Mankai_Migdal
EatSane_Migdal

לחיי הצ'י של הנבטוטים

מאת: גיל טון Dip.CM

יום שישי שטוף שמש בתיאטרון גבעתיים נפתח בסימן של מודעות ופתיחות לבריאות אחרת בהרצאה של ד"ר גדעון רון, מוותיקי המטפלים ברפואה סינית בארץ. ד"ר רון פתח את הרצאתו ואת מוחנו עם סיפור על פרופסור אמריקאי אשר ארז את מזוודתו והגיע ללמוד אצל מאסטר סיני מקומי במטרה לכתוב ספר על התרבות הסינית. הסיני כמנהגו מזג תה יסמין לפרופסור ובמהלך מזיגת התה, הכוס התמלאה והסיני ממשיך למזוג והתה כבר זולג מן הכוס אל עבר הריצפה. האורח האמריקאי לא יכול היה להתאפק והעיר למארחו בנימוס ושאל האם הוא רואה שהכוס מלאה. הסיני ענה לאורחו שהוא רואה שהכוס התמלאה ושהוא יודע שאי אפשר עוד למלא כוס המלאה כבר בנוזל. במשל זה ניסה הסיני ללמד את אורחו שאי אפשר ללמד אדם מלומד ומלא ידע כמוהו דבר על התרבות הסינית אלא אם כן יחליט לרוקן את מוחו מכל מה שלמד עד עתה. רק אז יצליח ללמוד משהו על התרבות הסינית.

חשיבה בריאותית תלויה בהשקפת עולם אשר מושפעת בעיקרה מדת ופילוסופיה. הרפואה והמדע המערבי הושפעו מן הדת והפילוסופיה שבמערב אשר בזמנים עתיקים הסבירו שהאדם נברא בצלמו ודמותו של אלוהים, מה שהופך אותו לשונה או עליון מהטבע. בפילוסופיה המזרחית רעיון זה אינו קיים. האדם הוא חלק מן הטבע והוא בע"ח כמו כל בע"ח אחר. אומנם האדם נבדל משאר בע"ח בהיותו בעל תבונה ויכולת מחשבה, אך עדיין הוא חלק מן הטבע, מושפע מתהליכיו ומחוקיו.

מושג חשוב בתפיסה הסינית הינו צ'י, שמשמעותו כוח החיים. בתרבויות המזרח הקדום, במצרים העתיקה וביהדות התעניינו כולם באותו כוח החיים וקראו לו בשמות שונים. בתפיסה המערבית המדעית מתעלמים מקיומו עקב הבעייתיות בלמדוד ולהעריך את הצ'י.

ECO_C_Inside

הצ'י נמצא בכל הדברים בטבע ואיכותו משתנה בהתאם לחומר. בעולם החי הצומח והדומם ישנן איכויות שונות של צ'י. גם בגוף האדם ישנן איכויות שונות של צ'י, כך לדוגמא Jing הינו הצ'י המולד המועבר לנו בתורשה בעוד צ'י המגיע מן האוויר נקרא Kong Qi וצ'י המגיע מן המזון נקראו Gu Qi הינם צ'י נרכש. איכויות הצ'י השונות בגוף האדם קובעות את איכות חייו ואת הפגיעות שלו למחלות.

מזון אורגני – יותר צ'י

לכן מזון אורגני הוא בעל חשיבות רבה שכן מזון זה מלא בחיוניות ובצ'י. דוגמאות למזון בעל חיונות רבה הם הנבטים והנבטוטים. ד"ר רון ממליץ שבכל ארוחה נשלב נבטים ונבטוטים כמו למשל האלפלפה, חמניות, כוסמת וברוקולי.

נבטוטים הם זרעים שהושרו למשך הלילה והושארו במשך היום בסביבה לחה עד אשר נובט מהם גבעול ועלים. פריצת הגבעול מהזרעים מלאה בחיוניות ובצ'י ולכן מזון זה בריא מאד. את הנבטוטים אפשר ורצוי לעשות בבית. המומלצים הם: מאש ועדשים למיניהם.

בנוסף ד"ר רון ממליץ לחפש בצידי הדרכים את עלי החובזה שגדלים בתקופה זו. עלי החובזה נחשבים למזון מאד בריא! מומלץ!

צ'י קונג בהפסקה

בהפסקה נירה רבינוביץ, מטפלת ברפואה סינית ובצ'י קונג, פתחה את ליבנו בתרגילי "איחוד שלושת הלבבות".

הפסקת צי קונג

לאחר ההפסקה המשיך ד"ר רון לרתק את הקהל וסיפר כי בסין העתיקה רופא היה מקבל תשלום כל עוד מטופליו היו בריאים. ברגע שמטופליו חלו הם חדלו לשלם לרופא. במהותה, הרפואה הסינית הינה רפואה מונעת מחלות ולא מרפאה מחלות. לכן טיפול ברפואה הסינית הוא באדם ולא במחלה והטיפול נעשה בהסדרת חוסר האיזון בגוף שייצר את המחלה.

בסיום ההרצאה נשאל ד"ר רון שאלה ותשובתו סיכמה בצורה יפה ופשוטה את שורש החכמה הסינית, תשובה שהשאירה את הנוכחים עם התפעלות רבה. ד"ר רון נשאל איך אנו אמורים לשמור על הצ'י של הגוף ? וענה: "אני מסכם את זה בראשי התיבות תנשמת- תזונה, נשימה, שינה, מודעות, תנועה".

לסיום, הנה כמה המלצות של ד"ר רון:

• שינה! שינה מאד חשובה ובעלת השפעה מכרעת על מחלות רבות, בין יתר בעיות קשב וריכוז אצל ילדים. מומלץ ללכת לישון בעשר בלילה.  ילד אמור לישון 9-10 שעות, מבוגר 8 שעות, זקן 7 שעות.
• אם כבר בישול אז בישול בצורת אידוי כבישול שפוגע הכי פחות בחיוניות הצ'י. בישול בשמן לא מומלץ.
• במידה ואוכלים בצורה נכונה ומאוזנת אין צורך לצרוך תוספי תזונה או צמחי מרפא, מלבד במצבים המצריכים זאת.
• הימנעו מחלב ומוצריו. חלב מהווה לגורם האלרגני מס' אחד בגוף וגורם לתחלואים רבים.
• ואחד אחרון: קרצו לראי והראי יקרוץ לכם בחזרה. זה בטח יעזור לכם לחייך יותר.

גיל טון, מטפל ברפואה סינית. מטפל במרפאה פרטית בגבעתיים ובבית החולים אסף הרופא. לאתר של גיל טון

השאירו תגובה: