Hazug_Fly
Bazelet_Fly

הנסיכה דינה יוצאת לקרב על חייה

מאת: - ייעוץ והדרכה לתזונה ואורח חיים עם התאמה אישית והסתכלות רחבה על צרכים ומטרות בגישת התזונה האינטגרטיבית
נסיכה הגיעה אל זהר צמח וילסון לייעוץ תזונתי. יחד הם חזרו אלפי שנים אחורה כדי לגלות את המשמעות העמוקה של יציאה לקרב על החיים שלנו, גם אם מדובר בלהילחם בבני משפחתנו.
amorphicalMag_In

בשיעור יוגה לפני שנים רבות המורה הכניסה אותנו לעמידת ראש לכמה דקות תמימות. את הזמן בו שהינו במהופך היא ניצלה כדי להקריא לנו מתוך הבהגאוואד גיטה, אחד מכתבי הקודש ההינדיים הפופולריים שנכתב בסביבות 2000 לפני הספירה. פירוש שמו של הספר הוא "שירת האל" והוא כולל פרקים בתיאולוגיה ובאתיקה. נתון לחסדיהם של המורה וכוח המשיכה לא הייתה לי ברירה אלא לתמסר ולהקשיב לתכנים שהיא הקריאה לנו.

בספר הבהגאוואד גיטה האל קרישנה מצווה על הנסיך ארג'ונה לצאת למלחמה גדולה עם בני שבט קורו משום שהם הדיחו מהשלטון את בני שבטו של ארג'ונה, שבט פאנדו וחיללו את כבודה של הנסיכה דראופאדי. מעשיהם של בני קורו נבעו מתוך קנאה במוסריות ובמידות הנעלות של בני פאנדו. על ארג'ונה הוטלה המשימה לתבוע את עלבונם של בני שבטו ולהשיב את המלכות שנלקחה מהם בעורמה.

כשקרישנה וארג'ונה רוכבים אל שדה הקרב, ארג'ונה מביע צער על האובדן הצפוי של חיי קרוביו וידידיו הנמצאים במחנה האויב. האל קרישנה אינו מאפשר לארג'ונה להתחמק מהיציאה אל הקרב ומנחם אותו באומרו שהנשמה נצחית ושהמוות הינו אך ורק הסרה של הקליפה הגופנית.

הינדים צמחונים יוצאים למלחמה? זה לא מסתדר לי

עד כאן הסיפור שהמורה הקריאה לנו. מאז, משך שנים אני מסתובב עם תחושה לא נעימה בקשר לסיפור הזה שהתנגש לי עם תדמית ההינדים הצימחונים ופילוסופית האי-אלימות שהיא אחת משמונת איברי היוגה, שלא לדבר על מהטמה גנדי שהוביל את הודו לעצמאות על ידי התנגדות פעילה אך לא אלימה. והנה, לא סתם סיפור, אלא כתב קודש המדבר בשבחי היציאה אל הקרב וההרג.

יתכן והתגלגלתי אל מקצועי כיועץ בריאות ותזונה כדי לצאת לחופשי מאותה תחושה של קונפליקט פנימי הנקשר להתנגדות והסלידה שלי מסיפור הקרב ההודי הזה. לקוחה שלי בשם דינה (שם בדוי) סיפרה לי שהיא מאוד רוצה לרזות וגם חוששת מהעתיד מכיוון שהרופאים אמרו לה שבקצב הזה היא תהיה סוכרתית. היא מודעת לכך שמשקלה העודף והרגלי האכילה הקלוקלים שלה מונעים ממנה את החיים בהם היא חפצה. היא גם יודעת שכל עוד היא לא תשנה את אורחותיה, זה רק עניין של זמן עד שהסוכרת ומחלות כרוניות מסויימות יקחו בעלות על בריאותה. ובכל אופן משהו מונע ממנה להתקדם בנושא התזונה.

אוכל בריא זה לאנשים חולים

במהלך המפגשים שלנו עלתה אל פני השטח ממעמקי התת-מודע של דינה מערכת אמונותיה בהקשר של אוכל ובריאות. לפי מערכת האמונות הזו שלה, אוכל בריא נועד לאנשים חולים. כלומר רק מי שבריאותו לקויה צריך לאכול מזונות בריאים ומי שבריא יכול לאוכל מה שבא לו. מכיוון שדינה ראתה עצמה כאדם לא בריא, היא הבינה שאין לה ברירה ועליה לצרוך אוכל בריא. אולם היא חיה בבית עם ילדיה בני העשרה אשר אינם סובלים (עדיין?) מסוגיות בריאותית בולטות. מכיוון שהם בריאים היא קונה עבורם ומכינה להם מזונות "נורמליים", כלומר מזונות מעובדים, מתועשים, עתירי שומן רווי, סוכר, מלח וקמח לבן.

דינה כל כך חששה שמא יחשדו בה בני משפחתה שהיא מנסה להחדיר אל שולחן האוכל המשפחתי מזון בריא, שהיא פשוט יצרה הפרדה מוחלטת בין האוכל שלה לאוכל שלהם. תחילה היא ניסתה לעניין אותם במאכלים הבריאים שהכינה, אך תגובתם הייתה פסילה מוחלטת וזלזול. על כן היא בישלה בנפרד מנות בריאות עבור עצמה בלבד.

עבור ילדיה היא השקיעה זמן ומאמץ בהכנת מאפים ומתוקים ומטוגנים ואוכל שמן עתיר מלח וסוכר. זה לא נשמע אידיאלי, אך אם ההפרדה הזו הייתה עובדת, הבריאות שלה הייתה משתפרת, אלא שהפרדה שכזו לא יכולה באמת לעבוד. הפיתויים גדולים מדי. בעוד שילדיה לא ניסו כלל לטעום מהתבשילים הבריאים שהכינה עבור עצמה, דינה הייתה מוצאת את עצמה יותר ויותר אוכלת מהמזונות המזיקים שהכינה עבורם. היא מצאה עצמה לעיתים בזלילה חסרת מעצורים מעוגות עשירות בקמח לבן וסוכר אותן הכינה מתוך אהבה עבור ילדיה.

אם לא די בכך, ילדיה החלו מתריסים בה שנמאס להם לראות את האוכל הבריא שלה. היא סיפרה להם שבריאותה בסכנה ושסוכרת היא מחלה איומה עם השלכות חמורות, כולל קטיעת גפיים ואף מוות. הדבר לא מנע מבעלה והילדים לחזור מהסופרמרקט עם חבילה של 80 קרמבואים שהייתה במבצע.

הנסיכה יוצאת למלחמה

סיפור הבהגאוואד גיטה עלה אל מול עיניי. על דינה לצאת למלחמה בבני משפחתה. זוהי מלחמה על החיים ועל המוות. לנגד עיניי הפכה דינה לנסיכה דראופאדי אשר כבודה חולל ואף הודחה מהשלטון על ידי בני משפחתה, שבט קורו. אומנם את האחריות למהפכת החצר הזו אני מטיל במלואה על הנסיכה דינה. היא זו שלא ידעה להציב גבולות. היא זו שהפכה עצמה ללא קיימת, למישהי שבריאותה וקיומה אינם חשובים כלל ושתפקידה מסתכם אך ורק לשרת את האחרים.

במקרה המתואר לעיל של דינה ובני משפחתה רק יציאה לקרב על חייה יוביל לשינוי שבסופו של דבר, בטווח הארוך, ישרת גם את בני משפחתה ובריאותם. כשהיא תבין שמזון בריא הוא עבור אנשים בריאים ולא להפך, ייקל עליה הדבר. עד אז היא תתקשה להציב גבולות כגון: בבית אני מכינה אוכל בריא. רוצים ג'אנק? תאכלו אותו כמה שאתם רוצים בחוץ. אל ביתי מבצרי אתם לא תכניסו דברים שיהרגו אותי. כן, הם יכעסו ויעשו ברוגז וינסו לראות עד כמה היא רצינית, אך ההחלטיות והעקביות שלה יובילו אותם לכבד אותה ולהעריך אותה, דבר שהם כבר מזמן שכחו לעשות.

האל קרישנה הכריח את ארג'ונה לצאת לקרב. הוא לא נתן לו כל אפשרות אחרת. קרישנה ניחם את ארג'ונה כשאמר לו שהנשמה נצחית ושהמוות הינו אך ורק הסרה של הקליפה הגופנית. מבחינה תזונתית, הסרה של קליפות הדגנים החיוניות והפיכתם למזונות מעובדים דלים בערכים תזונתיים, הם אלה המובילים לחסרים, לעליה ברמת הסוכר בדם, להשמנה ולעוד רשימה ארוכה של תחלואים. תודה לך הנסיכה דינה שפקחת את עיניי.

צרו קשר עם זהר צמח וילסון    * שדות חובה
    רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו