Bari13_Fly
Bari13_Fly

חילוף חומרים מנצח

מאת: נעמה לוי
זמן קריאה: 2 דקות
חילוף חומרים זה הרבה יותר מעיכול של אוכל בקיבה. בסדנה בת שש שעות שהוקדשה לנושא, ד"ר תל אורן הסביר איך עובד המנגנון הזה ומדוע שתן צריך להיות צהוב וחומצי ולמה לא צריך להיבהל מזה
SunnyDew_Inside

מה זה חילוף חומרים שאל ד"ר עדיאל תל אורן בתחילת יום העיון שהעביר בנושא חילוף חומרים?

ובכן, המונח חילוף חומרים מתייחס לסך כל הפעילויות הכימיות בגוף, כולל ייצור אנרגיה ע"י חמצון חומרים אורגניים (פחמימות, שומנים וחלבונים), הפרת מאזן האנרגיה ע"י גורמים שונים (מה שמביא לעודף או תת משקל), עיבוד רעלים וכימיקלים אחרים והשפעתם על תפקוד האיברים והרקמות, והצטברות חומרים מזיקים; מעבר כימיקלים בין מערכת העיכול, מחזור הדם, התאים והלימפה, ספיגה ועיבוד של חומרי מזון,  יצירת חומרי פסולת וחומצות כתוצאה מחימצון אבות המזון; ויכולת ההפרשה של תוצרי פסולת שונים או חומרי לוואי אחרים שנוצרו בשל תהליכים פיזיולוגיים שהתרחשו במלואם או למחצה.

אז חילוף חומרים, כמו שאתם כבר מבינים, זה הרבה יותר מעיכול מהיר. חילוף החומרים למעשה מתייחס למהירות החימצון בהתאם להשפעות תזונתיות, הורמונאליות, סביבתיות ורגשיות.

איך נדע האם חילוף החומרים שלנו פועל בצורה מיטבית?

פגיעות רבות בחילוף החומרים שלנו, מסביר עדיאל, ניתנות לאיתור בבדיקות מעבדה חדישות הזמינות כיום בישראל. בבדיקת שתן אחת למשל ניתן לבדוק מעל 70 פרמטרים המעידים על איכות חילוף החומרים, כולל חוסר תזונתי, חמצון עודף של שומנים או חלבונים, אובדן תפקוד במערכות יוצרות האנרגיה, נטל הרעלים שבכבד ובאיברים אחרים, הצטברות חומרים הגורמים להסתיידות ולזקנה בטרם עת, רמת הרעלים החיידקיים והפטריתיים שנספגו ממערכת העיכול, מצב המוליכים העצביים והורמוני הסטרס בגוף ופרמטרים רבים נוספים. תל אורן מצר על כך שבדיקות שכאלה אינן בשגרת הבריאות שלנו וכי עלינו לעשות אותן ברפואה הפרטית.

השתן שלנו צריך להיות חומצי

הקהל ההוליסטי הוא נאיבי אומר תל אורן. מאמין מאוד בקלות לכל מה שמוכרים לו. הטרנד הבריאותי טען ששתן חומצי מדי זה רע וכולם רצו לבית מרקחת לקנות סטריפים כדי לבדוק מה רמת החומציות של השתן שלהם. השתן צריך להיות חומצי ואבוי לנו אם הוא לא יהיה. שתן צהוב זה לא סימן למחלה!

אל תשתו הרבה רק כדי שלא יהיה לכם שתן צהוב

תל אורן, שכבר בהרצאה הקודמת שלו, זעזע את הקהל כשהצהיר שהוא שותה רק שתי כוסות מים בשבוע, זעזע גם את הקהל הנוכחי. כשאנחנו אוכלים, מעצם התהליך של חילוף החומרים נוצרים נוזלים. גם כאשר אנחנו אוכלים רק תפוח אדמה – הגוף מייצר מזה נוזלים. אצל אנשים שמכורים לשתייה מופזרת – כבר יש שינוי באלקטרוליטים בגוף. שתיית יתר גם גורמת לשינוי בלחץ הדם וגם משפיעה על בלוטת יותרת הכליה.

קמים בלילה לשירותים?

סימן שיש לכם בעיה בנוזלים בגוף, אומר תל אורן. מה עושים? את הפסקת השתייה צריך לעשות לאט ובהדרגה. מי שרגיל לכמויות גדולות – לא להפסיק בבת אחת. ואז חילוף החומרים ישתפר.

גם שינה משפיעה על חילוף החומרים

מאז שתומס אדיסון המציא את הנורה – אין לנו מספיק שינה אומר תל אורן. העובדה שאנחנו צריכים שעון מעורר היא האינדיקציה הראשונה לכך שיש לנו מחסור בשינה. גם העובדה שאנחנו צריכים קפה או סטימולנטים אחרים מעידה על כך.

ואיך אפשר לסכם את הסדנה בלי כמה מילים על שוקולד?

ובכן, תל אורן ממליץ כמובן להימנע לחלוטין משוקולד וגם מקפה – ששניהם מגבירים את חילוף החומרים בגוף בצורה שאינה טובה וגם גורמים לעודף חומציות.

אם כבר שוקולד, אז ממש לא שוקולד raw. לא כל מה שהוא רואו – זה בריא, אומר תל אורן ובפיו גיחוך מסוים כלפי חסידי השיטה, שמאמינים שכל מה שלא עבר חימום מקבל אוטומטית גושפנקת בריאות.

ככל שהשוקולד יותר רואו – הוא יותר מסוכן. הבישול של השוקולד מנטרל חלק מהרעלים ובכך הופך אותו לפחות מסוכן.

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
  1. אסף

    או ד"ר תעשו הכל הפוך.