amorphicalMag_Fly
SexyDiet_Fly

אורגניל'ה, הגן הכי אורגני

מאת: מירב ולירון לסר
זמן קריאה: 3 דקות
כשמירב ולירון התייאשו מלמצוא גן מתאים לילדה שלהם בת ה-5 שאלרגית לחלב, הם הקימו גן כזה בעצמם. במקום מיץ פטל יש שייקים ירוקים ובמקום בייגלה מנשנשים ברוקולי. סיפור מרגש על מציאות שמולידה חלום
Bazelet_Article

ללא צבעי מאכל – מאיה שלנו אובחנה בגיל  5 חודשים כאלרגית לחלב. בחירת גן לילד היא תהליך חשוב ומרגש לכל הורה, אך לנו, כהורים למאיה שאלרגית לחלב גם במגע, בחירת מסגרת לימודית מתאימה הייתה עניין קיומי ממש.

כשהתחלנו עם החיפושים עמדו לנגד עיננו שני קריטריונים עיקריים:
1. נכונות הגן להתמודד עם האלרגיה של מאיה והסכמה לתת טיפול תרופתי במידת  הצורך.
2. תזונה בריאה כמו שאנחנו אוכלים בבית.

לא עבר זמן רב עד שגילינו שלא קיימת, ולו מסגרת אחת, העונה לצרכים של ילדים בעלי אלרגיות, וכן שלא קיים גן שאוכלים בו אך ורק אוכל בריא.

וכך, בלב מלא חששות, רשמנו את בתנו לגן היחיד שהצוות בו הפגין אהדה רבה למצב ונכונות לשמור על מאיה שלנו רחוקה מחלב, ועם הבטחה לעשות כל מאמץ אפשרי. קיווינו לטוב.

אך לצערנו הדבר לא עמד במבחן המציאות. כבר ביומה הראשון בגן, ולאחר שעה וחצי בלבד, הופיעה אצל מאיה תגובה אלרגית חריפה, כנראה בעקבות משחק משותף עם ילד שאכל דבר מה חלבי דקות ספורות קודם.

מעט נתונים על אלרגיה בילדים: כ-5% מכלל הילדים אלרגיים. כ- 2%-3% מהילדים אלרגיים לחלב. קיימות אלרגיות רבות מלבד אלרגיה לחלב שגם הן נפוצות: בוטנים, ביצים, שומשום ועוד.

בחלק מהמקרים, תגובה אלרגית יכולה להתעורר גם במגע חיצוני של האלרגן בגוף, כמו אצל מאיה. תגובה אלרגית יכולה להתבטא בכאבי בטן עזים, נפיחות, אודם, גרד, פריחה, קוצר נשימה, ובמקרים קשים אף לחנק. אופן הטיפול הוא בטיפות, כדורים, הזרקות סטרואידים ועוד. במקרים מסוימים הילד נזקק לטיפול ואשפוז בבית החולים ובמקרים קשים במיוחד מבצעים בילד החייאה.

אלרגיות עשויות לחלוף עם הגיל, אולם, יחד עם זאת, חשיפה לאלרגן עלולה לקבע את האלרגיה, כך שככל שילד ייחשף לאלרגן וייפתח תגובה אלרגית, הסיכוי של האלרגיה להיעלם פוחת.מאחר וקשה מאוד לשמור על סביבה נקייה מחלב ואלרגנים שונים, ילדים אלרגיים הנכנסים ללמוד במסגרות רגילות, מבודדים מילדים אחרים בשעת ארוחות ובגיל צעיר אף בשעת משחק. במקרים רבים, הורים (לרוב – אימהות) נשארים עם הילד בבית עד גיל מאוחר (3 שנים ויותר).

אין צורך להכביר במילים עד כמה הבידוד פוגע בילד ובייחוד בתקופה חיים זו, שהיא קריטית וחשובה להתפתחותו התקינה מהבחינה הקוגניטיבית, הנפשית ועוד. כמובן שהחלטה כזו פוגעת גם בהכנסה של המשפחה מאחר ורק הורה אחד מפרנס, ונוסף על כך יש כאן ויתור על קריירה ועל הגשמה עצמית של ההורה שעוצר את חייו כדי לטפל בילדו שבריאותו הגופנית והנפשית יקרה מכל.

אם אין גן, נקים גן

לאור כל זאת, ולאחר השקעת מחשבה רבה, החלטנו להקים גן שיתאים לילדים כמו מאיה שלנו, ושייתן מענה לצורך הבסיסי של ילד להיות בחברת בני גילו ולקבל תנאים שמאפשרים לו להיות בטוח מבחינה בריאותית ונפשית. ויאפשר לנו,  ההורים, להיות רגועים ולצאת לעבוד בידיעה שילדנו בידיים טובות ובסביבה בריאותית שלא תסכן אותו.

בנוסף, כמשפחה שדוגלת באורח חיים טבעוני ובריא במיוחד, החלטנו שהתזונה שתהיה נהוגה בגן תתבסס על אוכל בריא וטבעי, עם אפשרות לטבעונות למי שחפץ בכך. (דגש על הרבה פירות וירקות אורגניים, נבטים שאנחנו מנביטים, דגנים מלאים ואורגניים, והכל מזין, בריא וטרי).

האוכל המזין לא היה הקריטריון היחיד. בתהליך הקמת הגן הצבנו לעצמנו רף גבוה בקריטריונים נוספים: בחירת מבנה רחב ידיים עם חצר גדולה שיאפשרו לילדים מרחב פעילות ותחושת חופש, שיפוץ המבנה ע"מ שיתאים מבחינה בטיחותית ואסתטית לגן ילדים. אבזור הגן בכל הציוד הנדרש כדי לספק סביבה לימודית עם גירויים התפתחותיים מתאימים, והחשוב מכל, צוות ברמה גבוהה שיוכל לספק מענה רגשי ופדגוגי הולם לילדים המתוקים שמבלים את רוב שעות היום שלהם בגן.

לאחר שנה בדיוק, בספטמבר 2009, פתחתנו את גן אורגניל'ה שלנו. זו היתה שנה עמוסה ומאתגרת, שכן, מעבר לכך שפתיחת עסק עצמאי, שמצריך השקעת כסף רב, ובחינה מדוקדקת של כל הסיכונים הכרוכים בכך הינם עניין לא פשוט, לא היה לנו רקע בתחום החינוך ובהקמת מסגרות לגיל הרך בפרט. נדרשנו לעבודה מאמצת ורבה שכללה הסבת קריירה שלי מכלכלנית לאשת חינוך (עברתי קורס מטפלות, קורס עזרה ראשונה והשתלמויות שונות), מציאת מבנה, ראיונות אין ספור למציאת אנשי צוות משובחים מהשורה הראשונה, והבנה מעמיקה של מה שנקרא "גן פרטי".

לשמחתנו, פגשנו אנשים טובים בדרך, שעזרו לנו לעשות את זה יותר נכון וקל, ביניהם ארז פדלון, יועץ עסקי שהגיע עם כל הלב והנשמה, בנוסף לידע המקצועי, ונתן לנו טיפים ומלווה אותנו עד היום, אורי מאיר-צ'יזיק, התזונאי  וההיסטוריון שקרא על רעיון פתיחת הגן והאמין בנו, עזר לנו לבנות את התפריט בגן והעביר הרצאות על תזונה בריאה להורים, ועוד אנשים יקרים שהפכו להיות חברים.

מה שהנחה אותנו לאורך כל הדרך, ובייחוד ברגעים בהם נדמה היה שהכל יישאר בגדר חלום, הוא הידיעה שנוכל לספק למאיה שלנו מקום טוב לגדול בו וכן תחושת השליחות הציבורית. לאורך כל הדרך זכרנו שאנו חלוצי דרך בתחום, ושהרעיון להקמת הגן נולד מתוך צורך המשותף להורים רבים, הן בנושא האלרגיה, והן בנושא התזונה הבריאה.

לא רק לטבעונים

אז כמו כל עסק התחלנו בקטן. פתחנו את השנה הראשונה עם 10 ילדים וסיימנו אותה עם 18. את שנתנו השנייה פתחנו עם 28 ילדים בשלוש קבוצות גיל נפרדות (מגיל שנה עד גיל 4 וחצי.) כשבחלוקה סטטיסטית כ-40% מהם אלרגיים ו-60% פשוט התאהבו….

לאור ייחודו של הגן שלנו, משכנו אלינו הורים מערים שונות בארץ, שעברו לרעננה מת"א, ר"ג, נתניה, מודיעין ועוד, או עושים כברת דרך מדי יום כדי להיות חלק מהגן.

שינוי הוליד שינוי, וכיום, אני לומדת בבית ברל גננות לגיל הרך, יחד עם העבודה בגן, בניסיון להמשיך ולשכלל יכולות שגיליתי בי תוך כדי העבודה כגננת.

מעבר להנאה בלראות ילדים שאוהבים לאכול ברוקולי וקינואה, ושותים שייקים ירוקים,  אנחנו מרגישים שהצלחנו למצוא נוסחה לגן איכותי, שהקצב בו אחר, האווירה רגועה, והילדים שמחים לבוא כל בוקר.

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. רותי'לה

  זה רק מראה שהכל אפשרי עם קצת רצון ונכונות. כל הכבוד על היוזמה !

 2. רחל

  מי שמאמין בעצמו ובדרכו מצליח.בטוחתני שתמשיכו בדרך הנכונה.

 3. טל

  כל הכבוד על היוזמה , וחבל שלא כל הגנים כאילו , מי צריך את מוצרי החלב בכלל, ההרגלים שאתם מקנים לילדים בתזונה נכונה כבר שווה את ההמצאות בגן . אני בטוחה שגם דרך החיים שאתם מקנים להם טובה לא פחות , כן ירבו כמותכם

 4. הילה

  על ילדיהם.
  ככה זה צריך להיות, ממש משמח לקרוא.

 5. ענת

  גן 'אינדיגו' ברעננה, משלב תזונה אורגנית ובריאותית וגם מסגרת מכילה אוהבת ומכבדת עבור ילדינו הרוחניים – הללו ניחנו בחכמה, יצירתיות ורגישות. אנו דואגים לגוף ולנפש ומעניקים יחס הוליסטי לכל ילד מאפשרים לו התפתחות שתהיה מותאמת לאופיו לצרכיו.

  https://www.zetov.info/adv/gan-indigo.htm
  בהצלחה לכולנו. כל יוזמה כזאת היא אכן מבורכת.

 6. טלי

  אחלה וזמה, בכלל חינוך דור העתיד לתזונה יותר טובה מאוד חשוב……..

 7. בינה

  שבדיוק מפריכים את הכותרת שנתת להם.

  נראה שאתה במסע הכפשה אישי שאיננו מתחשב בעובדות….

  טוב. יש גם אנשים כאלה.
  מה לעשות.