LipoMag_Migdal
Taubread_Migdal

מדוע שאשתנה ואאמץ תפריט טבעוני כאורח חיים?

מאת: ד"ר גארת דיוויס
האמירה "זה מה שהמליץ לי הרופא", לא מעידה על מוטיבציה רבה. אם אין לכם סיבה רבת-עוצמה, אישית ומשמעותית כדי לעבור לתפריט טבעוני, תהיו חסרי אונים בפעם הבאה שבה מציעים לכם פיצה או נקניק בלחמנייה
למה טבעונות

צילום: 123RF

חשוב מאוד לדעת על מה מבוסס ה"מדוע". האמירה "זה מה שהמליץ לי הרופא", זו אמירה שאינה מעידה על מוטיבציה רבה. אם אין לכם סיבה רבת-עוצמה, אישית ומשמעותית כדי לעבור לתפריט טבעוני, תהיו חסרי אונים בפעם הבאה שבה מציעים לכם פיצה או נקניק בלחמנייה. הרי כדי להמשיך לעשות את מה שעשיתם תמיד, אין לכם צורך ביעדים; ההרגל לבדו ימשיך לחזק את ההתנהלות שלכם. אבל אם אתם רוצים להשתנות – במיוחד כשההתנהגות החדשה גורמת לכם לאי-נעימויות עם הסביבה שלכם – עליכם להצטייד במוטיבציה אישית. אם תוכלו להיזכר בכל רגע נתון בסיבות העמוקות שבגללן אתם נמנעים ממזון מן החי וממזון מעובד, יהיה לכם קל הרבה יותר לעשות את הבחירות הנכונות.

אני מבקש ממטופליי לרשום את היעדים שלהם ולשמור אותם במקום נגיש. רבים מהם נושאים איתם כרטיסיות עם הכיתוב הזה כדי שיוכלו לשלוף אותן ברגע שהם עומדים מול מזון שהם אוהבים שעלול להרחיק אותם מהיעדים החשובים להם. תוכלו גם לכתוב מדוע אתם משנים את התפריט שלכם ולהדביק את רשימת הסיבות על המראה בחדר האמבטיה. בדרך זו תוכלו לגייס מדי יום את התודעה ותת-המודע שלכם כבני-ברית למאמציכם. ה"מדוע" שלי היה ברור. הנה הצהרת היעד שלי:

אני רק בן שלושים וחמש ולאחרונה אובחנו אצלי יתר לחץ דם, רמת כולסטרול גבוהה וכבד שומני. אני גם סובל מאוד מתסמונת המעי הרגיש. כדי להחמיר את המצב עוד יותר, אני אמור להיות מומחה במתן עזרה לאנשים שצריכים לרדת במשקל. אני מרגיש צבוע. אני רוצה לחיות חיים ארוכים ובריאים. אני רוצה ליהנות מאשתי ומשתי בנותיי המקסימות. אני רוצה שתהיה לי האנרגיה שתאפשר לי להיות איתן, לבלות איתן ולדאוג להן. אני רוצה לראות את בנותיי גדלות. אני רוצה להרגיש טוב יותר כבר עכשיו. אני רוצה להיות מסוגל לצאת מהבית מבלי לדאוג כל הזמן אם יש שירותים בקרבת מקום. אני רוצה שיהיו לי חיי חברה פעילים ללא העול של מבוכה או חשש. אני, כרופא וכמומחה להורדה במשקל, רוצה ליישם את מה שאני מטיף לו. אני רוצה לתת למטופלים שלי את העצות הנכונות, שאני עצמי מקפיד עליהן. אני רוצה לסייע להם לרדת במשקל ולהרגיש מעולה עם עצמם. אני רוצה להיות מודל לחיקוי, להעניק השראה ולהיות מורה דרך למטופליי.

Sunfrost_Article

ככל שנעשיתי בריא ורזה יותר, כך הוספתי יעדים שנראו תחילה מגוחכים: לפתח כושר, לרוץ 30 ק"מ בשבוע, להשתתף במרתון, להיות מתחרה ראוי בטריאתלון. כפי שכבר ציינתי, אני עדיין בדרך למעלה וחושב כיצד לנצל את האנרגיה העצומה שאני מפיק מהתזונה ומסגנון החיים שלי.
כעת אעלה כמה מהסיבות המשכנעות ביותר לאימוץ תזונה טבעונית.

סיבות בריאותיות

אני מזכיר לעצמי שוב ושוב את היתרונות הבריאותיים הגלומים בתזונה מן הצומח.

תפריט מן הצומח עוזר להגן עלינו מפני סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, השמנת-יתר, סרטן ומוות בטרם עת. אולם זהו קצה הקרחון בלבד. מחקרים מראים (והניסיון האישי שלי מאשר זאת) שתפריט טבעוני מסייע גם במקרים של מחלות מעי דלקתיות. אם אתם סובלים מדלקת כיבית במעי הגס, תפריט צמחי יכול לגרום להפוגה (רמיסיה) ולהפחית באופן משמעותי את הצורך בנטילת תרופות מזיקות עקב ירידה בתופעות דלקתיות בגוף. אני מכיר אנשים הסובלים מאוד ממחלות מעי דלקתיות וסיבה זו צריכה לככב ברשימת היעדים שלהם (David, Maurice, et al. 2014; de Silva, Olsen, et al. 2010; Adam, Beringer, et al. 2003; Chiba, Abe, et al. 2010; Jantchou, Morois, et al. 2010). אני גם רואה מטופלים רבים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית חמורה. כמו במחלות מעי דלקתיות, דלקת מפרקים זו מחריפה עקב תפריט עתיר חלבון מן החי המחולל דלקות. תפריט המבוסס על צמחים עשוי לשפר במידה רבה את דלקת המפרקים ואפילו לרפא אותה (McDougall, Bruce, et al. 2002; Müeller, de Toledo, et al. 2001; Elkan, Sjöberg, et al. 2008).

אחת ההפרעות הנפוצות ביותר בעולם המערבי היא מחלת הסעיפים, מחלה שבה דופן המעי הגס מפתח שקיקים שעלולים להתפוצץ. דניס ברקיט שם לב שאוכלוסיות שתזונתן עשירה בסיבים תזונתיים ודלה בחלבון מן החי לא סבלו ממחלת הסעיפים או שסבלו ממנה במידה מועטה בלבד. מחקרים שנעשו בעקבות זאת הוכיחו את טענתו (Gear, Ware, et al. 1917; Korzenik 2006). למעשה, ממחקרי אורך עולה שלצמחונים יש סיכוי נמוך ב-31% ללקות במחלה זו (Crowe, Appleby, et al. 2011).

הניתוח הנפוץ ביותר בארה"ב הוא ניתוח להסרת כיס המרה. החולה הטיפוסי הסובל מבעיה זו מתואר כ"אישה שמנה בת 40", כאילו סממנים דמוגרפיים אלה מייעדים אתכן לעבור ניתוח להסרת כיס המרה. היינו יכולים להפחית בהרבה את שיעור תחלואה זה על-ידי אימוץ של תזונה טבעונית. למעשה, מחקרים מראים שכשמאמצים תזונה כזאת נצפית ירידה ביצירת אבנים בכיס המרה בין שחלה ירידה במשקל או לא (Pixley, Wilson, et al. 1985; Tsai, Laitzmann, et al. 2004).

בשר מתפרק בגוף לפורינים ולחומצת שתן. חומרים אלה גורמים לשיגדון (גאוט), שיכול להביא למצב של דלקת מפרקים כואבת במיוחד. לעיתים קרובות הכאב הוא כה חזק עד שאפילו נגיעה קלה בבוהן יכולה לגרום לחולה לצעוק. אבנים בכליות שיכולות להיווצר מחומצת שתן גורמות לכאב חזק עוד יותר. אף שלי לא היה "העונג" לעבור את הייסורים האלה, שמעתי שאבני כליות הן אחד הדברים המכאיבים ביותר שניתן לחוות. ראיתי יותר מדי חולים מתפתלים מכאב על אלונקות בתי החולים מכדי שיעלה בדעתי לשוב אי-פעם לתזונה הקודמת שלי. אם עוברים לתזונה טבעונית, רמת חומצת השתן יורדת בצורה תלולה וכך ניתן למנוע היווצרות של אבנים בכליות ושיגדון (Choi, Atkinson, et al. 2004; Siener and Hesse 2003; Reddy, Wang, et al. 2002; Adeva, Souto 2011).

ירוד (קטרקט) היא מחלה קשה הגורמת לערפול הולך וגובר של הראייה ככל שאנו מתבגרים. תמיד חשבתי שזה חלק בלתי נמנע מתהליך ההזדקנות, אלא שבפרק 15 למדנו שקצב ההזדקנות שלנו מושפע במידה רבה ממה שאנו אוכלים. מתברר שאצל טבעונים, באוקספורד, אנגליה, שיעור היווצרות הקטרקט במהלך החיים הוא נמוך ב-40% בהשוואה לאלה שאוכלים בשר על בסיס לא קבוע (Appleby, Allen, et al. 2011).

אפילו מחלות נפש נקשרו לאופן האכילה שלנו. במחקרים נמצא קשר בין תזונה עשירה בחומצות אמיניות ובשומן לבין מצב רוח גרוע יותר, ריכוז גרוע יותר בביצוע משימות מחשבתיות ושיעורים גבוהים יותר של שיטיון (דמנציה) (Brinkworth, Buckley et al. 2009; de Castro 1987; Beezhold, Johnson 2012; Giem, Beeson et al. 1993; Wing, Vazquez, et al. 1995;).
אין ספק שרשימת היתרונות הבריאותיים יכולה בקלות לתת מענה לשאלה "מדוע כדאי לי לעבור לתזונה טבעונית?", אבל כדי לשנות את דפוסי החשיבה ולהיפרד מההרגלים הגרועים שלנו, הסיבה צריכה להיות עוצמתית מאוד. אזכיר בהמשך סיבות רבות נוספות שיכולות לסייע לכם להבהיר לעצמכם את הרצון לעבור לתזונה המבוססת על צמחים ולחזק אותו.

מתוך הספר מיתוס החלבון, מאת ד"ר גארת דיוויס

השאירו תגובה: