loading
loading

הסוד הרדיקלי לתזונה בריאה

מאת: ורדית כהן
זמן קריאה: 5 דקות
בפעם הראשונה, אחת ממומחיות הטבע והבריאות הגדולות בישראל חושפת את הדרך העוצמתית החדשה של 2018 לפיתוח תזונה בריאה ועשירה, כמו שלא קיימת באף סופר
אביבית ברקוביץ', סיורי ליקוט
loading

"יכול להיות שכבר שמעת על זה – על אחד מאותם דיווחים מטרידים שחושפים מדי יום עובדות מטרידות על תעשיית הפירות והירקות שלנו. ריסוס, הדברה, רעלים, הנדסה גנטית – מסתבר שאת כל אלה צריך לעבור כל פרי וירק שמגיעים מהשדה אל הסופרמרקט בדרך לצלחת שלנו.

ואני, בתור מי שחיה את עולם הטבע ואת עולם התזונה עוד מאז שהייתי ילדה קטנה, שואלת את עצמי: האם ככה צריכים להיראות הפירות והירקות שאנחנו נותנים לעצמנו ולילדים שלנו לאכול? האם אלה הפירות והירקות שיעניקו לנו את הוויטמינים והמינרלים שיישמרו על בריאות העור, הלב, והעצמות שלנו?

מבחינתי, ומבחינת שורה ארוכה של מומחים בתחום, אין בכלל שאלה. מי שרוצה להשיג לעצמו תזונה בריאה באמת, צריך להתחיל קודם כל בלהסתכל במעט יותר חשדנות על הירקות והפירות שהוא רואה בסופר, כי לצערי, הם כאמור לא באמת כאלה "בריאים" ו"טבעיים" כמו שמשווקים לנו אותם.

זה נשמע מדאיג ביותר. מה לדעתך צריך לעשות מי שמבין את המצב, ובכל זאת רוצה שהפירות והירקות שלו יהיו בריאים באמת?

פשוט מאוד. הכל מתחיל בהנחת יסוד שהיא "האני מאמין" שלי. אני מאמינה שכל מה שגוף האדם צריך נמצא בטבע. זאת אומרת שלא משנה איך אנחנו, בני האדם, ננסה לעצב ולהנדס את האוכל שלנו – האוכל הטבעי והאותנטי שנמצא ביער שליד הבית תמיד, אבל תמיד, יהיה בריא יותר ומתאים יותר למה שהגוף שלנו צריך. ואם זה ככה – אז למה לא להשתמש במה שהטבע נותן כדי לחיות טוב יותר, ובריא יותר?

אביבית: "באמת שהייתי רוצה להגיד שהכל בסדר, ושאתם יכולים להמשיך לאכול את הפירות והירקות המרוססים בסופר. אבל למה לעשות את  זה אם במרחק של 10 דקות נסיעה מכם אפשר למצוא אוכל הרבה יותר בריא?"

אולי יעניין אותך גם:

נשמע מעניין. אז מה צריך לעשות כדי לקבל את כל הבריאות הזאת?

פשוט מאוד. כדי שזה יקרה, צריך לעשות כמה דברים. האחד זה קודם כל לקום מהספה ולעזוב לכמה דקות את המחשב או הסמארטפון. הדבר השני זה לצאת מהבית, וללכת לכל מקום שבו אפשר לראות קצת ירוק בעיניים – בין אם זה ביער מחוץ לעיר או אפילו בפארק השכונתי. הדבר השלישי והכיפי ביותר הוא להתחיל לאסוף – ללקט – מהצמחים שסביבך ופשוט להביא אותם הביתה.

את מתכוונת לליקוט צמחים? על זה כל הסיפור? זה נשמע יותר כמו משהו נמצא בתחום אגדות העם מאשר כתחום תזונתי רציני.

זו טעות קשה. הרעיון הזה, והדעות הקדומות חסרות הביסוס שמתלוות אליו, מונעות לצערי מהמון אנשים לשדרג את הבריאות שלהם, וזה חבל. כי אלפי האנשים שנחשפו עד היום בארץ לעולם הליקוט, כבר הבינו שהליקוט הוא בעצם הדרך הכי קלה, יעילה ובריאה לספק לגוף את המזון הכי טרי ובריא, ולהשאיר מחוץ לגוף את חומרי הריסוס שיש בירקות ובפירות הרגילים בסופר. אז כל הספקנים, המזלזלים ובעלי הדעות הקדומות יכולים לחשוב מה שהם רוצים, אבל כל מה שצריך לעשות זה רק לצאת פעם אחת לטבע – ואז תתגלה כל האמת.

נחשף לזמן מוגבל: מה קרה כשהמומחים הגדולים ביותר בעולם לתזונה טבעית פגשו במזון הטבעי שגדל לך ליד הבית – ואיך זה יכול לעזור לך לניקוי רעלים עוצמתי כבר מהארוחה הבאה שלך?

רגע, איך אפשר לדעת אילו צמחים אני יכול ללקט? הרי יש גם צמחים רעילים שאסור אפילו לגעת בהם.

נכון מאוד. אבל הדבר היפה לדעתי הוא שבניגוד לדעה הקדומה שהצגת קודם, תחום הליקוט מבוסס על ידע משולב מכמה תחומים של מדע מדויק: ביולוגיה, כימיה, בוטניקה, אנטומיה. בגלל זה אפשר לומר שליקוט היא כמו כל מקצוע שמבוסס על מדע מדויק – ברגע שלומדים איך הוא עובד, הוא נהיה ממש פשוט וקל לביצוע.

אביבית ברקוביץ', סיורי ליקוט

אביבית: "כמעט בכל יום אני מקבלת מתלמידים שלי הודעות תודה כנות, עם סיפורים מרגשים על איך היציאה לטבע וקורס הליקוט שהם עברו אצלי שינו את החיים שלהם"

מעניין מאוד. כשאת אומרת את זה ככה, האפשרות ללמוד איך מלקטים בטבע מתחיל להישמע מעניינת. אבל האם תחום הליקוט באמת מתאים לכל אחד?

ממש לא. בעיני, תחום הליקוט הינו, וצריך להישאר, נישה מיוחדת. הוא מתאים בדרך כלל לקבוצות אוכלוסייה מאוד ספציפיות, אפילו הייתי אומרת אקסלוסיביות. אנשים שמגיעים לתחום הליקוט מבינים שהם מיוחדים, שיש להם אחריות גדולה ושחייבת להיות להם אהבה אמיתית לטבע סביבם. בדרך כלל זה בעיקר עניין של אופי טוב. מי שאין לו את זה – אני ממליצה לו שלא יתקרב לתחום הליקוט.

טוב לדעת. אז איזה טיפ את יכולה לתת לאותם קוראים נלהבים שמעוניינים כבר בסוף השבוע הקרוב לצאת ליער וללקט צמחים לארוחה הבאה שלהם?

העצה הכי חשובה שאני יכולה לתת לכם היא להיות מאוד זהירים ושקולים כשיוצאים ללקט, ולא לצאת ללקט לבד אם לכם ניסיון או מדריך מנוסה ומוסמך לצדכם. צריך המון ידע בתחום לפני שיוצאים ללקט לבד, כי לצאת ללקט לבד בלי ניסיון יכול בקלות להוביל אתכם, למשל, למצב שבו אתם בוחרים לקטוף חלילה את הפטרייה הרעילה במקום את הפטרייה הטובה והבריאה ומסכנים את חייכם. לא נעים בכלל.

ובנימה קצת יותר אופטימית, כדאי לחפש מומחים לליקוט שיספקו לכם לא רק ידע בליקוט, אלא גם יציעו לכם סיור ולימוד שמשולבים עם ארוחה. מי שמציע סיורים כאלה בדרך כלל גם מספק בסופם בונוס מפתיע – ארוחת גורמה של שף מומחה שלוקח את כל מה שקטפתם לאורך היום, ומכין לכם ארוחת מלכים. זה לבד שווה לפעמים את כל הסיור.

ואיך אפשר להשיג את המומחיות שתעזור לי לזהות אילו צמחים ראויים למאכל ואילו ממש לא מומלצים לנו?

את המומחיות שתאפשר לכם ללקט בביטחון ובראש שקט אפשר להשיג בשתי דרכים: הדרך הקלה והמהירה שכל אחד יכול להיכנס אליה היום, היא פשוט להצטרף לסיורי ליקוט שיוצאים מדי כמה ימים ממקומות שונים בארץ.

לחילופין, הדרך המספקת והמאתגרת, היא להטמיע בעצמכם את הידע והכישורים של מומחי הליקוט, דרך הצטרפות לקורסים שידריכו איך להפוך למומחי הליקוט בעצמכם. זו כבר אפשרות שלא פתוחה לכל אחד, אלא מתאימה בעיקר לקבוצה אקסלוסיבית של אנשים רציניים, שרוצים באמת להרוויח ידע ברמה הגבוהה ביותר. אבל מניסיון – זה שווה את המאמץ, כי האנשים האלה מקבלים לעצמם כוח אדיר לידיים, כשהם מפתחים את היכולת לראות את העולם סביבם בצורה אחרת לגמרי בהשוואה לשאר האנשים סביבם, שנשארים אדישים לסודות המדהימים של הטבע סביבם.

 אז איך אפשר ללמוד ממך עוד לפני שיוצאים לשטח?

בשביל המתלבטים ביניכם, שרוצים ללמוד עוד על הנושא, אני מצרפת לך כאן קישור לסדרת סרטונים חינמית לזמן מוגבל שתעזור לכם להרחיב בצורה משמעותית את ההיכרות שלכם עם העולם המופלא של תחום הליקוט.

בסרטונים האלה אני הולכת ללמד אותם איך בעזרת כמה צמחים פשוטים שצומחים לכל אחד מאיתנו מתחת לבית, כל אחד יכול לפתח בעצמו את הבסיס להיות מלקט מתחיל, ולשדרג את הארוחה הבאה שלו לרמות בריאות וטעם שרוב האנשים לא יזכו להכיר אף פעם.

לפני שהיא יורדת מהאוויר: למי שרוצה   לקחת כבר היום את הצעד הראשון – לחצו כאן וקבלו הצצה נדירה לעולם חדש של בריאות שלא הכרתם עד היום!

אביבית ברקוביץ', סיורי ליקוט

אביבית: "כמעט בכל יום אני מקבלת מתלמידים שלי הודעות תודה כנות, עם סיפורים מרגשים על איך היציאה לטבע וקורס הליקוט שהם עברו אצלי שינו את החיים שלהם."

לקריאה נוספת:

– הצצה נדירה: בזמן שכל העולם רודף אחרי אצות אקזוטיות בדרום אמריקה, מדריך חדש מציג את 7 מזונות העל שצומחים כבר שנים מתחת לאף שלנו, ויכולים להיות על הצלחת שלך, כבר בארוחה הבאה שלך!
– ללא מרשם רופא: אחרי שהערכים התזונתיים נעלמו ממדף הפירות והירקות בסופרמרקט, אלפי ישראליים כבר גילו מחדש את הדרך המהירה והקלה לבריאות העור, הלב והעצמות בסוג חדש ולא צפוי של מזון-על עוצמתי, שנחשף כעת באופן נדיר. מראה לאלפי ישראלים איך לקחת 7 מזונות על שקריטיים לחיזוק הלב, העור והעצמות, ושצומחים כבר שנים מתחת לאף שלך… ואיך להשיג אותם לעצמך עם טריק קטן
– גם לכם נמאס להיות תלויים בסופרמרקט ובתוספי תזונה בשביל הבריאות שלכם? מסתבר שלקבוצת מומחים מצומצמת ומפתיעה מהמזרח הרחוק יש חדשות שאתם מאוד רוצים לשמוע.

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. רותי וקסמן

  מעניין. אבל אם כל כך מעט אנשים יכולים להיות מלקטים, למה לא לקנות מהמלקטים?

 2. רות

  רעיון מבריק רק 2 בעיות יש…אין ברכה בליקוט צמחים בשבת (יש איסור לקטוף) ובטח ובטח לצרוך עלים נגועים בחרקים קטנים …לא ניתן לראותם בעין וזה ממש לא כשר.
  אז ליהודים זה קצת בעייתי

 3. מרים שני

  איך תוכלי לזהות את "המלקטים הלא רצויים"?