loading
loading

המלחמה בסוכרת: תרופות מן הטבע והקשר לתרופות מרשם

ד"ר דב פוגל, אסכרית בע"מ - פיתוח תכשירים טבעיים לטיפול בסוכרת
מאת: - חברה ישראלית מפתחת תוסף התזונה "אסכרקס" לטיפול בסוכרת ובטרום סוכרת
אסכרקס – תוסף תזונה ייחודי להורדת סוכר בדם בפיתוחו של ד"ר דב פוגל. מתוך מאות צמחים, שמוכרים כהיפוגליקמים, התמקדו חוקרי החברה ב-6 צמחים מהרפואה המסורתית
רופאה שמאחוריה מטופלים, התוסף אסכרקס לטיפול בסוכרת, ממתין לקבל את אישור משרד הבריאות לרשום את התוסף כחומר טיפולי

פרוביוטיקה חיונית לבריאות? צילום: 123RF

loading

סוכרת הינה המגפה של העידן המודרני. בכל שנה מאובחנים במחלה כ-7 מיליון חולים. זאת עפ"י ממצאי אירגון הבריאות העולמי. בשנת 2025 צופים שיהיו כ-380 מיליון חולים בעולם. ארגון הסוכרת העולמי ממליץ למנוע את המחלה על ידי שינוי באורח החיים, כך שאנשים יחלו לאכול בצורה מיטבית (בעיקר תזונה ים-תיכונית דלה בפחמימות), פעילות גופנית וכן רגיעה נפשית.

אלו שנמצאו אצלם ערכי סוכר גבוהים בדם בעצם לוקים בתסמונת מטבולית שנמדדת בעיקר ע"י ערכי הסוכר בדם. הרופאים ממליצים כבר בשלב הטרום סוכרת להתחיל להשתמש במטפורמין (תרופה ששמה המסחרי גלוקופאג' , גלוקומין). המטפורמין התחיל למעשה מתוסף שהופק מצמח (גלגה אופיצינאליס). מדובר בתרופה ששייכת לקבוצת תרופות הנקראת "ביגואנידים" ומומלצת לסוכרתיים שמנים ובעלי תפקוד כילייתי תקין. כיום ניתנת כטיפול יחידני (מונותרפיה) או בשילוב עם עוד תרופות לטיפול בסוכרת. היא מומלצת גם למניעת סיבוכים של פגיעה כלי דם והלב עקב הסוכרת. בנוסף, תרופה זו מסייעת להורדת רמות הכולסטרול הרע ורמות טריגליצרידים ואינה גורמת להשמנה.

מאחר והמחלה היא פרוגרסיבית, עם השנים מרבית החולים נזקקים לטיפול יותר אינטנסיבי, ומוסיפים לטיפול תרופות מקבוצות אחרות שפועלות בדרכי פעולה שונות. כגון, תרופות המעודדות את מערכת ההפרשה של האינסולין, הפחתת הספיגה של הסוכרים ממערכת העיכול, הפחתת התינגודת לאינסולין האנדוגני או האקסוגני בהחדרת הגלוקוז לתאי הגוף, ולאחרונה הושקה קבוצת תרופות המאפשרת הפרשת סוכר מוגברת ע"י הכליות.

חשיבות צמחי המרפא ברפואה

כיום, מרבית החולים ברחבי העולם עדין מטופלים בצמחי מרפא, שבמערב נקראים טיפולים אלטרנטיביים או משלימים. בל נשכח שתרופות אינן בהישג יד עבור כ- 80% מאוכלוסיית העולם. כמו כן, יש לזכור כי 80% מהתרופות מבוססות במקורן על צמחים וחומרים המצויים בטבע (על פי ארגון הבריאות העולמי). כדי לפתח תרופה, לומדים וחוקרים את דרך הפעולה ומידת היעילות על מנת להגיע למינון הנכון והבטוח. התעשייה הפרמציאוטית הינה יקרה ביותר והרגולציה בה קשה וארוכה ולכן קיימת נטייה לעבור למחקר וטיפול בנוטריסוטיקלס (חומרים מן הטבע) שהם נגישים יותר ובשימוש מושכל גורמים לפחות תופעות לוואי.

חברת אסכרית

חברת "אסכרית", שהינה חברה ישראלית, חוקרת למעלה מעשור מרכיבים צמחיים ששמשו ומשמשים כתרופות טבעיות למניעה ולטיפול בסוכרת. מתוך כ- 400 צמחים שמוכרים כהיפוגליקמים התבססו חוקרי החברה על ששה צמחים אשר היו בשימוש ברפואה מסורתית ביבשות שונות בעולם, ואשר נמצאו ע"י ה-FDA, אירגון המזון והתרופות כחומרים בטוחים (GRAS generally regarded as safe). החברה פיתחה תהליך מיצוי ופורמולציה ייחודי של שילוב צמחי המרפא לייצור התוסף אסכרקס, אשר מעלה את יעילות הצמחים. ועל כך נרשם פטנט שאושר בישראל ובחו"ל. התוסף מיוצר בארץ באישור משרד הבריאות הישראלי ובסטנדרטים מחמירים.

לתמציות צמחים באסכרקס מספר דרכי פעולה בעת ובעונה אחת. התמציות מעלות את יכולות ההתאוששות והיעילות התפקודית של מערכות התאים ברקמות שונות: בלבלב, במעי, בכבד, בשרירים, בכליות ובמערכת עצבים וכמובן בכלי הדם הקטנים כגדולים.

טיפול טבעי בסוכרת באמצעות אסכרקס - יעילות הטיפול עולה בכלל המדדים הקליניים והמעבדתיים במידה משמעותית

"אסכרקס" מורכב מתמציות צמחים בעלות תכונות ייחודיות

סרפד

רבים החוקרים שמציינים כי לסרפד חומרים המונעים את הפיכת הרב סוכר הנצרך לחד סוכר שיכול להיספג מהמעי לדם. בדומה לתרופה מיגליטול או האקרבוז (קבוצה של מונעי  אלפא גלוקוסיאז) . פחות סוכר נספג בדם משמע פחות אינסולין נדרש להחדרת הגלוקוז לתאים. ומאחר ותרופות עם דרך פעולה זו פחות יעילות, הן בד"כ באות ביחד בשילוב עם תכשירים אחרים. ידוע כי לקבוצה זו תופעות לוואי שכוללות נפיחנות, כאבי בטן ויציאות רכות עד שלשוליות. ההסבר לנפיחות הוא פשוט – מאחר שמגיעות כמויות סוכר גדולות למעי הגס ולפלורה החיידקית, החיידקים "חוגגים". אך לסרפד, למרות הכל, פחות תופעות לוואי.

מחקר אחר מציין כי לסרפד תכונה להיקשר לרצפטורים הגורמים להגברת פעילות תאי הלבלב המפרישים אינסולין בדומה לתרופות מקבוצת טיאזולידינים. ובמחקר נוסף שכלל שתי קבוצות בנות 46 חולים וחולות נצפתה ירידה משמעותית ברמות הסוכר שלאחר הארוחות וכן רמות ההמוגלובין המסוכרר (A1C) אך לא ברמות שומני הדם. הוא מסכם כי לסרפד יכולת טיפולית בחולים בעלי פגיעה מתקדמת שאצלם כבר קיים הצורך בטיפול באינסולין.

עוד מחקר מעניין מציין עלייה ברגישות התאית לאינסולין ומניעת דלקת בתאים של כלי הדם הקטנים ובהמשך כלי הדם הגדולים והלב. קטנים: עיניים, כליות ועצבים והגדולים: כלי הדם הכלילים בלב ובגפיים. המחקר כפול-סמיות כלל 50 חולים, נבדקו סמני הדלקת והתוצאות נמצאו חד משמעיות – הסמנים פחתו.

סרפד, אחד המרכיבים הפעילים באסכרקס - תוסף צמחי יעיל לטיפול בסוכרת

סרפד, צילום: pixabay

תות העץ

בשנים האחרונות נחקר תות העץ בצורה מעמיקה, שכן הינו בשימוש נרחב ביותר בארצות המזרח הרחוק. אחד המרכיבים היעילים שבו הפך לתרופה תוצרת החברה באייר מיגליטול ואקרבוז. לתות העץ שלוש דרכי פעולה: הראשונה, בהפחתת הספיגה של הרב סוכר (עמילן) על ידי מניעת פירוקו לחד סוכר; השנייה – הפעלת הלבלב לייצר יותר אינסולין; והשלישית – יעילות גבוהה בהפחתת התינגודת לאינסולין, זאת בדומה לגלוקופאג' שמגביר את ספיגת הגלוקוז בתאי השריר והכבד וכן מונע את הפיכת הגלוקוגן (רב-סוכר) הצבור בכבד ונאגר בו. לאחרונה נעשים מחקרים לבדיקת יכולתו להשפיע על מנגנוני ההפרשה של הסוכר בכליות בדומה לקבוצת התרופות הגליפלוזידים: ג'ארדיאנס או פורקסיגה.

לענה

ידועים כ-400 זנים של צמח זה שמשמשים בתעשיית המזון והמשקאות. אך ישנם המשמשים לטיהור מזהמים, וכמובן בהפחתת ערכי הסוכר בדם. זאת ע"י עידוד תאי הלבלב להפריש אינסולין, לעורר תאים שנכשלו או עייפו ולאחרונה נמצא כי ביכולתם להפוך תאי לבלב מסוג אלפא לתאי ביטא שמפרישים אינסולין. זו מהפכה שנבדקת ועשויה לשנות את חייהם של חולים[2]  הסובלים מסוכרת גם מסוג 1. כמוכן ללענה אפשרות להפחית ההתנגדות לאינסולין.

כלל החומרים בתערובת בשילוב עם תהליך ההפקה והמיצוי הייחודי, מביא לחומר שיעיל בהרבה מפעילות יחידה של כל צמח בנפרד. הפעילות הינה מורחבת ומשפיעה על היכולת המטבולית הכללית.

המחקר שהוביל לשילוב בין צמחי המרפא בפיתוח אסכרקס

בתחילה נחלקו התמציות המרכיבות את התוסף ל-2 קבוצות. לאחר שערכנו ניסוי על 52 חולים בדקנו ומצאנו שבחיבור שתי הקבוצות קיימת סינרגיה ויעילות הטיפול עולה בכלל המדדים הקליניים והמעבדתיים במידה משמעותית. בהמשך נבדקו 119 חולים שרמות הסוכר אצלם היו גבוהות במיוחד למרות טיפול תרופתי אותו קבלו. התוצאות הועברו לעיתונות הרפואית לפירסום מאמר מדעי (יפורסם בקרוב).

בחצי השנה אחרונה בה התחלנו בשיווק האסכרקס אנו עורכים מעקב אחר החולים ונמצא כי 73% מהחולים שבים לרכוש את התוסף. רבים אף מודעים לעובדה שהמדובר בתהליך ריפויי ורוכשים ערכת טיפול, כך שהם נמצאים במעקב במסגרת של חברת אסכרית ואחדים אף מבקשים הנחיות והסברים על מחלתם. המשך הטיפול נעשה ע"י הרופא המטפל בהתאם למצב הקליני-מעבדתי.

בשנה הקרובה נוכל להביא מספרים גדולים של תוצאות הטיפול בחולים, כמתבקש במחקרי התרופות וזאת כדי שנוכל לקבל את אישור משרד הבריאות לרשום את התוסף כחומר טיפולי, כפי שנרשם זה מכבר בכתב הפטנט. "טיפול בהרכב צמחי בחולים במחלת סוכרת ובתחלואה הנלווית לה".

צרו קשר עם ד"ר דב פוגל, אסכרית בע"מ - פיתוח תכשירים טבעיים לטיפול בסוכרת    * שדות חובה

    רוצים לדבר על הכתבה? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו