NOVIX_Migdal
Insta_Migdal

מדוע החזרת הפלרת המים מסוכנת לנו כל כך?

מאת: מיכל רוזן
מה מסתתר מאחורי המספרים הגדלים והולכים בארץ של הפרעות בפעילות מערכת ובלוטת התריס, סרטן ומחלות לב? בימים אלו עולה לדיון נושא בעל חשיבות לאומית שיכריע את גורלם של מיליוני אנשים בישראל
הפלרה

נזקים אדירים שלא לצורך (123RF)

מדובר בפרוצדורה פסולה שהייתה נהוגה בישראל עד לפני זמן קצר, שהונהגה על ידי משרד הבריאות והוכח מדעית כי היא גורמת בין היתר לסרטן מסוגים שונים, מחלות לב, יתר לחץ דם, הפרעות דיכאון וחרדה, פגיעות נוירולוגיות, ליקויים בתפקוד מערכת התריס ובלוטת התריס והרשימה עוד ארוכה.

הפרוצדורה המזיקה היא ההפלרה שהייתה נהוגה בארצנו עד אוגוסט 2014, והופסקה על ידי שרת הבריאות דאז יעל גרמן. כעת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מבקש להחזיר אותה.

מהי ההפלרה?

לכאורה, תהליך שמיועד למנוע עששת.

ECO_3_250

למעשה: פרוצדורה שהעיקרון שלה הוא החדרת פסולת תעשייתית הנקראת חומצה פלואורוסיליצית המכילה חומרים רעילים ומסוכנים, לתוך המים.

למה מיועדת הפעולה?

שי דוידוביץ' מוותיקי הפעילים נגד ההפלרה מסביר: "איכשהו עדיין יש אי הבנה גדולה לגבי מהי בעצם ההפלרה. אז ככה: ההפלרה היא יוזמה של המפעלים המזהמים. היא נעשית כדי לספק הגנה משפטית למפעלים המזהמים במקרה של תביעת נזיקין – קשה יותר לתובע להוכיח שהנזק נגרם לו מהחומרים שנפלטים על ידי המפעל, כי הוא חשוף לחומרים האלה עקב ההפלרה. בכך עוסק הספר היחיד בעברית בנושא, "הונאת הפלואוריד", שהוכיח שההפלרה, שהחלה בארה"ב, היא יוזמה של החברות המזהמות – למטרה זו."

ראייה לכך שזה המצב גם בארץ הציגו הפעילים נגד ההפלרה בסרטון היוטיוב בן 10 דקות המצורף למטה על קשרי הון שלטון. כמובן שמיד יהיו מי שיעמדו על הרגליים האחוריות ויגידו שזו עוד תיאוריית קונספירציה. אבל אם כך, איך אחרת אפשר להסביר את העובדה שכל המים בישראל מופלרים בעוד שמי השתייה מהווים פחות מ10% מכלל המים בישראל? מדוע להפליר גם את מי ההשקיה ולזהם את הסביבה? האם גם לעגבניות יש שיניים?!

זוהי רק תמיהה אחת שאין לה תשובה על ידי תומכי ההפלרה. אבל השאלה המרכזית והחשובה ביותר היא: לאור נזקי ההפלרה לאדם ולסביבה שהוכחו בעשרות מחקרים מדעיים על ידי טובי המדענים בעולם כיצד ייתכן שהנוהל הפסול הזה עדיין נמשך?

דוגמא אחת מיני רבות לנזק שגורמת ההפלרה: המדען פרופסור דין בורק ערך מחקר שכלל 10 ערים מופלרות בארה"ב ו-10 ערים שאינם מופלרות ובדק בהן את שיעור מקרי המוות מסרטן. לפני תחילת ההפלרה שיעור מקרי המוות מסרטן היה זהה בכל הערים. כמה שנים בודדות לאחר תחילת ההפלרה שיעור מקרי המוות מסרטן בערים המופלרות היה גבוה באופן ניכר מזה שבערים הלא מופלרות.

להלן ראיון קצר עם פרופסור בורק אודות הניסוי:

אגב, בעקבות ממצאי הניסוי של פרופסור בורק הוצא תהליך ההפלרה אל מחוץ לחוק בהולנד כבר בשנות ה-70.

דוגמה בעייתית נוספת מעלה המדען הסביבתי האירי, דקלן ווף: המדינה היחידה בעולם שבה נהוגה היום חובת ההפלרה היא אירלנד. יש מדינות נוספות שמפלירות אבל מתוך בחירה ולא באופן כפוי על פי חוק. באירלנד שיעור מקרי המוות מסרטן כמעט כפול מזה שבשאר מדינות אירופה שאינן מפלירות את המים. כמו כן שכיחות הפרעות דיכאון ומחלות לב באירלנד גבוה משמעותית מזה שבאירופה כולה ובין הגבוהים ברחבי העולם.

לחצו כאן לתרגום לעברית של חלק מחוות הדעת של ד"ר דקלן.

הוצאת פוקוס הייתה חלוצה בהתייחסות להפלרה ונזקיה בהוצאת הספר "הונאת הפלואוריד" שמתייחס לגורמים הפוליטיים שבזכותם התגבש תהליך ההפלרה בארה"ב, עם ממצאים מדעיים מגובים מחקרית על נזקי ההפלרה ומראי מקום רבים.

יש כל כך הרבה דברים נוספים לומר על ההפלרה

הפרוצדורה של ההפלרה מוסברת על ידי משרד הבריאות כתרופה נגד עששת. אולם עצם החדרת תרופה למים ללא קבלת רשות מה"חולה" מנוגדת לזכותו הבסיסית של כל אדם להתנגד לקבלת תרופה. גם אם משרד הבריאות רואה בהפלרה תרופה נגד עששת, זוהי התרופה היחידה בעולם שניתנת לכל אדם, בכל מצב בריאות וללא שליטה כלשהי במינון. למשל, מי שעוסק בפעילות ספורטיבית ושותה יותר מים יכול לקבל כפליים יותר "תרופה" ממי שיושב במשרד ושותה פחות.

והאם ה"תרופה" לפחות יעילה? ממש לא.  מנתונים של ארגון הבריאות העולמי עולה כי אין הבדל בין מצב בריאות השיניים של מדינות שהמים בהן מופלרים לעומת מדינות שבהן המים לא מופלרים (כמו הולנד ושווייץ  למשל).

אם לא די בכך, בסקר שערך משרד הבריאות עצמו, התומך בהפלרה, התגלה כי מאז החלה הפרוצדורה של ההפלרה ב2002 עלה באופן ניכר שיעור הילדים הסובלים מעששת, וב-2014 אף הגיע לשיעור של 63% בהשוואה לשיעור של 54% ב-2002.

הפלרה

מדוע להפליר מים שאינם מיועדים לשתייה? (123RF)

לצורך השוואה: בבריטניה רק 44% מהילדים סובלים מעששת בגרמניה 34% ובהולנד 32% בלבד ותנחשו מה? בריטניה, גרמניה והולנד כמו כמעט כל מדינות אירופה, אינן מפלירה את המים כבר עשרות שנים. בכך משרד הבריאות מודה בעצמו כי מצב השיניים של ילדי ישראל השותים מים מופלרים גרוע בהרבה מזה של ילדי בריטניה וילדי אירופה השותים מים נקיים. אז אחרי כל הרעל שנשפך למים, המחלות שנגרמות, זיהום הסביבה, זה אפילו לא מזיז לעששת של הילדים.

בעצם, המלחמה בעששת היא עלה התאנה של הרעלת המים על ידי הפלרה.

אז למה ההפלרה נמשכה שנים על שנים?

ולמה עכשיו, אחרי שסוף סוף יעל גרמן הפסיקה את הנוהל רוצים להחזיר את ההפלרה? למה? יודעים מה, לא משנה למה. העיקר: חייבים להשאיר את המים שלנו נקיים.

ההכרעה לגבי אם תוחזר ההפלרה עומדת ליפול בקרוב.

לצערנו סגן שר הבריאות ליצמן תומך באופן בלתי מסויג בהחזרת ההפלרה.

אם אכפת לכם מבריאותכם ובריאות יקיריכם כתבו לליצמן, סגן שר הבריאות.

אם כולנו נכתוב לליצמן זה ירתיע אותו והוא יבין שהוא לא יכול לעשות ככל העולה על רוחו

בלי לתת דין וחשבון לתושבי ישראל. בבקשה התגייסו!!

סגן שר הבריאות, ח"כ הרב יעקב ליצמן

טל: 02-6408323

פקס: 02-6408939

ylitzman@knesset.gov.il

ת.ד. 1176 ירושלים 9101002

בימים האחרונים, בעיתוי מושלם, הכריזה ארין ברוקוביץ' על הצטרפותה למאבק בהפלרה כדי להוציא אותה מחוץ לחוק בארה"ב. ארין ברוקוביץ היא עורכת דין מארה"ב שייצגה תושבים בארה"ב שנפגעו מזיהום כבד של המים על ידי מפעלי תעשייה וזכתה. על המאבק המרגש שלה יצא בשנת 2000 סרט בשם "ארין ברוקוביץ'" בכיכובה של ג'וליה רוברטס (שזכתה בפרס אוסקר על משחקה בסרט).

כעת מצטרפת עו"ד ברוקוביץ' למאבק הבינלאומי שמתקיים בארה"ב, באירלנד ובישראל והצהירה כי מטרתה היא להוציא את ההפלרה אל מחוץ לחוק ברחבי ארה"ב. משימה כבדה. נאחל לה הצלחה!

ואתם, אנא תרמו את תרומתכם הצנועה למאבק ותעזרו בכך גם לעצמכם ולכל היקרים לכם על ידי 3 פעולות פשוטות:

 

לדף ההפגנה בפייסבוק

כל מי שרוצה לעשות עוד משהו למען מים נקיים בישראל מוזמן לפנות אלי במייל. תודה!!

מיכל רוזן – בין היתר, אקטיביסטית בעד מים נקיים בישראל.

מייל : michal@rosenm.co.il

אסמכתאות וחומר נוסף

השאירו תגובה: