אוכלים בריא

Powered by WP Bannerize

Powered by WP Bannerize

מהי קנדידה וכיצד לאבחנה נכון כדי לתת טיפול מיטבי?

מאת: דניאלה שפי
לא לכולם יש קנדידה, ולא כל המצאות של קנדידה בגוף היא הסיבה להרגשה הרעה. אבל טיפולי קנדידה רבים נכשלים בשל אבחון ראשוני לא מדויק, גם לאחר חודשים של תזונה קפדנית ותוספים מיוחדים. אז מה עושים?
אבחון קנדידה

קנדידה בודקים אך ורק במעבדה, צילום: דורון שפי

קנדידה היא פטריית שמר שבתנאים מסויימים עלולה לגרום לזיהום פטרייתי. התנאים הנפוצים להתפרצות הקנדידה הם פלורת מעיים לא תקינה עקב לקיחת תרופות כימיות כמו אנטיביוטיקה, סטרואידים, הורמונים וכו', תזונה לקויה רוויית סוכרים, קמח לבן, טיגון, שתיה מתוקה, מתח, חרדות, לחץ תמידי, דלקות סמויות במעיים ומערכת חיסונית חלשה.

אין ספק שהסטייה מתזונה מתאימה לגוף היא אחת מהסיבות העיקריות להתרבות של קנדידה ותסיסה בבטן. קנדידה היא פטריית שמר שמייצרת ביחד עם שילוב של סוכר ופחמימות חגיגה שלמה של בעיות עיכול.

תזונה נכונה היא הבסיס לכל טיפול מוצלח בקנדידה.

הסימפטומים הקלאסיים

בטן נפוחה ומציקה, גזים, יציאות לא סדירות, כאבי בטן, חוסר אנרגיה, עייפות, חולשה, קושי לתפקד, משיכה למאכלים מתוקים, נשירת שיער, עליה במשקל וקושי רב לרדת במשקל, החלשות של מערכת החיסון, פטריה וזיהום כרוני בנרתיק, גירודים בעור, מצב רוח ירוד (דכדוך ודיכאון), BRAIN FOG (ערפול), ירידה בריכוז ובזיכרון, בעיות פוריות, ירידה בחשק המיני ועוד.

מי צריך בדיקת קנדידה?

כל אחד שסובל מסימפטומים לא מוגדרים ועדיין לא אובחן באמצעות בדיקות דם בקופת חולים, קולונוסקופיה, גסטרוסקופיה וכו'.

כל המוצא עצמו סובל מהסימפטומים המצויינים לעיל, מומלץ לו לבדוק קנדידה, בעיקר אם ידוע על לקיחת אנטיביוטיקה או סטרואידים בעבר.

למה חשוב לבדוק קנדידה?

טיפול על סמך סימפטומים בלבד, בשום פנים ואופן לא מומלץ, יכולות להיות סיבות נוספות לאותם הסימפטומים כמו למשל: פרזיטים, תולעים, רגישויות שונות למזון, מחלת הנשיקה, וירוסים, תת פעילות של בלוטת התריס, דלקת סמויה במעיים, חוסר 12B, אנמיה וכו'.

ברפואה אסור לנחש או להסתמך על סימפטומים בלבד. גם המטפל הכי מנוסה לא יוותר על בדיקה. יש חשד??? חייבים לבדוק!

מתי בודקים קנדידה?

קנדידה בודקים לפני טיפול, כדי לוודא שאכן מדובר בזיהום פטרייתי ולא בעיה אחרת. צריך לדעת מה רמת הזיהום: חלשה? בינונית? מאסיבית? באיזה זן מדובר? איפה הזיהום? רק במעיים? בפה? בנרתיק? אולי גם בדרכי השתן! הטיפול אפקטיבי ויעיל רק אם הוא מותאם לרמה, למיקום ולזן הספציפי.

איך בודקים קנדידה?

קנדידה בודקים אך ורק במעבדה, עם צלחת פטרי, כמו שצריך. כל "קיצור דרך" יכול להביא לאבחון שגוי ולסכן את המטופל ואת הצלחת הטיפול. כל חשד לקנדידה שמתעורר בתשאול, בדיקת דם לנוגדנים, אירידיולוגיה או כל שיטה אחרת צריך לאמת ע"י בדיקה מקצועית במעבדה. הבדיקה הבסיסית היא בדיקת צואה כי המקור לזיהום נמצא בד"כ במעיים. כאשר קיימת בעיה כרונית, יש אפשרות לבדוק קנדידה מקומית באמצעות משטחים – אף, פה, אוזן, לשון, עיניים, עור, ונרתיק (אחת הסיבות לזיהום כרוני בנרתיק היא קנדידה לא מטופלת במעיים). לעיתים קיימת דלקת כרונית בשתן בלי חיידקים ובמקרה זה כדאי לבדוק אם יש המצאות של קנדידה בשתן.

את הבדיקה ניתן לשלוח בדואר ולקבל תשובה ישירות בדואר או למייל לפי בקשתכם.

מה משמעות הבדיקה?

חשוב לציין שלא לכולם יש קנדידה! וחשוב לדעת שלא כל המצאות של קנדידה בגוף היא הסיבה להרגשה הרעה. במעבדה בודקים אם מדובר בזיהום פטרייתי או לא. יש 4 דרגות של זיהום – המצאות חלשה, בינונית, חזקה ומאסיבית. רמת הדרגה תלויה במספר המושבות שגודלות על צלחת הפטרי. בהתאם לדרגה קובעים את הטיפול. ללא שיודעים את הדרגה המדויקת לא ניתן לקבוע טיפול מתאים, זה מובן מאליו שמטופל עם דרגה חלשה לא צריך טיפול ארוך וחזק כמו אדם עם המצאות מאסיבית. טיפולים רבים נכשלו בגלל אבחון ראשוני לא מדויק. מטופלים קיבלו טיפול לא מתאים ולא ראו שיפור גם אחרי חודשים ארוכים של דיאטה וקבלת תוספים. אחרי בדיקה במעבדה הסתבר שרמת הקנדידה הייתה 4 והטיפול שניתן היה מותאם לדרגה 2. חשוב גם לדעת את הזן של הקנדידה כי קנדידה גלברטה היא הזן הכי עמיד שיש וצריך לדעת איך לטפל בו. אם הטיפול לא מתאים הקנדידה הופכת ליותר עמידה מה שמקשה מאוד על המשך הטיפול. לכן, רק אחרי קבלת תוצאות המעבדה כדאי להתחיל טיפול.

המעבדה לאבחון ובדיקה של קנדידה

המעבדה קיימת מעל 20 שנים, נפתחה בגלל הצורך הגדול לאבחן קנדידה באופן המקצועי ביותר. המעבדה בבעלות פרטית וממוקמת בבית חולים אלישע בחיפה. הבדיקה קונבנציונלית לכל עניין ודבר ומוכרת בעולם הרחב כבדיקה המקובלת והאמינה ביותר לגילוי ואבחון קנדידה.

הבדיקות מנוהלת ע"י ד"ר אלי לפלר מיקרוביולוג ותיק בעל תואר שלישי במיקרוביולוגיה ובעל ניסיון של 40 שנים בזיהוי קנדידה. בעברו ניהל ד"ר לפלר מעבדות רפואיות בבי"ח רמב"ם ובבי"ח נהריה.

את הבדיקה ניתן לשלוח בדואר ולקבל תשובה ישירות בדואר או למייל לפי בקשתכם.

יצירת קשר – http://www.1818.co.il/

הכתבה באדיבות המעבדה לאבחון ובדיקה של קנדידה

השאירו תגובה: