SunnyDew_Fly
SunnyDew_Fly

מה לעשות כדי לא לסיים את החורף עם ק"ג מיותרים

קשה לכם להשתחל לג'ינס? מסתובבים כל היום ליד המטבח? מרגישים שאתם אוכלים יותר בחורף? כנראה שאתם צודקים. לא מעט מחקרים מראים שבעונה זו יש נטייה להעלות במשקל בין 2 ל-3 ק"ג בממוצע
דיאטה בחורף

קשה להתמודד עם הדחף לאכול אוכל "אסור" לאורך זמן. צילום: 123RF

Bari13_Inside

קשה לכם להשתחל לג'ינס? מסתובבים כל היום ברדיוס של המטבח? מרגישים שאתם אוכלים כמויות גדולות יותר של מזון בחורף? כנראה שאתם צודקים… לא מעט מחקרים מצביעים על כך שבעונה זו קיימת נטייה להעלות במשקל בין 2 ל-3 ק"ג בממוצע.

לתופעה זו יכולות להיות סיבות שונות:

1. במהלך החורף קיימת נטייה בקרב אנשים רבים לפתח ״הפרעה רגשית עונתית״ (seasonal affective disorder)  – צורה קלה של דיכאון שעשויה לגרום לעצב ודכדוך, ככל הנראה בשל הימים הקצרים והקור. ואין כמו ״מזון מנחם״ כדי לגרום לנו לחוש טוב יותר ולהעלות את רמות הסרוטנין (אבל גם ליצור תנודות ברמות הסוכר וכמיהה מחודשת לנ״ל).

2.  במהלך החורף אנו חשופים לפחות שעות אור. בלוטת האצטרובל מגיבה למחסור באור על ידי יצור מלטונין, הורמון השינה – הגורם לנו לחוש עייפים יותר ופחות אנרגטיים. כדי לקבל ״זריקת מרץ״ אנחנו נמשכים למזונות כגון פחמימות ושומנים שיעניקו לנו אנרגיה זמינה. בנוסף, רמות גבוהות של מלטונין גורמות לתיאבון מוגבר.

3. מחקרים מראים שרמות נמוכות של ויטמין D, המכונה בשם "ויטמין השמש" גורמים לנו לאכסן יותר מזון כרקמת שומן ופחות להשתמש בו לייצור אנרגיה.

4. הסבר נוסף לתופעה הוא שבשלב מסוים באבולוציה שלנו ״תוכנתנו״ לאגור יותר שומן במהלך הסתיו והחורף, כדי להבטיח את שרידותנו. אבל כיום בעידן בו המזון זמין בכל אחת מעונות השנה, נדמה שאנחנו יכולים לוותר על התענוג הזה…

ויש מי שטוען שאצל רב האנשים נובעת העלייה במשקל מהעובדה הפשוטה שבחורף אנו ממעטים בפעילות גופנית, בהשוואה לעונת הקיץ ואוכלים יותר כיוון שמידת הרעב שלנו עולה או שאנו מבלים יותר שעות בחוסר מעש ואכילה מול המחשב והטלוויזיה.

מה ניתן לעשות כדי לא לסיים את החורף עם כמה ק"ג מיותרים או משקל עודף?

1. מתעמלים ולא מחפשים תירוצים – יוצאים משמיכת הפוך ומסך הטלוויזיה ועוסקים בפעילות גופנית.

2. מרבים באכילת מזון מבושל וחם (מרקים, תבשילי קדרה, קטניות)

3. נהנים מתזונה המבוססת על ירקות, פירות וחלבון (להמעיט בצריכת דגנים ופחמימות)

4.  מעשירים את התפריט בשומן ממקור איכותי כדוגמת אגוזים, שקדים, זרעים, אבוקדו וכו׳

5. מוסיפים טעם לחיים עם עשבי תיבול וחליטות תה מחממות (ג'ינג'ר, קינמון) .

6. יוצאים לטבע ליהנות מאור וחום השמש.

7. מוזמנים לארוע חברתי מחוץ לבית? יוצאים לקניות? אל תגיעו לפעילות רעבים. הקפידו לאכול משהו לפני – מחקרים מראים שכאשר אנו יוצאים לבילויים ואוכלים בחוץ, אנו צורכים 40% יותר קלוריות בהשוואה למה שהיינו אוכלים בבית, ללא קשר למידת הרעב שלנו. ועוד לא הזכרנו את עניין שתיית האלכוהול והשתייה החריפה בארועים, שמוסיף לנו כמות לא מבוטלת של קלוריות.

בנוסף, מומלץ להוסיף תוספי תזונה וצמחי מרפא שיסייעו לנו להימנע מעלייה במשקל ויאפשרו לנו להגיע לקיץ קלילים וחטובים יותר. להלן החשובים שבהם:

• קונג'אק – צמח הקונג'אק שמקורו בסין ויפן, מכיל סיב תזונתי מסיס במים בשם גלוקומאן. סיב זה ידוע כיעיל במיוחד בהסדרת ושיפור פעילות מערכת העיכול, נמצא כאפקטיבי בהורדת רמות סוכר וכולסטרול בדם לרבות כולסטרול "רע". בנוסף, מעניק תחושת שובע ומפחית כמיהה לפחמימות וסוכרים – איכות חשובה שחיונית להצלחת כל תהליך של הפחתה במשקל .

• גרסיניה קמבוג'יה – לפרי מופלא זה, שמקורו באסיה ואפריקה, סגולות בריאותיות רבות בהקשר להפחתה במשקל. קליפת הפרי מכילה חומר בשם HCA שהינו בעל יכולת לחסום את האנזים CITRATE LYASE  שיש לו תפקיד חשוב בהמרת פחמימות וסוכרים לשומן, ואחסונו של זה לשימוש עתידי. יכולת זו הופכת אותו למרכיב חשוב בכל תהליך הרזייה, כיוון שמסייע לשריפת שומן, מדכא תחושת רעב, מונע תנודות במצב הרוח, מסייע לשינה טובה ולהפחתת פרופיל השומנים בדם ועוד.

• CLA – הינה חומצת שומן לינולאית. חומצת שומן מסוג זה מגבירה פירוק של טריגליצרידים בתאי השומן ומעכבת אנזימים שמעודדים אגירת חומצות שומן בתא. מחקרים שונים מצביעים על כך שנטילה של CLAA  מסייעת לירידה במשקל, באחוזי השומן ואף בהיקף המותניים והירכיים.

• ל-קרניטין – זוהי נגזרת של חומצת האמינו קרניטין. הנ"ל אחראית להפיכת שומן לאנרגיה (ATP)  וניצול יעיל של מולקולות שומן. בעזרת ל- קרניטין  שורף הגוף שומן והופך אותו לאנרגיה. חומצה זו יעילה במיוחד לאנשים אשר מבצעים פעילות גופנית היות והיא מסייעת לייצור אנרגיה בשרירים, מקטינה הצטברות של חומצה לקטית בשריר, מפחיתה סימני עייפות וכן מחזקת את פעילות הלב. יתרה מכך, יתרון נוסף של ל-קריניטין בא לידי ביטוי בעובדה שהוא מעודד ספיגה והטמעה ולכן כמרכיב בכמוסה, הוא בעל תפקיד מאוד משמעותי. בנוסף, מחסור בחומצה זו עשוי לגרום לעלייה באחוזי שומן והצטברות שומן.

Diet 4 You – המוצר המהפכני של חברת ROOTS מכיל את ארבעת הרכיבים שהוזכרו ופועלים על הגוף באופן סינרגיסטי. הללו גורמים לתחושת שובע, מסייעים בהגברת המטבוליזם,  הגדלת מסת השריר וחיזוק הגוף. שימוש בכמוסות Diet 4 You בשילוב עם פעילות גופנית ותזונה מאוזנת, עשוי לעודד ירידה איטית ומתונה של 4-55 ק"ג בממוצע בחודש.

ניתן להשיג את המוצר, כמו מוצרי החברה הנבחרים האחרים בבתי מרקחת ובתי טבע פרטיים בכל הארץ.

בהקשר זה חשוב להזכיר גם את מוצרי הטואלטיקה של roots שהינם מקור לגאווה ישראלית . הם מיוצרים בארץ במפעל באור עקיבא הפועל תחת תקני איכותיים גבוהים ועומד בתקני בינלאומיים וביניהם  GMP.

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו