חווים גם פחד מבדידות ומחושך, או, פחד גבהים ופחד ממקומות סגורים. מאפיינים נוספים שלהם – חרדה, חוסר ביטחון ועצבנות. מדובר בטיפוסים דאגניים ביותר.

אחת התכונות הפסיכולוגיות העיקריות של בני הוואטה היא המוכנות שלהם לשינויים, או, במילים אחרות, הקושי שלהם להתמיד ביציבות ולעמוד בהתחייבויות. השִגרה משעממת אותם, ולכן, הם מחליפים רהיטים, דיור, עבודות או כתובות לעיתים קרובות. הם לא יישארו במקום אחד יותר משנה! גם אמונתם מתערערת בקלות. אין להם כוח רצון חזק, ולעיתים קרובות הם מרגישים חוסר יציבות ותלישות.

אחת מתכונות הוואטה היא הבהירות. לפיכך, אנשי הוואטה הם בעלי מחשבה צלולה ואף בעלי כושר חיזוי. בנוסף לנפש מלאת חיים ודמיון פורה, הם עֵרניים במיוחד ותופסים רעיונות חדשים במהירות, אולם הם גם שוכחים במהירות. מחשבותיהם ודיבורם מהירים, אך הם חסרי מנוחה ומתעייפים בנקל. בדרך כלל, אין הם מצטיינים בסובלנות, באמון ובהעזה.

המילה "ואטה" מקורה בשורש שפירושו "לזוז", מה שמסביר את אופיים של בני הוואטה. עקרון התנועה מספק את כוח ההנעה לכל התהליכים הנפשיים והגופניים שלנו. הוא מסדיר את כל הפעילות בגוף, ממספר המחשבות המתרוצצות במוחנו, ועד למהירות וליעילות שבהן המזון נע דרך מערכת העיכול.

ההתנהגות שאנשי הוואטה נמשכים אליה – נסיעות, שעות לא סדירות, גירויים מתמידים, שינויים תכופים – כל אלה עלולים בקלות לשבש את האיזון שלהם ולהוביל לחוסר איזון של הוואטה בגוף, כלומר – לבעיות כגון עצירות, נפיחות הנובעת מגזים, חולשה, שיגרון, דלקת ריאות, יובש בעור, בשפתיים ובשיער, יובש וסדקים בפטמות, וכן סדקים בעקבי הרגליים. בעיות גופניות כגון הפרעות עצביות, תנועות עצבניות, בלבול נפשי, הלמות לב מואצת וחוסר נשימה, כמו גם מתח שרירים, כאבים בגב התחתון וסכיאטיקה (כאב של עצב השת) – כל אלה נגרמים אף הם עקב החמרה של הוואטה. עודפי הוואטה גורמים לחוסר מנוחה של הנפש ולהתנהגות היפר-אקטיבית. רעשים חזקים, תרופות, אלכוהול, סוכר וקפאין – כל אלה גורמים להפרעה של ואטה דושה, כמו גם חשיפה למזג אוויר קר ולמאכלים קרים.

עודף של ואטה מהווה גורם עיקרי בתסמונת הקדם-וסתית. אישה המרגישה לפני הופעת הווסת נפיחות, התכווצויות, כאבי גב תחתון ובטן תחתונה, כאבים בשריר הסובך ונדודי שינה, כמו גם מתח נפשי, חרדות וחוסר ביטחון – עליה לדעת כי תופעות אלה הן תוצאה של הסלמה בוואטה דושה.

כמו הרוח, טיפוסי ואטה מתקשים לתקוע יתד ולהתמקם. כשהוואטה שלהם גוברת, קשה להרגיע אותם. קשה להם לדבוק בשִגרה, אך דווקא השִגרה היא חיונית עבורם כדי לשמור על בריאותם. עליהם להתלבש בבגדים חמים ולאכול מאכלים חמים וכבדים. המזון המתאים להם הוא מאכלים חמים, לחים, מתובלים ושומניים. ככלל, מומלץ על אמבט אדים ועל השימוש במכשירי אדים.

קווים מנחים כלליים לאיזון הוואטה:

שִמרו על חום הגוף
השתדלו להיות רגועים
הימנעו ממאכלים לא מבושלים
הימנעו ממאכלים קרים
התרחקו ממזג אוויר קר מאוד
אִכלו מאכלים חמים ומתובלים
הקפידו על שגרת חיים מסודרת

למידע נוסף אודות הספר "איורוודה תרופות ביתיות" בהוצאת פוקוס

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו