loading
loading

זעפרן למניעה ולטיפול בסרטן ובמחלות רבות אחרות

מאת: -
ככל שמצטברים הקרים על הערך הבריאותי של התפריט הים תיכוני, כך מוקדשים גם יותר מחקרים לתבלינים הנהוגים במטבח זה. זעפרן הוא תבלין כזה ומסתבר שיש לו איכויות בריאותיות מופלגות
זעפרן וסרטן

צילום: pixabay

loading

זעפרן הוא למעשה אבקת פרחים של כרכום – אין בינו לבין התבלין כורכום שום קשר. מחקרים רבים מצאו שלתבלין  הזעפרן יש יכולת, הן למנוע סרטן והן לבלום את התפתחותו אם הוא כבר קרה.

הוא בולם נזק של כימיקלים שמשנים די.אן.אי של תאים והופכים אותם לתאים סרטניים. הוא מצמצם גם את הנזק של טיפולי כימותרפיה אם אדם החליט לעשותם, כפי שקורה במקרים רבים וברובם ללא תועלת. טיפולים כימיים עלולים לגרום למוטציות בתאים וכתוצאה מכך מתפתח סרטן אלים עוד יותר. בתבלין זעפרן יש סוגים רבים של קרוטנואידים שמגנים מפני פריצה והתפתחות של גידולים סרטניים.

בזעפרן יש פיטוכימיקלים רבים שמספקים הגנה ללב ולכלי הדם, הם עוזרים להורדת רמות סוכר מופרזות וכנגד סינדרום מטבולי על שלל תופעותיו. הם מאטים ואפילו מתקנים בעיות קוגניטיביות ומצבי רוח הנלווים לעיתים לגיל המבוגר. בתבלין עתיק זה נמצאו איכויות המצמצמות תופעות ומחלות של הגיל השלישי. יש לו היסטוריה ארוכת שנים כתבלין במטבח. מסתבר שלא פחות מכך –  כצמח מרפא רב תכליתי. בתבלין נמצאו מרכיבים בריאותיים צמחיים רבים – חלקם עם תפקודים מיוחדים בגוף. המולקולות היותר חשובות המצויות בתבלין נקראות: כרוכין, כרוכטין וספרונאל. כולם משתייכים לקבוצה הנרחבת של קרוטנואידים להם יש ערך תזונתי ובריאותי חשוב. בניסויי מעבדה נמצאו בהם ערכים חשובים כמו שיפור נשימת התאים בגוף ובמוח, כעזר במניעה ובטיפול בדלקות פרקים והסתיידות עורקים וכהגנה על הכבד ועל שלפוחית השתן מפני נזקי כימיקלים. להלן יסקרו הדרכים בהן פועל תבלין זה למניעה וטיפול במחלות שונות.

טיפול נגד סרטן

ברחבי תבל, כל שנה מתים 8 מיליוני אנשים מסרטן. דרך לצמצום פגיעתה של מחלה זו היא על ידי מניעתה מלכתחילה – יש בכך הרבה יותר תועלת מאשר בטיפול בה משפרצה. במחקר נמצא שטיפול בסרטן עם זעפרן הרבה יותר יעיל לעומת טיפולי כימותרפיה, מאחר והוא פועל בדרגות שונות של המחלה, כאשר יש בגוף תהליכים שונים קדם סרטניים שלא ניכרים עדיין לעין. השלבים של פעולתו הם אלו:

התבלין ומרכיביו פועלים בגוף זמן רב מאוד בטרם החל בגוף שינוי בתאים שעלולים להתפתח לסרטן במלוא עוצמתו. בשלב הראשון, גורם כלשהו בגוף הופך תאים בריאים, שהם בני תמותה ומתחלפים, לתאים סרטניים שמתחלקים בלי סוף. מאיץ כזה יכול להיות כימיקלים סביבתיים, פגיעת רדיקלים חופשיים בתאים או פגיעה של וירוסים מסוימים. מרכיבים בזעפרן נמצאו בולמים כל אחד מתהליכים גורמי מחלה אלו. בניסוי אחד, כרוכין  ודיגלוקוכרוכין בלמו  באופן מלא הפיכת תאים נורמליים לתאי סרטן – זה לא קרה באותו ניסוי לתאים שנחשפו לגורמי סרטן ולא זכו להגנה של מרכיבי הזעפרן.  התבלין ומרכיביו סיפקו גם הגנה מלאה ל- DNA של תאים שטופלו איתו, הגנה כנגד חומרים ומצבים מסרטנים. ההגנה הייתה בפני נזקי רדיקלים חופשיים, קרינה ומצבים דלקתיים ובכך, פחתה  בניסויים בתרבית רקמה  התהוות גידולי סרטן שם.

מניעת התפשטות מהירה של תאים סרטניים בגוף

כאשר תא הופך לסרטני ולאחר מכן מתחלק, או מתרבה ללא בקרה נורמאלית,  נוצר גידול סרטני. מחקרים עם תאי סרטן אנושיים במעבדה הראו שהזעפרן יכול לצמצם התרבות כזו – גם לצמצם את הגידול בכללותו. בניסוי עם תאי סרטן מעי גס אנושיים, התבלין או תמצית שלו בלמו התפתחות כזו והיא הייתה 2.8% בלבד, לעומת מה שקרה בתאים כאלו שלא טופלו עם התבלין. תוצאות דומות היו גם עם תאי סרטן שד וסרטן ריאות מסוג נון סמול סל קרצינומה. קרוצטין, מרכיב נוסף שבזעפרן,  בלם התפתחות תאי סרטן לבלב בחיות מעבדה. בניסוי זה, המרכיב קרוצטין ניתן במזון ולא בהזרקה לגוף החיות. התבלין גם מגביר תהליכי אפופטוזיס של תאי סרטן, תמותה מבוקרת שלהם, ללא פגיעה בתאים בריאים. בלי טיפול הולם, תאי הסרטן לא עוברים התאבדות מבוקרת – הם מתרבים עד שהחולה נפטר. זעפרן ושלושת התכשירים העיקריים שהופקו ממנו, כולם עוררו תהליך של אפופטוזיס בתאים של סוגי סרטן שונים.

מניעת התפתחות גרורות

תא סרטן ששרד עשוי ליצור מרקם חלבוני מיוחד בין תאים בריאים ובכך הוא מתפתח במקום או שולח גרורות בגוף. המרכיב קרוצטין שבזעפרן נמצא מונע את יצירת אותם חלבונים שעוזרים להתפשטות הסרטן. תהליך כזה נמצא בסרטן השד, שם חומר זה מונע שגשוג של הסרטן במקום וגם שליחת גרורות לאברי גוף אחרים.

מניעת יצירת כלי דם חדשים

כאשר נוצר מוקד חדש של סרטן בגוף, הוא זקוק לאספקת דם כדי לשרוד ולשגשג.  מניעת יצירת כלי דם חדשים היא אחת מן הדרכים לבלום ולרפא סרטן. מזה שנים מוכר הטיפול למטרה זו עם תה מהצמח חבלבל השדה ביחד עם חומר הנקרא אימיובלסט – חומר טבעי המופק מממברנות של חיידקים מסוימים. גם בנושא  זה   תבלין  הזעפרן  נמצא  עוזר. הוא מצמצם שחרור של מולקולות שתפקידן לעורר יצירת כלי דם חדשים וכך מצטמצמת יצירת כלי דם שמזינים גרורות סרטניות.

לזעפרן יכולת מניעת סוגי סרטן קטלניים

בזכות יכולותיו אלו, זעפרן נמצא מרפא סרטנים קטלניים כמו סרטן כבד, ריאות וקיבה. שכיחות סרטן הכבד עולה הן בגלל הגדלת כמות הכימיקלים בהם אדם משתמש והן בגלל התפשטות מחלת הפטיטיס C. בניסוי עם חולדות, נתנו לחלקן במשך שבועיים את התבלין ולחלקן לא. לאחר מכן ניגעו אותן בתאי סרטן כבד של בעלי חיים. אצל אלו שטופלו קודם לכן עם זעפרן, הן התחלואה והן התמותה מסרטן היו נמוכות במידה רבה, יחסית למה שקרה אצל אלו שלא קיבלו את התבלין. תוצאות דומות היו גם עם תאי סרטן ריאות. גם במקרה זה, זעפרן צמצם את התחלואה והגביר תהליך אפופטוזיס של תאי סרטן בבעלי חיים. תבלין זה עזר גם כטיפול בסרטן קיבה  במחקרים עם בעלי חיים.

עד כה, התבלין ומרכיבים שלו נמצאו עוזרים נגד סרטן ריאות, כבד, מעי גס, שד, לבלב, קיבה, עצמות ודם. לא היו איתו שום תופעות של הרעלה או פגיעה במערכת גוף כלשהי. אך, תבלין זה עוזר לא רק נגד סרטן. יסקרו להלן אפקטים מועילים שלו כנגד בעיות ומחלות נוספות.

זעפרן כנגד סינדרום מטבולי

סינדרום מטבולי הוא מצב שכיח בארצות הציביליזציה המערבית והוא כולל השמנה, רמת סוכר גבוהה בדם, רמות שומנים גבוהות בדם ויתר לחץ-דם. מצב זה מתפתח לעיתים קרובות למחלות לב וכלי-דם. טיפול  במצב עניינים זה יכול לצמצם  תמותה טרם עת ממחלות לב וכלי דם.  אצל אנשים, טיפול עם מתן התבלין עזר במקרים רבים למתן את נזקי הסינדרום המטבולי. הוא עזר כך:

א.   הפחית כמות של חלבונים פגועי עודף חום, שהם סמנים לנזק תאי.
ב.   הפחית יצר זלילה והקדים הרגשת שובע בעת אכילת ארוחות.
ג.   הוא  פעל כך שאנשים הרגישו טוב ולא התפתו לקחת תרופות כימיות לטיפול במצבם.

זעפרן נמצא עוזר במידה רבה כנגד נזקי מחלת הסוכרת. הוא הגביר את ניצולת הגלוקוז בתאי הגוף  ופעל גם כנגד עמידות לאינסולין בשרירים. לכך יש חשיבות רבה, מאחר והשרירים מנצלים יותר גלוקוז מאשר כל איבר אחר. התבלין עוזר גם להורדת רמות כולסטרול וטריגליצרידים מופרזות בדם. בזכות יכולותיו אלו, זעפרן טוב כנגד סיבוכי סוכרת כמו נאורופתיות ופגיעה במוח. זעפרן נמצא מפחית נזקים של רמת סוכר גבוהה, נזקים לעצבים ולמוח. בניסויים עם בעלי חיים, מתן של כמות שוות ערך ל- 450 עד 900 מ"ג תבלין ליום הניתנת לאדם מנעה נזקים לעצבים ולמוח שנגרמים מרמת סוכר גבוהה בדם. כך נמנעת  פגיעה ביכולת הקוגניטיבית של האדם.

אצל חולי סוכרת, לעיתים קרובות יש פגיעה בכליות, עקב תהליכי חמצון מוגברים הקשורים לרמת גלוקוז גבוהה בדם. בניסוי עם חולדות סוכרתיות, מתן התבלין גרם לשיפור בפעולת הכליות אצלן. הנגזרת ספרנאל שהופקה מזעפרן צמצמה גם נזק של  חמצון יתר בכליות בניסוי עם בעלי חיים.

זעפרן ומחלות לב וכלי דם

צריכת תבלין זה נמצאה קשורה לצמצום התחלואה במחלות לב וכלי דם. הוא מצמצם שכיחות של התקפי לב ומצמצם נזק ללב אם אכן היה התקף לב. התבלין עוזר לצמצום עקה חמצונית ומצבים דלקתיים, אך זה לא הכול: הוא עוזר נגד התקפי לב ואירוע מוחי בכך שהוא מפחית רמת שומנים בדם ויתר לחץ-דם. כרוצין הפחית במידה ניכרת את רמת הכולסטרול LDL ושמר על רמת הכולסטרול HDL. במספר ניסויים עם בעלי חיים, רמת הכולסטרול ירדה עד 50%. במחקר שנערך לאחרונה נמצא  שכרוצטין הפחית במידה רבה רמת לחץ דם מופרזת אצל חולדות. הוא עושה זאת  בדומה  למה  שעושות   תרופות  חוסמות

מסלולי סידן, אך ללא הנזק של תרופות כאלו. בניסויים עם חולדות נמצא גם שאפילו אחרי התקף לב, זעפרן עזר לאותם חלקי לב שלא נפגעו  לצרוך די חמצן ולפעום טוב יותר. בניסויים נמצא שהוא הקטין את האזור הפגוע בלב כאשר היה אירוע לב. התבלין הסדיר גם בעיות דופק שקרו אחרי התקף לב.

זעפרן ואירוע מוחי

תבלין זה נמצא משפר את מצבם של חולים שעברו אירוע מוחי חסימתי. הוא שיפר את זרימת הדם וכך היה הנזק יותר מצומצם. אחרי חסימה בזרימת הדם ולאחר התגברות על נזק זה, קורה שנוצר נזק גם כאשר זרימת הדם מתחדשת, רפרפיוז'ן. החומר כרוכין צמצם נזק חמצוני שקורה לעיתים עם החזרת זרימת הדם לאזור שסבל מחסימה באספקת הדם. הן התבלין והן מרכיביו, שיפרו יכולת קוגניטיבית אצל בעלי חיים שעברו אירוע חסימתי במוח.

השפעות זעפרן על המוח

מאחר וחמצון יתר, מצב   דלקתי ועליה ברמת הסוכר בדם פוגעים במוח, בדקו מדענים את הזעפרן  כחומר מגן על המוח והעצבים ואת השפעתו הן כנגד מחלות ניווניות של המוח והן  כטיפול  במצבי  רוח  ובעיות  כמו  דיכאון והפרעות  כפייתיות.  בארה"ב, כחמישית מן התושבים סובלים מבעיות אלו. גם בארץ, רבים סובלים מכך. בניסויים עם בעלי חיים התבלין נמצא עוזר במצבים של דיכאון וכפייתיות. בבני אדם, אפילו כמויות קטנות למדי של זעפרן הניבו תוצאות מרשימות. כמות של 30 מ"ג זעפרן ליום כבר השפיעה לצמצום  תופעות דיכאון, בהשוואה למקבלי פלסבו, כפי שנמצא במדדים פסיכולוגיים מקובלים. בכמות כזו, הוא נמצא יעיל באותה מידה כמו תרופות נוגדות דיכאון בהן משתמשים לטיפול בדיכאון קל עד בינוני. כמובן, נחסכו פה תופעות הלוואי  של התרופות. לא התפתחה כך גם בעיה בזקפה, ממנה סובלים לא מעט גברים שמקבלים תרופות לטיפול בדיכאון. אצל נשים, התכשיר עזר  להקלת תסמינים טרום מחזוריים, אם הוא נלקח לפחות פרק זמן של שני מחזורים.

התכשיר בלם התפתחות בעיות נפשיות ששכיחות בגיל המבוגר, או לפחות הקל על התסמינים. בשלבים מוקדמים של מחלת אלצהיימר, מתן  30 מ"ג של התבלין, בהשוואה לפלסבו,  נמצא עוזר נגד מחלה זו, וזאת אם הוא נלקח במינון כזה לפחות 22 שבועות. הוא היה יעיל כמו התרופה ממנטין או דונפזיל,  אך ללא כל תופעות לוואי. הוא נמצא יעיל למניעת מחלות שבסופו של דבר גורמות לניוון של המוח.

מתוך המגזין "תזונה פלוס", גיליון 98

מקור

Anticancer Properties Of Saffron,  by Jennifer Provos / life extention 2015

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו