loading
loading

מזון מלכות- מזון על

מאת: דורית יוסף, נטורופתית ומרצה לקוסמטיקה טבעית
זמן קריאה: 3 דקות
בהמשך סדרת כתבות על "מזונות על", דורית יוסף תפגיש אותנו עם מרכיב תזונה ייחודי שיכול לחולל מהפך בבריאות האדם, בגודלו, באורך חייו ובפוריותו. נלמד מה הופך דבורה למלכה ומהן המעלות הרבות של מזון המלכות לבריאותנו.
loading

במאמרים הקודמים עסקנו במרכיבים תזונתיים עשירים, מזונות על, מזונות שלהם יכולת לספק לאדם שפע של מרכיבים תזונתיים לשיפור הבריאות. אנחנו מחפשים בכל פינה בעולם אחרי אותם מזונות ייחודיים. אנחנו מחפשים אותם בפירות, גרגירים, אגוזים, אצות מתחת למים, איפה לא.


בכתבה הקודמת דיברנו על הפולן, אותם אבקנים שהיו חסרי משמעות, אילולא הדבורה סיפקה להם אנזימים והפכה אותם למזון על (לכתבה על הפולן). הפעם נתמקד בעוד אחד מתוצרי הכוורת וניגע באחד המרכיבים יוצאי הדופן אולי אפילו הייחודיים ביותר שנתקלתי בהם והוא מזון המלכות apis mellifera.

"יהיו מזונותיך תרופותיך", כך למעשה מאמין כל נטורופת. הפעם נפגוש במרכיב תזונה כל כך ייחודי שיכול לחולל מהפך בבריאות האדם, בגודלו, באורך חייו ובפוריותו.


מלכת הדבוריםמלכת הדבורים היא דבורה גדולה מדבורה עובדת בכ- 40%, כבדה מדבורה רגילה בכ- 50% ואורך חייה של מלכה ארוכים פי 40-50 מחייה של דבורה עובדת. כושר הטלת הביצים שלה יכול להגיע לכפול ממשקל גופה של הדבורה ביום הטלה אחד- כ- 2000 ביצים!!! דמיינו אישה שבכל יום במשך 7 שנים ברציפות מביאה לעולם 23 תינוקות.

חשוב להדגיש בנקודה זו כי מלכת הדבורים נבחרת מבין עוברי הדבורים לכהן כמלכה, היא אינה מכילה DNA שהופך אותה למיוחדת כל כך או לגדולה כל כך, כבדה כך כך ופורייה כל כך. התזונה המיוחדת של אותה מובחרת הוא המפתח להתפתחות הזו. ללא מזון זה שהוא מזון סמיך, עשיר באופן מיוחד במרכיבים תזונתיים, מלכת הדבורים לא הייתה שונה מכל דבורה אחרת. למעשה כל דבורה מקבלת את מזון המלכות למספר ימים בלבד לחיזוק המערכת ובניה תקינה, אך מעבר למספר ימים קצרים רק המלכה ממשיכה לקבל את המזון הזה שמאפשר לה התפתחות גופנית מלאה.

כאשר יש צורך במלכת דבורים חדשה הדבורים בוחרות כמה עוברי דבורים ומאכילות אותן במזון מלכות במבנה מיועד למטרה זו. מזון המלכות הינו חומר בעל מבנה ביוכימי מסובך ומיוצר על ידי הדבורים כמזון לזחלים ולמלכה. הדבורים מפיקות אותו מבלוטה ממוקמת בראשיהן.

יתרונות מזון זה לנובין המעלות הרבות של מזון המלכות: מגביר תאבון וחיוניות, מעלה את האנרגיה, מזרז ריפוי, מחזק מערכת חיסון, שיפור הפוריות והתפקוד המיני.
מקל על: סימני מנופאוזה, אימפוטנציה, דלקות/ עייפות כרונית, קמטים ובעיות עור, מקל במצבים של מחלות ויראליות ובקטריאליות, חוסר איזון הורמונאלי ועוד.

בנוסף עוזר לטיפול במחלות עורקים, לחץ דם גבוה, חיזוק מערכת  שלד ועצבים, פיגור בגדילה או צמיחה איטית, דלקת דרכי השתן, אנמיה, מחלות כבד, סרטן, דלקות מפרקים קשות, חיזוק הזיכרון, דיכאון, אסטמה, עיניים עייפות וחלשות, מחסורים תזונתיים, עייפות נפשית, כיבים, אקזמה ואמפטיגו.


אז מה יש בו…?

 

בבדיקה נמצא כי מזון המלכות עשיר בחומצות אמינו כולל 8 החיוניות, ויטמינים, מינרלים  RNA/DNA, עשיר מאוד בחלבון, חומצות שומן חיוניות, סוכרים סטרולים וזרחן. הוא במיוחד עשיר באצטיל כולין, שחשיבותו בהעברה של מסרים עצביים בין התאים. הספקה מעטה של אצטיל כולין חושפת את האדם לסיכון מחלת האלצהיימר. במחקרים על חולי אלצהיימר נמצא כי הוספה של מזון מלכות לאותם חולים הקטינה משמעותית את סימני האלצהיימר כולל הרעד הבלתי נשלט.

מזון מלכות מכיל גמא גלובלין שתפקידו חיזוק מערכת החיסון ולחימה בזיהומים – אנטיביוטיקה טבעית.
מזון מלכות הוא מקור תזונה עשיר ועדין למערכת. הוא מכיל ויטמין A שמסיע בריפוי פצעים, קומפלקס ויטמיני B, ביוטין, חומצה פולית, אינוזיטול, חומצה פנטוטנת שמזוהה עם הפחתה של מתח והקלה על מערכת העצבים. הוא מכיל מינרלים וברזל, גופרית וויטמין C ,D ו- E.

ההורמון הטבעי

 

מחקר שבוצע בניו יורק מצביע כי מזון המלכות מכיל קומפלקס מרכיבים שמגרים את הבלוטות  ומאזנות את מערכת הרוויה של גברים ונשים – הוא משמש כהורמון טבעי. 

יתרונות לשיפור מראה העור/ אנטי אייג'ינג

 

מבחינה מסורתית מזון מלכות ידוע כמשמר נעורים ומשפר את מראה העור ולכן ניתן למצוא את מזון המלכות במוצרי קוסמטיקה, קרמים ומשחות.
בנוסף לכך נמצא שמרכיביו מעלים אנרגיה, מסייעים בשינה ומשפרים זיכרון. עוד הוכח במחקרים על בעלי חיים כי תוסף של מזון מלכות מאריך את ממוצע החיים.

כוורת פעילה מייצרת בתקופה של 5-6 חודשים כ- 500 גרם של מזון מלכות. כאשר מזון המלכות נאסף, הכוורן חייב בהכנת התנאים המתאימים לקירור מידי. לעיתים מזון מלכות נשמר בשעוות דבורים או בדרך הנפוצה והזמינה בדבש דבורים, שהינה דרך טובה לשימור החומר.

זהירות

למרות שעל פי שיטת הטיפול במוצרי כוורת מזון מלכות הוא בטוח לשימוש, צריך לזכור כי מזון המלכות הוא מזון עשיר ומרוכז ולכן נמצאו במספר מקרים תגובות אלרגיות לחומר כה חזק זה.
מומלץ להימנע משימוש במזון מלכות לכל אותם האנשים שרגישים למוצרי כוורת ודבורים וכן חולי אסטמה, אנשים רגישים בקיבתם כמו חולי קוליטיס.

אני ממליצה להפסיק שימוש עם כל הופעה של סימן יוצא דופן על פני העור – פריחות או גירויים, כאבי בטן, או כל תחושה חריגה.

מזון המלכות הופך את מלכת הדבורים לחיית על מעריכת ימים ופורייה, אבל מזון המלכות יעיל מאוד גם לנו. שוב אנו מוצאים ביטוי לשיתוף פעולה בין הטבע לאדם להעצמת בריאותו ולתיקון כל תחלואיו.

מקורות מידע להעשרה

Royal jelly has estrogenic effects in vitro and in vivo PMID: 15946813

Royal Jelly prolongs the life span of C3H/HeJ mice: correlation with reduced DNA damage
A potent antibacterial protein in royal jelly. Purification and determination of the primary structure of royalisin

Case report: haemorrhagic colitis associated with royal jelly intake

Characterization of major allergens of royal jelly Apis mellifera

 

לבלוג של דורית יוסף

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו