loading
loading

ירוק מבחוץ אדום מבפנים

מאת: איתן בן מיור, מטפל בתזונה, צמחי מרפא ותוספים בשילוב מגע וטיפול רגשי
זמן קריאה: 5 דקות
אסטזנטין הוא נוגד החמצון החזק ביותר המוכר לאדם עד כה. הוא נוגד דלקת, מצוין לכולסטרול, סוכרת והשמנה ואפילו מגן מפני אלצהיימר. הוא מסיס במים וגם בשומן, מה שאומר שהוא מסוגל להגיע כמעט לכל האיברים. איתן בן מיור מתפעל
loading

אסטזנטין (Astaxanthin) הוא נוגד חמצון אדום המופק מאצה ירוקה (זאת לא טעות) בשם המטוקוקוס פולאביס. כאשר האצה נחשפת לתנאים קשים (פשוט "מייבשים" אותה בשמש, בלא אספקת אויר ומזון) היא מייצרת את האסטזנטין כדי שישמש לה כמגן מפני הסביבה החיצונית. אומרים שהאצה יכולה לחיות כך שנים בלא מים או מזון. בגוף האדם עושה האסטזנטין דברים מופלאים עוד יותר.

נתחיל בשם בלעז Astaxanthin שרבים טועים ומבטאים את האות X, אסטקסנטין, אולם צורת הביטוי היא אסטזנטין. אל תשאלו אותי למה, העברתי את המילה דרך תוכנות שמקריאות כתב וזה מה שכולם אמרו. אסטזנטין. ועכשיו בואו נתחיל.

משפחת הקרטנואידים

אי אפשר לדבר על אסטזנטין בלי להכיר קודם את המשפחה שלו. קרוטנואידים הם קבוצה גדולה של נוגדי חמצון (כ-700) שנותנים לאוכל את הצבעים החזקים שלהם מירוק דרך צהוב וכתום ועד אדום. בצמחים תפקידם של הקרוטנואידים הוא ספיגת קרני הUV והגנה מפני חמצון. כאשר אנו אוכלים חומרים אלו אנו מקבלים בגופנו השפעה דומה.

ישנם קרוטנואידים רבים בעלי תכונות רפואיות מוכרות כמו הבטא קרוטן ושאר נגזרות הקרוטן, הלויקופן שקיים בין השאר בעגבניה והלוטאין שנמצא בירקות עלים ירוקים.

נוגד החמצון שמגיע לכל מקום

גופנו מורכב בחלקו ממים ובחלקו משומן. מרבית נוגדי החמצון פועלים על הפאזה השומנית או המימית בלבד.

אסטזנטין מסיס גם במים וגם בשומן, מה שאומר שהוא יכול להגיע ליותר מקומות בגוף, מה שאומר שהוא בעל פעילות רפואית רחבה יותר ממרבית נוגדי החמצון, ובלי הבעייתיות במנגנון הפעילות שלהם.

ויטמין C ובטא קרוטן לדוגמא הם מסיסי מים ולכן הם מתפנים בשתן ויש צורך לקחת אותם בכמות גדולה יחסית ומספר פעמים ביום. ויטמין E וקו-אנזים Q10 הם מסיסי שומן ולכן קשה יותר לגוף לספוג אותם.

אסטזנטין מסוגל לעבוד הן בתוך התאים (סביבה מימית), על דופן התא (סביבה שומנית) ובמחזור הדם (סביבה מימית). בנוסף אסטזנטין גם מסוגל לחדור את מחסום דם-מוח (BBB), מה שנותן לו את היכולת לפעול גם במוח, בעיניים ועל מערכת העצבים.

ממעמקי הים

בריכת גידול של אצת המטוקוקוס פולאביס כמה שעות לפני תהליך המיצוי של החומר הפעיל

 

בתזונה מזרח תיכונית הכוללת כמות נאותה של ירק טרי ופירות, ניתן לקבל כמות נכבדה של קרטנואידים שונים. לוטאין בירקות העליים ובביצים, בטא קרוטן בגזר, לויקופן בעגבניות.אולם מרבית הסיכויים שאינכם מקבלים כלל או כמעט בכלל אסטזנטין.

וזאת מהסיבה שאסטזנטין נמצא באצה שגדלה באוקיינוסים ובעיקר באיזורים הקיצוניים שלו. דגי סלמון למשל אוכלים את האצה והיא שנותנת להם את הצבע הורוד היפה. אולם מרבית הסלמון המגיע אלינו הוא סלמון שגדל בברכות, דגים אלו ניזונים מאסטזנטין סינטטי הנותן את הצבע אבל בלי התכונות הרפואיות.

מחלות סינדרום X

סינדרום X, הקרוי גם הסינדרום המטאבולי הוא שם שניתן לאוסף המחלות של העולם המערבי: השמנה ובעיקר השמנה בטנית, יתר לחץ דם, חוסר איזון של שומנים בדם (כולסטרול LDL וטריגליצרידים גבוהים ביחד עם כולסטרול HDL נמוך) ותנגודת לאינסולין. מחלות נוספות שנכנסות לקטגוריה הן כבד שומני, עודף חומציות בדם וסטרס כרוני. כיום יש חוקרים שמכניסים גם את המחלות הניווניות של המוח (אלצהיימר ודמנציה) לתוך הקטגוריה של סינדרום X.

החוליה שמחברת את כל המחלות האלו יחד היא שבכולם מעורבת דלקת ורעילות ממקורות שונים. כך גם הטיפול ברפואה המשלימה מתבסס על חומרים נוגדי דלקת, נוגדי דלקת ותהליכי ניקוי של הרעילות.

אסטזנטין וסינדרום X

אסטזנטין הוא נוגד דלקת ונוגד חמצון חזק, אשר מסוגל להגיע ולפעול כמעט בכל האיברים ומערכות הגוף (רק לתוך העצמות הוא לא מגיע, או שהעניין פשוט טרם נחקר עדיין). לכן אין כמוהו לטיפול בסינדרום X.

מערכת הלב וכלי הדם

אסטזנטין מפחית את רמת חמצון הכולסטרול ומפחית את ערכי הכולסטרול הרע תוך שהוא מעלה את הכולסטרול הטוב. הוא מפחית את הצטברות הפלאקים הטרשתיים שעל דפנות כלי הדם, משפר את גמישותם (ובכך מטפל ביתר לחץ דם ראשוני) ומטפל בדלקת של כלי הדם.

אי סבילות לאינסולין, סיבוכי סוכרת וירידה במשקל

אסטזנטין משפר את יכולתם של תאי הגוף לקלוט אינסולין ובכך מטפל בסוכרת (סוג 2). בנוסף הוא מסוגל להגן על כלי הדם והעצבים מפני נוירופתיה סוכרתית, שזהו הנזק החמצוני שקורה למי שסובל מסוכרת אשר אינה מאוזנת כראוי.

חוסר איזון של רמות הסוכר בדם משפיע על רמות התאבון ובעצם גורם לצריכה של עוד מזון "ריק". באמצעות עזרה לויסות מנגנון האינסולין (ובעוד מנגנונים מורכבים שלא כאן המקום לפרטם) אסטזנטין תורם גם לירידה במשקל.

מן האקדמיה

מחקר אחד שבדק את השפעת אסטזנטין על דלקת התבצע על קבוצת אנשים ללא מחלות ידועות או עם תרופות במינון יציב וקבוע. כל האנשים היו בין גיל 40-60. משתתפי המחקר לקחו 12 מ"ג אסטזנטין ביום או פלצבו (שמן חריע) במשך 8 שבועות. ערכי CRP (אחד המדדים לדלקת בגוף) נבדקו בתחילת ובסוף המחקר. התוצאות היו חד משמעיות: בתום תקופת המחקר הקבוצה שלקחה אסטזנטין הראתה ירידה ממוצאת של 20.7% בערכי הדלקת בעוד שבקבוצת הביקורת לא נראתה שום ירידה.

CRP הוא סמן חזק מאוד לדלקת, אשר בהצלבה עם ערכי כולסטרול גבוהים משקף את הסיכון למחלות לב. מומלץ להוסיף אותו לשגרת הבדיקות התקופתיות שלכם. מדובר בבדיקת דם זולה ופשוטה הניתנת בקלות בכל קופות החולים.

מהקליניקה

אל הקליניקה שלי הגיע גבר בן ארבעים לצורך טיפול ברמות שומנים מעט גבוהים שהתגלו בבדיקות שגרתיות (LDL 185, HDL 35, טריגליצרידים 220). במהלך התשאול התברר שהוא סובל מעוד כמה דברים שהרופא שלו לא התייחס אליהם כמו: ערכי CRP של 1.2 (דלקת מתונה), רמת סוכר בדם של 97, תחילתה של כרס ודלקת קלה בברך ימין שבאה והולכת לסירוגין.

חשוב לציין שכל אחד מהנתונים האלו בפני עצמו אינו חמור, אולם כולם יחד מציירים מצב של דלקת רב מערכתית ותחילתו של סינדרום X. חשוב במיוחד לומר ששילוב של אותה דלקת עם ערכי הכולסטרול המעט גבוהים הופכים את הסיכוי למחלות לב לגדול בהרבה.

התאמתי לו תפריט אנטי דלקתי (טבעונות המבוססת על הרבה עלים וספירולינה שמידע לגבי ערכיה ניתן למצוא כאן, למי שמאוד רוצה לדעת) וכדי להאיץ את התהליך נתתי לו אסטזנטין במינון גבוה (בשלושת השבועות הראשונים 18 מ"ג ולאחר מכן 12 מ"ג) כדי שיעזור גם להפחתת הדלקת וגם כדי שינטרל את הרעלים המשתחררים במהלך השינוי התזונתי.

בתוך 3 חודשים השינוי היה גדול, הכרס ירדה, הכאב בברך נעלם, רמת האנרגיה (שהוא לא הזכיר כלל כבעיה) שלו עלתה וכמובן שבדיקות הדם שלו השתפרו פלאים.

עוד כמה דברים "קטנים" שאסטזנטין עושה


מגן מפני קרינה של השמש
מגן על העיניים
משפר את מראה העור
מחזק את מערכת החיסון
מגן על המוח מפני דמנציה ואלצהיימר
מגן על המוח מפני שבץ, עוזר להתאוששות מהירה יותר
מסייע לשיפור הפרעות קשב וריכוז
מפחית סיכון לסרטנים מסוגים שונים ומסייע לטיפול
תורם לאיזון רמת הסוכר בדם
משפר פוריות של גברים ונשים
משפר את הכושר הגופני

אילו מוצרים קיימים בשוק?

אסטזנטין הוא אחד התוספים המובילים במחקר בשנים האחרונות מאחר והוא מתפקד גם כנוגד חמצון חזק וגם כנוגד דלקת רב עוצמה. הוא בעל פעילות רפואית חזקה ומגוונת מאוד.

בישראל קיימים מוצרי אסטזנטין לכמה חברות, אשר שונות במינון ובמקור של החומר. המינונים נעים בין 4-6 מ"ג בכמוסה. יש לשים לב כמה כמוסות יש באריזה ולחשב כמה בסופו של דבר עולה כל מ"ג של אסטזנטין (סביב חצי שקל לאסטזנטין מאיכות טובה).

מעבר למינון, יש לוודא שמדובר באסטזנטין ממקור של אצה וכי  הוא מגיע בקפסולה של סופטג'ל ולא כמוסה המכילה אבקה ובטח שלא מומלץ להתקרב למוצר שמגיע בתוך סירופ (כתבתי עליו בבלוג שלי). הסוגיה האחרונה והסבוכה ביותר היא סוגיית האיכות.

אני באופן אישי עובד עם ביואסטין של ג'מוקה שמגיע במינון של 6 מ"ג בכמוסה ומיוצר ע"י סיאנוטק שהיא חברה מהוואי שהיא חלוצה בגידול וטיפוח של האצה כבר מעל 20 שנה. בנוסף חלק גדול מהמחקרים שנעשו בעולם על אסטזנטין נעשו עם הפורמולה הפטנטית של חברה זו. (בבדיקה קצרה מסתבר שגם המחקר שהזכרתי לגבי הדלקת).

 

קפסולות סופטג'ל צמחי של חברת ג'אמוקה


טיפים לסיום

תעשו בדיקות דם תקופתיות מדי שנה. אני שולח כל אדם שמגיע אלי לבדיקות (כולל ילדים) ולא פעם מתגלות בעיות במצב ראשוני שאין עדיין שום אינדיקציה אחרת לגביהם.

תשתמשו אך ורק בחומרים באיכות מעולה. לא תמיד זה הכי זול, אבל זה עובד הכי טוב.

 

 

 

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. איתן בן מיור

  אסטזנטין לא נחקר בהריון ובהנקה ולכן אין אישור כללי לשימוש במצבים אלו.
  באופן פרטני ולהתוויות ספציפיות אולי הייתי ממליץ אחרת.
  בכל אופן צריך להתחשב בכך שהתוסף משפיע על האיזון ההורמונלי של הורמוני המין הזכריים (שקיימים גם אצל נשים) וגם יכול להשפיע על איזון לחץ הדם ורמות הסוכר (משפיע לטובה אך בכל זאת משפיע).
  בקיצור רצוי להתייעץ עם רופא או מטפל לפני לקיחה בהריון או הנקה.

  בכל מקרה לתוסף אין סכנה לנזק לעובר, כך שאם את לוקחת את התוסף ונכנסת להריון אל תדאגי…

 2. תמר

  כתוסף או רק על פי הנחיות לאחר בדיקות דם?
  שאלה שניה – כחומר המופק מאצה שיש בה יוד אני מניחה, האם יש התוויית נגד למי שנוטל אלטרוקסין לתת פעילות של בלוטת התריס?
  שאלה שלישית אם יורשה לי – היכן ניתן להשיג?
  כתבה מרתקת. תודה רבה.

 3. מטופלת של רופא טבעוני

  היי אני מטופלת של רופא טבעוני לא אזכיר את שמו שלא יחשבו שאני עושה לו "פרסום"
  קיבלתי את התוסף לפני חצי שנה ומאז השתפרו כל הסימנים מהם סבלתי כולל
  דלקת עיניים וראייה מרחוק ….
  קניתי את התוסף בהמלצתו בניצת הדובדבן
  ממליצה מאוד …

 4. איתן בן מיור

  אפשר לקחת אסטזנטין באופן יומיומי. גם במינונים גבוהים מאוד, אפילו פי 10 מההמלצה לא נצפתה רעילות או תופעת לוואי.
  אין צורך בבדיקת דם כדי לקחת את התוסף, אלא אם את מעוניינת לראות שיפור במדדים ספציפיים של הבדיקות (כמו דלקת או כולסטרול) ואז כדאי לבצע בדיקת דם לפני השימוש ולאחר תקופה כדי לראות את השינוי.

  האצה אינה מכילה יוד, כך שאין שום בעיה עם אנשים הרגישים ליוד. לא כל האצות מכילות יוד…

  את התוסף ניתן להשיג ברשתות הטבע (עדן, ניצת הדובדבן ואניס) ובמרבית בתי הטבע הפרטיים.

 5. מרווה

  שלום,

  מהו המינון המומלץ לביואסטין של ג'מוקה לגיל 64 עם כולסטרול גבוה המאוזן ע"י סטטינים(20 מ"ג) עם מדדי דלקת גבוהים מעט מהנורמה.האם יש התוויה בקשר לנטילת התוסף? ( על קיבה ריקה או עם האוכל? וכו')
  תודה

 6. דנית

  אפשר/מומלץ לחולי פרקינסון?
  איזה מינון?

  צריך לעשות הפסקה בלקיחה אחרי פרק זמן ?

  הגוף "מתרגל"? ההמלצה היא לקחת למעשה כל החיים או בתקופות מסויימות ?

  רוב תודות!

 7. רחל זאבי

  האם אפשרי לחוי קרוהן לצרוך את האסטזניטין (כנוגד דלקת) ואם כן באיזה מינון?

 8. גלי

  האם קיימות קונטרה אינדיקציות לתוסף?
  תודה 🙂

 9. מירי

  האם יש דרך לרכוש את הכמוסות במחיר המוזל ולא בכנס?
  ת

 10. אסך

  האם המוצר מדלל דם ברמה הסויימת ?