SunnyDew_Fly
SunnyDew_Fly

הגיל השלישי בראי האיורוודה - תזונה וצמחים

מאת: טלי מסריק, מטפלת איורוודית בכירה
זמן קריאה: 3 דקות
כיצד החלוקה לחמשת היסודות שבבסיס הגישה האיורוודית עוזרת לנו להתמודד עם תקופות החיים השונות? מהם היסודות הדומיננטיים בכל אחת מהתקופות ומה מומלץ לנו דווקא כאשר אנחנו חוצים את גיל 60?
תזונה לגיל השלישי

תזונה נכונה מגיל 60, צילום: 123RF

Bari13_Inside

איורוודה משמעותה בסנסקריט – "מדע החיים", מדע הוליסטי העוסק בכל רבדי החיים, שימור הבריאות, ריפוי מחלות, חברה ורוחניות. על פי האיורוודה היקום מורכב מחמשת היסודות מרחב, אוויר, אש, מים ואדמה ולכל יסוד יש איכויות ומאפיינים. האדם כחלק מהיקום גם הוא מורכב מחמשת היסודות אך בכל אדם היסודות מתבטאים ביחסיות שונה הקובעת את טבעו ומייחדת אותו מאחרים. לחמשת היסודות יש השפעה ישירה על מצבינו הבריאותי וכל גורם המפר את היחסיות הטבעית שלהם בגוף יוציא אותנו מאיזון ויגרום למחלות. חלוקה לחמשת היסודות היא בסיס התיאוריה האיורוודית והיא מתקיימת גם ביחס לזמן, לשעות ביממה ולתקופות גיל בחיים. על פי האיורוודה החיים נחלקים לשלוש תקופות כאשר בכל אחת מהן יסודות דומיננטיים אחרים.

 טבלה

בגיל השלישי לאיכויות המרחב והאוויר יש השפעה ניכרת על מצב הגוף והן יתבטאו באופנים מוכרים:

קלות – דלדול של מסת השריר ודלדול של רקמת העצם, רזון ותת משקל, שינה קלה ומועטה.

ניידות – חוסר יציבות ונטייה ליפול, מפרקים לא יציבים, מחשבה מפוזרת וחוסר ריכוז.

חספוס – עור, שיער וציפורניים מחוספסים וסדוקים, מפרקים מתפוקקים.

יובש – עור יבש, פה ושפתיים יבשים, נטייה לעצירות ויובש במעיים, צרידות.

קור – קור בקצוות הגוף, וכמיהה כללית לחום.

עדינות – חרדה ותחושת פחד, רעידות, פגיעות של הגוף נפשית ופיסית.

האיורוודה רואה בגיל השלישי תהליך טבעי ברצף החיים ומתייחסת לתופעות הגיל כאל מחלה שניתן לטפל בה ולהאט תהליכים אך לא ניתנת לריפוי. הטיפול לגיל השלישי נעשה בעזרת כלים טיפוליים שאיכויותיהם מנוגדים למאפייני יסודות המרחב והאוויר:

טיפולי שימון והזנה חיצוניים ופנימיים, תזונה חמה עם מרכיבים קלים לעיכול, צמחי מרפא מיוחדים לחיזוק כללי וצמחים מיוחדים לטיפול במחלות ספציפיות.

טיפולי תחזוקה  חיצוניים

עיסוי איורוודי "אביהנגה" – עיסוי הנעשה לכל הגוף עם שמן חם, על פי המסורת העסוי נעשה עם שמן שומשום או עם שמנים רפואיים לטיפול בבעיות ספציפיות. העיסוי יעיל בהזנת העור ומניעת יובש, עוזר בסיכוך המפרקים ומקל על התנועה, מפיג כאבים ומרגיע.

"שירודהרה" – ניסוך של שמן על אזור המצח בין הגבות מקום "העין השלישית". לטיפול בבעיות שינה, הרגעה, שיפור הזיכרון והריכוז.

תזונה

אוכל טרי ואיכותי, הארוחות צריכות להיות מבושלות וחמות בכדי להקל על תהליכי העיכול והספיגה. מרכיבים מומלצים:

דגנים: אורז בסמטי, שעורה, כוסמת, שיבולת שועל, כוסמין.

קטניות: קטניות קטנות שהן קלות יותר לעיכול, כמו עדשים לסוגיהם, במיוחד עדשי מאש קלופים, פולי אדזוקי.

לתבשילים יש להוסיף תבלינים: זרעי כמון, זרעי שומר, זרעי כוסברה, פלפל שחור, ג'ינג'ר יבש או טרי, קינמון, הל, מלח הימלאיה. התבלינים בנוסף לטעם שהם מוסיפים לאוכל הם גם עוזרים בתהליכי העיכול ומונעים גזים ותחושת כבדות.

פירות וירקות גם הם רצוי שיהיו מבושלים או אפויים.

שומנים: גהיי – חמאה מזוקקת, הגהיי הוא שומן טהור מן החי העוזר בעיכול, מזין מאד, משפר תפקוד מערכת העצבים והזיכרון.

צ'אבן פראש (Chyavanaprasa) – פורמולת חיזוק מסורתית העשויה כריבה טעימה המכילה דבש, גהיי וצמחי מרפא, במיוחד צמח האמלקי העשיר מאד בוויטמין C. הפורמולה תומכת כללית במערכות הגוף במיוחד בלב ובמערכת הנשימה, מחזקת את כוח העיכול, משפרת את מערכת החיסון.

צמחים וחומרים מחזקים

אשווגנדה (Withania somnifera) – צמח לחיזוק כללי, יעיל מאד לטיפול במצבי תשישות, בעיות
שינה, מרגיע ותומך במצבי לחץ רגשיים.

אמלקי (Emblica off) – הצמח העיקרי בפורמולת צ'אבן פראש, צמח חשוב בהאטת תהליכי הזדקנות, מחזק כללי, משפר את ספיגת המזון, משפר ספיגת ברזל בגוף, מחזק מערכת חיסון, משפר את הראיה, מחזק את רקמת השריר, מונע האפרת שיער.

הריטקי (Terminalia Chebula) – צמח המיוחסות לו סגולות רפואיות רבות. הצמח נלקח כחליטה או כאבקה לעיתים רבות בשילוב חומרים או צמחים נוספים. שימוש נפוץ בו להסדרת התנועה של מערכת העיכול וטיפול בעצירות.

פיפלי (Indian Long Pepper) – צמח מחמם המשמש במיוחד למערכת הנשימה, משפר עיכול וספיגה, תומך במערכת העצבים, מפחית חרדה ופחד, משפר זיכרון.

סילהג'יט (Shilajit) – נחשב כחומר היכול לרפא את כל המחלות. חומר בצבע חום שחור הנוצר בין סלעים ובמערות בהרי ההימלאיה. הסילהג'יט מחזק כללי לכל הגוף, מאט תהליכי הזדקנות, משפר הרגשה כללית, מעניק אנרגיה  ומחזק את מערכת העצבים, עוזר באיחוי עצמות שבורות, סוכרת ובעיות במערכת השתן.

אפר זהב (Swarna Bhasma ) – לחיזוק כל הרקמות ושיפור הבריאות באופן כללי, הארכת תוחלת החיים, חיזוק מערכת העצבים והנפש, שיפור הזיכרון והאינטליגנציה, מחזק במיוחד את רקמת השריר.

טלי מסריק, מטפלת איורוודית בכירה

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו