loading
loading

לצאת לקניות ולחזור בשלום

מאת: פטריק הולפורד ודבורה קולסון מחברי הספר תזונת ילדים בהוצאת פוקוס
זמן קריאה: 3 דקות
loading

תצטרכו להתמודד עם זה במוקדם או במאוחר – מה שאתם רוצים עבור ילדכם ומה שהיצרנים והמשווקים רוצים הם שני דברים נפרדים לחלוטין. לכן, תצטרכו לפתח "שיטות לוחמה" מתוחכמות כדי לחזור הביתה בשלום – לקרוא היטב את התוויות שעל גבי המוצרים וגם לקרוא בין השורות. החדשות הטובות הן שכיום, מגוון המוצרים הזמינים לנו גם ברשתות השיווק הרגילות רחב ביותר. אם נוסיף לכך את חנויות הטבע ורשתות הבריאות, לא נתקשה כלל למלא את מדפי הארונות והמקרר שלנו במזונות טעימים ומזינים.

לפניכם 12 כללי היסוד לקנייה מוצלחת:

הימנעו ממזונות שמכילים שומנים מוקשים

בדקו האם ברשימת הרכיבים שעל גבי התווית מופיעות המילים "שומנים מוקשים" או "שמן צמחי". אם המוצר מכיל שמן צמחי וחיי המדף שלו ארוכים, סימן שהשמן שבו עבר הידרוגנציה, או תהליכי עיבוד שגרמו להתקשותו. שומנים מוקשים פוגעים ביכולתו של המוח להשתמש בשומנים החיוניים, ובסופו של דבר, משבשים את תפקודו.

הימנעו ממזונות שמכילים סוכר

קראו את התווית ובדקו האם המוצר שבידכם מכיל סוכר, כולל דבש, סירופ סוכר, סוכרוז, גלוקוז, דקסטרוז, מלטוז וסוגי סוכר אחרים ששמם מסתיים ב"-וֹז". הסוכרים שאינם מפרים את איזון הסוכר בדמו של הילד הם קסיליטול, פרוקטוז וסירופ אגבה. עם זאת, בחרו מוצרים שבהם סוכרים אלה מופיעים לקראת סוף רשימת המרכיבים.

הימנעו ממיצים מעובדים

מיצי פירות מעובדים אינם טובים יותר ממי סוכר. כשאתם נתקלים במיץ פרי מעובד, אל תתפתו להבטחות היצרן שהמוצר "מועשר בוויטמינים ומינרלים". פירושו של דבר הוא שהרכיבים התזונתיים המקוריים והטבעיים נהרסו במהלך העיבוד. המיץ היחיד המומלץ לשתייה הוא מיץ סחוט טרי או מיץ שמאוחסן בקירור ותאריך התפוגה שלו קצר – מספר ימים, לכל היותר. מיץ תפוחים הוא הבחירה המועדפת, מכיוון שתפוחים מכילים בעיקר פרוקטוז.

קנו גבינה וחלב באריזות קטנות

צריכה מרובה של מוצרי חלב עלולה לגרום לרגישות למזונות אלה, שכן, חלב הוא אחד מהאלרגנים הנפוצים ביותר. רוב הגבינות מכילות גם הרבה שומן רווי. אם אתם וילדכם אוכלים מוצרי חלב, אל תקנו אריזות משפחתיות של גבינות וחלב, אלא אם כן משפחתכם מונה 20 איש! קניית אריזות קטנות יותר תוביל לצריכה מתונה יותר. קנו גבינות שטעמן מודגש, כגון פרמזן או צ'דר, והשתמשו בהן לתיבול בלבד ולא כמזון עיקרי בפני עצמו.

אכלו ביצים אורגניות מועשרות באומגה-3

ביצים הן מזון מעולה, אולם הן בריאות בדיוק כמו התרנגולת שהטילה אותן. אם תוכלו, קנו ביצים מועשרות באומגה-3, רצוי ממקור אורגני או לפחות ביצי חופש.

הימנעו ממזונות שמכילים תוספים מלאכותיים, חומרים משמרים וחומרים כימיים אחרים

בדקו את רשימת התוספים המלאכותיים האסורים לשימוש והימנעו מהם לחלוטין. רצוי שתכירו גם את הרשימה הקצרה הרבה יותר של בני משפחת E הבריאים, שהם למעשה גם ויטמינים. באופן כללי ניתן לקבוע כי ככל שרשימת הרכיבים במוצר קצרה יותר, סביר להניח שהוא בריא יותר. לחם, לדוגמה, יכול להכיל שלושה רכיבים בלבד או 30. חשוב מכך, אם ברשימת הרכיבים הארוכה מופיעים פריטים שאינם נשמעים לכם כמו "מזון" – כלומר, משהו שגדל על עץ או באדמה – או שאתם סבורים שהייתם מצליחים לזהות אותם טוב יותר אם היה לכם תואר אקדמי בכימיה, זהו אות אזהרה עבורכם שזהו אינו המזון הראוי לילדכם.

ערכו רשימה והיצמדו אליה

כלל זה חשוב במיוחד במקרה שילדכם מצטרף אליכם למסע הקניות. תוכלו להכין את הרשימה ביחד אתו. השתמשו בשמות עצם כלליים ככל האפשר, כגון "פירות וירקות", כדי שלא תגבילו את עצמכם ותוכלו לבחור את התוצרת שנראית לכם טובה וטרייה. אל תשימו בעגלה פריטים שאינם מופיעים ברשימה המקורית שלכם, אלא אם כן, כמובן, מדובר בפריטים ששכחתם ושאתם באמת זקוקים להם (לא כולל עוגיות שוקולד!). אם תהיו החלטיים, ילדכם יקבל זאת. אל תיכנעו בפני דרישותיו של הילד ואל תחששו שהוא יחולל מהומה באמצע החנות. אם תיכנעו לו, הוא ילמד שהתקפי הזעם שלו משתלמים לו. התרחקו ממדפי העוגות, העוגיות והממתקים. אם ילדכם צופה בטלוויזיה, הוא בוודאי רואה גם את הפרסומות שמבטיחות מתנה קטנה מפלסטיק בתוך כל אריזה של מזון מעובד ועשיר בסוכרים. פשוט התרחקו משם!

אכלו לפני שאתם יוצאים לקניות

אם ילדכם מצטרף אליכם לחנות, תנו גם לו חטיף בריא. אם הוא יאכל תפוח וחופן אגוזי ברזיל במכונית, לפני שאתם נכנסים לחנות, רמת הסוכר שלו תהיה מאוזנת, מה שיפחית את התשוקה שלו למזונות מתוקים וגם ימנע את ההתנהגות התוקפנית שנלווית לכך. קחו אתכם גם מים.

ירקות אורגניים
ירקות בשלל צבעים צילום: נמרוד גנישר

 

קנו תוצרת אורגנית בכל הזדמנות

לעיתים, ההבדל במחיר בין מזונות אורגניים למזונות שאינם אורגניים קטן ביותר. אולם, היזהרו ממזונות אורגניים מעובדים. אמנם הרכיבים שהם מכילים כנראה איכותיים יותר וסביר להניח שאין בהם תוספים מלאכותיים, אך פיצה וצ'יפס אורגניים הם עדיין פיצה וצ'יפס, וגם עוגה אורגנית עלולה להיות עשירה בסוכרים. כפי שכבר ראינו, פחמימות מזוקקות אינן תורמות מאומה לתזונה בריאה.

העדיפו מזונות מלאים על פני מזונות מעובדים ומזוקקים

הכוונה למזונות כמו אורז חום, פסטה מחיטה מלאה ולחם מדגנים מלאים במקום אורז לבן, פסטה מקמח לבן ולחם לבן. בחרו ירקות טריים ושלמים ולא ירקות חתוכים, שכן, חיתוך הירקות מקטין את תכולת הרכיבים התזונתיים שלהם. עדיף לקנות חסה שלמה או כרוב שלם במקום חסה וכרוב חתוכים, שמתקלקלים ברגע שמוציאים אותם מהשקית. בנוסף, הירקות השלמים גם הרבה יותר זולים.

המגוון הוא טעם החיים

היו הרפתקנים. נסו מזונות חדשים, במיוחד פירות, ירקות וקטניות. האם טעמתם אי פעם קינואה או גריסי פנינה? האם הוספתם סלק טרי מגורר לסלט? גיוון התפריט חיוני לתזונה בריאה, והוא גם הופך את שעת הארוחה למהנה הרבה יותר.

היזהרו מהכותרת "דל-שומן"

הפחד העצום שלנו מהשומן אינו מוצדק. מה שחשוב זה סוג השומן שאנו צורכים. רוב המוצרים שמתיימרים להיות דלי שומן מכילים תוספת סוכר שאמורה לשפר את טעמם, כך שלמעשה, הם אינם טובים יותר מהמוצר המקורי. לאמתו של דבר, קרוב לוודאי שהם אפילו גרועים יותר. היזהרו במיוחד ממוצרים "מופחתי שומן", שהגרסה המקורית שלהם עתירת שומן מטבעה, כמו חמאה. חמאה אמורה להיות מורכבת מ-100% שומן, ולכן, רצוי שתבדקו מה הוסיפו לחמאה מופחתת השומן כתחליף.

למידע נוסף אודות הספר תזונת ילדים בהוצאת פוקוס

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו