ECO_C_Migdal
ECO_C_Migdal

פטריות מרפא ומחלות דלקתיות של מערכת העיכול

מאת: - מיקוליביה נוסדה בישראל והיא מובילה את תחום המחקר והפיתוח של תוספי תזונה מבוססי פטריות מרפא
חודש המודעות לקרוהן וקוליטיס החל וזה הזמן להבין - האם הדרך להקלה בדלקות במערכת העיכול מתחילה עם פטריות מרפא? מחקרים חדשים רומזים שכן

בשנים האחרונות נרשמת עליה מדאיגה במספר החולים במחלות דלקתיות של מערכת העיכול (כ-100,000 חולים מאובחנים בישראל).

מחלות מעי דלקתיות (IBD – Inflammatory Bowel Diseases) הן משפחה של מחלות הנגרמות מפגיעה דלקתית במעי. המחלות העיקריות הנכללות תחת ההגדרה של מחלות מעי דלקתיות הינן:

משפחה נוספת של מחלות דלקתיות במערכת העיכול היא גסטריטיס (דלקת בקיבה).

D_SAGE_IPOSTNSIDE

סקירה מפורטת על מחלות דלקתיות במערכת העיכול בהמשך הכתבה.

הטיפול הטבעי במחלות דלקתיות של מערכת העיכול

הטיפול הטבעי במחלות דלקתיות של מערכת העיכול (קרוהן, קוליטיס, פרוקטיטיס, גסטריטיס) לרוב אינו מתמקד בריפוי המחלה, אלא בהפחתת עוצמת מדדי הדלקת, בהקלה בתסמיני המחלה, בהפחתת משך ההתקף, ובהשגת הפוגות ארוכות ככל שניתן (רמיסיה).

 

פטריות מרפא ומחלות דלקתיות של מערכת העיכול

פטריות המרפא נחקרו ונמצאו יעילות בהפחתת המדדים הדלקתיים במערכת העיכול, בהפחתת רמות הציטוקינים הפרו-דלקתיים בדם (חלבונים ייחודיים של מערכת החיסון אשר מעורבים ביצירת ובהתלקחות התהליך הדלקתי) ובהעלאת רמות הציטוקינים האנטי-דלקתיים בדם, (חלבונים ייחודיים של מערכת החיסון אשר מעורבים בעצירת התהליך הדלקתי), ובכך מסייעות בשיפור ברמת הדלקת ובהקלה בתסמינים הקשורים אליה, כגון דימומים, כאבי בטן ויציאות תכופות ומרובות.

 דלקת מעיים

מיקו דייג'סט, פורמולה יחודית מבית מיקוליביה, מכילה שלושה סוגים של פטריות מרפא (אגריקוס, היריסיום וטרמטס), אשר נחקרו ונמצאו כמסייעות להקלה בתסמינים של מחלות דלקתיות של מערכת העיכול.

פטריית אגריקוס (Agaricus Blazei Murill), אשר מוצאה מברזיל ומכונה גם "פטריית השמש המלכותית" או "פטריית האל", נחקרה ונמצאה כבעלת רכיבים יחודיים מסוג פוליסכרידים, אשר הינם סיבים תזונתיים יחודיים מסוג בטא גלוקנים (β-glucans), הנספגים ישירות לאשכולות לימפה של מערכת החיסון באמצעות היקשרות לתאים יחודיים בשם M-cells שעל גבי המרווחים בשכבה האפיתליאלית של המעי הדק. אותם בטא גלוקנים נחקרו [1,2,5] ונמצאו כבעלי יכולת לעודד הפחתה של מדד דלקתי הקרוי קלפרוטקטין (calprotectin), אשר נמצא בבדיקות צואה של חולי קרוהן וקוליטיס ברמות גבוהות בזמן התקף, להפחית את רמת הציטוקינים הפרו-דלקתיים במעי, כדוגמת MIP-1β, MCP-1, IL-8, IL-6, ובכך להפחית משמעותית את הדלקתיות הפוצעת את רירית המעי וגורמת לכיבים לאורך המעי, ולהפחית מדדים דלקתיים בדם כדוגמת  IL-6, TNF- α, IL-1β, IL-8, אשר מעלים גם הם את רמת הדלקתיות במעי בכך שגורמים לתאי דם לבנים להגיע לאזור רירית המעי ולתקוף אותה.

פטריית היריסיום (Hericium erinaceus), המכונה גם פטריית 'רעמת הארי' (Lion’s Mane Mushroom) משום שהמראה שלה מזכיר רעמה של אריה, מכילה רכיבים יחודיים מסוג פוליסכרידים, אשר נחקרו [3,4,5] ונמצאו כמסייעים בהפחתת המדדים הדלקתיים בקיבה, בתריסריון ובמעי בזמן התקף גסטריטיס, קרוהן או קוליטיס, בהעלאת פעילות נוגדי החמצון כדוגמת
(CAT (Catalase ו-(SOD (Super Oxide Dismutase
המסייעים להפחתת הדלקתיות ברירית תאי האפיתל בקיבה, בתריסריון ובמעי ובהקטנת הכיבים, כמו גם בהפחתת מדדים חמצוניים (רדיקלים חופשיים) המעלים את רמת הדלקתיות הפוצעת את תאי רירית האפיתל, כדוגמת MDA Malondialdehyde). כמו כן, הפטרייה נחקרה [1,2] ונמצאה יעילה בהפחתת ציטוקינים וכימוקינים מעודדי דלקת בזמן התקף של מחלת קרוהן או קוליטיס כיבית ובהעלאת רמות ציטוקינים נוגדי דלקת.

 

פטריית טרמטס (Trametes Coriolus Versicolor), אשר שמה העממי הוא Turkey Tail משום שצורתה מזכירה את זנב תרנגול ההודו, נחקרה [7,8] ונמצאה כמסייעת לשיקום ולחידוש רקמת רירית האפיתל של  הקיבה במצבים של פגיעה ברירית או של כיב בקיבה (אולקוס). בנוסף, הסיבים הפוליסכרידים שבפטרייה נחקרו [6] ונמצאו כמשמשים מזון פרה-ביוטי לחיידקי המעיים הידידותיים (פרוביוטיים), ומסייעים להשתרשות של חיידקים פרוביוטיים במעי ובשיקום פלורת המעי. פעילות זו מעודדת יצירת מושבות של חיידקים פרוביוטיים מסוג לקטובצילוס (Lactobacillus), כמו גם הפחתה בכמות החיידקים הפתוגניים (מעוררי המחלות) מסוג סטפילוקוקוס (Staphylococcus), קלוסטרידיום (Clostridium) ואנטרוקוקוס (Enterococcus). הפטרייה משמשת לטיפול ולמניעת הישנות של גידולים סרטניים, וממנה הופקה התרופה הראשונה בעולם לסרטן מפטריות מרפא הנקראת קרסטין (Krestin), אשר אושרה לשימוש ונרשמה כתרופה לסרטן ביפן עוד בשנת 1977. התרופה מבוססת על הפוליסכרידים הייחודיים לפטרייה PSK Polysaccharide Krestin ו-PSP (Polysaccharide Polypeptide). רכיבים אלה נחקרו רבות ונמצאו יעילים לטיפול במצבים של כיבים בקיבה ובמעי, סרטן הקיבה וסרטן המעי והחלחולת.

סקירת מחקרים על פטריות מרפא ומחלות דלקתיות של מערכת העיכול

מחקר קליני, כפול סמיות, שנערך באוסלו שבנורבגיה ופורסם בשנת 2010, בחן את ההשפעה של פורמולה המשלבת תמציות פטריות אגריקוס והיריסיום על מדדים דלקתיים בקרב חולי קרוהן וקוליטיס [1]. במחקר השתתפו  11 חולי קרוהן, 10 חולי קוליטיס ו-15 אנשים בריאים כקבוצת ביקורת. כל נחקר קיבל מינון יומי של 60 מ”ג של התמצית לבליעה למשך 12 ימים בלבד. בקרב הנבדקים נערכו בדיקות דם למעקב אחר ציטוקינים שונים המעורבים בהתלקחות התהליך הדלקתי ובדיקות צואה כמדד לקלפרוטקטין (Calprotectin – חלבון הנמצא בצואה של חולי קרוהן וקוליטיס ומהווה מדד חשוב הן על מנת לאבחן שאכן מדובר בדלקת אוטואימונית של המעי ולא בזיהומים אחרים או בתסמונת המעי הרגיז, והן על מנת לקבוע את התקדמות המחלה ואת חומרתה).

הנטילה של תמצית הפטריות הביאה לירידה ברמות הדלקתיות בגוף, שהתבטאה בירידה ברמות הציטוקינים מעוררי הדלקת בדם ובירידה ברמות הקלפרוטקטין בצואה. אצל 6 מתוך 10 חולי הקוליטיס ואצל 6 מתוך 11 חולי הקרוהן, נשארו הרמות של הקלפרוטקטין בצואה נמוכות גם בתום 19 ימים מתחילת המחקר, שהם שבוע מתום המחקר ומתום נטילת האגריקוס על ידי משתתפי המחקר!

במחקר, שהינו מחקר ראשוני וקצר הטווח, הודגמה ההשפעה, המהירה יחסית, על רמות של הציטוקינים (מתווכי הדלקת) בדם של חולי קרוהן וקוליטיס, בשילוב של ירידה מינורית ברמות ה- Calprotectin (לאור השימוש קצר הטווח בתמצית הפטריות – 12 ימים בלבד). המחקר הוכיח גם את הבטיחות בשימוש בתמצית פטריות אגריקוס והיריסיום בקרב חולי קרוהן וקוליטיס. הירידה במדדים בחולי הקוליטיס היתה מעט גבוהה יותר מאשר בקרב חולי הקרוהן, אצלם הדלקת מפושטת ומורכבת יותר.

פטריית ה-HERICIUM

 

מחקר קליני, חד סמיות, מבוקר פלסבו, שפורסם במרץ 2016 ונערך באוסלו שבנורבגיה, בחן את ההשפעה של פורמולה המשלבת תמצית מפטריית המרפא אגריקוס והיריסיום במשך 21 ימים על סימפטומים של עייפות ואיכות החיים בקרב חולי קוליטיס כיבית [2]. 50 נבדקים עם קוליטיס כיבית חולקו ל-2 קבוצות: האחת קיבלה את תמצית הפטריות והשניה קיבלו פלצבו. בדיקות דם וצואה נלקחו מהנבדקים במחקר לפני תחילת המחקר, לאחר שבועיים מתחילת המחקר, ובתום המחקר.

תוצאות המחקר הראו שיפורים במדדים הבאים:

מחקר קליני, כפול סמיות, שנערך בסין בשנת 1985 ואשר פורסם ב-Chinese Medical Journal  בוצע על מנת להעריך את היעילות של מתן תמצית פטריית המרפא היריסיום בטיפול בדלקת קיבה ניוונית כרונית (Chronic Atrophic Gastritis) [3].

חמישים חולים שאובחנו בבדיקת גסטרוסקופיה שהם סובלים מגסטריטיס אטרופי כרוני, בטווח הגילאים 30-60 שנים, חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצת מחקר, שכללה 25 חולים שנטלו טבליות של תמצית פטריית היריסיום בתום כל ארוחה, למשך שלושה חודשים, וקבוצת ביקורת, שכללה 25 חולים שנטלו טבליות פלצבו באותו אופן. בדיקות גסטרוסקופיה ובדיקות לרמת חומציות הקיבה נערכו לכלל המשתתפים במחקר לפני תחילת המחקר ובתום המחקר.

בתום המחקר נמצאו הממצאים הבאים:

תוצאות מחקר זה מצביעות על השפעות ברורות של הפחתת התהליך הדלקתי ושיקום רירית הקיבה באמצעות תמצית פטריית המרפא היריסיום במצבים של גסטריטיס ניווני. מהשוואה בין תוצאות המחקר בקבוצת המחקר לתוצאותיו בקבוצת הביקורת נמצא שיפור משמעותי הן בסימפטומים הקליניים, הן בממצאי בדיקת הגסטרוסקופיה, הן בתהליך הדיספלזיה של רירית הקיבה והן בהסתננות הדלקתית לרקמת הקיבה. השימוש בתמצית מפטריית היריסיום נמצא יעיל וללא תופעות לוואי בשיפור תסמיני גסטריטיס ניווני כרוני.

לטענת החוקרים, העובדה שתמצית פטריית היריסיום לא סייעה לחידוש הרקמה הרירית של הקיבה נובעת כנראה ממשך זמן המחקר הקצר. ריפוי מלא של גסטריטיס ניווני כרוני עלול לארוך אפילו עשר שנים, וריפו הרקמה הרירית יכול להתרחש רק לאחר שהדלקת שככה לגמרי וכל תסמיני הדלקת נעלמו לחלוטין. לכן החוקרים המליצו על טיפול ארוך יותר של מינימום 6 חודשים בפטריית היריסיום.

מחקר שנערך בשנת 2016 בדק את ההשפעות האנטי דלקתיות של מתן תמצית מפטריית היריסיום על עכברים חולי קוליטיס כיבית [4]. שתי קבוצות המחקר של העכברים הואכלו בתמצית מפטריית היריסיום במינונים של 250 מ"ג לכל ק"ג משקל גוף או 500 מ"ג לכל ק"ג משקל גוף, לעומת קבוצת הביקורת, שלא הואכלה מתמצית הפטרייה כלל. בקרב העכברים בשתי קבוצות הביקורת שהואכלו מתמצית הפטרייה נצפו עליה במשקל, הפחתה בדימום מהמעי, הפחתה בהצטברות רדיקלים חופשיים ברקמות המעי כדוגמת malondialdehyde ועלייה בפעילות נוגדי חמצון בסרום הדם כדוגמת SOD (superoxide dismutase) ו-NO (nitric oxide), אשר מעודדים את הפחתת התהליך הדלקתי, כמו גם היחלשות בחדירת לימפוציטים ונויטרופלים למעי (אותם תאי דם לבנים אשר תוקפים את רירית האפיתל של המעי במחלות קרוהן וקוליטיס כיבית), ובכך שיפרו את יכולת רירית המעי להתאחות ולהשתקם. בנוסף. נצפה שיפור במדדים של מתווכים דלקתיים כדוגמת tumor necrosis factor-α (TNF-α), IL-1β, and IL-6 ברקמות המעי, אשר מעורבים בתהליך הדלקתי ברקמות המעי.

מחקר שנערך בשנת 2013 בקרב חולדות שהשרו בהן כיב קיבה (אולקוס), בדק את ההשפעה של מתן תמצית מפטריית המרפא היריסיום במינונים שונים בהשוואה למתן התרופה אומפראזול (אומפרקס), תרופה ממשפחת תרופות סותרי חומצה, אשר ניתנת לאנשים הסובלים מכיב קיבה על מנת להפחית את הפרשת חומצת הקיבה אשר גורמת לצריבה באזור הכיב [5]. תוצאות המחקר הראו שבקרב קבוצת החולדות שלא קיבלו שום טיפול (לא את התרופה אומפראזול ולא מפטריית היריסיום), שיעור הנזק שנגרם לרירית הקיבה היה הגבוה ביותר. בקרב קבוצת העכברים שטופלו בתרופה אומפראזול היתה בלימה משמעותית של הנזק שנגרם לרירית הקיבה, בד בבד עם התחדשות רירית הקיבה באזור הכיב. בקרב החולדות שהואכלו בתמצית ההיריסיום, נצפתה התחדשות של רירית הקיבה, אשר היתה משמעותית יותר ככל שהחולדות קיבלו מינון גבוה יותר של תמצית פטריית היריסיום.

מחקר קליני שפורסם באוגוסט 2014 בארה"ב, בחן ההשפעות הפרה-ביוטיות של הפוליסכרידים הפפטידים (PSP) מפטריית המרפא טרמטס, לאלה של האנטיביוטיקה אמוקסיצילין, על המיקרוביום במעיים של בני אדם [6]. ידוע ששימוש באנטיביוטיקה פוגע באוכלוסיית החיידקים הפרוביוטיים (החיידקים הטובים) במעי, ומעודד צמיחת חיידקים פתוגנים (אותם חיידקים מעוררי מחלות) במעי. במחקר נמצא שצריכה של תמצית PSP מפטריית טרמטס, במקביל לנטילת האנטיביוטיקה אמוקסיצילין, הובילה דווקא לשיפור במגוון החיידקים הפרוביוטיים (החיידקים הטובים) במעי, עם פעילות פרה-ביוטית מובהקת במיקרוביום של הנחקרים, כלומר, הסיבים התזונתיים שנמצאים בפטריית הטרמטס תרמו וסייעו להשתרשות טובה יותר של החיידקים הטובים במעיים של הנבדקים. בנוסף, בקרב הנבדקים שטופלו בתמצית הפטרייה במקביל לנטילת האנטיביוטיקה, החיידקים הפתוגניים הנפוצים (אותם חיידקים מעוררי מחלות) נטו להישאר ברמה יציבה לאורך כל תקופת המחקר ורמתם לא עלתה כמצופה מההשפעה של טיפול אנטיביוטי. לעומתם, בקרב הנבדקים שטופלו באנטיביוטיקה אמוקסיצילין בלבד וללא צריכה של תמצית הפטרייה, נצפתה עלייה בכמות החיידקים הפתוגנים מסוג שיגלה (Shigella) ואי קולי (Escherichia Coli).

מחקר שנערך בשנת 1991 הראה שמתן  תמצית PSP מפטריית טרמטס הפחית נזק שנגרם לרירית הקיבה של עכברים מרעלנים שונים (Croton oil, Endotoxin, Barium Chloride, Sodium Nitrite), ושימוש בתמצית הפטרייה הביא לשיפור באיחוי רירית הקיבה בקרב העכברים [7].

 

פטריית ה-Trametes versicolor

 

מחלות מעי דלקתיות

מחלת קרוהן עלולה להתפרץ בכל חלק של מערכת העיכול, החל מהפה ועד לפי הטבעת, אך ברוב המקרים מחלת קרוהן מתפרצת בעיקר לאורך המעי הדק. קוליטיס כיבית מתפרצת לכל אורך המעי הגס. פרוקטיטיס מתפרצת בסוף המעי הגס.

מחלות אלה משתייכות למשפחה של  מחלות אוטואימוניות, או בשמן העברי 'מחלות חיסון עצמי' (auto = עצמי, immune = חיסון; באנגלית: Autoimmune Diseases), המתאפיינות בכך שתאי מערכת החיסון (לימפוציטים ונויטרופילים) מאבדים את הסבילות החיסונית שלהם ותוקפים תאים ורקמות עצמיות של הגוף במקום לתקוף פולשים חיצוניים כדוגמת וירוסים וחיידקים. במצבים של מחלות מעי דלקתיות – תאי מערכת החיסון תוקפים את ריריות תאי האפיתל של המעי (שכבת העור הפנימית של המעי), וגורמים לפצעים (כיבים), לדימומים, לכאבי בטן, ליציאות רכות ותכופות ועוד.

המאפיין המשותף למחלות אלה הוא האופי ההתקפי הכרוני של המחלות הללו, אשר מתבטא באירועים של התפרצות המחלה (התקף) ובתקופות של רמיסיה (הפוגה). המשמעות היא, שבזמן ההתפרצות מופיעים אצל החולה תסמינים כפי שפורטו לעיל, ובזמן הרמיסיה, המחלה שקטה ולעתים כלל אינה מורגשת.

הסיבוכים האפשריים של המחלות הללו הינם צורך בכריתה חלקית של המעי והתפתחות סרטן המעי.

גסטריטיס (דלקת הקיבה)

גסטריטיס (Gastritis) הוא שם כולל לכל דלקות הקיבה המתפתחות באזור רפידת הקיבה.

לקיבה ארבע שכבות: השכבה הפנימית (הרירית), אשר מכילה תאים מיוחדים המייצרים חומצה הידרוכלורית ואנזימים המסייעים לפירוק המזון ולספיגתו וריר אשר מגן על רירית הקיבה מפני חומציות הקיבה, השכבה התת רירית, שכבת השרירים והשכבה החיצונית המורכבת מקרום חזק הנקרא נסיובית. כל אלו נועדו להגן על הקיבה מפני חומציותה הגבוהה. אך לעיתים, מסיבות שונות, מפתחת רפידת הקיבה דלקות וגירויים כמו הגסטריטיס.

גסטריטיס הוא מצב בו רירית הקיבה נעשית דלקתית, וכתוצאה מכך נוצרים פחות חומצת קיבה, פחות אנזימים ופחות ריר, מה שפוגע בעיכול המזון.

גסטריטיס עשויה להיות חריפה (אקוטית) או כרונית (ארוכת טווח). דלקת פתאומית חמורה של רירית הקיבה נקראת גסטריטיס חריפה (אקוטית). דלקת הנמשכת זמן רב נקרא גסטריטיס כרונית. אם גסטריטיס כרונית איננה מטופלת, היא עלולה להימשך שנים או אפילו לכל החיים.

סוג נוסף של גסטריטיס הינו גסטריטיס  erosive – דלקת קיבה, אשר לעתים קרובות אינה גורמת לדלקת משמעותית, אך עלולה לשחוק את רירית הקיבה. גסטריטיס עלולה גם לגרום לדימומים ולכיבים בקיבה.

הסיבות העיקרית להתפתחות של דלקת חריפה בקיבה (גסטריטיס אקוטית) הן אלכוהוליזם, עישון וצריכת תרופות ממשפחת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, המכונים גם NSAIDs (כדוגמת אספירין, נורופן, אדוויל, אדקס, אינדומד, אינדוביס, ארקוקסיה, נקסין, פוינט, רפאפן ועוד) לתקופה ממושכת. דלקת בקיבה יכולה להתרחש גם אצל אנשים אשר עברו ניתוח לקיצור קיבה. הסיבה העיקרית להופעה של דלקת כרונית היא בעיקר על רקע זיהום של החיידק הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori), אשר עלול לגרום לכיבים בקיבה ואף לסרטן הקיבה.

הסימפטומים כוללים בין היתר: תחושת צריבה או "כרסום" או כאב שורף בבטן העליונה, בחילה, אובדן תיאבון, גיהוקים או נפיחות בבטן העליונה, תחושת מלאות בבטן העליונה לאחר האכילה ואובדן משקל. לעיתים עלולה המחלה ליצור דימום בקיבה הגורם להקאה דמית או לצואה שחורה.

 

תזונה ומחלות דלקתיות של מערכת העיכול:

היבט עיקרי וחשוב מאין כמוהו בטיפול במחלות דלקתיות של מערכת העיכול הנו ההיבט התזונתי, ולו ניתנת חשיבות מכרעת בשליטה על תסמיני המחלה בזמן התקף (מחלה אקוטית).

בזמן התקף, ביחוד כאשר קיימים כיבים לאורך המעי, בד בבד עם דלקת אקוטית, יציאות מרובות ואף דימומים במערכת העיכול, התזונה תתבסס על מזונות דלי סיבים תזונתיים, על תזונה מבושלת ככל האפשר ועל התמקדות במזונות שאינם נחשבים למזונות מעודדי דלקת, וזאת על מנת לאפשר למערכת העיכול זמני מנוחה ארוכים ככל שניתן על מנת לאפשר את ריפוי הדלקת ולאחות את הכיבים. במידת הצורך, מומלץ לתסף בתוסף מולטי ויטמין מינרל נוזלי איכותי לשם השלמת חסרים תזונתיים. תזונה זו מתאימה גם לסובלים מגסטריטיס ואשר להם כיבים או אפטות בקיבה או בתריסריון.

בזמן רמיסיה התזונה תתבסס על מזונות מלאים ועתירי ויטמינים ומינרלים, וזאת על מנת לאפשר להשלים חסרים תזונתיים הנובעים מהיציאות המרובות והדימומים שהתרחשו בזמן ההתקף.

במצבים של גסטריטיס, בהם ישנה עליה של חומצות קיבה לכיוון הושט, מה שמוביל לתחושה של צריבה ושריפה בושט ובגרון, תתמקד התזונה במזונות בסיסיים אשר יגרמו להפרשה מופחתת של חומצת הקיבה, ובכך יקלו על תחושת הצריבה.

מומלץ להקפיד על לעיסה מיטבית של המזון, שכן הלעיסה מייצרת רוק, והרוק מכיל גורם גדילה אפידרמלי (epidermal growth factor) – שהינו חומר המעודד התחלקות, צמיחה והתחדשות של תאים אפידרמליים (אותו סוג של תאים שקיימיים ברפידות המעי והקיבה) באמצעות היקשרות לרצפטור יחודי בשם EGFR, ובכך מסייע לחידוש רירית תאי האפיתל המרפדים את מערכת העיכול, ומכאן מקדם את איחוי הכיבים שנוצרו בזמן ההתקף או הדלקת האקוטית.

בנוסף, קיימת המלצה לשינוי אורחות החיים, אשר תתמקד בהפחתת סטרס, שלו מרכיב משמעותי בגרימת התקפים, בהגברת הפעילות הגופנית, אשר משפרת את תפקוד מערכת העיכול והמערכת החיסונית, בתרגול תרפיות מרגיעות כדוגמת יוגה, צ'י קונג ומדיטציה, אשר מסייעות להפחתת מתחים המעוררים את ההתקפים של המחלות, ובשיפור באיכות השינה.

למידע נוסף על מיקו דייג'סט

הכתבה באדיבות מיקוליביה פטריות מרפא

 

נכתב על ידי שרון איילון, נטורופתית (N.D), מיקוליביה.

 

 

 *המידע והתכנים שבכתבה זו ובאתר החברה אינם מהווים תחליף לייעוץ רפואי. מטרתם לספק מידע כללי בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. מידע זה אינו מהווה התוויה רפואית ו/או תחליף לכל טיפול רפואי או תרופתי אחר. בכל שאלה רפואית חובה להיוועץ ברופא המטפל.

References:

[1] Førland DT, Johnson E, Saetre L, Lyberg T, Lygren I, Hetland G. Effect of an extract based on the medicinal mushroom Agaricus blazei Murill on expression of cytokines and calprotectin in patients with ulcerative colitis and Crohn's disease. Scand J Immunol. 2011 Jan;73(1):66-75. doi: 10.1111/j.1365-3083.2010.02477.x.

[2] Stig Palm Therkelsen, Geir Hetland, Torstein Lyberg, Idar Lygren, Egil Johnson. Effect of a Medicinal Agaricus blazei Murill-Based Mushroom Extract, AndoSan™, on Symptoms, Fatigue and Quality of Life in Patients with Ulcerative Colitis in a Randomized Single-Blinded Placebo Controlled Study. Published: March 2, 2016.

[3] Xu CP, Liu WW, Liu FX, Chen SS, Liao FQ, Xu Z, Jiang LG, Wang CA, Lu XH. Effectiveness of hericium erinaceus pers therapy on chronic atrophic gastritis. A preliminary report. Chin Med J (Engl). 1985 Jun;98(6):455-6. No abstract available.

[4] Qin M, Geng Y, Lu Z, Xu H, Shi JS, Xu X, Xu ZH. Anti-Inflammatory Effects of Ethanol Extract of Lion's Mane Medicinal Mushroom, Hericium erinaceus (Agaricomycetes), in Mice with Ulcerative Colitis. Int J Med Mushrooms. 2016;18(3):227-34. doi: 10.1615/IntJMedMushrooms.v18.i3.50.

[5] Jing-Yang Wong, Mahmood Ameen Abdulla, Jegadeesh Raman, Chia-Wei Phan, Umah Rani Kuppusamy, Shahram Golbabapour, and Vikineswary Sabaratnan. Gastroprotective Effects of Lion’s Mane Mushroom Hericium erinaceus (Bull.:Fr.) Pers. (Aphyllophoromycetideae) Extract against Ethanol-Induced Ulcer in Rats. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Volume 2013 (2013), Article ID 492976, 9 pages

[6] Pallav K, Dowd SE, Villafuerte J, Yang X, Kabbani T, Hansen J, Dennis M, Leffler DA, Newburg DS, Kelly CP.  Effects of polysaccharopeptide from Trametes versicolor and amoxicillin on the gut microbiome of healthy volunteers: a randomized clinical trial. Gut Microbes. 2014 Jul 1;5(4):458-67. doi: 10.4161/gmic.29558.

[7] Wu GZ, Hang BQ, Lu W. Anti-injurious effect of the polysaccharide of Coriolus versicolor. Journal of China Pharmaceutical University 5:301-304, 1991.

[8] Hu YJ, Jin RM, Fang J, Mao QM, Qi L, Dai S. The anti-ulcer effect of Coriolus versicolor polysaccharopeptide. Chinese Traditional Patent Medicine 11:22-23, 1990.

צרו קשר עם חברת מיקוליביה    * שדות חובה


    השאירו תגובה: