Bari13_Fly
barimax_3dage_Fly

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia)

מאת: את ד"ר ג'יימס באלך (M.D) וד"ר מארק סטנגלר (N.D)
זמן קריאה: 2 דקות
המלצות לתזונה בריאה בנושא פיברומיאלגיה - דאבת מתוך "האנציקלופדיה החדשה לריפוי טבעי"
SunnyDew_Inside

מזונות מומלצים

אמצו הרגלי תזונה נבונים המבוססים על מזון מלא ולא על מזון מעובד או משומר. הגדילו את חלקם של הירקות הטריים או המבושלים קלות בארוחותיכם. הרבו במיוחד באכילת ירקות עליים ומזונות אחרים העשירים ברכיבים וסיבים תזונתיים.

כדי לשמור על אספקה שוטפת של אנרגיה לשרירים, הרבו באכילת חלבון נטול שומן המצוי בקטניות (כולל מוצרי סויה), באגוזים (לא קלויים), בדגים, בעוף ובהודו. אכלו מספר ארוחות במהלך היום, במקום 3 ארוחות גדולות.

אכלו מדי יום יוגורט טבעי (לא ממותק) או מזון מוחמץ אחר המכיל "חיידקים ידידותיים" כדי להלחם בקנדידה.

חומצות שומניות מקבוצת אומגה-3 מסייעות לגוף לייצר פרוסטוגלנדין, הורמון המסייע להפחית מעוצמת דלקות. זרעי פשתה ושמן פשתה, כמו גם שמן דגים ודגים כמקרל, סלמון (אלתית) ועוד, הם מקורות מצוינים לחומצות שומניות מקבוצה אומגה-3.

נמצא קשר בין פיברומיאלגיה לבין חסר במגנזיום. הקפידו לאכול מזונות העשירים במינרל זה ביניהם ירקות עליים, אצת קלפ, פולי סויה ומוצרי סויה אחרים, אגוזי קשיו ושקדים.

הוויטמינים A, C ו-E הם נוגדי-חמצון הלוחמים ברדיקלים החופשיים שנוכחותם עלולה להגביל את יכולתו של התא לייצר אנרגיה. כדי להכניס לגופכם ויטמין A, הרבו באכילת ירקות צבעוניים (במיוחד ירקות כתומים) וחלב דל שומן.

מקורות טובים לוויטמין E הם פולי סויה, ברוקולי, כרוב ניצנים, דגנים מלאים וגם ירקות עליים.
שתו אחת לשעתיים, במהלך היום, כוס מים נקיים. כך תוכלו לשטוף את הרעלים מן הגוף ולהפחית מעוצמת הכאבים.

מזונות שיש להימנע מהם

בררו אם אלרגיה למזון כלשהו גורמת או תורמת לכאבים שלכם,באמצעות דיאטת האלימינציה. לחילופין, תוכלו לפנות לרופא הבקיא ברזי התזונה כדי שיבחן את הרגישות או האלרגיה שלכם למזון.

נמצא שיש קשר בין חסר במינרלים לבין פיברומיאלגיה. מסיבה זו עליכם להימנע מצריכת קפאין, המפריע לספיגה תקינה של מינרלים. הקפאין אף תורם לערנות יתר ובכך עלול לגרום הפרעות שינה.

הפחיתו או הימנעו לחלוטין מצריכת בשר שמן, מזונות מטוגנים או קלוקלים, חלב ומוצרי חלב עתירי שומן ומזונות אחרים העשירים בשומנים רוויים. מזונות אלה מלבים את הדלקות, מעצימים את הכאבים ואף מחריפים את נדודי השינה. בנוסף, מזונות אלה מאטים את זרימת הדם בגוף ומדלדלים את מאגרי האנרגיה בגוף.

הימנעו מצריכת סוכר לבן. מוצר זה גורם להעצמת הכאב, להחלשת המערכת החיסונית, להפרעות שינה, לדלדול האנרגיה בגוף ומעודד התרבות יתר של פטריית הקנדידה, שיש הסבורים שהיא הגורם לפיברומיאלגיה. המקורות השכיחים ביותר לסוכר לבן הם המשקאות המוגזים והממותקים והמזונות המעובדים. עם זאת, עליכם להגביל בצורה דרמטית גם את צריכת הסוכרים הטבעיים המצויים בדבש ואפילו בפירות.

הפחיתו במידה משמעותית את צריכת המזון המעובד והמשקאות המוגזים והממותקים. אלה עשירים בתוספים מזיקים שעלולים רק להחריף את מצבכם הבריאותי.

• הרבו בשתיית מים או מיצי ירקות כדי לשטוף את הרעלים מן הגוף.

מה אסור?

אל תאכלו אוכל מטוגן. הימנעו מקפאין ומאלכוהול. אל תרבו באכילת ממתקים.

טיפול תזונתי

• מרק העשוי מגריסי פנינה סיניים
המצרכים: 30 גרם גריסי פנינה, 7 גרם שורש סילר
אופן ההכנה: עִטפו את הצמחים בגזה. הניחו אותם, עם 2 כוסות מים, בסיר, והרתיחו. הנמיכו את עוצמת הלהבה ובשלו במשך 20 דקות. הוציאו את הצמחים. שתו את התמצית פעם ביום, במשך שבוע.

• ג'ינג'ר עם סוכר חום:
המצרכים: 2 פרוסות ג'ינג'ר, 1 כפית סוכר חום.
אופן ההכנה: בשלו את הג'ינג'ר במים רתוחים ושתו במשך שבוע.

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו