loading
loading

טיפול טבעי נגד הליקובקטר פילורי

4 מזונות טבעיים לטיפול בהליקובקטר פילורי – כשנוטלים אותם יחד הם יעילה ביותר ולא מחוללים את הנזקים של תרופות נוגדות חומציות של הרפואה הנקראת מקובלת
גבר סובל בשל כאב בטן לא מוסבר

צילום: 123RF

loading

הליקובקטר פילורי הוא חיידק המצוי בקיבה. כשאנחנו בריאים הוא נמצא בכמות מזערית בפלורת הגוף שלנו. ככל שיש יותר ממנו בקיבה, כך עולה הסיכון לחלות בגסטריטיס, בכיב קיבה  או בסרטן בקיבה. כ-40% מאוכלוסיית העולם המערבי סובלת ממנו.

הטיפול המקובל בהליקובקטור פילורי הוא טיפול אנטיביוטי אגרסיבי, אל חשוב לדעת שאפשר לטפל בו באופן טבעי. חוקרים ביפן מצאו שנטילת תוספים של אבץ וקרנוזין מונעים את הנזק שגורם החיידק.

בארה"ב  צרפו לנוסחה יפנית זו גם קרנברי (חמוציות), תמצית ליקוריץ ותמצית פיקוריזה. נוסחה נמצאה כמסייעת לסובלים מהליקובקטר פילורי והיא נטולת תופעות לוואי.

איך ניתן להגן על הקיבה בפני חומציות יתר

על פי רוב מי שסובל מחומציות יתר בקיבה זקוק לטיפול. חומציות יתר נובעת מנטילת תרופות הפוגעות בציפוי הפנימי של הקיבה או שהיא תוצאה של אינפקציות ומצב דלקתי בקיבה. מצבים כאלו עלולים להתפתח לסרטן בקיבה.

לחומציות בקיבה תפקיד חשוב – היא מחסלת חיידקים מחוללי מחלות המגיעים לקיבה עם האוכל והיא גם מתחילה את פעולת עיכול המזון. אך שמירת רמת חומציות זו בגבולות הבריאם היא אתגר ביולוגי לא פשוט; הקרום הפנימי בקיבה מפריש ריר בכמות רבה וריר זה מגן על הקיבה מפני עודף החומצה שהיא עצמה מפרישה. זו הסיבה שכל המערכת הזו דורשת איזון עדין.

כל אדם סובל מפעם לפעם מאי-נוחות בקיבה. לפעמים מייחסים זאת למצבי לחץ. על אף שאי-נוחות בקיבה נראית כמטרד קל, מצבים כאלו משאירים את אותותיהם על הקיבה; הם יוצרים בה רדיקלים חופשיים הפוגעים ב- DNA ומעלים את הסיכון להתפתחות סרטן קטלני שם.

הליקובקטר פילורי

צילום: 123RF

אינפקציה של הליקובקטר פילורי גורמת לשרשרת נזקים בקיבה ובתריסריון עד כדי מצבים קשים כמו כיבים, גסטריטיס וסרטן הקיבה. הליקובקטר פילורי, אם הוא מצוי בקיבה בכמות גדולה, יוצר לעצמו שכבת הגנה כנגד חומציות הקיבה. הגירוי שהוא ממשיך ליצור בה יוצר ציטוקינים המחמירים עוד יותר את המצב הדלקתי.

אורח חיים של שתיית אלכוהול, נטילת תרופות, אכילת מזון מהיר וסטרס ממושך פוגעים עד כדי נזק מתמשך לציפוי הקיבה הפנימי העדין. אנטיביוטיקה יכולה לעזור נגד החיידק, אך יש שני תכשירים טבעיים שעוזרים יותר וללא נזקי האנטיביוטיקה לחיידקי המעיים. יש גם מזונות היכולים לסייע: אבץ קרנוזין,  קרנברי, מיצוי מליקוריץ ופיקוריזה. כל אלו מאוד יעילים  נגד הליקובקטר פילורי. יש להם פעולה סינרגיסטית יעילה ביותר ללא הנזקים של תרופות נוגדות חומציות של הרפואה הנקראת מקובלת.

אבץ קרנוזין

תוספי אבץ מוכרים כבר  מזמן כמספקי הגנה לקיבה וכמשפרי סיכוי להתגבר על סרטן.  רכיב תזונה נוסף, קרנוזין, מגביר עוד יותר את יכולותיו אלו של האבץ.

הליקובקטר פילורי

צילום: 123RF

חוקרים ביפן פיתחו תוסף מזון המכיל את שני המרכיבים האלו – אבץ וקרנוזין. תוסף זה נמכר ביפן כתרופה לכיב קיבה. הוא נחשב לתוסף מזון ואין בו שום נזק.

במחקרים נמצא שצירוף זה יעיל יותר מנטילת אחד מהם בלבד או אפילו לקיחת שניהם במרווח זמן. הוא נספג טוב יותר בדפנות הקיבה ועוזר לשיקומם. הוא מנטרל רדיקלים חופשיים וממריץ בגוף ייצור של חומר שעוזר לשיקום דפנות הקיבה. הוא מונע יצירת אנזימים מזיקים שפוגעים בדפנות הקיבה. עוזר לחיסול החיידק וקוטע את שרשרת האירועים שעלולה לגרום לסרטן בקיבה.

בניסויים בבעלי חיים נמצא, שלעיתים אפילו  נטילה  חד-פעמית  עצרה  את  הנזק  לקיבה. תוסף זה נטרל  גם נזק של תרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידליות. יחד עם זאת ברור שאין כאן המלצה לנטילת תרופות ולאחר מכן לחפש דרך להגן מפני נזקן.

חמוציות (קרנברי)

באשר לתועלת של חמוציות, הוכחות רבות הצטברו בזכות פרי זה! גם כשמדובר בפרי המיובש, הוא מספק הגנה רבה לקיבה כנגד שרשרת האירועים אינפקציה-דלקת-סרטן.

הליקובקטר פילורי

צילום: Pixabay

במחקר אחד שבו השתתפו 189 מבוגרים שסבלו מהליקובקטר פילורי, קבוצה אחת שתתה שתי כוסות מיץ חמוציות ואילו קבוצת הביקורת שתתה שתי כוסות פלצבו.

לאחר 35 ימים ו-90 ימים של טיפול התבצעו בדיקות לנוחות החיידק. התוצאות שהתקבלו היו כאלו: אצל 14% ממקבלי המיץ, לעומת 5% בלבד ממקבלי הפלסבו, נמצא דיכוי מלא של החיידק.

בניסוי אחר, נתנו ל- 177 חולים שסבלו מהחיידק 250 מ"ל מיץ חמוציות או משקה פלסבו, פעמיים ביום, למשך 3 שבועות. רק בשבוע הראשון נתנו לשתי הקבוצות גם אנטיביוטיקה. ניסוי זה נערך עם נשים בלבד.

אצל 95% מאלו שקיבלו את המיץ נמצא דיכוי מלא של החיידק לעומת 80% עד 85% אצל אלו שקיבלו רק את האנטיביוטיקה ומשקה פלסבו. החוקרים סיכמו ששתייה קבועה של מיץ חמוציות היא דרך יעילה לריפוי נגיעות בהליקובקטר פילורי.

מחקרים מלמדים שמיץ חמוציות עשוי לעזור גם כטיפול או מניעה של מחלות רבות ובכללן מחלות לב, סרטן ועוד.

ליקוריץ

לתמצית ליקוריץ יש יכולת אנטי דלקתית. הוא מצמצם היווצרות של ציטוקינים בגוף ומגביר את יצירת הרירית בקיבה. דה-גליצירינייטד ליקוריץ נמצא מפחית נזק של תרופות, משפר את מצב רירית הקיבה ועוזר לריפוי כיבי תריסריון. נמצא שאם לא מטפלים בנגעים, קיים סיכון שהחיידק יחזור ואתו סיבוכים כמו כיב תריסריון.

פיקרוריזה

הליקובקטר פילורי

צילום: 123RF

מיצוי של צמח המרפא פיקרוריזה מקובל ברפואה האיורוודית  ונמצא עוזר  כנוגד רדיקלים חופשיים, מחזק מערכת חיסונית ונוגד דלקות. תכונות אלו עוזרות לשמירת בריאות הקיבה. בניסוי בבעלי חיים עם צמח זה בהשוואה לתרופות נוגדות דלקות לא סטרואידליות, פיקוריזה האיצה יותר ריפוי של כיבים ועזרה יותר גם בהמשך.

יחדיו, חשובים הטיפולים הטבעיים שנסקרו להגנה על בריאות הקיבה ומניעת התפתחות סרטן שם. טיפול בתרופות כרוך בתופעות לוואי וככל שהטיפול הזה ממושך יותר, כך הנזק גדול יותר.

פגיעת ההליקובקטר הפילורי שכיחה מאוד ויש עימה נזקים רבים. לכן מי שסובל ממחלה זו, מומלץ ביותר שינקוט בדרכים טבעיות כדי להתגבר על הבעיה.

מקור

Natural Solutions to Chronic Stomach Problems January 2008

By Julius G. Goepp, MD

 

רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו
 1. יוסי ליטני

  יש קפסולות של אותם מרכיבים הנלחמים בהליקובקטור?

 2. חנה אברמסון

  שלום
  אשמח לקבל מידע על מינונים מומלצים
  בתודה

 3. בניטה עליזה

  שלום,נמצא שאני סובלת מהילקובקטר.התחלתי עם אנטיביוטיקה ומעונינת לשלב תרופות טבעיות.מהיכן רוכשים את התוספים שהמלצתם

 4. דורית

  איך משיגים את כל הטיפול הטבעי שהמלצתם להליקובקטור

 5. ישראל מאיר

  האם יש קפסולה שכוללת הכל ?